Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Ξεκλειδωμα κινητου

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Καλα κανετε και μου απαντατε ηθικά και λογικα, αλλα αυτο ειναι προσωπικό θεμα για το πως θα κινηθει ο καθενας.
    Τεχνικη πληροφορια ζητησα αν γνωριζει καποιος.

  2. #17
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Καλα κανετε και μου απαντατε ηθικά και λογικα, αλλα αυτο ειναι προσωπικό θεμα για το πως θα κινηθει ο καθενας.
    Τεχνικη πληροφορια ζητησα αν γνωριζει καποιος.
    Δοκιμασε ενα Γ, Ζ, Π με διαφορετικες φορές. Τα 8 στα 10 αυτα εχουν για κλειδωμα
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Καλα κανετε και μου απαντατε ηθικά και λογικα, αλλα αυτο ειναι προσωπικό θεμα για το πως θα κινηθει ο καθενας.
    Τεχνικη πληροφορια ζητησα αν γνωριζει καποιος.
    Αν ηταν κατι ευκολο σχετικα με το να παρακαμψεις το lock pattern σε ενα android κινητο να εισαι σιγουρος με ενα απλο google search θα το εβρισκες.
    Δεν νομιζω λοιπον καποιος να μπει στον κοπο να καψει τα ματακια του, ωστε να σου προτεινει κατι.
    Ποσο μαλλον αν δεν ξερουμε 1) android version / τυχον secutiry updates 2) ακριβες μοντελο συσκευης 3) εαν τη δεδομενη στιγμη που το ανοιγεις συνδεεται και εχει internet ...

    Για το ηθικο κομματι δεν θα ηθελα να επεκταθω καθως αδικα χαλαμε σαλιο αλλα θα το κανω.

    Εστω πως το ξεκλειδωνεις και βρισκεις dickpics, selfies και λοιπες φωτογραφιες.
    Εστω οτι δεν ειναι καποιου που την κλαιει τη συσκευή (μπορει εγω, μπορει καποιος φιλος σου, You name it) και ειναι του δραστη.
    Εστω οτι ο δραστης ονοματι Καραμπντουλάχ Πάτροκλος βρισκεις πως μενει στην διευθυνση Ναχαμεναλεγαμε 33 στην Ανδρομεδα.
    Εισαι σιγουρος λοιπον για το ποιος ειναι ποιος;
    Και αντε απο τις επικοινωνιες βγαζεις ακρη...

    Θα κανεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ;


    Θα του επιτεθεις λεκτικα για να τον κανεις να νοιωσει ασχημα;
    Θα τον φτυσεις;
    Θα χειροδικησεις;
    Θα παρεις τηλεφωνο συνεργο του και τι θα γινει;
    Θα πας στην αστυνομια και θα αναφερεις οτι βρηκες το κινητο με αυτα τα στοιχεια;
    Θα κανει τι ακριβως η αστυνομια περα απο απο τη μηνυση που θα υποβαλλεις;
    Πιανεται για αυτεπαγγελτη; Μονο εσυ τα ξερεις αυτα.

    Φυσικα ολα αυτα που σου λεμε, τα λεμε επειδη δεν γνωριζουμε για ολοκληρο το συμβαν, αλλα θελουμε και να σε προστατεψουμε αν σε περιπτωση που το αιμα σου βραζει πας να κανεις καμια κοτσανα.

    Απλα με προβληματιζει το γεγονος πως θελεις να "παρεις το νομο στα χερια σου". ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ μ'αυτο.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Καλα κανετε και μου απαντατε ηθικά και λογικα, αλλα αυτο ειναι προσωπικό θεμα για το πως θα κινηθει ο καθενας.
    Τεχνικη πληροφορια ζητησα αν γνωριζει καποιος.
    Αυτο ετοιμαζομουν να πω, οτι το μελος ζητησε τεχνικη πληροφορια.

    Απο την αλλη και μεσω του φορουμ να διακινουνται πληροφοριες για κατι εν δυναμει παρανομο δεν ξερω και αυτό πως μπορεί να καταλήξει.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #20
    Μήπως έχετε πάρει πολύ κυριολεκτικά την ρήση "το κράτος είμαστε εμείς" ?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Νομίζω ένα hard reset είναι ότι χρειαζεσαι
    Είναι νόμιμο και υπάρχει στο youtube
    Εγώ πάντως ξένη sim δεν θα κρατούσα στην κατοχή μου

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Παιδια ?
    Η αστυνομια μπαινουν σπιτι σου, σε δενουν σε κλεβουν και δεν ασχολειται.
    Θα πας στο τμημα ενα κινητο που βρηκες ? Και αποτυπωματα ? Και ερευνα ?
    Εδω δεν εχουν βενζινη για τα ασφαλιτικα.
    Αλλο το CSI Las Vegas και αλλο το A.T. Μπραχαμίου.
    εεεεεεεεεεχμμμμμμ.....οχι!
    Μια χαρα υπαρχει βενζινη για τα ασφαλιτικα και ολα τα αυτοκινητα της Αστυνομιας.

    Επισης αν το πας στο τμημα ισως εκπλαγεις που εκανες τοσες υποθεσεις ενω αν το δωσεις θα βρεθει λογικα ο κατοχος.

    Για τι κινητο μιλαμε?

  8. #23
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ένα hard reset είναι ότι χρειαζεσαι
    Είναι νόμιμο και υπάρχει στο youtube
    Εγώ πάντως ξένη sim δεν θα κρατούσα στην κατοχή μου
    Τα περισσότερα σύγχρονα κινητά είναι κλειδωμένα με λογαριασμό Google, iCloud, Samsung, κλπ. Αν κάνεις hard reset πριν αποσυνδέσεις τους λογαριασμούς αυτούς από το κινητό, παραμένουν κλειδωμένα με τους ανωτέρω λογαριασμούς. Σε πολύ παλιές εκδόσεις λογισμικού, π.χ. Android 4.4, δεν ίσχυε αυτό. Με hard reset έσβηναν τα πάντα.

    Από τη SIM μπορεί να εντοπιστεί από την αστυνομία ο κάτοχος, καθώς και από το IMEI, αν αρθεί το απόρρητο από εισαγγελέα.

    Δεν συνιστώ να κρατηθεί το κινητό, διότι αν είναι προϊόν κλοπής, μπορεί να εντοπιστείς από το συνδυασμό IMEI με τη δική σου SIM και να κληθείς μετά να αποδείξεις ότι δεν το έκλεψες εσύ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Εγώ θα έπαιρνα το 112 όλη μέρα μέχρι να τον βρουν
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τα περισσότερα σύγχρονα κινητά είναι κλειδωμένα με λογαριασμό Google, iCloud, Samsung, κλπ. Αν κάνεις hard reset πριν αποσυνδέσεις τους λογαριασμούς αυτούς από το κινητό, παραμένουν κλειδωμένα με τους ανωτέρω λογαριασμούς. Σε πολύ παλιές εκδόσεις λογισμικού, π.χ. Android 4.4, δεν ίσχυε αυτό. Με hard reset έσβηναν τα πάντα.

    Από τη SIM μπορεί να εντοπιστεί από την αστυνομία ο κάτοχος, καθώς και από το IMEI, αν αρθεί το απόρρητο από εισαγγελέα.

    Δεν συνιστώ να κρατηθεί το κινητό, διότι αν είναι προϊόν κλοπής, μπορεί να εντοπιστείς από το συνδυασμό IMEI με τη δική σου SIM και να κληθείς μετά να αποδείξεις ότι δεν το έκλεψες εσύ.
    Μια χαρά κάνεις hard reset και χωρίς τις αποσυνδέσεις που λες. Έδωσα πρόσφατα 2 δικά μου κινητά 3 ετών (redmi note 6 pro, android 11) στην αδελφή μου και μια φίλη της.
    Το μόνο που έκανα ήταν αυτό και μια χαρά λειτουργούν τώρα στα χέρια τους με την δική τους sim.
    Πάντως αυτό είναι άσχετο με το ζητούμενο εδώ που είναι το ότι βρέθηκε ΞΕΝΟ κινητό σε ΞΕΝΟ ιδιωτικό χώρο ο οποίος παραβιάστηκε. Η μόνη ενδεδειγμένη μεταχείριση είναι παράδοση στην αστυνομία ει δυνατόν χωρίς να το αγγίξουν γυμνά χέρια.
    Μιλώντας για ΙΜΕΙ, πόσοι από εμάς όταν αγοράζουμε νέο κινητό το καταχωρούμε ώστε να βρεθεί σε περίπτωση απώλειας/κλοπής;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Δεν ειμαι ο Liam Nisson να θελω να εκδικηθω και να τιμωρησω τον κακό κλεφτη.
    Ο εχων την πληροφορία ρυθμίζει και τους κανονες του καθε παιχνιδιου.
    Ας ξερω εγω τα στοιχεια του και θα εχω απλετο χρονο να σκεφτω πως και κυριως ΑΝ θα κινηθω.
    Δεν ειναι και λιγο να γνωριζεις το ατομο που πηγε να μπει στο σπιτι σου χωρις να το ξερει αυτος οτι το γνωριζεις.
    I know what you did last summer

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Nα στο έχουν αφήσει για να υποκλέπτουν πληροφορίες δεν παίζει ε;

    με έβαλες σε κινηματογραφικό μουντ

    Πολύ λογικές οι σκέψεις σου. Η αστυνομία θα σου πει όλα τα σημαντικά αν σε δουν νορμαλ χαρακτήρα, ενθουσιάζονται και αυτοί.

  13. #28
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Εγω πιστευω το αφησανε εκει για να το κουβαλας μαζι σου κ να ξερουν ποτε λειπεις...
    I know what you did last spring...
    Ride(s) the wind of change...

  14. #29
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά κάνεις hard reset και χωρίς τις αποσυνδέσεις που λες.
    Μια χαρα τα λεει ο νεοσος. 9 στις 10 περιπτωσεις που θα κανεις hard reset, θα σου βγαλει μυνημα οτι "πραγματοποιηθηκε νη εξουσιοδοτημενη επαναφορα της συσκευης και χρειαζεται να καταχωρησετε εναν λογ/μο Google που ειχε προηγουμενως η συσκευη" κτλ κτλ

    Και μετα εχεις ενα κινητο, και κλειδωμενο, αλλα και χωρις καθολου δεδομενα ωστε να μπορει να εντοπιστει το οτιδηποτε θα μπορουσε να βοηθησει να βρεθει ο κατοχος
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  15. #30
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Με το IMEI μπορεί να γίνει πολύ αποτελεσματική ανίχνευση χρηστών κινητού. Οι παροχοι διαδικτύου και τηλεφωνίας είναι υποχρεωμένοι θεσμικά να κρατούν αρχείο ετών με IMEI, αριθμούς κλήσεων και άλλα δεδομένα. Αν υπάρχει σοβαρός λόγος, μέχρι MAC address κάνουν trace back, SSIDs και άλλα που δεν δείχνουν ούτε στα CSI.

    Είναι τόσο πολλά και ποικίλα τα ψηφιακά ίχνη που αφήνουμε καθημερινά και καταγράφονται, που αν ασχοληθεί κάποιος με εξουσιοδότηση δημόσιας αρχής, μπορεί να βρει απίστευτες λεπτομέρειες. Συνήθως όμως δεν ασχολούνται τόσο με απλά ζητήματα.

    Υπάρχουν τρόποι να κρυφτούν τα ίχνη από κάποιον που έχει γνώσεις, αλλά ισχύει η βασική αρχή του hacking: Αυτός που κρύβεται/προστατεύται πρέπει να προβλέψει όλους τους πιθανούς τρόπους διείσδυσης, ενω ο hacker αρκείται στο να βρει μόνο έναν τρόπο που ο άλλος δεν σκέφθηκε. Επομένως οι πιθανότητες είναι με το μέρος της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος που κάνει το white hacking.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 28/04/2023 στις 09:17.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παρακολουθηση κινητου!!
    από costas81 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 00:32
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2007, 23:01
  3. Ειδοποίηση μέσω κινητού (συναγερμός Meta Legos-3)
    από Panagiotis/o-o\ στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2007, 16:27
  4. Εξαρτημα κινητου...
    από Vezouvios στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 14:59
  5. To email του κινητου σας τηλεφωνου
    από tifoefs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 18:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF