Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: αγορα μεταχειρισμενου και μετατροπη σε ... καινουριο

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33

    αγορα μεταχειρισμενου και μετατροπη σε ... καινουριο

    Γεια σας !
    θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν καινουριοι κινητηρες για παλιες σχετικα μηχανες. για παραδειγμα bmw r1200gs. το σκεπτικο μου ειναι αν βρω μια μηχανη αυτης της κατηγοριας σε καλη τιμη, πχ 4000, να αγορασω καινουριο κινητηρα, αναρτησεις, φρενα κτλ και εν καιρω να την φερω σε κατασταση σχεδον καινουριας. και παλιοτερες θα με ενδιεφεραν, 1100gs, 1150gs. και το varadero 1000 μου αρεσει σαν μεγεθος/εμφανιση. σε διαφορα σαιτ εξωτερικου, βλεπω τιμες μεταχειρισμενων κινητηρων, με λιγα χιλιομετρα, κατω απο 1000αρικο, απλα με φοβιζει ο τροπος επαληθευσης των χιλιομετρων. καινουριες αναρτησεις/φρενα κτλ βλεπω να υπαρχουν. αλλα κινητηρες δεν βρισκω πουθενα.
    ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Γιατί να αγοράσεις καινούργιο κινητήρα και να μην φτιάξεις τον δικό του;

    Αν και σε μια BMW με €4.000 ο κινητήρας θα να είναι το τελευταίο που θα σε απασχολήσει.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Δλδ θες να δώσεις 4000 για αγορά μηχανής, άλλες 4000 για καινούριο κινητήρα αν υπάρχει, άλλες 2000 για αναρτήσεις για να έχεις ένα bmw 20 ετίας.που πάλι μπορεί να βγάλει πρόβλημα στα ηλεκτρικά, πλαίσιο, ντεπόζιτο,φρενα, άξονα,όργανα, ψυγείο,τρόμπα νερού,λαδιού,βενζίνης η ότι άλλο λόγο παλαιότητας, με τόσα παίρνεις καινούριο,η ένα σε καλή κατασταση

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Φίλε Νίκο καλύτερα δες τι σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα σαν μοντέλο και να μιλήσουμε γι' αυτό.
    Στα μπόξερ είναι λίγο σπάνιο να χρειαστεί να αλλάξεις κινητήρα και η όλη διαχείριση που αναφέρεις είναι
    εκτός των προδιαγραφών που έχουν κατασκευαστεί σαν μοτό.

    Διάλεξε ποια θες να μπορούμε να εστιάσουμε.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    Γεια σας !
    θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν καινουριοι κινητηρες για παλιες σχετικα μηχανες. για παραδειγμα bmw r1200gs. το σκεπτικο μου ειναι αν βρω μια μηχανη αυτης της κατηγοριας σε καλη τιμη, πχ 4000, να αγορασω καινουριο κινητηρα, αναρτησεις, φρενα κτλ και εν καιρω να την φερω σε κατασταση σχεδον καινουριας. και παλιοτερες θα με ενδιεφεραν, 1100gs, 1150gs. και το varadero 1000 μου αρεσει σαν μεγεθος/εμφανιση. σε διαφορα σαιτ εξωτερικου, βλεπω τιμες μεταχειρισμενων κινητηρων, με λιγα χιλιομετρα, κατω απο 1000αρικο, απλα με φοβιζει ο τροπος επαληθευσης των χιλιομετρων. καινουριες αναρτησεις/φρενα κτλ βλεπω να υπαρχουν. αλλα κινητηρες δεν βρισκω πουθενα.
    ευχαριστω
    Δεν γνωρίζω τι κάνει η BMW.

    Οι Ιάπωνες, ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ανταλλακτικό κινητήρα ολόκληρο, να τον αγοράσεις. Σου διαθέτουν ένα-ένα τα εξαρτήματα που συνθέτουν τον κινητήρα αν θέλεις να το δέσεις μόνο σου, αλλά έτοιμο κινητήρα ανταλλακτικό δεν δίνει κανείς ΕΜΠΟΡΙΚΑ.

    Σε κάποια εγγύηση ή ανάκληση π.χ. που προβλέπει ολόκληρο κινητήρα αλλαγή, έχουν να βάλουν, αλλά δεν τον πουλάνε σαν εμπόρευμα.

    Αν έχεις ένα κινητήρα με φθορές, καίει λάδια, δεν δουλεύει σωστά, κοπανάει κ.ο.κ. μπορείς να απευθυνθείς σε ένα αξιοπρεπές συνεργείο, να σου ανακατασκευάσει τον κινητήρα, αλλάζοντας ότι βρεθεί φθαρμένο.

    ΣΕ ΚΑΘΕ περίπτωση, όλα αυτά, κοστίζουν. Είναι πολύ προτιμότερο οικονομικά, αν ο κινητήρας σου είναι πολύ φθαρμένος, να βρεις έναν μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση στο εμπόριο μεταχειρισμένων ανταλλακτικών, εγχώριο ή εκτός συνόρων, και να αλλάξεις τον κινητήρα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Άστο φίλε,θα σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι.Βρες κάτι ελαφρώς μεταχειρισμένο, λιγότερα θα σου κοστίσει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Μονο ενα παλιο, ορθοδοξο ΠΑΣΟΚ σε σωζει.
    Ολες οι αλλες πατεντες θα πάνε απατο

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλημέρα,

    πραγματικά ειδικά στις BMW ο κινητήρας είναι το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να σε απασχολεί. Σε κάθε περίπτωσης όμως, εάν δεν είναι σφραγισμένος από τον εργοστάσιο, είναι καλύτερα να κάνεις μια πλήρη ανακατασκευή στον παλιό κινητήρα και πιο οικονομικά (από έναν καινούργιο) και θα σου έρθει και θα ξέρεις τι έχει γίνει στον κινητήρα (σε σχέση με ένα άλλο μεταχείρισμένο).

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. οποτε σε 15-20αετιας μεταχειρισμενο, καλυτερα ανακατασκευη λοιπον. η μαλλον ειναι και η μονη λυση αφου δεν πουλιουνται καινουριοι.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. οποτε σε 15-20αετιας μεταχειρισμενο, καλυτερα ανακατασκευη λοιπον. η μαλλον ειναι και η μονη λυση αφου δεν πουλιουνται καινουριοι.
    Δεν είπαμε ότι το 15-20ετίας θα θέλει sony και καλά ανακατασκευή. Μπορεί να είναι μια μοτό αυτής της ηλικίας άψογη και να μην θέλει απολύτως τίποτα, μπορεί να θέλει και σέρβις, μπορεί να θέλει λίγη αγάπη, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα θέλει ανακατασκευή.

    Παράδειγμα δικό μου: Το VFR750F μου, μοντέλο 1996, παραπάνω ακόμα και από 15-20ετίας, ενώ το παρέλαβα σε μη-λειτουργική κατάσταση εν γνώση μου χαλασμένο για να το φτιάξω εγώ καλό, με πάρα πολλά προβλήματα περιφερειακά, ο καθέ αυτό κινητήρας είναι ά-ψ-ο-γ-ο-ς, και δεν καίει καν ούτε λίγο λάδι.

    Είπαμε ότι ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ το μοτέρ, τότε μπλα μπλα μπλα. Το διευκρινίζω για το ορθόν του νοήματος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    τελεγονε εννοειτε οτι αν βρω μηχανη που ειναι μια χαρα ο κινητηρας, δεν θα χρεαστει να κανω κατι. απλα καμια φορα βλεπω κατι προσφορες με παρα πολλα χιλιομετρα, 150.000 κλτ και λεω φαντασου να ειναι τελεια η μοτοσυκλετα και να τα παιξει το μοτερ
    παντως οποιος εχει διαβασει προηγουμε να μου ποστ, το μεγαλυτερο μου θεμα ειναι η ανεση. και ειδικα η πισω αναρτηση οταν περναω απο ανωμαλιες δεν θελω με τιποτα να κατακτυπιεται. γιαυτο σε μια παλια μηχανη το πρωτο πραγμα που θα αλλαζα (αν φυσικα ειχε θεμα και κτυπουσε) θα ηταν η πισω αναρτηση. το δευτερο μεγαλο μου προβλημα ειναι οι ταχυτητες. οδηγουσα μια μεταχειρισμενo honda cb και ενω ηταν τελειο στις αναρτησεις ορισμενες φορες κολουσαν οι χαμηλες ταχυτητες (νεκρα, 1η, νεκρα, 1η). επρεπε να το κουνησω λιγο μπροστα για να αλλαξει ταχυτητα. ημουν τοτε λιγο πιο νεος και δεν εδινα σημασια. αλλα τωρα δεν θα το ανεχομουν με τιποτα. να ειμαι στα φαναρια και να μου κορναρουν επειδη δεν μπαινει η ταχυτητα η μου εσβηνε επειδη νομιζα οτι ειχα βαλει νεκρα ενω αυτο ηταν ακομα στην πρωτη και ασυναισθητα αφηνα τον συμπλεκτη. αυτα τελειωσαν πια. θελω οδηγικη ησυχια στην ζωη μου.
    επισης αυτο που ειχε πει ο κοσταςκκ το ειχα ξεχασει, οτι εχουμε και τα ηλεκτρικα (και ηλεκτρονικα συμπληρωνω εγω). αν υπαρχουνε δηλαδη ανταλακτικα για μηχανες 20ετιας (η γνωση για να τα επισκευαζουν). πχ σε ενα αυτοκινητο μου 30ετιας, εχει χαλασει το trip και δεν εχω βρει καποιον να το φτιαζει. η μια αντιπροσωπεια εδω ειπε οχι, 2-3 αλλοι απο εξω ειπαν οχι. γιαυτο ψαχνω κατι οσο δυνατον πιο ποιοτικο και με ανταλλακτικα αμεσα διαθεσιμα. προτιμω καινουρια φυσικα και οχι μεταχειρισμενα.
    αν μπορουσα με 5000-6000 χιλιαρικα να φτιαξω μια παλια μηχανη να πηγαινει καλυτερα απο μια καινουρια κινεζα, τοτε θα ημουν πολυ χαρουμενος. γιατι ειμαι μεταξυ qj800 και cfmoto 800 αυτη την στιγμη. 8000-10000χιλ καινουρια. αρα λεω με τα μισα μηπως καταφερνα να φτιαξω μια r gs (η επιλογη) η varadero σε μια κατασταση καλη για τα δικα μου δεδομενα. ευχαριστω

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    τελεγονε εννοειτε οτι αν βρω μηχανη που ειναι μια χαρα ο κινητηρας, δεν θα χρεαστει να κανω κατι. απλα καμια φορα βλεπω κατι προσφορες με παρα πολλα χιλιομετρα, 150.000 κλτ και λεω φαντασου να ειναι τελεια η μοτοσυκλετα και να τα παιξει το μοτερ
    παντως οποιος εχει διαβασει προηγουμε να μου ποστ, το μεγαλυτερο μου θεμα ειναι η ανεση. και ειδικα η πισω αναρτηση οταν περναω απο ανωμαλιες δεν θελω με τιποτα να κατακτυπιεται. γιαυτο σε μια παλια μηχανη το πρωτο πραγμα που θα αλλαζα (αν φυσικα ειχε θεμα και κτυπουσε) θα ηταν η πισω αναρτηση. το δευτερο μεγαλο μου προβλημα ειναι οι ταχυτητες. οδηγουσα μια μεταχειρισμενo honda cb και ενω ηταν τελειο στις αναρτησεις ορισμενες φορες κολουσαν οι χαμηλες ταχυτητες (νεκρα, 1η, νεκρα, 1η). επρεπε να το κουνησω λιγο μπροστα για να αλλαξει ταχυτητα. ημουν τοτε λιγο πιο νεος και δεν εδινα σημασια. αλλα τωρα δεν θα το ανεχομουν με τιποτα. να ειμαι στα φαναρια και να μου κορναρουν επειδη δεν μπαινει η ταχυτητα η μου εσβηνε επειδη νομιζα οτι ειχα βαλει νεκρα ενω αυτο ηταν ακομα στην πρωτη και ασυναισθητα αφηνα τον συμπλεκτη. αυτα τελειωσαν πια. θελω οδηγικη ησυχια στην ζωη μου.
    επισης αυτο που ειχε πει ο κοσταςκκ το ειχα ξεχασει, οτι εχουμε και τα ηλεκτρικα (και ηλεκτρονικα συμπληρωνω εγω). αν υπαρχουνε δηλαδη ανταλακτικα για μηχανες 20ετιας (η γνωση για να τα επισκευαζουν). πχ σε ενα αυτοκινητο μου 30ετιας, εχει χαλασει το trip και δεν εχω βρει καποιον να το φτιαζει. η μια αντιπροσωπεια εδω ειπε οχι, 2-3 αλλοι απο εξω ειπαν οχι. γιαυτο ψαχνω κατι οσο δυνατον πιο ποιοτικο και με ανταλλακτικα αμεσα διαθεσιμα. προτιμω καινουρια φυσικα και οχι μεταχειρισμενα.
    αν μπορουσα με 5000-6000 χιλιαρικα να φτιαξω μια παλια μηχανη να πηγαινει καλυτερα απο μια καινουρια κινεζα, τοτε θα ημουν πολυ χαρουμενος. γιατι ειμαι μεταξυ qj800 και cfmoto 800 αυτη την στιγμη. 8000-10000χιλ καινουρια. αρα λεω με τα μισα μηπως καταφερνα να φτιαξω μια r gs (η επιλογη) η varadero σε μια κατασταση καλη για τα δικα μου δεδομενα. ευχαριστω
    Honda και να μην μπαίνουν η κολλάνε οι ταχύτητες; σπάνιο.... μόνο κακορυθμισμένος συμπλέκτης, μάπα λάδια και ίσως καμιά φαγωμένη φουρκέτα.....
    Με 5000-6000 χιλιάρικα αγοράζεις καινούργια όσα θες ρε συ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Αν βρεις καλοσυντηρημένο BMW , όσο παλιό κι αν είναι πάρτο.
    Ο άξονας και ο συμπλέκτης είναι αυτά που πονάνε και φυσικά κοστίζουν.
    Όπως πολύ σωστά επισήμανε και ο Τελέγονος (έχω διαβάσει όλες τις ανακατασκευές του στο blog, σου το προτείνω ανεπιφύλακτα) ένα rebuild στον κινητήρα όταν και αν χρειάζεται είναι η καλύτερη λύση.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Άρα εσύ θέλεις ένα BMW με DCT HONDA κιβώτιο ,άξονα, αναρτήσεις ohlins και κινητήρα με λίγα χλμ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    ε ενταξει βιπερ, αν αλλαζουν οι ταχυτητες δεν εχω προβλημα αλλα ναι ohlins θα του εβαζα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. townmate (πράσινο) T80 12V regulator (σχέδιο) και μετατροπή σε 12βολτο
    από mitsos4all στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2019, 11:23
  2. VOR 503 ανακατασκευη και μετατροπη σε 585cc
    από ste-ste στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2014, 21:58
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2014, 08:41
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 12:49
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 10:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF