Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Διαδικασία αγοράς καινουργιας μηχανης με ανταλλαγη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2023
    Μηνύματα
    10

    Διαδικασία αγοράς καινουργιας μηχανης με ανταλλαγη

    Καλησπέρα σας θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας μιας και είμαι λίγο αδιαβαστος στην συγκεκριμένη διαδικασία ..

    Λοιπόν θέλω να αγοράσω μία νεα μηχανή , έχω δώσει ήδη προκαταβολή 500 ευρω και παράλληλα δίνω την παλιά μου στον έμπορο, ο οποιος ειναι στο δικτυο της εισαγωγικης εταιρείας.

    Αυτή την εβδομάδα μου είπε ότι θα την έχει στο μαγαζί του για να την παραλάβω και ταυτόχρονα να αφήσω το παλιό μου μηχανάκι.

    Επειδή κάποιοι στην αγορα μου είπαν να προσέχω το συγκεκριμένο έμπορο ..μπορεί βέβαια όλα αυτά να είναι και φήμες από ανταγωνισμό και υστεροβουλία ..πείτε μου τι πρέπει να προσέξω κατά την διαδικασία εξοφλησης ..

    Απο οτι μου ειπε , πρώτα βλέπω τη μηχανή και ύστερα την εξοφλώ.. όμως το τιμολόγιο αγοράς και πώλησης πότε πρέπει να μου παραδοθεί ? ταυτόχρονα με την τραπ.μεταφορά?
    ,(μου είπε όχι στην ερώτηση μου για επιταγή )


    Με την άδεια κυκλοφορίας τι γίνεται? κάποιος μου είπε ότι μπορεί να υπάρχει και παρακράτηση άδειας αν δεν την έχει εξοφλήσει ο έμπορος στον εισαγωγέα ..ισχύει κάτι τέτοιο?
    Πώς μπορώ να είμαι καλυμμένος σε τέτοια περίπτωση?

    Όπως Μάλλον έχετε καταλάβει ειμαι λίγο αγχωμένος και θέλω να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα να φάω καμιά φόλα για ένα σεβαστό ποσό.. οπότε θα ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε συμβουλή - tips από έμπειρους αγοραστές / πωλητές..

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Δεν είμαι έμπειρος αγοραστής ή πωλητής αλλά δεν καταλαβαίνω τι σε αγχώνει. Έδωσες προκαταβολή και θα εξοφλήσεις την υπόλοιπη διαφορά. Θα πάρεις απόδειξη για αυτά τα χρήματα. Απο εκεί και πέρα θα κάνεις μια εξουσιοδότηση για να γίνει μεταβίβαση της παλιάς σου μηχανής στον έμπορο και θα παραλάβεις την καινούργια (όπως θα έκανες και χωρίς την ανταλλαγή, δηλαδή θα πάρεις την νέα μηχανή και την άδεια στο όνομα σου). Λογικά τις επόμενες μέρες θα μεταβιβαστεί η παλιά στον εμπορο και θα πάρεις ένα τιμολόγιο στο ποσό που συμφωνήσατε να σου την αγοράσει. Έτσι με την απόδειξη των χρημάτων που έδωσες και το τιμολόγιο που αγόρασε ο έμπορος τη δική σου θα πρέπει να είσαστε μια χαρά.

    Απ'οσο γνωρίζω παρακράτηση κάνει ο πωλητής στον αγοραστή εφόσον δεν έχει γίνει εξόφληση. Ο έμπορος πως θα πουλήσει μηχανή που η κυριότητα της δεν του ανήκει; Δεν βγάζει νόημα αυτό.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από phovos Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι έμπειρος αγοραστής ή πωλητής αλλά δεν καταλαβαίνω τι σε αγχώνει. Έδωσες προκαταβολή και θα εξοφλήσεις την υπόλοιπη διαφορά. Θα πάρεις απόδειξη για αυτά τα χρήματα. Απο εκεί και πέρα θα κάνεις μια εξουσιοδότηση για να γίνει μεταβίβαση της παλιάς σου μηχανής στον έμπορο και θα παραλάβεις την καινούργια (όπως θα έκανες και χωρίς την ανταλλαγή, δηλαδή θα πάρεις την νέα μηχανή και την άδεια στο όνομα σου). Λογικά τις επόμενες μέρες θα μεταβιβαστεί η παλιά στον εμπορο και θα πάρεις ένα τιμολόγιο στο ποσό που συμφωνήσατε να σου την αγοράσει. Έτσι με την απόδειξη των χρημάτων που έδωσες και το τιμολόγιο που αγόρασε ο έμπορος τη δική σου θα πρέπει να είσαστε μια χαρά.

    Απ'οσο γνωρίζω παρακράτηση κάνει ο πωλητής στον αγοραστή εφόσον δεν έχει γίνει εξόφληση. Ο έμπορος πως θα πουλήσει μηχανή που η κυριότητα της δεν του ανήκει; Δεν βγάζει νόημα αυτό.
    Το πιο πιθανό είναι να με εχουν φοβισει τζαμπα ι και όλα αυτά που λες να είναι πολύ λογικά..
    Μου έχουν πει για μία ιστορία όπου Ο έμπορος δεν είχε εξοφλήσει τη μηχανή στον εισαγωγέα ..οπότε ο αγοραστής δεν μπορουσε να βγαλει άδεια ..ο εισαγωγέας δεν έδινε το πράσινο φως για τη μεταβίβαση αν το κατάλαβα καλά ..
    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι όταν ο έμπορος σου φέρει τη μηχανή αν αυτή είναι πλεον εξ ολοκλήρου στην κυριοτητα του η την χρωστάει με πχ επιταγές στον εισαγωγέα..

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου να απαντήσεις

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Το οικονομικό μεταξύ τους αφορά τους ίδιους και τις συμφωνίες που έχουν κάνει, πχ πίστωση για ένα διάστημα κλπ. Εσύ, εφόσον έχεις δώσει την παλιά μηχανή και το υπόλοιπο ποσό που ζήτησε ο έμπορος, θα πρέπει να πάρεις τη μηχανή και την άδεια στο όνομα σου. Οτιδήποτε άλλο δεν πρέπει να γίνει δεκτό σε καμία περίπτωση.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από phovos Προβολή μηνύματος
    Το οικονομικό μεταξύ τους αφορά τους ίδιους και τις συμφωνίες που έχουν κάνει, πχ πίστωση για ένα διάστημα κλπ. Εσύ, εφόσον έχεις δώσει την παλιά μηχανή και το υπόλοιπο ποσό που ζήτησε ο έμπορος, θα πρέπει να πάρεις τη μηχανή και την άδεια στο όνομα σου. Οτιδήποτε άλλο δεν πρέπει να γίνει δεκτό σε καμία περίπτωση.
    Το αυτό ακριβώς!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από phovos Προβολή μηνύματος
    Το οικονομικό μεταξύ τους αφορά τους ίδιους και τις συμφωνίες που έχουν κάνει, πχ πίστωση για ένα διάστημα κλπ. Εσύ, εφόσον έχεις δώσει την παλιά μηχανή και το υπόλοιπο ποσό που ζήτησε ο έμπορος, θα πρέπει να πάρεις τη μηχανή και την άδεια στο όνομα σου. Οτιδήποτε άλλο δεν πρέπει να γίνει δεκτό σε καμία περίπτωση.
    Πολύ σωστά !
    η άδεια όμως αν κατάλαβα καλά έρχεται μετά από μέρες έτσι οπότε μόνο προφορική διαβεβαίωση μπορώ να έχω ότι όλα θα είναι στο όνομά μου και τα λοιπά , αφού θα έχω πληρώσει ήδη για την εξόφληση.

    Πολύ τραβηγμένο Βέβαια για επιχείρηση που είναι πολλά χρόνια στην αγορα ..

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Δύο φορές πήρα μηχανη και τις δύο φορές μαζί με τη μηχανή πήρα και την άδεια μαζί. Ζητά να σου έχουν έτοιμη την άδεια και την πινακίδα της και να στα στείλουν σε ένα mail ή στο viber μια μέρα πριν την παραλαβή για να την ασφαλίσεις πριν την πάρεις στα χερια σου. Πως θα την οδηγήσεις ανασφαλιστη;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2023
    Μηνύματα
    10
    Αυριο λοιπον με ειδοποιησαν οτι ερχεται στο μαγαζι , την βλεπω , πληρωνω , κανω εξουσιοδοτησεις για μεταβιβαση και σε κανα 2 μερες τυην παραλαμβανω με την αδεια και αφου την εχω ασφαλισει .
    σωστα ακουγονται τα παραπανω ?

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Ναι, αυτό θα έκανα εγώ.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από phovos Προβολή μηνύματος
    Ναι, αυτό θα έκανα εγώ.
    ελπιζω ολα να πανε καλα
    ευχαριστω για τις απαντησεις

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Με το καλό το καινούριο εργαλείο, να τη χαίρεσαι και να'ναι καλοταξιδη

  12. #12
    Οπως επισης να προσεξεις καλα ...οταν φυγεις απο κει με την καινουρια μηχανη να παρεις και ενα χαρτι που θα λεει οτι τογ πουλησες την δική σου .
    Να φυγει δηλ. η παλια απο το ονομα σου .

    Στην ουσια γινονται 2 πραξεις μεταξυ σας .
    Μια αγορα και μια πωληση .
    Θα πρεπει να παρεις 2 χαρτια(τιμολογιο που αγορασες και υπευθηνη δηλωση του πωλητη πως αγορασε τη δικη σου )...
    που θα τα καταθεσεις στην φορολογικη σου δηλωση την επομενη χρονια .

    Αν τα ποσα ειναι πανω απο 500 ευρω (που θα ειναι ), πρεπει να γινει καταθεση στην τραπεζα και να κρατησεις και το αποδεικτικο της τραπεζας που θα μπει μαζι με τα αγοροπωλητηρια στην δηλωση

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2023
    Μηνύματα
    10
    Ναι Πολύ σωστά από ότι μου είπαν θα πάρω δύο τιμολόγια ένα αγοράς και ένα πώλησης !.
    σήμερα την είδα τη μηχανή, την εξόφλησα , και λογικά αύριο θα την παραλάβω αν όλα πάνε καλά Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zaxakis Προβολή μηνύματος
    Ναι Πολύ σωστά από ότι μου είπαν θα πάρω δύο τιμολόγια ένα αγοράς και ένα πώλησης !.
    σήμερα την είδα τη μηχανή, την εξόφλησα , και λογικά αύριο θα την παραλάβω αν όλα πάνε καλά Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
    Σιγουρέψου κατά την παραλαβή ότι δεν έχει παρακράτηση κυριότητας η άδεια και βάλε φωτό εδώ να χαζέψουμε. Με το καλό να την πάρεις, καλόβολτη και άπεφτη!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2023
    Μηνύματα
    10
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-ce7658186638e057102b65bafad30140-V.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	443656
    Καλησπέρα σε όλους Λοιπόν καθυστέρησα πολύ να γράψω γιατί είχα περιπέτειες ...τελικά από ότι φοβάσαι δεν γλιτώνεις ...η μηχανή ηρθε πριν από 2 εβδομάδες αλλά οι βαλίτσες οι οποίες ήταν και μέσα στην τιμή ήρθανε διαλυμένες με αποτέλεσμα να μην τις παραλάβω..

    Εννοείται ότι είχα εξοφλήσει τη μηχανή οπότε καταλαβαίνετε λίγο η ψυχολογία μου είχε πέσει αρκετά μία και φαινόταν ότι θα μπλέξω σε ένα γαϊτανάκι γύρω από το ποιος φταίει και ποιος θα τις αντικαταστήσει , ο αντιπρόσωπος Ο έμπορος η ο μεταφορέας...

    Τελικά Όλα πήγαν μία χαρά και αν και από τον Σαρακάκη δεν δείχνουν να καίγονται .... ο έμπορος (Νικητακης, Θεσσαλονικη ) και ο μεταφορέας αποφάσισαν να μου παραγγειλουν εκ νεου ένα νέο σετ και να δούνε μετά ποιος θα τις πληρώσει..(κόστος 1400..)

    Τέλος καλό Λοιπόν και μετά από την περιπέτεια μου μπορώ να ανεβάσω και μία φωτογραφία χαρούμενος εν τέλει

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια αγοράς καινούργιας μηχανής και εφορία.
    από ARIZE στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2022, 17:01
  2. Διαδικασία Αγοράς Καινούριας Μηχανής
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2015, 20:22
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2008, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF