Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Dainese Mayfair D-Dry Μπουφάν

  1. #1
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130

    Dainese Mayfair D-Dry Μπουφάν

    Καλησπέρα σύντροχοι.

    Το μπουφάν που έχω αρχίζει και παλιώνει και σε 15 μέρες που έχω τα γενέθλιά μου θέλω να μου κάνω δώρο Dainese Mayfair D-Dry το οποίο είναι το παρακάτω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fixedratio_20191025152319_dainese_mayfair_d_dry_ebony_black.jpeg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	29,3 KB 
ID:	448569

    Το ένα πρόβλημα είναι πως δεν το βρίσκω στο Νο 50 που είναι το νούμερό μου... αλλά πιστεύω πως κάποιο κατάστημα μπορεί να το φέρει ή να το αγοράσω από το εξωτερικό δοκιμάζοντας βέβαια κάποιο σε άλλο χρώμα (χακί) που υπάρχει.

    Η ερώτηση μου είναι αν το έχει κανείς ή κάποιος φίλος του αξιόπιστος και τι γνώμη έχει για το συγκεκριμένο. Αν είναι όσο πρέπει ζεστό ή αν έχει τυχόν θέματα που μπορεί να αποτρέψουν την αγορά του.

    Μου αρέσει που είναι διακριτικό και μπορείς να κυκλοφορήσεις χωρίς να φωνάζεις..." Έχω μηχανή"

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Εχω το D-Dry ημί παλτο.
    Καλή εφαρμογή , δεν καταλαβαίνεις τίποτα από κρύο , δεν έχει τύχει να οδηγήσω με αυτό σε βροχή επομένως δεν γνωρίζω για το αδιάβροχο της υπόθεσης.
    Έχει νομίζω λβλ 2 προστασίες και είναι αρκετά καλή η ποιότητα του overall
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Ta D-Dry Χάρη δεν είναι πλήρως αδιάβροχα. Κρατάνε βροχή όσο είναι καινούργια αλλά όχι καταιγίδα...και όσο τα προσέχεις. Αν τα βάλεις πλυντήριο τα χάλασες, πλύσιμο στο χέρι απαλά και όχι στύψιμο, κρέμασμα σε κρεμάστρα να στραγγίσουν και να στεγνώσουν. Έτσι κράτησα την αδιαβροχοποίηση που έχει το παλιό 10 χρόνια.. ντάξει έφαγε τα ψωμιά του, έχει χαλάσει εσωτερικά εκεί που μπαίνουν οι προστασίες στους αγκώνες.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    ... ντάξει έφαγε τα ψωμιά του, έχει χαλάσει εσωτερικά εκεί που μπαίνουν οι προστασίες στους αγκώνες.
    Υπάρχουν μοδίστρες που κάνουν εξαιρετική δουλειά. Πρόσφατα χάλασε ένα φερμουάρ σε τζιν παντελόνι, το πήγα σε μοδίστρα και με 5€ το άλλαξε, έβαλε καλύτερης ποιότητας από το αρχικό και έκανε καλύτερο γαζί. Δεν πίστευα στα μάτια μου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Πρόσφατα πήρα το Sheffield d dry
    Δεν το έχω δοκιμάσει σε βροχή ευτυχώς για εμένα, σε ελαφριά ψιχάλα δεν είχε κανένα θέμα προφανώς.

    Η εφαρμογή άνετη, όχι σφιχτή όπως τα αμιγώς μπουφάν μηχανής, οι προστασίες είναι level 1, αλλά στο μαγαζί από όπου το πήρα με προνομιακή τιμή έκανε την αλλαγή σε όλους σε level 2.

    Η ποιότητα και η αισθητική υπεράνω κριτικής, είναι πολύ όμορφο μπουφάν και με ιδανικό μήκος, καθώς δεν είναι μακρύ αλλά ούτε και αυστηρά κοντό.

    Α το πιο σημαντικό από όλα, απαραίτητα δοκίμασε το πριν, γιατί με το Sheffield εγώ από τις μετρήσεις στα site θα έπαιρνα δύο νούμερα μεγαλύτερο.

  6. #6
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Εννοείται Δημήτρη πως θα δοκιμάσω πρώτα το χακί που υπάρχει και θα παραγγείλω το μαύρο γιατί έχει εξαντληθεί.


    Νεοσέ δεν έχει χαλάσει το φερμουάρ... έχει φθαρεί η διάτρητη επένδυση και έχει ανοίξει, αν το ράψεις εκεί θα ανοίξει παρακάτω.. όλα έχουν ένα όριο ζωής, άλλωστε στο δερμάτινο που το έχω 15 χρόνια άλλαξα και γω φερμουάρ. Αλλά αυτό δεν σώνεται.
    Επίσης θέλω αλλαγή κάτι καινούργιο για ινκόγκνιτο εμφανίσεις. Το παλιό για το σούπερ μάρκετ κλπ.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Aλλάζει και αυτή ολόκληρη αν θες να το συντηρήσεις.
    Μη ξεχνάμε τα σπρέυ και υγρά αδιαβροχοποίησης, δεν υπάρχει λόγος να μην είναι όπως ήταν καινούρια.
    Υπάρχουν δεκάδες προϊόντα, ψάξτε σαν textile ή cordura waterproof, guard κ.λπ.

    Αυτές τις μέρες πέρασα με motorex ένα cordura παρκά που έχω με εσωτερική λεπτή αδιάβροχη επένδυση.
    Πέρασα πρώτα την εσωτερική που είναι για να γλυστρά το νερό αν μπεί και σε λίγη ώρα εξωτερικά.
    Είχε πλυθεί με βραστά νερά και απολυμαντικά με αποτέλεσμα να λειτουργεί χωρίς καμία εξωτερική αντίσταση όπως ο καμβάς.
    Πέρασα και την "jeans" τέντα ενος 2cv.. γράφω την εταιρεία γιατί είναι γραφική, το βάζουμε παντού, σε σκηνες κ.λπ.

    Στο αυτοκίνητο που είναι τεντωμένο μοιάζει υδροφοβικό, στο τζακετ απλά δεν μπαίνει νερό.

    Υπάρχουν πολύ καλύτερα, ψάξτε αξίζει.

    υγ: ωραίο το mayfair

  8. #8
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aλλάζει και αυτή ολόκληρη αν θες να το συντηρήσεις.
    Μη ξεχνάμε τα σπρέυ και υγρά αδιαβροχοποίησης, δεν υπάρχει λόγος να μην είναι όπως ήταν καινούρια.
    Υπάρχουν δεκάδες προϊόντα, ψάξτε σαν textile ή cordura waterproof, guard κ.λπ.

    Αυτές τις μέρες πέρασα με motorex ένα cordura παρκά που έχω με εσωτερική λεπτή αδιάβροχη επένδυση.
    Πέρασα πρώτα την εσωτερική που είναι για να γλυστρά το νερό αν μπεί και σε λίγη ώρα εξωτερικά.
    Είχε πλυθεί με βραστά νερά και απολυμαντικά με αποτέλεσμα να λειτουργεί χωρίς καμία εξωτερική αντίσταση όπως ο καμβάς.
    Πέρασα και την "jeans" τέντα ενος 2cv.. γράφω την εταιρεία γιατί είναι γραφική, το βάζουμε παντού, σε σκηνες κ.λπ.

    Στο αυτοκίνητο που είναι τεντωμένο μοιάζει υδροφοβικό, στο τζακετ απλά δεν μπαίνει νερό.

    Υπάρχουν πολύ καλύτερα, ψάξτε αξίζει.

    υγ: ωραίο το mayfair
    Μπα... δεν θα μπω σε τέτοια διαδικασία το έχω από το 2008 15 χρόνια! Άσε που δεν βρίσκεις τέτοιο ύφασμα έξω.
    Δεν αξίζει, σε λίγο θα αρχίσουν να ανοίγουν οι ραφές.
    Το D-Dry είναι μια αδιάβροχη φόδρα που έχει κοψίματα για να αναπνέει, φαντάσου τώρα πάνω από κάθε κόψιμο να έχει καπάκι προς τα κάτω... σαν λέπια ψαριού μικρά και πάρα πολλά... για αυτό δεν θέλει πλυντήριο . Δεν είναι εξωτερική η αδιαβροχοποίηση. Εξωτερικά όσο σπρέι και να ρίξεις δεν κάνει τίποτα, άντε να απωθήσει καμιά σταγόνα στα πρώτα λεπτά της βροχής. Άσε που το βαρέθηκα... Αν ήταν το δερμάτινο που τότε πριν 15 χρόνια το είχα πάρει κοντά 600€ να το συζητούσαμε γιατί δεν έχει τέτοια επένδυση να την άλλαζα.
    Βασικά πάω μόνο σε dainese για τον λόγο ότι είναι ανθεκτικά, αλλά πόσο πχιά; Κάτι άλλες μάρκες που είχα γνωστές άρχισαν να διαλύονται στα 5 χρόνια. Τώρα έχω θέμα με το καλοκαιρινό της revit με φθορά στον γιακά στα 4 χρόνια... εκεί βέβαια παίρνει επισκευή. Αλλά γιατί μόνο τόσο λίγο χρόνο;

    Όντως είναι πολύ ωραίο το mayfair και επειδή είμαι και λίγο κονδός σε σχέση με άλλους, το μακρύ όπως του Χάρη θα είναι σαν φόρεμα μακρύ επάνω μου, τα έχω δοκιμάσει.

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Η καλύτερη αδιάβροχοποίηση ειναι το αδιάβροχο.
    Ότι και να πάρεις αν φας βροχή μετράς αντίστροφα να γίνεις και εσωτερικά μούσκεμα αν δεν βάλεις κανονικό αδιάβροχο.
    Τώρα να περάσεις από 3-4 ψιχαλες δεν είναι κάτι ιδιαίτερο..

    Όποτε αν σου αρέσει τσιμπά το και μαζί το αδιάβροχο για 100% σιγουριά.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Η καλύτερη αδιάβροχοποίηση ειναι το αδιάβροχο.
    Ότι και να πάρεις αν φας βροχή μετράς αντίστροφα να γίνεις και εσωτερικά μούσκεμα αν δεν βάλεις κανονικό αδιάβροχο.
    Τώρα να περάσεις από 3-4 ψιχαλες δεν είναι κάτι ιδιαίτερο..

    Όποτε αν σου αρέσει τσιμπά το και μαζί το αδιάβροχο για 100% σιγουριά.
    Α γεια σου!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	alexivroxo.png 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	448598
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 28/11/2023 στις 11:12.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Εννοείται ότι τα μπουφάν δεν πρέπει να είναι τελείως αδιάβροχα και να αναπνέει το σώμα. Αν ήταν τελείως αδιάβροχα θα ένοιωθες πως μπήκες στην σάουνα μετά από λίγο.

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Το πήρα!


    Τελικά είναι πολύ πιο ωραίο από τις φωτογραφίες. Όποιον τον ενδιαφέρει είναι ευρύχωρο... τα δύο μπουφάν dainese που έχω δερμάτινο και κορντόυρα φοράω το 50. Σε αυτό μου έκατσε τέλεια το 48. Δεν κάνει για SS.
    Αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι προστασίες που είναι λέβελ 1 δεν έχουν καμία σχέση με τις λέβελ 1 στα μπουφάν προ 15ετήας... είναι σαν να είναι λέβελ 0,5. Δηλαδή μπορείς να ακουμπήσεις το χέρι στο πάγκο του μπαρ χωρίς να τις νοιώθεις ιδιαίτερα.
    Το μόνο σήμα είναι αυτό που βλέπετε στο αριστερό μανίκι, στο δεξί δεν έχει.
    Επιτέλους ένα μπουφάν που μπορείς να το βάλεις παντού.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Με γεια σου και καλοφόρετο να είναι.

    Και εμένα μου έκαναν περίεργη εντύπωση οι level 1 της Dainese, γεγονός που με οδήγησε άμεσα στην αναβάθμιση σε level 2.

    Στο revit καλοκαιρινό που έχω οι level 1 ως αίσθηση είναι αντίστοιχες με το level 2 της Dainese.
    Σε όλα τα άλλα όμως, ραφή, κουμπώματα κλπ μου φαίνεται ότι η Dainese είναι ένα κλικ πάνω.

    Και πάλι να το χαρείς με υγεία.
    Όσο για τα νούμερα ναι και εγώ το επιβεβαιώνω

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF