Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: φορτιστης κινητού

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της interceptor
    Εγγραφή
    07/03/2020
    Μηνύματα
    97

    φορτιστης κινητού

    καλησπερα παιδια να ρωτησω ποιο καλό για την μπαταρια του κινητου ειναι να το φορτιζουμε με
    τον φορτιστη των 17W ή με τον φορτιστη των 25W; ποιος ειναι ποιο καλός για την μπαταρία αν δεν μας νοιάζει ο χρόνος φόρτισης.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να πεις ότι το ένα από τα δύο θα προκαλέσει φθορά στην μπαταρία σου.

    Η εμπειρία μου λέει ότι μέχρι τα 35W, η μπαταρία διατηρείται σε καλή κατάσταση για χρόνια.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της interceptor
    Εγγραφή
    07/03/2020
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να πεις ότι το ένα από τα δύο θα προκαλέσει φθορά στην μπαταρία σου.

    Η εμπειρία μου λέει ότι μέχρι τα 35W, η μπαταρία διατηρείται σε καλή κατάσταση για χρόνια.
    οκ φιλε Γιωργο ευχαριστώ

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Οτι είπε ο από πάνω. Γενικά, να ξέρεις ότι όσο πιο αργή η φόρτιση (άρα λίγα watt φορτιστής) τόσο πιο καλά για την μπαταρία.
    Όμως μην φανταστείς τίποτα τρελές διαφορές, ειδικά για τις μπαταρίες λιθιου. Περισσότερο χρειάζονται την αργή φόρτιση οι παλιού τύπου (ni/mh) και οι....μπαταρίες των μηχανών μας.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    69
    Πλέον οι μπαταρίες κινητών δεν έχουν θέμα με γρήγορη φόρτιση. Έχουν βγει τεχνολογίες φορτίσεις 67w ακόμα και πάνω από 100w. Ουσιαστικά φορτίζουν ταυτόχρονα πολλά μέρη της μπαταρίας και όχι όλη σαν μια αν το λέω σωστά. Έτσι και αλλιώς τα κινητά στα τέσσερα το πολύ χρόνια είναι για αλλαγή καθώς υστερούν λόγω σε hardware και software. Θεωρώ εντελώς ηλιθια την απόφαση να μην προσφέρει η apple γρήγορη φόρτιση και να θέλει δύο ώρες το κινητό να φορτίσει ενώ android κινητά των 300€ να φορτίζουν σε δέκα λεπτά σχεδόν τη μισή μπαταρία.

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της interceptor
    Εγγραφή
    07/03/2020
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Οτι είπε ο από πάνω. Γενικά, να ξέρεις ότι όσο πιο αργή η φόρτιση (άρα λίγα watt φορτιστής) τόσο πιο καλά για την μπαταρία.
    Όμως μην φανταστείς τίποτα τρελές διαφορές, ειδικά για τις μπαταρίες λιθιου. Περισσότερο χρειάζονται την αργή φόρτιση οι παλιού τύπου (ni/mh) και οι....μπαταρίες των μηχανών μας.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris23 Προβολή μηνύματος
    Πλέον οι μπαταρίες κινητών δεν έχουν θέμα με γρήγορη φόρτιση. Έχουν βγει τεχνολογίες φορτίσεις 67w ακόμα και πάνω από 100w. Ουσιαστικά φορτίζουν ταυτόχρονα πολλά μέρη της μπαταρίας και όχι όλη σαν μια αν το λέω σωστά. Έτσι και αλλιώς τα κινητά στα τέσσερα το πολύ χρόνια είναι για αλλαγή καθώς υστερούν λόγω σε hardware και software. Θεωρώ εντελώς ηλιθια την απόφαση να μην προσφέρει η apple γρήγορη φόρτιση και να θέλει δύο ώρες το κινητό να φορτίσει ενώ android κινητά των 300€ να φορτίζουν σε δέκα λεπτά σχεδόν τη μισή μπαταρία.
    οκ φιλοι ευχαριστω θα το φορτιζω οπως τολέτε

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 15:27
  2. Ειδοποίηση μέσω κινητού (συναγερμός Meta Legos-3)
    από Panagiotis/o-o\ στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2007, 17:27
  3. Εξαρτημα κινητου...
    από Vezouvios στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 15:59
  4. To email του κινητου σας τηλεφωνου
    από tifoefs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 19:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF