Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Προτάσεις αγοράς μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    10

    Προτάσεις αγοράς μηχανής

    Καλησπέρα!
    Πρώην κάτοχος Honda cb 400 και κάτοικος επαρχιακής πόλης είχα κατανάλωση 6-7/100.
    Πλέον κάτοικος Αθηνών και χωρίς μηχανή, αποφάσισα να αγοράσω scooter για μέσα τη πόλη και για καμία μικρή κοντινή απόδραση γιατί με το αμάξι μέσα στη πόλη έχω ξεφτιλιστεί απ' τις βενζίνες και κουραστεί με το parking.

    Το ερώτημά μου είναι το, τι μηχανή προτείνετε; (Μάρκες κυρίως και τι κυβικά)

    Το Budget δυστυχώς χαμηλό (2000€)
    Λόγω του ότι είμαι 1,92 και 105 κιλά θα ήθελα κάτι σε μεγαλύτερο, τύπου xmax και όχι απ' τα πιο μικρά (όπως καταλάβατε δεν ξέρω από scooter) και από κυβικά 250-400. Με ενδιαφέρει η κατανάλωση (να είναι κάτω του 4-5, αλλιώς πάω πάλι σε naked 400-650), αλλά και να αντέχει να με πάει μια Βούλα/Κόρινθο ας πούμε.

    Φίλοι μου λένε "μη πάρεις scooter θα βρεθείς πάρε μια 650 και απλά μη το πατάς" δε ξέρω κατά πόσο βολεύει μέσα στη πόλη και πόσο ισχύει αυτό από κατανάλωση. Σίγουρα θα προτιμούσα να μη πάρω scooter αλλά μια naked μηχανή που μου αρέσει και αγαπώ. Αλλά αν είναι να καίω 7-8/100 τι είχαμε τι χάσαμε.

    Ανοιχτός σε γνώμες, προτάσεις, σχόλια.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Καλημέρα

    Έχει δυσκολία το ύψος και το μπάτζετ. Θα προσπαθούσα για κάποιο 250-350 εντουρο.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Με αυτά τα "κυβικά" και κυρίως το ύψος σου, πολύ δύσκολα θα είσαι άνετα σε σκούτερ ασχέτως κυβικών....
    Επίσης το ποσό είναι πολύ μικρό για αξιόλογο και άνω των 200 κυβικών σκούτερ.
    Δες κάτι σε aprilia strada, XT660 κ.λ.π.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Στα λεφτα αυτα οποιο σκουτερ μεγαλουτσικο βρεις θα ειναι ειτε παλιο, ειτε ρημαδι, ειτε και τα δυο. Επισης ειναι ακριβοτερα στην συντηρηση απο μια μοτοσυκλετα αν θες να εισαι σωστος στην συντηρηση τους. Η καταναλωση τους δε ειναι γυρω στα 4 λιτρα, με τασεις αυξησης αναλογα το χερι.

    Μοτοσυκλετα στο υψος σου βρισκεις ευκολα, στο μπατζετ σου ομως θα καιει 6ρια και πανω. Οικονομια δεν θα κανεις, διπλα σεβις, διπλες ασφαλειες, τελη αλλα θα κερδισεις παρκαρισμα και θα αποκτησεις αγχος μην στην κλεψουν.

    Δυσκολη η εξισωση

  5. #5
    http://https://www.car.gr/classified....9090576171875

    Ξεκίνα το ψάξιμο με δικό σου μηχανικό
    MM#93

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...&price-to=2000


    Κάτι θα βρεις.Σκουτερ ίσον πρακτικοτης.Γι αυτά που θέλεις δεν θα βρεις κάτι καλύτερο σε άλλους τύπους δίτροχου.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...&price-to=2000


    Κάτι θα βρεις.Σκουτερ ίσον πρακτικοτης.Γι αυτά που θέλεις δεν θα βρεις κάτι καλύτερο σε άλλους τύπους δίτροχου.
    Καλα, με την ιδια λογικη μπορεις να του βαλεις και την αγορα της Βουλγαριας και των υπολοιπων βαλκανικων χωρων. .

    Οι επιλογες με το budget που εχεις ειναι περιορισμενες ειδικα για κατι αξιολογο. Θα πρεπει να πεσεις στην ευκαιρια αλλιως παιζει να πετυχεις βαρελι διχως πατο.... Υπομονη θελει, καθημερινο ψαξιμο και στο πρωτο που θα πλησιαζει τα θελω να το κοιταξεις αμεσα. Επισης να ξερεις οτι ανοιξη και καλοκαιρι οι επιλογες ειναι ακομη πιο περιορισμενες για ευκαιριες.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Καλα, με την ιδια λογικη μπορεις να του βαλεις και την αγορα της Βουλγαριας και των υπολοιπων βαλκανικων χωρων. .

    Οι επιλογες με το budget που εχεις ειναι περιορισμενες ειδικα για κατι αξιολογο. Θα πρεπει να πεσεις στην ευκαιρια αλλιως παιζει να πετυχεις βαρελι διχως πατο.... Υπομονη θελει, καθημερινο ψαξιμο και στο πρωτο που θα πλησιαζει τα θελω να το κοιταξεις αμεσα. Επισης να ξερεις οτι ανοιξη και καλοκαιρι οι επιλογες ειναι ακομη πιο περιορισμενες για ευκαιριες.
    Σωστά έπρεπε να βάλω μόνο Αθήνα.Δεν πειράζει όμως μπορεί να θέλει το παιδί να κάνει και κανά μικρό ταξιδακι αν βρεθεί κάτι καλό.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2017
    Μηνύματα
    10
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!
    Ιδανικά θα ήθελα μια naked μηχανή...δε θα ήθελα να μπλέξω με scooters..αλλά όλες οι naked που ξέρω είναι γκαζιά και λίτρο που λέει ο λόγος. Ας πούμε και ότι κάνω υπομονή και το πάω 3000€. Υπάρχει naked μηχανή που να έχει χαμηλή κατανάλωση δλδ φάση 5?; (Όχι Enduro/on off)

    Υγ: γιατί όπως και να το κάνεις...ναι μεν κοιτάω την οικονομία και διευκόλυνση....αλλά ρε γαμωτο...μακάρι να τα είχα και να μην με ένοιαζε...να έπαιρνα αυτό που αγαπώ

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παλαιές με καρμπυρατέρ όχι.Καινουργιες με ψεκασμό ναι.Αλλα με 3000 καινούργιο μόνο 125αρι παίρνεις.Το ίδιο καί στα σκούτερ.Δυστυχως η φτηνεια τρώει τον παρά,που λέει και η παροιμία.Παλαια με διχιλιαρο,θα σου καίει τον αμπακο.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Κάτω απο 4 κατανάλωση δύσκολο, το 5αρι είναι εφικτό νομίζω!

    Ένα ερ6 δεν ειναι μέσα στο μπατζετ;

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    αν αξίζει μετα απο ελεγχο απο δικό μου μηχανικό ,ανετα θα την αγόραζα ΧΘΕΣ...
    με 2.200 ευρω φίλε ουτε παπάκι ΔΕΝ αγοράζεις πια ...
    και εχει και πολλα κ ακριβά extra βλέπω...
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...awasaki-er-6-n

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antoncbf Προβολή μηνύματος
    αν αξίζει μετα απο ελεγχο απο δικό μου μηχανικό ,ανετα θα την αγόραζα ΧΘΕΣ...
    με 2.200 ευρω φίλε ουτε παπάκι ΔΕΝ αγοράζεις πια ...
    και εχει και πολλα κ ακριβά extra βλέπω...
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...awasaki-er-6-n
    Ωραιοτατο...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Ρε παιδιά μην ανεβάζετε το μηχανάκι μου δεν μπορώ τόση δημοσιότητα
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.192

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση περι αγορας μηχανης
    από DizACAB στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2018, 08:52
  2. Αγορας μηχανης on/off
    από TrObAs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2016, 00:36
  3. Περί αγοράς μηχανής
    από Gerrys στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2013, 19:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF