Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Γνώμες για το καινούριο beverly 300. Αξίζει τα 5.300 ευρω ;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/11/2014
    Μηνύματα
    48

    Γνώμες για το καινούριο beverly 300. Αξίζει τα 5.300 ευρω ;

    Σκέφτομαι να αγοράσω κούτα το καινούριο beverly. τι λετε. ειμαι κατοχος του beverly 300 του 2018 σχετικα ικανοποιημενος

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Κράτα αυτό που έχεις.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Έχω το beverly 300 του 2020 (και πριν από αυτό, beverly 300 2011). Έχω οδηγήσει 2 φορές το νέο 300αρι και πραγματικά μου άρεσε πολύ. Το βρήκα βελτιωμένο στην θέση οδήγησης, την σέλα, τις αποσβέσεις, τον θόρυβο από τον αέρα (με ζελατίνα). Μπήκα στην πρίζα να το αλλάξω κι εγώ, σκέφτομαι όμως ότι στην πραγματικότητα καλύπτω τις ανάγκες καθημερινής μετακίνησης και με το υπάρχον. Κάνω και σχετικά "σκληρή" χρήση οπότε λυπάμαι λίγο το τάληρο.
    Από την άλλη, οι τιμές στα μτχ είναι σχετικά συμφέρουσες για να πάρεις κάποιο καλό ποσό από το υπάρχον οπότε αυτό είναι ένα συν (που ακυρώνεται βέβαια απο την αυξημένη τιμή του καινούργιου).

    Συνολικά, ναι είναι καλύτερο από το προηγούμενο μοντέλο. Η τσέπη σου το ξέρει αν αξίζει.

    * το αστεράκι είναι για την ποιότητα, ο κανόνας λέει ότι όσο πιο καινούργιο τόσο πιο "ψεύτικα" τα κάνουν. Δεν έχω εικόνα από θέματα/προβλήματα του νέου μοντέλου.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Έχω το beverly 300 του 2020 (και πριν από αυτό, beverly 300 2011). Έχω οδηγήσει 2 φορές το νέο 300αρι και πραγματικά μου άρεσε πολύ. Το βρήκα βελτιωμένο στην θέση οδήγησης, την σέλα, τις αποσβέσεις, τον θόρυβο από τον αέρα (με ζελατίνα). Μπήκα στην πρίζα να το αλλάξω κι εγώ, σκέφτομαι όμως ότι στην πραγματικότητα καλύπτω τις ανάγκες καθημερινής μετακίνησης και με το υπάρχον. Κάνω και σχετικά "σκληρή" χρήση οπότε λυπάμαι λίγο το τάληρο.
    Από την άλλη, οι τιμές στα μτχ είναι σχετικά συμφέρουσες για να πάρεις κάποιο καλό ποσό από το υπάρχον οπότε αυτό είναι ένα συν (που ακυρώνεται βέβαια απο την αυξημένη τιμή του καινούργιου).

    Συνολικά, ναι είναι καλύτερο από το προηγούμενο μοντέλο. Η τσέπη σου το ξέρει αν αξίζει.

    * το αστεράκι είναι για την ποιότητα, ο κανόνας λέει ότι όσο πιο καινούργιο τόσο πιο "ψεύτικα" τα κάνουν. Δεν έχω εικόνα από θέματα/προβλήματα του νέου μοντέλου.
    Εξ ου, του είπα να κρατήσει αυτό που έχει. Να πεις δεν είχε ανάλογο, να το πάρει, ναι. Τώρα την στιγμή που έχει ήδη το προηγούμενο μοντέλο αξίζει; Μάλλον όχι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2023
    Μηνύματα
    7
    Καλησπέρα Χρηστάρα.ειμαι κάτοχος του beverly 300 του 22 και μπορώ να πω ότι είμαι υπερευχαριστημενος με το μηχανάκι,συμφωνώ απόλυτα με όσα σου έγραψε ο lospsi παραπάνω αναφορικά με το νέο beverly.Οταν το είχα πάρει ακούγονταν πολλά για προβλήματα(κυρίως για τα πρώτα του 21),ωστόσο μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό .Αν το πάρεις κάτ εμέ θέλει με τη μια ζελατίνα (δεν βγαίνει από τη μάνα του με ζελατίνα όπως το 400).Επίσης H piaggio σου δίνει 2 χρόνια εγγύηση στην οποία μπορεις να κάνεις επέκταση για αλλά 2 χρόνια πληρώνοντας 150ευρω.Την επέκταση μπορείς να την κάνεις μέχρι κ 6 μήνες από την ημέρα της αγοράς .

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kaptagiannis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Χρηστάρα.ειμαι κάτοχος του beverly 300 του 22 και μπορώ να πω ότι είμαι υπερευχαριστημενος με το μηχανάκι,συμφωνώ απόλυτα με όσα σου έγραψε ο lospsi παραπάνω αναφορικά με το νέο beverly.Οταν το είχα πάρει ακούγονταν πολλά για προβλήματα(κυρίως για τα πρώτα του 21),ωστόσο μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό .Αν το πάρεις κάτ εμέ θέλει με τη μια ζελατίνα (δεν βγαίνει από τη μάνα του με ζελατίνα όπως το 400).Επίσης H piaggio σου δίνει 2 χρόνια εγγύηση στην οποία μπορεις να κάνεις επέκταση για αλλά 2 χρόνια πληρώνοντας 150ευρω.Την επέκταση μπορείς να την κάνεις μέχρι κ 6 μήνες από την ημέρα της αγοράς .
    Σωστός, έκανα κι εγώ την επέκταση στο δικό μου το 2020 που το πήρα. Αξίζει!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.003
    Έχω ανεβει σχεδον σε ολες τις γενιες μπεβερλυ και ειναι ολα το ιδιο αθλια με το 07 που ειχα καποτε. Απορω τι αλλαζουν απο μοντελο σε μοντελο. Το καινουργιο δεν το εχω οδηγησει βεβαια.
    Η ερωτηση ομως ειναι αν αξιζει τα λεφτα του? Προφανως οχι. Κανενα καινουργιο οχημα. Αν αξιζει η αλλαγη απο το 2018? Γιατι δεν πας να το οδηγησεις? Σε καθε περίπτωση τα οχηματα 1-5 ετων ειναι συνηθως στην χειροτερη φαση μεταπωλησης. Χανεις πολλα λεφτα σε σχεση με την χρηση που εκανες.

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Έχω ανεβει σχεδον σε ολες τις γενιες μπεβερλυ και ειναι ολα το ιδιο αθλια με το 07 που ειχα καποτε. Απορω τι αλλαζουν απο μοντελο σε μοντελο. Το καινουργιο δεν το εχω οδηγησει βεβαια.
    Η ερωτηση ομως ειναι αν αξιζει τα λεφτα του? Προφανως οχι. Κανενα καινουργιο οχημα. Αν αξιζει η αλλαγη απο το 2018? Γιατι δεν πας να το οδηγησεις? Σε καθε περίπτωση τα οχηματα 1-5 ετων ειναι συνηθως στην χειροτερη φαση μεταπωλησης. Χανεις πολλα λεφτα σε σχεση με την χρηση που εκανες.
    Οδηγικα απο του 07 κ μετα δεν εχουν καμια σχεση. Δεν γινεται να μην το καταλαβες αν τα οδηγησες.
    Του 7 ηταν βαρκα μπροστα στα επομενα.
    Τωρα για να αλλαξει ο φιλος του 18 με του 23 δεν ξερω...αν θελει να το εχει πιο φρεσκο κ με εγγυηση ας κανει την αλλαγη.
    Για εμενα ας αλλαζε κατασκευαστη.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Έχω ανεβει σχεδον σε ολες τις γενιες μπεβερλυ και ειναι ολα το ιδιο αθλια με το 07 που ειχα καποτε. Απορω τι αλλαζουν απο μοντελο σε μοντελο. Το καινουργιο δεν το εχω οδηγησει βεβαια.
    Η ερωτηση ομως ειναι αν αξιζει τα λεφτα του? Προφανως οχι. Κανενα καινουργιο οχημα. Αν αξιζει η αλλαγη απο το 2018? Γιατι δεν πας να το οδηγησεις? Σε καθε περίπτωση τα οχηματα 1-5 ετων ειναι συνηθως στην χειροτερη φαση μεταπωλησης. Χανεις πολλα λεφτα σε σχεση με την χρηση που εκανες.
    Αν έκανες βόλτα το τελευταίο μοντέλο θα καταλάβαινες από τα πρώτα χλμ ότι έχει τη καλύτερη άνεση με διαφορά από τα υπόλοιπα.
    Εν τω μεταξύ έχει όχι μόνο καλύτερη άνεση από αυτά που αντικαθιστά αλλά και από όλη τη κατηγορία που έχουν διπλά αμορτισέρ.
    Μάλιστα αυτό το πετυχαίνει με δύο κάθετα αμορτισέρ όπου όπως ξέρουμε είναι η χειρότερη διάταξη στα σκούτερ για να εχεις άνεση.
    Φαντάσου να είχε και μονοσοκ αναρτηση

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    To θέμα της τιμής έχει δύο αναγνώσεις κατά την γνώμη μου.
    Η πρώτη αφορά την συνολική αξιά, τα 5300ε και αν τα αξίζει, που δεν τα αξίζει αλλά το φαίνομενο της ακρίβειας είναι γενικότερο. Αντίστοιχα έχουν τσιμπήσει οι τιμές και στα κινέζικα, ταιβανέζικα κτλ, στις μτοσυκλέτες. Τα 5300 είναι τα νέα 3990 (τόσο έκανε προσφορά το Beverly 300 ΜΥ20 που πήρα) όπως αντίστοιχα τα SYM/KYMCO από 3500 πήγαν 4500 (περίπου, δεν έχω κοιτάξει ακριβώς τιμές).
    Η δεύτερη αφορά την επιπλέον διαφορά από την αξία του μεταχειρισμένου beverly 2018 στο νέο beverly 2023. Σίγουρα το νέο μοντέλο είναι αναβαθμισμένο στα περισσότερα σημεία και μένει στον υποψήφιο αγοραστή να κρίνει αν αξίζουν όλα αυτά την επιπλέον διαφορά χρημάτων. Μπόνους φυσικά ότι ξεκινάει πάλι από το 0 σε ότι αφορά χλμ, εγγύηση, συντήρηση κτλ.

    Προσωπικά, ψήθηκα πολύ να κάνω την μετάβαση μόνο και μόνο για την βελτιωμένη άνεση (σέλα και αναρτήσεις) και με κρατάει μόνο το ότι έχω φορτωθεί στα μεγάλα μηχανάκια.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Εκανα σημερα testdrive του 300
    Ειχα beverly του 2007 και medley του 2018 και τωρα εχω το medley του 21 σε 150cc παντα.
    Θα το παρω το 300.
    Ελαφρη στην κινγση σαν 150 και ανεση στην αναρτηση σαν μηχανη.
    Ενα να θυμαστε

    Τα προβληματα να τα βγαζουν τα εργαλεια οχι ο αναβατης.
    Εγω την μεσουλα μου την θελω...γι αυτο beverly
    Κι αν βγαλει και κανενα προβλημα, δεν πειραζει
    Εγω να μην βγαλω εξαιτιας του

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.003
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Οδηγικα απο του 07 κ μετα δεν εχουν καμια σχεση. Δεν γινεται να μην το καταλαβες αν τα οδηγησες.
    Του 7 ηταν βαρκα μπροστα στα επομενα.
    Τωρα για να αλλαξει ο φιλος του 18 με του 23 δεν ξερω...αν θελει να το εχει πιο φρεσκο κ με εγγυηση ας κανει την αλλαγη.
    Για εμενα ας αλλαζε κατασκευαστη.
    σε θυμηθηκα τωρα που το οδηγησα. ειναι καλυτερο? ναι. ειναι καλυτερο οσο θα έπρεπε για 15 χρονια μετα? οχι. η οδηγικη του συμπεριφορα ειναι λιγο καλυτερη αλλα παραμενει κακό στο δρομο. μονο ευθεια παει και αυτο σε πιστα, ουτε για δρομο δεν κανει.
    εξου και το αλλο θεμα που θα ανοιξω σε λιγο.

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για το Kawasaki Kle 500??
    από tsolias στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2023, 12:06
  2. Γνωμες για το Suzukomania???
    από fallenheaven στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2010, 19:22
  3. Γνωμες για το Honda XR400
    από Xrider στο forum Honda
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2009, 16:43
  4. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF