Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Service και Εγγύηση --- Service Schedule και Μάστορας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125

    Question Service και Εγγύηση --- Service Schedule και Μάστορας

    Καλησπέρα σε όλους

    Δύο ερωτήσεις απλές και διφορούμενες.

    1η ερώτηση

    Αν αλλάξεις τα λάδια, φίλτρο λαδιού, αέρα κλπ (μόνος), όσο η μοτοσυκλέτα σου ειναι σε εγγύηση και προκύψει κάποιο μηχανικό πρόβλημα μελλοντικά, υπάρχει περίπτωση να μην σε καλύψουν με την εγγύηση από την αντιπροσωπία;;;;

    2η Ερώτηση

    Γιατί ενώ το Service book λέει αλλαγή λαδιών κάθε 12.000χλμ η ο μηχανικος (αντιπροσωπία) σου λέει κάθε 6.000χλμ και γενικά υπάρχει μια τάση να σου αλλάζουν τα πάντα 50% νωρίτερα από ότι προτείνει ο κατασκευαστής;;;

    Αυτά!
    Τελευταία τροποποίηση από MartinEden; 05/05/2023 στις 21:46.
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    1) υπάρχει
    2)για το κέρδος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Στο 2, ότι είπε ο Panavour.

    Στο 1, εννοείς να τα αλλάξεις μόνος σου ή σε κάποιο συνεργείο;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Για να ισχύει η εγγύηση, χρειάζεσαι σφραγίδα νόμιμου συνεργείου, αναλώσιμα και ανταλλακτικά των προδιαγραφών του κατασκευαστή και να γίνουν όλες οι εργασίες που λέει το service manual με τον τρόπο που το λέει. Καλού κακού κράτα τις αποδείξεις αγοράς των αναλωσίμων.

    Αλλάζοντας λάδια αν εννοείς μόνος σου σαν ιδιώτης, δεν μπορείς προφανώς να βάλεις σφραγίδα νόμιμου συνεργείου, οπότε αν μιλάμε για αλλαγές στα επίσημα διαστήματα σέρβις, για τον αντιπρόσωπο είναι σαν να μην τα έχεις κάνει. Αν μιλάμε για ενδιάμεσες προληπτικές αλλαγές λαδιών, δεν σε ελέγχει κάπως, εκτός κι αν έχεις κάνει κάτι πολύ κραγμένο π.χ. βρει το κεφάλι της τάπας αποσφράγισης κουτσουρεμένο ή τηγανέλαια μέσα στο μοτέρ ξέρω γω.

    Τα μισά διαστήματα είναι για ψυχολογικούς λόγους για τον ιδιοκτήτη, και για κέρδος για τον αντιπρόσωπο. Δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα σε καινούρια μηχανή, εντός εγγύησης. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι βάλαμε λάδια στο σέρβις στα 12000 και μέχρι τα 24000 δεν ξανασχολούμαστε. Είναι καθήκον του ιδιοκτήτη να ελέγχει ο ίδιος σε ενδιάμεσα διαστήματα διάφορα πράγματα, με πρώτο και κυριότερο την στάθμη λαδιών.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Στο 2, ότι είπε ο Panavour.

    Στο 1, εννοείς να τα αλλάξεις μόνος σου ή σε κάποιο συνεργείο;
    Μόνος
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Οι συστάσεις των συνεργείων για συχνή αλλαγή λαδιών, έχουν καταντήσει συστηματικές. Στις μοτοσυκλέτες σού λένε να κάνεις στα μισά διανυθέντα χιλιόμετρα σε σχέση με εκείνα που λέει ο κατασκευαστής, ενώ στο αμάξι έχουν φθάσει να μου λένε στο 1/3 των χιλιομέτρων και να επιμένουν γι' αυτό.

    Πραγματικά έχω απορία αν υπάρχει σημαντικός λόγος γι' αυτό, ειδικά όταν βλέπω τον Billy84 να έχει κάνει 300.000 χιλιόμετρα με τη μοτοσυκλέτα και να αλλάζει λάδια ανά 12.000 km που αναφέρει ο κατασκευαστής.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Κατάλαβα. Για να έχω εγγύηση πρέπει να πληρώνω την αντιπροσωπία να μου αλλάζει λάδια δύο φορές ποιο συχνά από ότι λέει ο κατασκευαστής, συν ότι άλλη εργασία χρεώσουν όπως π.χ έλεγχος τακάκια και υγρά φρένων (γιατί εγώ δεν μπορώ να δω τα τακάκια και τα υγρά).
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δεν είσαι υποχρεωμένος να αλλάζεις λάδια πιο συχνά από ό,τι αναγράφεται στον πίνακα συντήρησης του κατασκευαστή, προκειμένου να διατηρήσεις την εγγύηση. Το γεγονός ότι τα συνεργεία προσπαθούν να σε πείσουν να κάνεις συχνότερες αλλαγές λαδιών, είναι άλλη υπόθεση και δικαιούσαι να μην τη λάβεις υπόψη.

    Οι έλεγχοι που αναφέρονται στο βιβλίο συντήρησης νομίζω ότι είναι για καλό. Σε συνεργείο που πήγαινα παλιότερα έλεγχαν κατά γράμμα ό,τι πρότεινε ο κατασκευαστής, όλα τα φώτα, την κόρνα, τη διαδρομή του φρένου, γρασάριζαν τον πλαγιοστάτη. Κάποιοι από αυτούς τους ελέγχους μπορεί να σε σώσουν από σημαντική μελλοντική φθορά ή από ατύχημα και θεωρώ ότι αξίζει να γίνονται.

    Αντιθέτως, κάποια συνεργεία τείνουν να κάνουν μόνο τα βασικά, ώστε να μειώσουν το κόστος και να μη χάσουν τον πελάτη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα. Για να έχω εγγύηση πρέπει να πληρώνω την αντιπροσωπία να μου αλλάζει λάδια δύο φορές πιο συχνά από ότι λέει ο κατασκευαστής, συν ότι άλλη εργασία χρεώσουν όπως π.χ έλεγχος τακάκια και υγρά φρένων (γιατί εγώ δεν μπορώ να δω τα τακάκια και τα υγρά).
    Δεν διάβασες καθόλου τι έγραψα;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2016
    Μηνύματα
    21
    Και αν κάποιος εχει νόμιμη άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος μηχανικού από το υπουργειο μεταφορών,
    αλλά δεν έχει συνεργείο και εξασκεί κάποιο άλλο επάγγελμα ή είναι συνταξιούχος δεν μπορεί στην δική του
    μοτοσυκλέτα να κάνει εργασίες όσο είναι στην εγγύηση χωρίς να την χάνει;

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Αν ο κατασκευαστής λέει 12.000 προφανως και το όριο του λαδιού θα είναι αρκετά ποιο πάνω για να είναι καλυμμένος και θα έχει προβλέψει όλες τις πιθανές χρησεις- συνθήκες.. άσε που άμα καίει και λίγο λάδι και ο ιδιοκτήτης το κοιτάει και συμπληρώνει στο τέλος των 12.000 αρκετή ποσότητα λαδιού θα είναι σχετικά φρέσκια..

    Συνθήκες όπως πολλά άναψε-σβησε, ακινησία,κίνηση σε πολη-φαναρια με καύσωνα ίσως μειώνουν την διάρκεια ζωής του λαδιού,η το φθείρουν η παίρνει υγρασία, ενώ τακτική χρήση με μεγάλες διαδρομές σε ανοικτό δρόμο αυξάνουν την ζωή του...

    Θεωριτικα οκ ίσως είναι καλό να το αλλάζεις λίγο ποιο νωρίς, ίσως ο κατασκευαστής ενδιαφέρεται να αντέξει μόνο τα 2-4 χρόνια τις εγγύησης και αλλάζοντας ποιο συχνά το βοηθάς να αντέξει για 10-20 χρόνια..

    Επίσης κάτι μου λέει ότι ορισμένα ελληνικά μανουαλ μαγειρεύονται.. δλδ αγοράζεις ενα φτηνό μοτό πχ παπί και ο πίνακας συντήρησης η το μεταφρασμένο μανουαλ από τον τοπικό εισαγωγέα έχει υποστεί αλλαγές κύριος στα διαστήματα αλλαγής λαδιών για να έχουν κέρδος οι αντιπρόσωποι από τα σέρβις... Για αυτό ψάχνουμε μανουαλ από διαφορετικές πηγές και σε άλλες γλώσσες, αγγλικά,Ταϊβάν και συγκρίνουμε αν λένε τα ίδια με τα ελληνικά, μεταφρασμένα η ότι έχει online στη σελίδα του ο εισαγωγέας.

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cerium Προβολή μηνύματος
    Και αν κάποιος εχει νόμιμη άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος μηχανικού από το υπουργειο μεταφορών,
    αλλά δεν έχει συνεργείο και εξασκεί κάποιο άλλο επάγγελμα ή είναι συνταξιούχος δεν μπορεί στην δική του
    μοτοσυκλέτα να κάνει εργασίες όσο είναι στην εγγύηση χωρίς να την χάνει;
    Αφού απαιτείται σφραγίδα συνεργείου (νόμιμου, κιόλας ) στο βιβλίο συντήρησης, πως να την κάνει;
    Είναι διαφορετικό πράγμα η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος με την άδεια συνεργείου....
    2 χρόνια είναι, (η κάποιο όριο χιλιομέτρων σε κάποια μοντέλα) Αν υποθέσουμε ότι κάνουμε 10.000 χλμ. τον χρόνο (γενικός μέσος όρος στον οποίο δεν περιλαμβάνεται ο Billy84 ) είναι 4 άντε 5 σέρβις.
    Αν σκεφτούμε ότι συνήθως οι "χαζοβλάβες" η οι "παιδικές ασθένειες" των νέων μοντέλων εμφανίζονται σε αυτό το διάστημα, αξίζει να την χάσεις;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αφού απαιτείται σφραγίδα συνεργείου (νόμιμου, κιόλας ) στο βιβλίο συντήρησης, πως να την κάνει;
    Είναι διαφορετικό πράγμα η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος με την άδεια συνεργείου....
    2 χρόνια είναι, (η κάποιο όριο χιλιομέτρων σε κάποια μοντέλα) Αν υποθέσουμε ότι κάνουμε 10.000 χλμ. τον χρόνο (γενικός μέσος όρος στον οποίο δεν περιλαμβάνεται ο Billy84 ) είναι 4 άντε 5 σέρβις.
    Αν σκεφτούμε ότι συνήθως οι "χαζοβλάβες" η οι "παιδικές ασθένειες" των νέων μοντέλων εμφανίζονται σε αυτό το διάστημα, αξίζει να την χάσεις;
    Έχεις δίκιο, δεν αξίζει να την χάσεις!

    Απλά....

    Αγορά μοτοσυκλέτας 9/03/23. Πρώτη αλλαγή λαδιων στα 1000χλμ (23/03/23) 70€. Επόμενη αλλαγή, όπως μου είπαν από το συνεργείο στα 6000χλμ (δηλαδή μετά από 5000χλμ). Χιλιόμετρα σήμερα 6/05/23 5.100χλμ. Και επειδή γνωρίζω μόνος μου να αλλάξω λάδια, φίλτρο. Έχω πάρει dna φίλτρα αέρα και γνωρίζω να τα βάλω, όπως και γνωρίζω να τσεκάρω, τακάκια, υγρά, αλυσίδα, γρανάζια, crankcase breather (δεν ξέρω πως το λένε στα ελληνικά) κλπ κλπ γιαυτό και η ερώτηση μου εξαρχής. Δεν το βλέπω κυρίως οικονομικά. Πιστεύω πως προσέχω την μοτοσυκλέτα μου πολύ ποιο λεπτομερώς από ότι οποιοδήποτε συνεργείο και επίσης μου αρέσει να ασχολούμαι.
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    4-5 αλλαγές, ημισυνθετικών ή συνθετικών στις 20000χλμ ???

    Είναι λάδια, δεν συζητάμε για χαζοβλαβες, αν σου χαλάσει το όργανο τι θα σου πουν έβαλες μόνος λάδια και χάλασε το όργανο ή το ρουλεμαν τροχού κ.λπ.;

    Αυτά τα ρωτάνε όταν είναι ζεστός ο πωλητής πριν την αγορά.
    Δείχνεις ότι έχεις την τεχνική κατάρτιση και ρωτάς ευγενικά αν μπορείς να κάνεις τις αλλαγές γιατι είσαι λεπτολόγος και σου αρέσει.
    Φεύγοντας παίρνεις και ροδέλες και είναι όλοι χαρούμενοι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    ...Έχω πάρει dna φίλτρα αέρα ...
    Με φιλτρο dna αλλάζεις την ποσότητα του αέρα και την ροή του, αν είναι ήδη φτωχό για να περνά προδιαγραφές μπορεί να
    επιβαρύνει λίγο την λειτουργία.
    Θα έχουν δίκιο να σου πουν ότι αλλάζεις χαρακτηριστικά..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 06/05/2023 στις 07:22.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο, δεν αξίζει να την χάσεις!

    Απλά....

    Αγορά μοτοσυκλέτας 9/03/23. Πρώτη αλλαγή λαδιων στα 1000χλμ (23/03/23) 70€. Επόμενη αλλαγή, όπως μου είπαν από το συνεργείο στα 6000χλμ (δηλαδή μετά από 5000χλμ). Χιλιόμετρα σήμερα 6/05/23 5.100χλμ. Και επειδή γνωρίζω μόνος μου να αλλάξω λάδια, φίλτρο. Έχω πάρει dna φίλτρα αέρα και γνωρίζω να τα βάλω, όπως και γνωρίζω να τσεκάρω, τακάκια, υγρά, αλυσίδα, γρανάζια, crankcase breather (δεν ξέρω πως το λένε στα ελληνικά) κλπ κλπ γιαυτό και η ερώτηση μου εξαρχής. Δεν το βλέπω κυρίως οικονομικά. Πιστεύω πως προσέχω την μοτοσυκλέτα μου πολύ ποιο λεπτομερώς από ότι οποιοδήποτε συνεργείο και επίσης μου αρέσει να ασχολούμαι.
    Μπρε συ, μαζί σου, κι ασχολούμαι με αυτά αλλά όσο διαρκεί η εγγύηση κάνω (κάνε) την πάπια....
    Όταν με το καλό λήξει, θα πάρουν μπρος τα εργαλεία μας...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΤΜ owner Manuals και WP Service Manuals
    από darkCount στο forum KTM
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2019, 17:26
  2. Πότε και τί service χρειαζόμαστε; (Μονοκύλινδρα)
    από foreno στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2016, 20:35
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2008, 18:23
  4. Service και εγγύηση
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:30
  5. service manuals fazer 600 2004 και hornet 600 2003
    από lousou76 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 10:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF