Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: bmw gs μεταχειρισμενο

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33

    bmw gs μεταχειρισμενο

    Καλημερα σε ολους,
    ειδα 2-3 βιντεακια στο youtube με καποιους που αγορασαν πολυ φτηνα bmw gs και ηταν πολυ ευχαριστημενοι. εψαξα στο car και ειδα 2-3 πολυ ενδιαφερουσες αγγελιες.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-bmw-r-1100-gs
    εδω εχουμε μια 1100 σε κατασταση ... καινουριου. 34.000 χλμ σε 27 χρονια? αν δεν εχει γινει "τυπογραφικο" λαθος, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος επαληθευσης των χλμ?
    επισης τα 1100 εχουν abs? αν ναι, τι ειδους? servo?
    στα περισσοτερα βιντεακια που εχω παρακολουθησει την επαινουν κυριως για την ανεση της στα μακρινα ταξιδια. και ειναι μηχανες με 150.000χλμ +
    σε σχεση με τα 1150 και 1200? εχουν καμια ουσιωδη διαφορα? οπως εχω γραψει σε αλλα μου ποστ, ειμαι 197 και δεν τρεχω (μου αρεσουν οι επαρχιακοι δρομοι στην φυση με 50-60-70 χλμ). βρισκω 1150 στην ιδια τιμη αλλα με διπλασια χιλιομετρα, ενω 1200 2004 με σερβο λιγο ακριβοτερο και διπλασια χλμ, 1200 χωρις σερβο 2008 διπλασια τιμη, με διπλασια χλμ.
    φυσικα οταν παμε στα 5000-5500, τοτε η καινουρια κινεζα πλησιαζει με χαμογελο.... (βλεπε 800αρια qj και cfmoto)
    τελος σε παρομοια ερωτηση το 2021, για μια 1100 (η 1150 δεν θυμαμαι ακριβως) γυρω στα 2000ε , ολοι λεγατε ψαξε καλυτερα, θα βρεις και με 1800,1600. αυτες οι τιμες δεν υπαρχουν πια. σημεια των καιρων? πονηρεψαν οι πωλητες? γιατι οταν μια μηχανη πωλειται το 2015 για 2000ε με 50.000χλμ, το 2023 που εχει κανει 80.000χλμ θα επρεπε να την πουλαει 1500ε. αν καποιος την πουλαει 2500, τοτε κατι δεν παει καλα στην ηθικη του κοσμου. (χονδρικο παραδειγμα).
    ευχαριστω

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    αυτες οι τιμες δεν υπαρχουν πια. σημεια των καιρων? πονηρεψαν οι πωλητες? γιατι οταν μια μηχανη πωλειται το 2015 για 2000ε με 50.000χλμ, το 2023 που εχει κανει 80.000χλμ θα επρεπε να την πουλαει 1500ε. αν καποιος την πουλαει 2500, τοτε κατι δεν παει καλα στην ηθικη του κοσμου. (χονδρικο παραδειγμα).
    ευχαριστω
    Δεν είναι θέμα ηθικής των πωλητών.Ειναι θέμα κατάστασης που επικρατεί στην αγορά σήμερα.ΛΙΓΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ , και αύξηση ζήτησης.Ως εκ τούτου αύξηση της τιμής των μεταχειρισμένων.Στα αυτοκίνητα η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη,που ο μέσος χρόνος αναμονής για καινούργιο είναι 6 μήνες.Εκει να δεις χρεπια ,που πουλιούνται σαν λουλούδια.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 07/05/2023 στις 09:55.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    Καλημερα σε ολους,

    εδω εχουμε μια 1100 σε κατασταση ... καινουριου. 34.000 χλμ σε 27 χρονια? αν δεν εχει γινει "τυπογραφικο" λαθος, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος επαληθευσης των χλμ? Μόνο το service book.
    επισης τα 1100 εχουν abs? Ναι η bmw βάζει abs από πολλάαα χρόνια πριν

    αν ναι, τι ειδους? servo? Δεν υπάρχει "είδος abs" ένα είναι.Το σερβό είναι άλλο πράγμα ανεξάρτητο,πρόκειται για ηλεκτρική υποβοήθηση στο φρεναρισμα,ένα μοτεράκι "τρομπάρει" τα υγρά των φρένων για να είναι πιο αποτελεσματικά.Το 1100 δεν γνωρίζω αν έχει σερβομηχανισμό,αν το δει ο @George M θα σου απαντήσει.Πάντως το καταλαβαίνεις όταν πατήσεις τη μανέτα ή το πεντάλ ακούγεται ένα βζιινν το μοτεράκι που δουλεύει.

    στα περισσοτερα βιντεακια που εχω παρακολουθησει την επαινουν κυριως για την ανεση της στα μακρινα ταξιδια. και ειναι μηχανες με 150.000χλμ + Όντως είναι αρχοντιά στο ταξίδι

    σε σχεση με τα 1150 και 1200? εχουν καμια ουσιωδη διαφορα? Βάρος και φυσικά ιπποδύναμη,όσο ανεβαίνεις κατηγορία μειώνεται το πρώτο και αυξάνεται το δεύτερο. οπως εχω γραψει σε αλλα μου ποστ, ειμαι 197 και δεν τρεχω (μου αρεσουν οι επαρχιακοι δρομοι στην φυση με 50-60-70 χλμ). βρισκω 1150 στην ιδια τιμη αλλα με διπλασια χιλιομετρα, ενω 1200 2004 με σερβο λιγο ακριβοτερο και διπλασια χλμ, 1200 χωρις σερβο 2008 διπλασια τιμη, με διπλασια χλμ.
    φυσικα οταν παμε στα 5000-5500, τοτε η καινουρια κινεζα πλησιαζει με χαμογελο.... (βλεπε 800αρια qj και cfmoto) Καμμία μα καμμία σχέση, 1) σε ποιότητα κύλισης και 2) τα κινέζικα 800 πλησιάζουν το 10.000€ !

    τελος σε παρομοια ερωτηση το 2021, για μια 1100 (η 1150 δεν θυμαμαι ακριβως) γυρω στα 2000ε , ολοι λεγατε ψαξε καλυτερα, θα βρεις και με 1800,1600. αυτες οι τιμες δεν υπαρχουν πια. σημεια των καιρων? πονηρεψαν οι πωλητες? γιατι οταν μια μηχανη πωλειται το 2015 για 2000ε με 50.000χλμ, το 2023 που εχει κανει 80.000χλμ θα επρεπε να την πουλαει 1500ε. αν καποιος την πουλαει 2500, τοτε κατι δεν παει καλα στην ηθικη του κοσμου. (χονδρικο παραδειγμα).
    ευχαριστω
    Σου απαντώ με κόκκινα γιατί χάθηκα στα πολλά ερωτηματικά!
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 07/05/2023 στις 08:42.

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Αυτές είναι πεποιθήσεις κάνοντας παραδοχές ή αγνοώντας την λογική.
    Δεν γίνεται να πέφτει η τιμή κάθε χρόνο. Πέφτει για χρόνια αλλά από ένα σημείο και μετά υπολογίζονται
    το κόστος να είναι στην κατάσταση που πωλείται με βάση τις αμοιβές των μηχανικών και τα κόστη ανταλλακτικών.

    Υπάρχουν και εξαιρέσεις, μοτό για τις οποίες δεν ενδιαφέρεται το κοινό, ζημιάρικες, άσχημες, χωρίς ανταλλακτικά ρεαλιστικά κ.λπ.
    Ακόμα και αυτές έχουν ελπίδες αν είναι καλοσχεδιασμένες, αν έχουν κάποιο στοιχείο πρωτοπορίας, μπορεί να αρέσουν για συλλογή.

    Το 1100 είναι πιο "τραχύ" με μικρότερη ανάπτυξη ταχυτήτων (5 αντί 6 του 1150) λίγο ευκολότερο στην συντήρηση και λίγο πιο ανθεκτικό.
    Το 1150 είναι ακόμα πιο άνετο και καλύπτει μεγάλες αποστάσεις ακόμα πιο άνετα.

    Ενημερώσου απο τον πωλητή και αν θες συζητάμε ότι σε απασχολεί. Δεν φαίνονται απατεώνες μέχρι στιγμής.
    Υπήρξε πληθώρα 1100gs με χιλιόμετρα κάτω από 40000 τα '00ς από εισαγωγή και καλά να μαστε πολλοί φίλοι έχουν 2+ μοτοσυκλέτες
    με αποτέλεσμα να μην τους πίνουν το αίμα όπως οι υπόλοιποι.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι θέμα ηθικής των πωλητών.Ειναι θέμα κατάστασης που επικρατεί στην αγορά σήμερα.ΛΙΓΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ , και αύξηση ζήτησης.Ως εκ τούτου αύξηση της τιμής των μεταχειρισμένων.Στα αυτοκίνητα η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη,που ο μέσος χρόνος αναμονής για καινούργιο είναι 6 μήνες.Εκει να δεις χρεπια ,που πουλιούνται σαν λουλούδια.
    ναι στα αυτοκινητα ειδικα γινεται ... σφαγη. ηθελα να παρω ενα suzuki vitara μεταχειρισμενο του 15, τοτε ειχε τιμη 13-14.000 καινουριο. σημερα πουλιεται μεταχειρισμενο στην καλυτερη τιμη 14-15.000. 8 χρονια μετα αυξηθηκε η τιμη του δηλαδη αντι να πεσει στο μισο.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Σου απαντώ με κόκκινα γιατί χάθηκα στα πολλά ερωτηματικά!
    ουσιαστικη διαφορα εννοω μηπως και βγαζουν ζημιες, μηπως ειναι καλυτερα μηχανικα κτλ κτλ. για τα κινεζικα εννοουσα τα qj που ειναι στα 8 χιλιαρικα. αν δηλαδη ηταν να δωσω 5.500 - 6.000 σε μεταχειρισμενο τοτε θα το σκεφτομουν παρα μα παρα πολυ να δωσω αλλα 2 χιλιαρικα και να παω σε qj 800 καινουριο.

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    ουσιαστικη διαφορα εννοω μηπως και βγαζουν ζημιες, μηπως ειναι καλυτερα μηχανικα κτλ κτλ. για τα κινεζικα εννοουσα τα qj που ειναι στα 8 χιλιαρικα. αν δηλαδη ηταν να δωσω 5.500 - 6.000 σε μεταχειρισμενο τοτε θα το σκεφτομουν παρα μα παρα πολυ να δωσω αλλα 2 χιλιαρικα και να παω σε qj 800 καινουριο.
    Ένα καλό με αυτές τις μηχανές είναι ότι δεν τις καβαλάνε κάγκουρες-σκίστες και σιδεροφάγοι.
    Με μια σωστή συντήρηση δεν βγάζουν ζημιές,τουλάχιστον στα όρια του απαράδεκτου.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Μπέβε τζιεσ δεκαετίας 90;
    Α ρε γκετραγκ ακόμα βρίσκεις χαζοελληνες να σε πληρώσουν...

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Αυτές είναι πεποιθήσεις κάνοντας παραδοχές ή αγνοώντας την λογική.
    Δεν γίνεται να πέφτει η τιμή κάθε χρόνο. Πέφτει για χρόνια αλλά από ένα σημείο και μετά υπολογίζονται
    το κόστος να είναι στην κατάσταση που πωλείται με βάση τις αμοιβές των μηχανικών και τα κόστη ανταλλακτικών.

    Υπάρχουν και εξαιρέσεις, μοτό για τις οποίες δεν ενδιαφέρεται το κοινό, ζημιάρικες, άσχημες, χωρίς ανταλλακτικά ρεαλιστικά κ.λπ.
    Ακόμα και αυτές έχουν ελπίδες αν είναι καλοσχεδιασμένες, αν έχουν κάποιο στοιχείο πρωτοπορίας, μπορεί να αρέσουν για συλλογή.

    Το 1100 είναι πιο "τραχύ" με μικρότερη ανάπτυξη ταχυτήτων (5 αντί 6 του 1150) λίγο ευκολότερο στην συντήρηση και λίγο πιο ανθεκτικό.
    Το 1150 είναι ακόμα πιο άνετο και καλύπτει μεγάλες αποστάσεις ακόμα πιο άνετα.

    Ενημερώσου απο τον πωλητή και αν θες συζητάμε ότι σε απασχολεί. Δεν φαίνονται απατεώνες μέχρι στιγμής.
    Υπήρξε πληθώρα 1100gs με χιλιόμετρα κάτω από 40000 τα '00ς από εισαγωγή και καλά να μαστε πολλοί φίλοι έχουν 2+ μοτοσυκλέτες
    με αποτέλεσμα να μην τους πίνουν το αίμα όπως οι υπόλοιποι.
    χμμ ουσιαστικα μου λες να παω τοτε στο 1150 αφου εχουν την ιδια τιμη. δεν ξερω φυσικα τα διπλασια χιλιομετρα, αν παιζουν ρολο σε αυτες τις μηχανες με boxer κινητηρες. μερικοι λενε οτι αν ειναι καλοσυντηρημενοι ειναι αθανατοι. παραθετω και δυο υποψηφιες
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-bmw-r-1150-gs
    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/331702134-bmw
    αυτο για την συλλογη το σκεφτικα και εγω: η 1100 που εγραψα στην αρχη φαινεται τοσο ομορφη που λεω στην τελικη, αν την παρω και κατι δεν μου αρεσει πανω της, να την αφησω στο σπιτι καπου για ομορφια. γενικα δεν μου αρεσει να πουλαω, 2-3 αυτοκινητα που ειχα στο παρελθον, τα εδωσα σε φιλους που δεν ειχαν.
    επισης εχεις δικιο, αν καποιος την αγορασει 2800 και της βαλει ohlins και αλλα 5000 χιλιαρικα για να την φτιαξει, τοτε φυσικα δεν μπορεις πια να την πουλησεις 2500 μετα.

  10. #10
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Μπέβε τζιεσ δεκαετίας 90;
    Α ρε γκετραγκ ακόμα βρίσκεις χαζοελληνες να σε πληρώσουν...
    Γουατέβα.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Μπέβε τζιεσ δεκαετίας 90;
    Α ρε γκετραγκ ακόμα βρίσκεις χαζοελληνες να σε πληρώσουν...
    ταλιμπαν, δικιο εχεις και συ, αλλα το θεμα ειναι ποσο πληρωνεις πια. ισως θυμομαστε και τα νιατα μας και νοσταλγουμε. τοτε μερικοι απο εμας ημασταν στα 20-30, στα καλυτερα μας αλλα δεν ειχαμε λεφτα για τετοιες μηχανες οποτε τωρα στα τελευταια οδηγικα μας χρονια εχουμε μια ευκαρια να της οδηγησουμε. πιστευω οτι αν παω στα 70 δεν θα μπορω πια. δεν ειμαι ακομα 60 οποτε πιστευω οτι εχω λιγο χρονο ακομα

  12. #12
    Δεν έχουν σερβο τα 1100.
    Αυτό με τα 34.000χιλ είναι ξαναβαμενο. Ρώτα γιατί.
    Αν κ 134.000 να είχε αν είναι σωστά συντηρημένο θα κάνει αλλά τόσα για πλάκα.
    Τρομερά μοτερια, απίστευτη άνεση στο ταξίδι.
    Όλα τα 1100 παίζουν από 2.500 με 3.000
    Βάλε κ 1 χιλ ακόμα πιυ θα ρίξεις γιατί σίγουρα κάτι θα θέλει θα φτάσει 4χιλ.
    Ακουγονται πολλά, όμως μετά την 1η βόλτα θα δεις ότι πήρες, μηχαναρα αθανατη για μια ζωή.
    Αδικημένα μηχανακια όπως κ τόσα άλλα στην χώρα μας.
    Τελευταία τροποποίηση από George_M.; 07/05/2023 στις 21:37.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Μπέβε τζιεσ δεκαετίας 90;
    Α ρε γκετραγκ ακόμα βρίσκεις χαζοελληνες να σε πληρώσουν...
    Έχεις κάποια επιχειρήματα για αυτό που λες η απλά όπως κ χιλιάδες άλλοι έχεις ακούσει να το λένε κ το υιοθέτησες..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2023
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Δεν έχουν σερβο τα 1100.
    Αυτό με τα 34.000χιλ είναι ξαναβαμενο. Ρώτα γιατί.
    Αν κ 134.000 να είχε αν είναι σωστά συντηρημένο θα κάνει αλλά τόσα για πλάκα.
    Τρομερά μοτερια, απίστευτη άνεση στο ταξίδι.
    Όλα τα 1100 παίζουν από 2.500 με 3.000
    Βάλε κ 1 χιλ ακόμα πιυ θα ρίξεις γιατί σίγουρα κάτι θα θέλει θα φτάσει 4χιλ.
    Ακουγονται πολλά, όμως μετά την 1η βόλτα θα δεις ότι πήρες, μηχαναρα αθανατη για μια ζωή.
    Αδικημένα μηχανακια όπως κ τόσα άλλα στην χώρα μας.
    ευχαριστω γιωργο. αλλα τα 1150? εχουν σερβο? αν ειδες στα παραπανω μου ποστ, ειναι στα ιδια λεφτα αλλα με διπλασια χιλιομετρα. στα παγια εξοδα, εχω υποψιν λαστιχα, φρενα, αναρτησεις, φωτα, ισως σασμαν η βελτιωση στις αλλαγες ταχυτητων. δεν θελω με τιποτα να εχω μικροπροβληματα εκει, μπηκε δεν μπηκε η ταχυτητα. το budget μου λεει 2-3 χιλιαρικα συν. αρα μαζι με το κοστος μηχανης θα παω στα 5-6 χιλαρικα συνολικα. φυσικα ισως η μηχανη να ειναι τελεια και να μην χρειαστει τιποτα για καποιο καιρο.

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thenikos Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω γιωργο. αλλα τα 1150? εχουν σερβο? αν ειδες στα παραπανω μου ποστ, ειναι στα ιδια λεφτα αλλα με διπλασια χιλιομετρα. στα παγια εξοδα, εχω υποψιν λαστιχα, φρενα, αναρτησεις, φωτα, ισως σασμαν η βελτιωση στις αλλαγες ταχυτητων. δεν θελω με τιποτα να εχω μικροπροβληματα εκει, μπηκε δεν μπηκε η ταχυτητα. το budget μου λεει 2-3 χιλιαρικα συν. αρα μαζι με το κοστος μηχανης θα παω στα 5-6 χιλαρικα συνολικα. φυσικα ισως η μηχανη να ειναι τελεια και να μην χρειαστει τιποτα για καποιο καιρο.
    Τα μισά 1150 έχουν και τα άλλα μισά όχι.Το σερβό μπήκε το 2001 και καταργήθηκε το 2007,πρόλαβε δηλ και τα πρώτα 1200άρια.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW 1200 GS Μεταχειρισμένο
    από nathens στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2014, 18:26
  2. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 20:30
  3. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 10:07
  4. αγορα bmw gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 13:35
  5. Africa Vs Bmw Gs Dakar
    από antonislol στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2005, 13:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF