Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Αξίζει αγορά Versys με 100.000+ χλμ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27

    Αξίζει αγορά Versys με 100.000+ χλμ

    Αξίζει η άγορα μια versys 10 Gen 2 με πολλά χιλιόμετρα (150χιλ) σε μια τιμή 2.700;

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Γνωρίζεις περίπου τη συντήρησή του,υπάρχει service book?
    Τα χιλιόμετρα αυτά είναι κυρίως ταξιωτικά ή/και πόλη?

    Δεν είναι πλήρη τα στοιχεία,το πιθανότερο είναι να σου ζητήσει η μηχανή μετά την αγορά.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Πες αν θες που υπολογίζεις να την χρησιμοποιήσεις για να μπορούμε να σου πούμε αν αξίζει.

    Ο κινητήρας είναι ακόμα σε παραγωγή, τα τελευταία χρόνια εκδίδεται και απο άλλες εταιρείες, είναι βολική είναι οικονομική..
    Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με το τι πληροφορίες έχει για τα service κ.λπ.
    Αν το ποσό είναι το μόνο διαθέσιμο και δεν υπολογίζεις τουλάχιστον το κόστος ενός μεγάλου serrvice ακόμα
    αρχίζει να δημιουργείται ρίσκο.

    Εμένα για παράδειγμα μου αρέσει, βλέπω όμως ενδείξεις μικρού ρίσκου όπως βλέπω και δισκόπλακες που θα χρειαστούν αλλαγή σε λίγο.
    Είναι ζημιά; όχι, είναι όμως ακριβά και δεν γλιτώνεις το κόστος. Η "οικονομία" που μπορεί να γίνει είναι συμβιβασμοί στην αντοχή και το σχέδιο
    ή αν πετύχεις τους εργοστασιακούς για 180e το ζευγάρι που είναι ευκαιρία.
    Αλλιώς 350 - 400 ευρώ. Ο πίσω δίσκος είναι πιο κοινός, παλεύεται στα 70ε.

    Το σημαντικό είναι ότι θα πρέπει να την δει μηχανικός εμπιστοσύνης σου.
    Στα λεγόμενα του οποίου θα πρέπει να ξεχωρίσεις τις κρίσεις του με άλλα μοντέλα, το μπέρδεμα των αναλώσιμων με τις μη προβλεπόμενες
    ανάγκες - βλάβες και την άποψή του όσον αφορά εσένα με την μοτό αυτή.

    Πρόσεξε γιατί την πατάνε πολλοί, ο μηχανικός δυστυχώς δεν είναι φίλος σου όταν μιλάτε για την μοτοσυκλέτα σου.
    Δεν λες ΠΟΤΕ στον μηχανικό τι θέλεις να κάνεις με τη μοτό.
    Λες ΜΟΝΟ τι θέλεις να κάνει εκείνος σε αυτή και έχεις ανοικτά τα αφτιά αν σου προτείνει κάτι παραπάνω που μπορεί
    να αξίζει τον κόπο.

    Εδώ σε εμάς λες τα πάντα

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Ουσιαστικά την θέλω σαν μια μηχανή για καθημερινή χρήση Αθήνα και σκ κάνα ταξίδι . Καταλαβαίνω ότι σίγουρα θα θέλει φροντίδα όπως όλα , απλά δεν έχω ακούσει κάποιον να πάρει μηχανή με τόσο χλμ.

    Απ' την άλλη μου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός του

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fanispapa Προβολή μηνύματος
    Αξίζει η άγορα μια versys 10 Gen 2 με πολλά χιλιόμετρα (150χιλ) σε μια τιμή 2.700;
    Είναι μεγάλο το ρίσκο. Ουσιαστικά τη παντρεύεσαι και ότι ζημιά βγάλει σε βάζει μέσα. Όσο και να σου αρέσει θα τη πατήσεις στο τέλος. Δες νεότερες μηχανές ή με λιγότερα χλμ. Μπορεί να δώσεις 200 ευρώ παραπάνω και να βρεις με τα μισά χλμ για παραδειγμα

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Με λίγα χλμ και σε αυτή τη τιμή πάνω κάτω έχω βρει ενα pegasus trail, αλλά δεν ακούω και τα καλύτερα για aprillia

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Ανακατασκευασμενο λέει. Μάθε περισσότερα για το τι ακριβως ανακατασκευή έχει κάνει. Κανονικά αυτά τα μοτέρ αν δεν πέσεις στην περίπτωση να σου κόψει βαλβιδα δνε παθαίνουν τιποτε άλλο. Υπάρχουν μηχανάκια της αστυνομίας με τα διπλάσια χιλιόμετρα. Πάντως σε κάθε περίπτωση αν το αγοράσεις με τοσα χιλιόμετρα θα του περάσεις μια βέρα στην μανετα, κοινώς το παντρεύεσαι. Εδω το δικό μου (er6) με 100.000χμ και δεν πουλιέται με τίποτα.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fanispapa Προβολή μηνύματος
    Με λίγα χλμ και σε αυτή τη τιμή πάνω κάτω έχω βρει ενα pegasus trail, αλλά δεν ακούω και τα καλύτερα για aprillia
    Αν δεν έχεις ακούσει τα καλύτερα για aprilia πρόσεχε τι ακούς. Το μόνο θεμα με το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ότι έχει κόψει μερικούς κωδικούς ανταλλακτικών.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Η αγγελια λεει οτι ειναι ανακατασκευασμενο.. Αν εννοει το μοτερ (που αυτο κανονικα εννοει) τοτε -αναλογα με την δουλεια που εχει γινει- δεν εχει 150Κ χιλιομετρα.. Μπορει να ειναι καινουργιο (που λεει ο λογος)

    Αυτο οσον αφορα το μοτερ.. τα υπολοιπα αναλωσιμα τα βλεπεις και υπολογιζεις... Δεν χανεις κατι να ρωτησεις, να την δεις απο κοντα, να την πας στο μηχανικο σου, και να δεις τι αρχει οεχει ειδικα για την ανακατασκευη.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fanispapa Προβολή μηνύματος
    Με λίγα χλμ και σε αυτή τη τιμή πάνω κάτω έχω βρει ενα pegasus trail, αλλά δεν ακούω και τα καλύτερα για aprillia
    Είχα το strada 11 χρόνια και αν δεν είχα τα θέματα που είχα τότε ακόμα θα το είχα. Απίθανο μηχανάκι για την χρήση που θες, θεϊκό μπροστινό φρένο....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις ακούσει τα καλύτερα για aprilia πρόσεχε τι ακούς. Το μόνο θεμα με το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ότι έχει κόψει μερικούς κωδικούς ανταλλακτικών.
    Έτσι ακριβώς!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Είναι ρίσκο σίγουρα γιατί δεν ξέρεις αν έχει φτιαχτεί σωστά ή πρόχειρα για να πουληθεί. Ακόμα όμως και να μην ήταν επισκευασμένο, αυτά τα μοτέρ έχουν ταβάνι χονδρικά τις 200.000km με ήπια χρήση. Σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει το ''η φθήνια τρώει τον παρά''.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Το aprillia ειναι το συγκεκριμενο https://www.car.gr/classifieds/bikes...a-pegaso-trail

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Μην γινόμαστε υπερβολικοί όμως, πλήρη ανακατασκευή έκανα στις 38000* δηλαδή λύθηκε καθολικά ο κινητήρας και το κιβώτιο κλπ αλλαχθηκαν όλα τα αναλώσιμα, μετρήθηκαν ότι μετρούνται και κόστισε σχεδόν 1000€.
    Τι θέλω να πω: αν σε ευχαριστεί η κατάσταση της δείχνει καλά και δεν θα πρέπει να ανησυχείς για υπερβολικές ανάγκες αν επαληθευτεί από μηχανικό. Και να χρειαστούν αργότερα δεν θα δυσκολευτείς λόγο χαμηλής αρχικής τιμής και διάθεσης ανταλλακτικών.

  15. #15
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Aνακατασκευή όμως μπορεί να γίνει και μετά από ατύχημα (πέσιμο, τρακάρισμα .......)

    (και μιάς και φαίνεται φρεσκοβαμμένη πρός τα 'κει το βλέπω.....)
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αξιζει να αγορασω vstrom650 με 100.000 χιλιομ?
    από soundgarden στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2020, 20:08
  2. BMW με πανω απο 100.000 χλμ
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2019, 17:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF