Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Αγορά Μηχανής Enduro-Nεο Μελος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2023
    Μηνύματα
    7

    Αγορά Μηχανής Enduro-Nεο Μελος

    Καλησπέρα σας.Νεο μέλος εδώ,ονομάζομαι Γιάννης και είμαι σε φάση απόκτησης μηχανής enduro για βόλτες στο βουνό κλπ,σαν χόμπι καθώς με τραβούσε από πολύ μικρό και επίσης λόγω επαγγέλματος (ναυτικός ) όπου τους 3-5 μήνες που είμαι στην στεριά έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο.
    Θα ήθελα τις συμβουλές σας κ πιθανόν κάποια καθοδήγηση καθώς είμαι τελείως άπειρος με το κομμάτι enduro.Σκεφτομουν να αγοράσω ένα ktm exc 250 η το 350 και θα ήθελα την γνώμη σας ,αν είναι εντάξει για κάποιον απειρο να κάνει το ξεκίνημα του καθώς επίσης και μήπως θεωρείται καλύτερο ένα 4τ για έναν αρχάριο.
    Μερικές παραπάνω πληροφορίες για μένα είμαι 1.93 και 100 κιλά,φυσική κατάσταση σχετικά νορμάλ.Οσο αναφορά το budget: γύρω στα 7-8k για μηχανή κ από κει κ πέρα ότι χρειαστεί για εξοπλισμό.
    Τέλος οποιεσδήποτε συμβουλες,τιπς κλπ καλοδεχουμενες
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.Χαιρετισματα από Γιβραλτάρ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Γεια σου Γιαννάρα.

    Ηλικία δεν μας είπες.

    Εγω θα ξεκιναγα με κατι φθηνο και αξιόπιστο που ειναι αειθαλές για να δω αν μου αρέσει η φάση και μετα θα το εδινα για να παρω ενα πραγματικό οπλο για το βουνο εφοσον γούσταρα και αποκτούσα μια α΄εμπειρια.

    Δεν θα πηγαινα σε διχρονο για αρχή γιατι μπορεί να σε τρομαξει ετσι ευκολα που μαζευει χιλιομετρα και η απουσια μηχανόφρενου...(δλδ κατεβαζεις ταχυτητα και αυτό αντι να φρενάρει παει ντουγρου)

    θα κοίταγα το xr250 και το ttr250 με το πλαστικό ντεπόζιτο ίσως και κανα σουτζουκι dr250.

    καλές θάλασσες
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2023
    Μηνύματα
    7
    Kick start Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Ειμαι 29 ετών.
    Θα με ενδιέφερε για κάτι σχετικά πιο καινούριο.Θα μπορούες να προτείνεις κάτι σχετικά "καινούριο" σε τετράχρονο( πχ εντός 10ετιας)?
    Η οποία αγορά προκύψει θα γίνει προς μέσα με τέλη καλοκαίριου που θα επιστρέψω οπότε προς το παρόν διαβάζω κ συλλέγω απόψεις.
    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι .

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Γεια σου Γιαννάρα.

    Ηλικία δεν μας είπες.

    Εγω θα ξεκιναγα με κατι φθηνο και αξιόπιστο που ειναι αειθαλές για να δω αν μου αρέσει η φάση και μετα θα το εδινα για να παρω ενα πραγματικό οπλο για το βουνο εφοσον γούσταρα και αποκτούσα μια α΄εμπειρια.

    Δεν θα πηγαινα σε διχρονο για αρχή γιατι μπορεί να σε τρομαξει ετσι ευκολα που μαζευει χιλιομετρα και η απουσια μηχανόφρενου...(δλδ κατεβαζεις ταχυτητα και αυτό αντι να φρενάρει παει ντουγρου)

    θα κοίταγα το xr250 και το ttr250 με το πλαστικό ντεπόζιτο ίσως και κανα σουτζουκι dr250.

    καλές θάλασσες
    +'Οσα είπε ο από πάνω, σε πρώτη φάση μείνε μακριά από δίχρονα τουλάχιστον μέχρι να απόκτήσεις εμπειρία.
    +Στα μηχανάκια που πρότεινε. Επίσης, στο βουνό ΠΟΤΕ μόνος!!!! Εδώ δεν πάνε μόνοι αναβάτες με εμπειρία..... βρες 2-3 άτομα να πηγαίνετε παρέα.
    Μην διανοηθείς καν να σκεφτείς μια μέρα "ε, αφου δεν μπορούν τα παιδιά, ας πάω εγώ μια βόλτα, σιγά και τι έγινε"....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    294
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kaptagiannis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας.Νεο μέλος εδώ,ονομάζομαι Γιάννης και είμαι σε φάση απόκτησης μηχανής enduro για βόλτες στο βουνό κλπ,σαν χόμπι καθώς με τραβούσε από πολύ μικρό και επίσης λόγω επαγγέλματος (ναυτικός ) όπου τους 3-5 μήνες που είμαι στην στεριά έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο.
    Θα ήθελα τις συμβουλές σας κ πιθανόν κάποια καθοδήγηση καθώς είμαι τελείως άπειρος με το κομμάτι enduro.Σκεφτομουν να αγοράσω ένα ktm exc 250 η το 350 και θα ήθελα την γνώμη σας ,αν είναι εντάξει για κάποιον απειρο να κάνει το ξεκίνημα του καθώς επίσης και μήπως θεωρείται καλύτερο ένα 4τ για έναν αρχάριο.
    Μερικές παραπάνω πληροφορίες για μένα είμαι 1.93 και 100 κιλά,φυσική κατάσταση σχετικά νορμάλ.Οσο αναφορά το budget: γύρω στα 7-8k για μηχανή κ από κει κ πέρα ότι χρειαστεί για εξοπλισμό.
    Τέλος οποιεσδήποτε συμβουλες,τιπς κλπ καλοδεχουμενες
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.Χαιρετισματα από Γιβραλτάρ.
    Επειδή και εμένα με τρώει αυτή η σκέψη καιρό τώρα, προσωπικά θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο 250 τετράχρονο. Υπάρχουν αρκετά στο car διαφόρων εταιριών και ηλικιών και νομίζω είναι μια χαρά για αρχή.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2023
    Μηνύματα
    7
    Καλημέρα σε όλους .
    Bowleno αναφορικά με το βόλτα μόνος στο βουνό κλπ ,το χω διαγράψει από το μυαλό μου εξαρχής.
    Θα ρίξω μια ματιά-ερευνα στα μηχανακια που ανέφερε ο kickstart κ πιθανώς κ σε κάποια παρόμοια.
    Vasili κάτι τέτοιο θα κοιτάξω ,μετά κ την συμβουλή των παιδιών περί αποφυγής 2χρονου.
    Καλημέρα κ πάλι κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Kοίταξε και το crf 250, είναι από τα "ακριβά" της κατηγορίας αλλά δεν παύει να είναι πολύ αξιόλογο και λογική αγορά.

    Θα βρείς εύκολα σχολεία enduro που θα σου αλλάξουν την ζωή, δοκίμασε το

  8. #8
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Καλώς ήρθες στο forum Γιάννη. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα μικρό On/Off που αρχικά θα σε διευκολύνει σε πολλά. Το να μπεις σε έναν νέο κόσμο με τον ευκολότερο δυνατό τρόπο είναι η καλύτερη μέθοδος για να κρατηθείς σε αυτόν και να μην απογοητευτείς από την ελλιπή γνώση δεξιοτήτων.
    Ένα καθαρόαιμο είναι πολύ σκληρό μηχανάκι και οι αναρτήσεις του για να δουλέψουν σωστά θέλουν αρκετό γκάζι. Μετά προκύπτουν θέματα μετακίνησης. Αν μένεις κάπου που είναι δίπλα σου τα βουνά είναι ΟΚ, αλλιώς με ένα καθαρόαιμο θα χρειαστείς και τρέιλερ. Μετά έχεις μπροστά σου δαπάνες που προκύπτουν από τη συχνότητα συντήρησης ενός καθαρόαιμου που για μένα δικαιολογούνται μόνο εφόσον στη πράξη δεις ότι "κόλλησες" στο χόμπι.

    Οπότε ένα On/Off, τύπου CRF250L ή και πιο σύγχρονο (CRF300L), ή ένα KLX250 ή ένα WR250R (δύσκολο να βρεθεί) είναι το καλύτερο μέσο για να ξεκινήσεις στα χώματα. Προσωπικά ξεκίνησα το 2005 με ένα On/Off 2T Husky WR125E και όταν αισθάνθηκα ότι δεν μου φτάνει αυτό μεταπήδησα στο καθαρόαιμο 2Τ Husky WR250.
    Μετά από λίγα χρόνια διέκοψε η παρέα για διάφορους λόγους που είχε να κάνει με την ηλικία και τις οικογενειακές υποχρεώσεις οπότε το πούλησα κι εγώ. Επανήλθα το 2017 με ένα On/Off Yamaha WR250R -και δεν το αλλάζω για τίποτα- γιατί έτσι και αλλιώς στα 52 μου με ενδιαφέρει πλέον το μονοπάτι μόνο ως αλατοπίπερο μιας διαδρομής και όχι αυτό καθ' αυτό. Πάντως είναι σημαντικό ότι μπορώ και πηγαίνω ακόμη και ημερήσιες π.χ. στην Εύβοια στο Καντήλι χωρίς τρέιλερ, απολαμβάνω φύση και απίστευτα τοπία με τον εύκολο τρόπο αφού οι αναρτήσεις κάνουν την δουλειά τους και το μοτέρ είναι πολύ πιο φιλικό στην πολύωρη οδήγηση.

    Από την άλλη αν αισθάνεσαι τόσο σίγουρος και αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να πηγαίνεις "φορτωμένος" στα βουνά για 3-4 ώρες με ένα πανάλαφρο καθαρόαιμο μπορείς να το κάνεις με καλύτερη μέθοδο ένταξης μερικά μαθήματα εντούρο και κατάλληλα σχολεία που υπάρχουν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Πολύ καλά στα λένε όλοι και ιδιαίτερα ο από πάνω.

    Επιβεβαιώνω, γιατί εγώ σε παρόμοια φάση με εσένα τα έκανα όλα ανάποδα.
    Και δίχρονο και καθαρόαιμο και μόνος στο βουνό, (βουναλάκι για την ακρίβεια), ευτυχώς με έκοψε και δεν πήγα να πάρω κάνα 300άρι.
    Το μόνο καλό ήταν ότι εγώ είχα μόνο 5 λέπτα τσιμέντο και μετά πατούσα χώμα, οπότε δεν χρειάζονταν μεταφορά.

    Ξεκίνα χαλαρά δες αν θα σου αρέσει η φάση, αν θα κολλήσεις και μετά αν χρειαστεί, "αναβαθμίζεσαι".
    Oldfarts never die

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    29 με οικονομική δυνατότητα πήγαινε πάρε το ktm πάρε τα βουνά και αν δεν σου αρέσει διώξτό .
    Σίγουρα και με ένα crf 300 θα κάνεις την δουλειά σου αλλά είναι πιο εκδρομικό .
    Οπότε πρέπει να βρείς τι σου αρέσει να κάνεις στο βουνό. Χωματόδρομους, πέρασμα, τέρμα γκάζι, μονοπάτια , hard enduro, εκδρομές , μονοήμερα και πάει λέγοντας . Μόλις κατασταλάξεις πέρνεις το πιο κατάλληλο.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Καλύτερα ενα "γενικης χρησης" μηχανακι γιατι τα εξειδικευμενα εχουν απαιτησεις (και οδηγικες και συντήρησης).

    Οποιοδηποτε EXC π.χ., αν μεινει σε ακινησια για κανενα 6μηνο, θέλει ειδικη προετοιμασία για να ξαναβγει..

    Υ.Γ.
    ΚΤΜ ειχα, εχω και θα εχω στον αιώνα τον άπαντα αλλα να λεμε και του στραβου το δίκιο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα ενα "γενικης χρησης" μηχανακι γιατι τα εξειδικευμενα εχουν απαιτησεις (και οδηγικες και συντήρησης).

    Οποιοδηποτε EXC π.χ., αν μεινει σε ακινησια για κανενα 6μηνο, θέλει ειδικη προετοιμασία για να ξαναβγει..

    Υ.Γ.
    ΚΤΜ ειχα, εχω και θα εχω στον αιώνα τον άπαντα αλλα να λεμε και του στραβου το δίκιο..

    KTM; τι απέγινε το Maico 490;

    Ρε καπετάνιε, μην τους ακούς, πάρε ένα maico 700 να καταλάβεις τι εστί POWER!



    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2023
    Μηνύματα
    7
    Καλησπέρα παιδιά και ευχάριστω παρά πολύ για τις απαντήσεις .
    Doctor για σχολείο το έχω στο πλάνο κ έχω κάνει μια μικρή έρευνα.βεβαια θα επανέλθω σε αυτό όταν έρθει η ώρα,μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάτι.

    Stf σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστικοτατη απάντηση.Επειδη όταν είμαι έξω περνάω τον χρόνο μου μεταξύ πόλης(Αθήνα) και νησιού(Ικαρία) όπου στην πόλη το βουνό απέχει 10-15 λεπτά το πλησιέστερο και στο νησί Μαξ 10 μέτρα από το σπίτι ,Θα ήθελα ένα μηχανάκι με πινακιδα φώτα κλπ προκειμένου να είμαι οκ για το κομμάτι πόλη κ την μετάβαση στο βουνό.

    Senior canardo για αυτό το λόγο έκανα και εγώ το ποστ να πάρω κάποιες συμβουλές κ όσες πληροφορίες μπορώ,για να μην την πατήσω ως άπειρος κ "τυφλός" στο αντικείμενο.

    Leftos η αλήθεια είναι ότι μου έχει κολλήσει στο μυαλό το συγκεκριμένο.εστω να το πάρω να το χαζεύω που λέει ο λόγος

    Old man το κομμάτι συντήρηση κ ειδική προεργασία δεν με ενοχλεί τόσο όσο η καταλληλότητα για πρώτο μηχανάκι

    Επίσης μιας και βλέπω ότι οι περισσότεροι πρότεινετε τετραχρονο 250,τι θα λέγατε για ktm exc 250 f η yamaha wrf 250??

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις κ τις συμβουλές
    Υ.γ Με συγχωρείτε για την καθυστέρηση στις απαντήσεις μου αλλά το κομμάτι ίντερνετ στο καράβι είναι μια πικρή ιστορία

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Αφού φαίνεσαι κατασταλαγμένος για τη επιλογή από μενα ναι.
    Όσον αφορά την διαχείρηση, ισορροπία επειδή είναι ψηλά μηχανάκια και τα 2 (exc250f/wrf250) λόγω του ύψους σου δε θα έχεις θέμα παροτι η σέλα είναι στα 95εκ.

    Από πλευράς γκαζιού είναι απαιτητικά γιατί αποδίδουν ψηλά, και είναι λογικό ως αγωνιαρικα που είναι, όμως εσυ θα πηγαίνεις διερευνητικά και αφού η αγορά συμπληρωθεί με ένα δυο χωμάτινα training courses δε νομίζω ότι θα έχεις θέμα.

    Όσο θα γράφεις ώρες στο βουνό τοσο θα μεγαλώνει η καταλληλότητα της επιλογής ενός τέτοιου οχήματος για την χρήση που προορίζεται

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2023
    Μηνύματα
    7
    Doctora καλημέρα.
    Σε ένα απ' τα δύο με βλέπω να κινούμαι επιστρέφοντας το exc βέβαια είναι επικρατέστερο στο μυαλό μου.Training courses σίγουρα θα παρακολουθήσω να αποκτήσω μια βάση (σωστή).Έχω ρίξει μια ματιά κ έχω βρει κάποιες σχολές στο ίντερνετ ωστόσο και σε αυτό το κομμάτι οποιαδήποτε συμβουλη-προταση-εμπειρια είναι καλοδεχούμενη.!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα μηχανης enduro
    από Georgsdz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2020, 07:38
  2. Rookie χωμάτινος-αγορά μηχανής enduro
    από Ktm.Prestige στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2012, 18:15
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF