Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: BMW R25

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2023
    Μηνύματα
    21
    Εχουμε και λεμε

    1. Ρουλεμαν λαιμου - Done
    2. Γκαζιερα, ντιζα (δεν εχει καθολου επαναφορα, η εχει οταν θελει, κολλαει, κανει τα δικα της...) - Done, ανοιχτηκε σπειρωμα και τωρα καθονται τα παξιμαδια και οι οδηγοι, εκανα καμια 40 χλμ, χωρις θεμα
    3. Επισκευη σταντ - ανοιχτηκε τρυπα και περασε με παξιμαδι σιδερο για 'πατακι'. Δεν φαινετε ασχημα και κανει και τη δουλεια.
    4. Φως μπροστα, για καποιο λογο (δεν ειναι μπαταρια) δεν αναβει - Που να αναψει..ειχε μια ασχετη λαμπα στερεωμενη με αλουμινοχαρτο. Τωρα εχω ντουι μαμα και λαμπα led να μη τραβαει και πολυ απο τη μπαταρια να 'ουμ.
    5. Λαδια, βαλβολινες - Done
    6. Τσιμουχα ταπας βενζινης - Μπηκε φελοτσιμουχα χειροποιητη
    7. και συτη τι στιμγη ζυγιζω και σκεφτομαι για βαψιμο, μαυρο - Ακυρο το βαψιμο, ας τη χαρω οπως ειναι πρωτα! Το συριτι ειναι πολυ καλη ιδεα ομως.

    Αυτα που παρατηρησα ειναι τα εξης

    1. Οπως κοιτας απο πανω το τιμονι, το φως εχει μια ταση προς τα αριστερα. Φαινετε πως τα αφτια που το στηριζουν και ειναι πανω στα καλαμια πρεπει να στριψουν λιγο προς τα δεξια. Αυτο καταλαβαινω πως γινετε με φαπα η εχει κανενα βιδακι που χαλαρωνουν και ερχονται και μετα ξανασγιγγω?

    2. Το δεξι μαρσπιε ειναι λιγο στραβο και κολλημενο με ηλεκτροκοληση. Ειδα ανταλακτικο και παει κανα 25/30αρι. Θα περιμενω μηπως πετυχω κανενα μεταχειρισμενο

    3 Κοιταξα για γκαζιερα και συμπλεκτη, ετσι, για το γαμωτο...κανενα 230αρι και τα δυο με τις μανετες...θα περιμενω.

    Νομιζω πως ειναι η ωρα να του κανω κανενα χλμ να ζησουμε τον ερωτα μας!

    Αυτο που ψαχνω ειναι tool kit, τι πρεπει να εχω μαζι μου γιαυτο το μηχανακι. Εχει καποιος καμια λιστα?

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2023
    Μηνύματα
    21
    Καναμε μερικα χιλιομετρα μαζι, μαθαινουμε ο ενας τον αλλον. Σημερα καπου στη διαδρομη επεσε το λαστιχο που κραταει την μπαταρια αλλα το πιο σημαντικο παρατηρησα λαδακι να σταζει απο τον αξονα μεταδοσης, προς τον πισω τροχο καθως επισης και το καρμπιρατερ ενω ειναι στο off να σταζει βενζινη..εχουμε καποια δουλιτσα ακομα..

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Λαδάκι; πρόσεχε γιατί αν έχεις βάλει παραπάνω παίζει να βάζει λάδια στο ταμπούρο.
    Το καρμπυρατέρ αν είναι γιαπωνέζικο έχει κολλήσει το φλοτερ, αν είναι bing πάλι το φλοτέρ θα έχει κολλήσει αλλά χρειάζεσαι μηχανικό

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2023
    Μηνύματα
    21
    Ηταν η πρωτη, και η πιο αγνη σκεψη μου να πω την αληθεια, αλλα απο που τα χανει? Ειναι λογο ποσοτητας η καποια τσιμουχα? Προς το παρων το πισω φρενο 'παιζει' μια χαρα!
    Δεν πιανει το χτυπημα με το σφυρακι για το καρμπ ε?

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Το ξέρεις ότι είναι από ζάμακ τόσο περίεργο που λιώνεις παλιά για να φτιάξεις βέργα να κολλήσεις το "καλό"..
    Σα να λέμε βιοδιασπώμενο αλουμίνιο..

    Για τα καρμπυρατέρ ξέρω ότι αξίζει τον κόπο να τα σώσει ς όσο πιο καινούρια γίνεται, έχουν αξία.
    Σε ένα ωραίο ράφι μπορείς να τα χαίρεσαι και απο κάτω, πάντα καθαρά, θα τα χαρούν και οι υπόλοιποι στο σπίτι.
    Με ένα γιαπωνέζικο που δουλεύει μπορείς να κινείσαι καθημερινά σαν άνθρωπος.

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Old_BMWR25 Προβολή μηνύματος
    Ηταν η πρωτη, και η πιο αγνη σκεψη μου να πω την αληθεια, αλλα απο που τα χανει? Ειναι λογο ποσοτητας η καποια τσιμουχα? Προς το παρων το πισω φρενο 'παιζει' μια χαρα!
    Δεν πιανει το χτυπημα με το σφυρακι για το καρμπ ε?
    Η διαρροή είναι 99% απο την εσωτερική τσιμούχα.
    Το καρμπ δεν ειναι το μαμα, οπότε τι να σου πω δεν ξερω. Ισχύει οτι ισχύει γενικώς, καθαρισμα, έλεγχος φλοτερ κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Generator / electronic ignition upgrade?
    To talk without thinking is to shoot without aiming...
    __________________

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2023
    Μηνύματα
    21
    Μετα απο αρκετο καιρο, ειπα να γραψω τα νεα της γριας. Προς το παρων την απολαμβανω, μαθαινω τα χουγια της/κουσουρια της, κανουμε καποια χιλιομετρακια μαζι, και εως τωρα απροβληματιστα.

    Σεκφτομαι απο Σεπτ., ισως αρχισω να τη μαζευω λιγο μπορει και οχι, ειμαι αναποφασιστος. Σκεφτομουν να βαλω τη μαμα εξατμηση με λαιμο, γκαζιερα και συμπλεκτη με μανετες..αλλα επειδη ολα αυτα θα πανε κανα 600αρι ακομα κρατιεμαι.

    Εσεις τι λετε? Αξιζει η μπα?

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Old_BMWR25 Προβολή μηνύματος
    Μετα απο αρκετο καιρο, ειπα να γραψω τα νεα της γριας. Προς το παρων την απολαμβανω, μαθαινω τα χουγια της/κουσουρια της, κανουμε καποια χιλιομετρακια μαζι, και εως τωρα απροβληματιστα.

    Σεκφτομαι απο Σεπτ., ισως αρχισω να τη μαζευω λιγο μπορει και οχι, ειμαι αναποφασιστος. Σκεφτομουν να βαλω τη μαμα εξατμηση με λαιμο, γκαζιερα και συμπλεκτη με μανετες..αλλα επειδη ολα αυτα θα πανε κανα 600αρι ακομα κρατιεμαι.

    Εσεις τι λετε? Αξιζει η μπα?
    Αν όσα βάλεις είναι μαμά, σαφώς και αξίζει. Θα κρατήσει ψηλά την αξία της! Το χρώμα μην πειράξεις!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2023
    Μηνύματα
    21
    Καλη πασα. Το χρωμα δεν ειναι το μαμα. Το μαμα ειναι μαυρο. Και παμε τωρα σε κατι που σκεφτομαι καιρο. Πωε μπορω να επαναφερω το μαμα χρωμα?...Εκτος απο βαψιμο απο την αρχη..

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ti εννοείς να επαναφέρεις; χρειάζεται βαφή.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2023
    Μηνύματα
    21
    Ναι το καταλαβαινω αυτο. Λεω μηπως υπαρχει τροπος να επαναφερω το μαμα χρωμα με καποιο διαλυτη κατι. Το βαψιμο που εχει τωρα ειναι...απο ερασιτεχνη θα ελεγα, δεν εχει περασει φουρνο, βερνικι τιποτα. Εαν δεν γινετε, ναι, το βαψιμο απο την αρχη ειναι αδιεξοδο.

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Πολυ δυσκολο, εως αδυνατο..
    (ειδικα αν η βαφή ειναι παλια..)

    Ακόμη και να βγει το τελευταιο χρωμα, το απο κατω θα κανει νερα και θολουρες.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Old_BMWR25 Προβολή μηνύματος
    Ναι το καταλαβαινω αυτο. Λεω μηπως υπαρχει τροπος να επαναφερω το μαμα χρωμα με καποιο διαλυτη κατι. Το βαψιμο που εχει τωρα ειναι...απο ερασιτεχνη θα ελεγα, δεν εχει περασει φουρνο, βερνικι τιποτα. Εαν δεν γινετε, ναι, το βαψιμο απο την αρχη ειναι αδιεξοδο.
    Κάνε μια ερώτηση για ηλεκτροστατική βαφή. Κοστίζει αλλά το αποτέλεσμα είναι τέλειο, ανάλογο με βαφή εργοστασίου. Εφόσον αγαπάς την μηχανή σου και θέλεις να την βλέπεις όμορφη αξίζει και θα το χαρείς και εσύ.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF