Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Επιλογή Scooter 300-400cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2023
    Μηνύματα
    9

    Επιλογή Scooter 300-400cc

    Καλησπέρα κύριοι!
    Πραγματικά έχω πελαγωσει και θέλω τα φώτα σας.. λοιπόν.. έχουμε δυνατή προκαταβολή 5κ και ψάχνουμε scooter ( και όχι μηχανή) αυστηρά λόγο άνεσης και ανάγκης χώρου.. θέλουμε άνετη θέση οδήγησης (να απλώνουμε λίγο ποδαράκια).. (για να σας δώσω να καταλάβετε πραγματικά όταν οδήγησα citycom φίλου του είπα πετατω όπως είναι..) οπότε παρεμφερή μοντέλα αποκλείονται όσο και σκυλιά του πολέμου να είναι. μου αρέσει η θέση οδήγησης στο cruisym αλλά είναι λίγο μαουνε.. οδήγησα ένα xmax και ήταν ικανοποιητικό.. είμαι και πανηψιλος αναβάτης (1.68) και καταλαβαίνετε.. ένα από τα πολύ βασικά ζητούμενα είναι και η χαμηλή κατανάλωση.. η αξιοπιστία.. η ποιότητα κατασκευής και με την τιμή θα τα βρούμε.. θέλω να πάρω κάτι ποιοτικό.. να μου μείνει.. έχω φάει αρκετές φορές με μεταχειρισμένα και θέλω μια φορά να πάρω κάτι καλό.. θα κινούμαι ως επί το πλείστον αστικά και άντε στο τσακιρ κέφι μέχρι Κινέτα για καμία βουτιά... Αξίζει η υπεραξία ADV.. πάμε στην καψούρα XMAX? FORZA με στιλ και ποιότητα αν και το κοβω λίγο μαουνε.?? Η Κίνα με τα + την τιμή και - της "παιδικες ασθένειες" που βγαζουν.?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Forza η και BMW έτσι όπως τα λες.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Η αλήθεια είναι ότι δν έχω δει από κοντά το Forza.. αλλά το έχω στο μυαλό μου κοντά στο cruisym σε μέγεθος.. μήπως το xmax θα είναι πιο μανουβριαρικο στην κίνηση και πιο οικονομικό και ας θυσιάσουμε λίγο την άνεση? Η είναι υπερτιμημένο?

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Οδήγησα το καινούργιο σκούτερ της voge,το sr4 max, αυτό που είναι το ίδιο με το BMW c400x,που έχει τον ίδιο κινητήρα με 5 άλογα λιγότερα και τον φτιάχνει η Loncin,και παραθέτω εδώ τις εντυπώσεις μου.
    Θέση οδήγησης ψηλή,τα πόδια σε άνετες γωνίες για σκούτερ,άνετο, γρήγορο για αστικές και περιαστικές μετακινήσεις, τελικιαζει στα 145 (πραγματικά στο gps 135) (βάρος μου 140 κιλά)ζελατίνα που ανεβοκατεβαίνει, ήσυχο, με,όλα τα ηλεκτρονικά καλουδια,και αντί σπιν σύστεμ,και με εσωτερικη κάμερα στο ρύγχος,που μαγνητοσκοπει την διαδρομή σας και βγάζει και φωτό στατικα.Με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ-ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ φρένα,με εξαιρετικό ABS, πολύ καλή συμπεριφορά στις στροφές, και το κυριώτερο για σκούτερ με πολύ καλή πίσω ανάρτηση που δεν περιμένεις από σκούτερ με 2 πίσω αμορτισέρ.Σχεδον κατά 90% εφάμιλλη με το voge500 ds ,που κατεχω.Μου άρεσε σε σημείο να μου μπαίνει ο διάολος να ξανακυλησω στο σκούτερ.Οσοι ψήνεστε κάντε το μια βόλτα αξίζει.Τοχουν και προσφορά μέχρι 31-3-2023.Για τα υπάρχοντα (μαύρα),και για προπαραγγελια (μαύρα και άσπρα) που θα έρθουν 25/4/2023.Στα 5995 προσφορά.Εξαιρετικο.Για μένα πάντα.Ελπιζω να σε βοήθησα.

    Το έγραψα πριν 2-3 μήνες.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Είναι κακάσχημο παναθενα το..

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sh0urik Προβολή μηνύματος
    Είναι κακάσχημο παναθενα το..
    Περί ορεξεως,....................
    Πάντως κάντο ένα τέστ αξίζει.
    Οποίο και να πάρεις κάντο όπωσδηποτε τέστ.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Και η πλάκα είναι ότι οποίο βιντεάκι και αν δω..
    (που όπως φαντάζεσαι έχω λιώσει..) όλοι είναι ξετρελαμενοι.. θα πάω αν είναι μια από Θηβών να το τσεκαρω.. ευχαριστώ φίλος..

  8. #8
    Έχω το XMAX 300 του 2018 και στα 1,68 θα έχεις πρόβλημα να πατάς άνετα. Λόγω της φαρδιάς του σέλας αναγκάζει τα πόδια να ανοίγουν αρκετά και να μην στέκονται κάθετα. Ελπίζω στο καινούργιο μοντέλο να είναι στενότερη και να είσαι εντάξει.
    Στην κίνηση είναι παιχνίδι, η οδηγική του συμπεριφορά απίστευτη και έχω κατανάλωση 3,1-3,5 L/100km. Είναι πιο σφιχτό σε σχέση με το Honda αλλά σε ταξίδι 1,5 ώρας δεν κουράστηκα. H αξιοπιστία τους έχει πια αποδειχθεί και η μεταπωλητική αξία τους είναι στον θεό, οπότε δεν πρόκειται να χάσεις όταν και αν θελήσεις να το δώσεις.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sh0urik Προβολή μηνύματος
    Και η πλάκα είναι ότι οποίο βιντεάκι και αν δω..
    (που όπως φαντάζεσαι έχω λιώσει..) όλοι είναι ξετρελαμενοι.. θα πάω αν είναι μια από Θηβών να το τσεκαρω.. ευχαριστώ φίλος..
    Να δοκιμασεις ολα οσα σε ενδιαφερουν για να δεις στην πραξη ποσο καλα πατας, ποση δυναμη εχει, φρενα, κλπ πως κουμπωνεις πανω του.

    Τωρα για το sr4 max ρωτησε να μαθεις το κοστος των σερβις γιατι στο BMW με το ιδιο μοτερ, τσουζει. Θα μου πεις πριμιουμ μαρκα η Γερμανικη λογικο ειναι , αλλα απο την αλλη καλυτερα να το ξερεις πριν το αγορασεις.

    Στο ADV δεν θα φτανεις, στο Forza ανετα πιστευω λογω σελας που δεν ανοιγει πολυ τα ποδια

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Καλά καλά ναι το είδα και εγώ αυτό όταν το οδήγησα το x-max πάταγα στις μύτες αλλά εντάξει το προσπερνάμε αυτό πες, το θέμα είναι και η οικονομία γιατί το κινεζικό που μου πρότεινε ο φίλος από ότι διάβασα στα σχόλια η κατανάλωση του είναι λίγο τσιμπημένη και θα ξενερώσω.. είναι και η αξιοπιστία στη μέση Αν και είναι η μηχανή BMW από ότι λένε αλλά όσο να ναι τα περιφερειακά κινεζικά δεν ξέρω..θα το δω και από κοντά αλλά το x-max πραγματικά έχει κάτσει στην καρδιά μου μέσα θα δω και το Forza..

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2023
    Μηνύματα
    9
    έχεις απόλυτο δίκιο.. θα τα δοκιμάσω όλα.. είναι μεγάλη η αγορά και θέλει προσοχή.. ευχαριστώ!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Το SH της Honda το έχεις δει; Λιγότερο μαουνέ από τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω αν θα πατάς εύκολα αλλά μια εποχή που το είχα ήταν άψογο. Μεγάλη εντύπωση μου είχαν κάνει τα τρομερά φρένα.

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sh0urik Προβολή μηνύματος
    Καλά καλά ναι το είδα και εγώ αυτό όταν το οδήγησα το x-max πάταγα στις μύτες αλλά εντάξει το προσπερνάμε αυτό πες, το θέμα είναι και η οικονομία γιατί το κινεζικό που μου πρότεινε ο φίλος από ότι διάβασα στα σχόλια η κατανάλωση του είναι λίγο τσιμπημένη και θα ξενερώσω.. είναι και η αξιοπιστία στη μέση Αν και είναι η μηχανή BMW από ότι λένε αλλά όσο να ναι τα περιφερειακά κινεζικά δεν ξέρω..θα το δω και από κοντά αλλά το x-max πραγματικά έχει κάτσει στην καρδιά μου μέσα θα δω και το Forza..
    Ο κινητηρας που εχει το σκουτερ της Βmw , ειναι κατασκευης LONCIN,(H BMW δεν φτιαχνει κινητηρες σκουτερ) καθως και ολο το σκουτερ ειναι κατασκευης LONCIN κατα παραγγελιαν της BMW.Tο ιδιο εγινε και με το σκουτερ της καβασακι ,που ειναι κατασκευης κυμκο.Γι αυτο μην σε ανησυχει η ποιοτης.Τα υπολοιπα εξαρτηματα στα αναφερω παραπανω που ειναι επωνυμα γιαπωνεζικα γερμανικα και ιταλικα.Ουσιαστικα λοιπον ειναι το ιδιο μηχανακι,που σαν BMW το πληρωνεις παραπανω.Και στην αγορα και στα ανταλλακτικα.Μαθε μπαλιτσα που ελεγε κι ο μακαριτης ο αλεφαντος.Οσο για την βενζινη εξαρταται απ το δεξι σου χερι.Ας υποθεσουμε οτι καις 1 λιτρο παραπανω ητοι 1,80 ευρω στα 100 χλμ τοτε 100000 χλμ θα εχεις καψει 1800 ευρω παραπανω.ΑΝ κανεις 10000 τον χρονο θα ειναι 180 ευρω τον χρονο.Το χμαξ 300 που θελεις εχει 7400 καινουργιο ενω το βογκ 6200 με την προσφορα,το πρωτο με 29 αλογα,το δευτερο με 35.Σε σενα η αποφαση.ΟΤΙ Σ αρεσει.Παντως οδηγησε τα και τα δυο πριν αποφασισεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Το ταπεινό m310 να υποθέσω ούτε καν ε?
    Το πιο γρήγορο 300αρι, μαζεμένο και όχι μαούνα, σαν τουμπανιασμενο 125αρι είναι και εμένα, αν και 1,86 μου έκατσε κουτί οριακά καλά.
    Από την προκαταβολή που έχεις κατά νου σου μένουν και ρέστα και ναι το ομολογώ ότι έχει μια δόση από xmax καθώς σχεδιαστικά πάει να το μοιάσει (ως αντιγραφή που είναι)
    Το θέμα είναι η αξιοπιστία...εγώ έχω 1700 χλμ και μέχρι τώρα είναι δεν έχει κάνει κιχ και άλλοι κάτοχοι με παραπάνω χλμ δεν έχουν αναφέρει κάτι.
    Από κατανάλωση σε αυξημένη κίνηση με μένα που είμαι 110 κιλά στα 4 lt έχω δει και 3,3
    Αν και εάν σου μπήκε στο μάτι το xmax και δικαίως δεν βλέπω τον λόγο να μην πας εκεί

  15. #15
    Αν και είναι η μηχανή BMW από ότι λένε αλλά

    Τελικά το κινέζικο έχει μηχανή bmw ή η bmw έχει κινέζικο μοτέρ????ΟΕΟ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Scooter που να τα κάνει όλα (300-400cc)
    από Thanos_Venetis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2021, 21:46
  2. Επιλογή scooter.
    από daz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2014, 21:33
  3. Επιλογή Scooter 250-300cc Μέχρι 2500
    από kostakiss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2013, 12:39
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ SCOOTER!
    από djSteelCore στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2013, 00:41
  5. Βοηθεια για επιλογή scooter
    από paramedic στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2009, 07:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF