Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 80

Θέμα: CBR1000RR '06-'07

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Ως πρώην κάτοχος R1 07-08, λέω μακριά από R1 και όχι μόνο λόγω βολάν. Ειδικά μετά από τόσα χρόνια που κυκλοφορούν. Safe επιλογή το CBR 06-07 που κοιτάς από άποψη αξιοπιστίας. Έλεγαν για πηνία παλιότερα αλλά είχαμε στην παρέα ένα που για χρόνια δεν έβγαλε απολύτως τίποτα και γράφαμε αρκετά χιλιόμετρα. Και δεν έκαιγε και σταγόνα λάδι όπως το επόμενο μοντέλο.

    Τα κλιπ ον του ήταν πιο ανοιχτά από το R1 πάντως. Στο δικό μου δεν τα είχα αλλάξει αλλά τα είχα ανοίξει λίγο προς τα έξω. Τα στενά κλιπ ον θεωρητικά είναι πιο καλά για τα ανοιχτά κομμάτια. Στα κλειστά όμως δεν έχεις καλό μοχλό.

    Προσωπικά αν κοιτούσα CBR 1000 μέχρι το 2010 ακριβώς αυτό θα έπαιρνα παρόλο που είναι χειρότερο συνολικά από το 2009. Δε θα την πάλευα με την κατανάλωση λαδιού του 09.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #17
    παρεξηγημένα είναι και τα καβασάκι, με τις πλαισιάρες, τις ψαλιδάρες, το δυνατό μοτέρ και αποτελεί καλή βάση για βελτίωση.
    MM#93

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ως πρώην κάτοχος R1 07-08, λέω μακριά από R1 και όχι μόνο λόγω βολάν. Ειδικά μετά από τόσα χρόνια που κυκλοφορούν. Safe επιλογή το CBR 06-07 που κοιτάς από άποψη αξιοπιστίας. Έλεγαν για πηνία παλιότερα αλλά είχαμε στην παρέα ένα που για χρόνια δεν έβγαλε απολύτως τίποτα και γράφαμε αρκετά χιλιόμετρα. Και δεν έκαιγε και σταγόνα λάδι όπως το επόμενο μοντέλο.

    Τα κλιπ ον του ήταν πιο ανοιχτά από το R1 πάντως. Στο δικό μου δεν τα είχα αλλάξει αλλά τα είχα ανοίξει λίγο προς τα έξω. Τα στενά κλιπ ον θεωρητικά είναι πιο καλά για τα ανοιχτά κομμάτια. Στα κλειστά όμως δεν έχεις καλό μοχλό.

    Προσωπικά αν κοιτούσα CBR 1000 μέχρι το 2010 ακριβώς αυτό θα έπαιρνα παρόλο που είναι χειρότερο συνολικά από το 2009. Δε θα την πάλευα με την κατανάλωση λαδιού του 09.
    Κάνοντας μια μικρή παρένθεση, εκτός του καλύτερου μοχλού , τα ανοιχτά κλιπον βοηθάνε πάρα πολύ και στη σωστή στάση του πάνω μέρους του σώματος. Όσο πιο κλειστά,τόσο πιο εμφατικά πρέπει να χρησιμοποιείς
    τη λαβή "παγωτό χωνάκι" ( )υπό κλίση
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #19
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Τα κλιπον ερχονται με 1-2 τροπους.
    Αυτη η σελα κ το πως καθεσαι ηταν το πραγματικα ενοχλητικο.
    Εχω κανει 12 ωρα με το Κ εντος κ εκτος Ελλαδας κ ημουν οκ.
    Με το CBR μεχρι Επιδαυρο κ βλαστημουσα μετα!!
    Ride(s) the wind of change...

  5. #20
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    .Ειμαι 2 χρόνια με bmw scarver.(καλά και πάλι καλά να λέω)

    unfriend πλοκ και delete ρε
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Θεματάρα 1000αρι SS, all time classic κάποια στιγμή όλους σχεδόν μας απασχολεί. Ούτε ξέρω πόσες ώρες έχω περάσει στο car με αυτά τα κριτήρια αναζήτησης: 1000 ss από τους big 4 Εγώ είμαι KAWA fan all the way και αισθητικά και λόγω και του πιο ντραγκστεράδικου μοτέρ που λέγανε τότες και τα περιοδικά αλλά νομίζω γενικά πως σωστά κινείσαι. Αν το μπάτζετ είναι αυτό και το πιο φθηνό από τα 4 είναι το blade τότε blade αφού είναι και αξιόπιστο.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #23
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Champion φιλτρο λαδιου...
    Ακυρο μονο κ μονο γι αυτο να πουμε.

    Μακρια απο μαγαζια.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Τα cbr 08-10 όπως είπαν πιο πάνω καίνε λάδι οπότε....Και το μπάτζετ είναι μέχρι 5500...7κ με τίποτα

    Οι τιμές όντως είναι στο θεό αλλά είναι γενικό το κακό, έδω κουβά παλιό γιαρις να πάρεις και θες 5k.Ακριβηναν τα πάντα οπότε και στα μεταχειρισμένα ss πάγωσαν οι τιμές στα 6-7 χιλιάρικα και δεν κατεβαίνουν κι ας περνάνε τα χρόνια.Θεωρω τα cbr 06 μια έξυπνη αγορά,επειδή είχαν το στίγμα του πιο αργού superbike δε τα ήθελε κανείς οπότε είναι αναγκαστικά σε καλύτερη τιμή.Επισης πιο εύκολο να πέσεις σε σωστό ιδιοκτήτη/οικογενειάρχη με cbr οι κοντρακηδες αγόραζαν τα άλλα


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Τα κλιπον ερχονται με 1-2 τροπους.
    Αυτη η σελα κ το πως καθεσαι ηταν το πραγματικα ενοχλητικο.
    Εχω κανει 12 ωρα με το Κ εντος κ εκτος Ελλαδας κ ημουν οκ.
    Με το CBR μεχρι Επιδαυρο κ βλαστημουσα μετα!!
    Μήπως με καλύτερη σέλα φτιάχνει το πράγμα?Γιατί το gsxr όντως εχει και καλή σελα να κάθεσαι ώρες.

  10. #25
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Μήπως με καλύτερη σέλα φτιάχνει το πράγμα?Γιατί το gsxr όντως εχει και καλή σελα να κάθεσαι ώρες.
    Δεν ηταν θεμα υλικου αλλα οσο θεση (πολυ ψηλα).
    Μια δοκιμη θα σε πεισει.

    Να θες να παρεις 1000αρι 15 ετιας κ να μην βρισκεις λογω τιμων. Inception...
    Ride(s) the wind of change...

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Τα cbr 08-10 όπως είπαν πιο πάνω καίνε λάδι οπότε....Και το μπάτζετ είναι μέχρι 5500...7κ με τίποτα

    Οι τιμές όντως είναι στο θεό αλλά είναι γενικό το κακό, έδω κουβά παλιό γιαρις να πάρεις και θες 5k.Ακριβηναν τα πάντα οπότε και στα μεταχειρισμένα ss πάγωσαν οι τιμές στα 6-7 χιλιάρικα και δεν κατεβαίνουν κι ας περνάνε τα χρόνια.Θεωρω τα cbr 06 μια έξυπνη αγορά,επειδή είχαν το στίγμα του πιο αργού superbike δε τα ήθελε κανείς οπότε είναι αναγκαστικά σε καλύτερη τιμή.Επισης πιο εύκολο να πέσεις σε σωστό ιδιοκτήτη/οικογενειάρχη με cbr οι κοντρακηδες αγόραζαν τα άλλα




    Μήπως με καλύτερη σέλα φτιάχνει το πράγμα?Γιατί το gsxr όντως εχει και καλή σελα να κάθεσαι ώρες.

    δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες κρίνοντας απο τις τιμές τους.

    σε κόβω ψιλοαποφασισμένο για το cbr, οπότε .....
    MM#93

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες κρίνοντας απο τις τιμές τους.

    σε κόβω ψιλοαποφασισμένο για το cbr, οπότε .....
    Φεύγει και ο Μαρκεζ όπου να ναι ευκαιρία να γίνω Hondakias
    Θα το δω από κοντά και αν κάτι δε Μ αρέσει θα επανέλθω για άλλο μοντελο

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Οι τιμές όπως ολοι ξέρουμε είναι αλλού.. Γνώμη μου αφού μπαίνει και το commuting μεσα ξαναπάρε Suzuki.Δεν εχω οδηγήσει κάποιο άλλο ss απο τους Ιάπωνες,εχω κάτσει όμως στην σέλα και ειναι ποιο επιθετική η θεση τους,στα Κ καθεσαι ποιο μέσα.Με μπατζετ μέχρι 5.5 κοιτα τα πρώτα Κ.Έχει και κ7-8 με 6Κ βέβαια αλλά ελάχιστα.Εχω το Κ3 και προσφατα βολταρα ενα κ8 φπε με ολοσωμη αράτα.Δεν το έκανα σωστή βόλτα,λιγες γυρες μονο.Μου φανηκε ακομα ποιο μεσα η θεση οδήγησης του σε σχέση με το κ3 και ποιο στενό στο τεποζιτο πραγμα που δεν ξερω αν μου "έκατσε" καλά(ειμαι 1.87 ),στα χαμηλομεσαία το κ3 μου φάνηκε ποιο δυνατό και νευρικό αλλά ψηλά το κ8 πέρνει τα ηνία(κεφαλή και προφιλ εκκεντρων για ποιο πολύ top end).Μου άρεσε εννοείται,αλλά με την διαφορά στην τιμη σε σχέση με κ3-5 δεν ξερω αν θα τα έσκαγα,δεδομένης και της οικονομικής κατάστασης μου έτσι?Αν το φύσαγα θα έπερνα καποιο απο τα τελευταίας γενιάς ss,ασχετως μάρκας

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Φεύγει και ο Μαρκεζ όπου να ναι ευκαιρία να γίνω Hondakias
    Θα το δω από κοντά και αν κάτι δε Μ αρέσει θα επανέλθω για άλλο μοντελο

    Εν τω μεταξύ αν δεν κάνω λάθος, αυτό το CBR είναι το τελευταίο που έχει πάρει πρωτάθλημα SBK!

    Δεν είναι τόσο αργό όσο λένε πάντως. Και εφόσον μιλάμε για στριφτερές διαδρομές δε νομίζω να έλειψε σε κανέναν το γκάζι. Εσύ είσαι παλιός και θα θυμάσαι τον Pissaman που είχε και το 04 κιόλας.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ αν δεν κάνω λάθος, αυτό το CBR είναι το τελευταίο που έχει πάρει πρωτάθλημα WSBK
    James Toseland, το 2007, Ten Kate Honda. Με υποστήριξη από την Honda αλλά όχι εργοστασιακή ομάδα, όπως τα παλιά τα χρόνια με την Castrol Honda.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	toseland jpg.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	79,7 KB 
ID:	443147
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF