Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Ελαστικά για Voge 300 ACX

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    321

    Ελαστικά για Voge 300 ACX

    Ήρθε ο καιρός να βάλω λάστιχα στο Κινεζάκι μου. Είναι αυτό για όσους δεν ξέρουν:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1644615193952.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	62,8 KB 
ID:	443061

    Τώρα φοράει κάτι No name με τακούνια.
    Μπροστά 110/70-17, πίσω 150/60-17, δείκτης ταχύτητας S (160χλμ).
    Το μηχανάκι κυκλοφορεί σ/κ, μόνο βόλτες σε άσφαλτο, και ποτέ σε βρεγμένο. Με ενδιαφέρει καθαρά street ελαστικό.
    Με απασχολεί που βλέπω μεγάλους δείκτες ταχύτητας, και δεν ξέρω κατά πόσο έρχονται σε ικανοποιητική θερμοκρασία σε μικρό μηχανάκι.
    Τέλος τα υπάρχοντα ελαστικά σαν να μην αφήνουν το μηχανάκι να αλλάξει γρήγορα κατεύθυνση και να πλαγιάσει...ίσως να φταίει η κορώνα τους.
    Αναμένω προτάσεις για ελαστικά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    935
    Καλημέρα,το σίγουρο είναι πως θες τον ιδιο δείκτη ταχύτητας για να ζεσταίνωνται,θα πρότεινα και ενα νούμερο μικρότερη διάσταση μπρος -πίσω αν το επιτρέπει η ζάντα σου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Το οικονομικοτερο επωνυμο που βρισκεις στις διαστασεις του. Ετσι και αλλιως χιλιομετρα δεν μαζευεις, βολτιτσες το σ/κ κανεις, δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις.

    Δες επισης σαν εταιρεια και την heidenau. Εχω βαλει σε 300αρι σκουτερ μετα απο προτροπη του μηχανικου μου και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.Δεν ειναι πιο οικονομικα απο τα επωνυμα. Απλως τα εβρισκα σε εποχη που δεν εβρισκα πιρελι και μετζελερ που ηθελα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,το σίγουρο είναι πως θες τον ιδιο δείκτη ταχύτητας για να ζεσταίνωνται,θα πρότεινα και ενα νούμερο μικρότερη διάσταση μπρος -πίσω αν το επιτρέπει η ζάντα σου.
    Του προτείνεις μικρότερο ελαστικό απ' ότι λέει το εργοστάσιο?
    Για ποιο λόγο?

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    321
    Στενότερα λάστιχα δεν βάζω.
    Μια ζωή επώνυμα αγοράζω, οπότε μην φοβηθείτε να μου προτείνετε κάποια λόγω τιμής. Μπορεί να μην είναι 1000άρι αφού όμως χτυπάει 150, τα λάστιχα είναι σημαντικά.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    935
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Του προτείνεις μικρότερο ελαστικό απ' ότι λέει το εργοστάσιο?
    Για ποιο λόγο?
    Μικρότερο μη αναρτώμενο βάρος,καλύτερη λειτουργία της ανάρτησης,θεωρώ πως το 150άρι μπαίνει και για λόγους εμφάνισης.

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Ο δείκτης ταχύτητας δεν είναι πάντοτε αντιπροσωπευτικός του πόσο γρήγορα ζεσταίνονται τα λάστιχα. Σχετίζεται με τη θερμοκρασία λειτουργίας και την δημιουργία και απαγωγή θερμότητας με την κύλιση, αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ένδειξη για το χρόνο προθέρμανσης.

    Πολλοί ψάχνουμε λάστιχα να ζεσταίνονται γρήγορα, αλλά δυστυχώς δεν εντοπίζεται κάτι τέτοιο τόσο εύκολα. Επίσης υπάρχει η παράμετρος της θερμοκρασίας καλή απόδοσης. Υπάρχουν λάστιχα που αποδίδουν σχετικά καλά χωρίς να χρειάζονται προθέρμανση, ενώ άλλα αποδίδουν χάλια κρύα, αλλά πολύ καλύτερα από τα προαναφερθέντα όταν ζεσταθούν.

    Ως προς τις διαστάσεις συμφωνώ ότι υπάρχει μία τάση υπερβολικής αύξησης για λόγους αισθητικής σε αμάξια και μοτοσυκλέτες, αλλά δεν θα έβαζα διάσταση που δεν αναφέρεται στις συμβατές από τον κατασκευαστή. Όμως θα έβαζα τη μικρότερη δυνατή που αναγράφεται στον πίνακα του κατασκευαστή. Έτσι κερδίζεις σε απόδοση, κατανάλωση, αυτονομία, κόστος αγοράς, μη αναρτώμενο βάρος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Μικρότερο μη αναρτώμενο βάρος,καλύτερη λειτουργία της ανάρτησης,θεωρώ πως το 150άρι μπαίνει και για λόγους εμφάνισης.
    Και λιγώτερη πρόσφυση!
    Η ανάρτηση είναι μια χαρά ρυθμισμένη να αποδίδει με την υπάρχουσα μάζα,επεμβαίνοντας αυθαίρετα σε κάτι τόσο σημαντικό αποσυντονίζουμε την ανάρτηση.Δεν είναι πάντοτε καλή η αφαίρεση βάρους σε μερικά πράγματα.
    Φέρτο λίγο σαν εικόνα,λιγώτερη μάζα=λιγώτερη αδράνεια,ενδέχεται η ανάρτηση να χοροπηδάει με το παραμικρό.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    765
    MC50 110/70-17 και 140/70-17 πίσω,150αρι είναι ταλαιπωρία.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    975
    Το S22 στη διάσταση σου βρίσκεται στα 230€ , φοβερό

    Το κακό είναι δεν είδα ιδιαίτερη διακύμανση κ στις υπόλοιπες επώνυμες προτάσεις (πχ παλαιότερο GPR300)

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    321
    Έκανα μια βόλτα σε δύο μαγαζιά. Το ένα έχει pirelli angel και pirelli diablo rosso σε S δείκτη.
    Ο δεύτερος μου είπε ασυζητητί Bridgestone Battlax S22 αλλά με δείκτη Η (210). Όλα παίζουν στα 220-230 ευρώ.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    975
    Angel πρέπει να είναι πιο sport touring λάστιχο , longetivity κλπα.

    Το Diablo Rosso το 1ο ? Νομίζω οτι έχει βγει το νο4 (σαν το Ρόκυ ένα πράμα)

    Το S22 , σαν σπορ που είναι , φαντάζομαι θα είσαι προετοιμασμένος για λίγα σχετικά χλμ να βγάλει.

    ΥΓ ο δείκτης , σε λάστιχα μηχανής, παίζει σημαντικό ρόλο ? Αλλάζει το carcass (μπαντάρα) σημαντικά ?

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Έκανα μια βόλτα σε δύο μαγαζιά. Το ένα έχει pirelli angel και pirelli diablo rosso σε S δείκτη.
    Ο δεύτερος μου είπε ασυζητητί Bridgestone Battlax S22 αλλά με δείκτη Η (210). Όλα παίζουν στα 220-230 ευρώ.
    Ta angel φοράει το AC500 μου από μαμά, είναι πολύ καλά!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Για δες και ελαστικά τύπου Pirelli MT60 (αν βγαίνουν ακόμα - είναι βέβαια πολύ μαλακά) ή Dunlop Mutant που είναι ίδιου στυλ με αυτά που έχει τώρα πάνω το μηχανάκι.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    321
    Τα S22 βγάζουν 15000 χλμ.?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF