Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Αγωνιστικά γάντια LS2 Swift

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    49

    Αγωνιστικά γάντια LS2 Swift

    Τα LS2 Swift είναι δερμάτινα αγωνιστικά γάντια.

    Παραθέτω εντυπώσεις μετά από 3 εβδομάδες χρήσης.

    Φόρμα και αίσθηση
    Τα γάντια απαιτούν 2 εβδομάδες break-in σε καθημερινή χρήση, καθώς στην αρχή είναι πολύ δύσκαμπτα και σκληρά. Στη δική μου περίπτωση, μετά από 1500χλμ τα πράγματα άλλαξαν. Τα γάντια έχουν ανοίξει και υπάρχει πλήρη ελευθερία κινήσεων. Πολύ καλή αίσθηση αφής και χειρισμού της μοτοσυκλέτας αλλά δεν τα λες άνετα γάντια σε καμία περίπτωση. Έχουν κλείσιμο με 2 ξεχωριστά velcro για σταθερότητα και ασφάλεια σε πιθανή πτώση. Πιάνουν όλο το μήκος των δακτύλων ακριβώς, χωρίς να αφήνουν κενά. Ως αγωνιστικά γάντια, έχουν δαχτυλική γέφυρα μεταξύ των μικρών δαχτύλων, κάτι το οποίο απαιτεί μια μικρή εξοικείωση τις πρώτες μέρες αλλά μετά δεν το σκέφτεσαι καθόλου.

    Ποιότητα κατασκευής
    Μοιάζουν να έχουν καλή ποιότητα κατασκευής αλλά αυτό θα φανεί στο μέλλον. Σαν αίσθηση πάντως μοιάζουν στιβαρά.

    Προστασία
    Πρόκειται για γάντια με προστασία level 2 στις αρθρώσεις, κάτι που τα κάνει τα φθηνότερα γάντια που έχουν περάσει αυτή την πιστοποίηση. Υπάρχουν ενισχύσεις με ειδικά υλικά σε διάφορα σημεία πιθανής τριβής ή κρούσης σε πτώση και γενικά τα γάντια προσφέρουν κορυφαία αίσθηση ασφάλειας.

    Εξαερισμός
    Παρά το γεγονός πως δεν υπάρχει καθόλου perforation, τα γάντια δεν ζεσταίνουν τα χέρια. Φοριούνται σίγουρα φθινόπωρο και άνοιξη, ενώ αναμένω χειμώνα και καλοκαίρι για να δω πως θα λειτουργήσουν σε αυτές τις συνθήκες. Η αίσθησή μου μου λέει ότι μάλλον δεν θα κάνουν για χειμώνα με πολύ κρύο και επίσης θα ζεσταίνουν πολύ το καλοκαίρι λόγω απουσίας εξαερισμού. Αλλά αυτό μένει να αποδειχτεί στην πράξη.

    Value for money
    Τρομερό value for money. Πολύ απλά, είναι τα φθηνότερα γάντια με κορυφαία προστασία.

    Σύνοψη
    Αγωνιστικά γάντια με χαμηλή τιμή. Ο ανταγωνισμός έχει διπλάσια ή τριπλάσια τιμή για παρόμοια προστασία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61704__67432.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	448003
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	luva-ls2-swift-2.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	67,0 KB 
ID:	448004

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Φαινονται πολύ τίμια για τα λεφτά τους παντως,στα υποψιν
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rex4539 Προβολή μηνύματος
    Τα γάντια απαιτούν 2 εβδομάδες break-in σε καθημερινή χρήση, καθώς στην αρχή είναι πολύ δύσκαμπτα και σκληρά. Στη δική μου περίπτωση, μετά από 1500χλμ τα πράγματα άλλαξαν. Τα γάντια έχουν ανοίξει και υπάρχει πλήρη ελευθερία κινήσεων. Πολύ καλή αίσθηση αφής και χειρισμού της μοτοσυκλέτας αλλά δεν τα λες άνετα γάντια σε καμία περίπτωση.
    Πράγματι τα δερμάτινα γάντια θέλουν πολλή χρήση για να μαλακώσουν και να είναι άνετα. Είχα πάρει ένα ζευγάρι Dainese Veloce πριν από χρόνια και ενώ εξ αρχής είχαν πολύ καλή αίσθηση των χειριστηρίων στο τιμόνι, πήρε χρόνια να μαλακώσει το δέρμα και να αισθάνομαι ωραία. Προτιμούσα χειμερινά ή καλοκαιρινά γι' αυτόν τον λόγο και τα φορούσα μόνο 3 μήνες κάθε χρόνο. Οπότε η λίγη χρήση κάθε χρόνο, καθυστέρησε το στρώσιμό τους. Φέτος είναι η πρώτη φορά, μετά από 6 χρόνια, που τα αισθάνομαι πολύ ωραία και τα προτιμώ.

    Κάποιοι λένε ότι βοηθάει η χρήση βαζελίνης στο δέρμα που το προστατεύει και το μαλακώνει. Άλλοι δεν τη θεωρούν κατάλληλη και λένε ότι μπορεί να κάνει το δέρμα πιο ευάλωτο σε φθορές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πράγματι τα δερμάτινα γάντια θέλουν πολλή χρήση για να μαλακώσουν και να είναι άνετα. Είχα πάρει ένα ζευγάρι Dainese Veloce πριν από χρόνια και ενώ εξ αρχής είχαν πολύ καλή αίσθηση των χειριστηρίων στο τιμόνι, πήρε χρόνια να μαλακώσει το δέρμα και να αισθάνομαι ωραία. Προτιμούσα χειμερινά ή καλοκαιρινά γι' αυτόν τον λόγο και τα φορούσα μόνο 3 μήνες κάθε χρόνο. Οπότε η λίγη χρήση κάθε χρόνο, καθυστέρησε το στρώσιμό τους. Φέτος είναι η πρώτη φορά, μετά από 6 χρόνια, που τα αισθάνομαι πολύ ωραία και τα προτιμώ.

    Κάποιοι λένε ότι βοηθάει η χρήση βαζελίνης στο δέρμα που το προστατεύει και το μαλακώνει. Άλλοι δεν τη θεωρούν κατάλληλη και λένε ότι μπορεί να κάνει το δέρμα πιο ευάλωτο σε φθορές.
    Όχι βαζελίνη ρε συ, βαζελίνη βάζουν μόνο στους κ@λους

    Λίπος φώκιας, ότι καλύτερο για το δέρμα!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    49
    Περαιτέρω εντυπώσεις μετά από 1,5 μήνα χρήσης.

    Τα γάντια έχουν ανοίξει και είναι πολύ πιο εύκαμπτα. Σε θερμοκρασίες μέχρι 10C δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Τα δοκίμασα μέχρι 4C σε υψόμετρο βουνού όπου τα δάχτυλα κρύωσαν αλλά το κρύο ήταν ανεκτό για μέχρι 1 ώρα οδήγηση.

    Επίσης χτες δοκιμάστηκαν και στη νεροποντή (μιλάμε για πολλή βροχή) που έπεσε αργά το βράδι όταν επέστρεφα απ'τη δουλειά. Στα πρώτα 10χλμ δεν κατάλαβα τίποτα. Από τα 10χλμ ως τα 25χλμ που έφτασα στο σπίτι, τα γάντια είχαν ποτίσει αλλά το πότισμα ήταν ανεκτό.

Παρόμοια θέματα

  1. Axio Swift
    από stako στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2005, 10:51
  2. διαβαζει κανενας αγωνιστικα νεα;
    από Valentino_Ptossi στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2005, 23:50
  3. Μαλακά γάντια... Πώς;;;
    από jtoros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 10:42
  4. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 20:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF