Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Πρώτη Μηχανή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78

    Cool Πρώτη Μηχανή

    Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι νέο μέλος και θέλω να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι σκούτερ ή παπί (κυρίως σκούτερ) για μετακινήσεις εντός πόλης ή και κάποια απόσταση 40-50 χιλλιομέτρων που και που. Το budget μου είναι μέχρι 1000 ευρώ όποτε όπως καταλάβατε δεν ψάχνω το τέλειο μηχανάκι. Έχω πολλά μηχανάκια στο μυαλό όπως Piaggio Skipper 150 4t, Gilera Runner 180 ή 125 VFX, piaggio Liberty 100, Piaggio Typhoon 125, Yamaha BWs 100, Yamaha Majesty 180, Yamaha Aerox 100, Yamaha Cycnus 125 και ναι όλα αυτά τα βρήκα κάτω από 1000. Αρχικά θα ήθελα την γνώμη σας τι θα μου προτείνατε απο αυτά (ή και αλλά αν εχετε στο μυαλό σε τέτοιο budget). Δευτερόν επειδή είμαι αρκετά άσχετος με τις μηχανές έαν πήγαινα σε 50άρι θα αξιζέ δίχρονο; Γνωρίζω ότι αρπάζει πολυ πιο ευκόλα και λόγω του χαμηλού βάρους έχει και μεγαλύτερη τελική. Τρίτον τι να κοιτάξω όταν πάρω ένα μηχανάκι γενικά. Επίσης αξίζει να πληρώσω για μεταφορική σε περίπτωση που βρώ κάτι στον τόπο καταγωγής μου. Επειδή τώρα σπουδάζω αλλού. Πολλές ερωτήσεις το ξέρω, όσο μπορείτε διαφωτίστε με. Σας ευχαριστώ πολύ μάγκες!

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Κοίτα μέχρι 125-150 τετράχρονα,τα δίχρονα 50αρια δεν θα σου κάνουν διότι πάνε μέχρι 60 χλμ ώρα,και καίνε και δύο φορές περισσότερο με το λάδι.Ενα πιατζιο 125αρι η 150αρι αν το βρεις σε σχετικά καλή κατάσταση θα σου κάνει,η κάποιο Χόντα.Βεβαια στα λεφτά που ψάχνεις λίγο δύσκολο.Ολα καλά ήταν στην εποχή τους αυτά που ανέφερες, άλλα πλέον θεωρούνται πολύ παλιά.Ενα σύγχρονο 125 έχει τα υπερδιπλάσια χρήματα απ' αυτά που διαθέτεις.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι νέο μέλος και θέλω να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι σκούτερ ή παπί (κυρίως σκούτερ) για μετακινήσεις εντός πόλης ή και κάποια απόσταση 40-50 χιλλιομέτρων που και που. Το budget μου είναι μέχρι 1000 ευρώ όποτε όπως καταλάβατε δεν ψάχνω το τέλειο μηχανάκι. Έχω πολλά μηχανάκια στο μυαλό όπως Piaggio Skipper 150 4t, Gilera Runner 180 ή 125 VFX, piaggio Liberty 100, Piaggio Typhoon 125, Yamaha BWs 100, Yamaha Majesty 180, Yamaha Aerox 100, Yamaha Cycnus 125 και ναι όλα αυτά τα βρήκα κάτω από 1000. Αρχικά θα ήθελα την γνώμη σας τι θα μου προτείνατε απο αυτά (ή και αλλά αν εχετε στο μυαλό σε τέτοιο budget). Δευτερόν επειδή είμαι αρκετά άσχετος με τις μηχανές έαν πήγαινα σε 50άρι θα αξιζέ δίχρονο; Γνωρίζω ότι αρπάζει πολυ πιο ευκόλα και λόγω του χαμηλού βάρους έχει και μεγαλύτερη τελική. Τρίτον τι να κοιτάξω όταν πάρω ένα μηχανάκι γενικά. Επίσης αξίζει να πληρώσω για μεταφορική σε περίπτωση που βρώ κάτι στον τόπο καταγωγής μου. Επειδή τώρα σπουδάζω αλλού. Πολλές ερωτήσεις το ξέρω, όσο μπορείτε διαφωτίστε με. Σας ευχαριστώ πολύ μάγκες!
    Σε αυτά τα λεφτά μόνο παπί και αυτό ψιλοχρέπι..... μάζεψε λίγα ακόμα και πάρε ένα sym vf 125 σε αξιοπρεπή κατάσταση.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    εφοσον δηλωνεις ασχετος αναγκαστικα πας σε καινουριο με εγγυηση κλπ
    οποιοδηποτε μεταχειρισμενο σε αυτα τα λεφτα θα καταληξει ακινητο αφου πρωτα σου τελειωσει τα λεφτα
    βαζεις το 1000αρικο προκαταβολη και τα ρεστα δοσεις
    μαλλον παπι γιατι τα σκουτερ ειναι πιο ακριβα
    ευχομαι να μην εισαι 120 κιλα και να μη βαζεις δικαβαλο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 09:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 13:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 01:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF