Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Ακτινες για xt 600

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ανάλογα τον μάστορα, δείξε αν θες τι έχει
    να σου πούμε τι κάνεις

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    δεν εχει καποιο καποιο σημαδι η χτυπημα με που να φαινεται με το ματι αλλα οταν γυριζει βλεπεις οτι κατι δεν παει καλα.σαν να ειναι στραβη σε καποιο σημειο.
    αυτο θελω να δω αν φτιαχνεται και αν μπορει να επανελθει και στην αρχικη της κατασταση εμφανισιακα η πρεπει να παω για αλλαγη στεφανιων.το χειμωνα θα βαλω μεσα την μηχανη για να φτιαχτει εμφανισιακα.
    η κατασταση της ζαντας φαινεται παρακατω.καπως ετσι ειναι και η πισω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	445356

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	84,3 KB 
ID:	445357
    Τελευταία τροποποίηση από astrea966; 11/08/2023 στις 13:59.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Για αρχη θέλει ενα καλό καθάρισμα. Δεν φαίνεται (ή το δικό μου μάτι δεν βλέπει) τρελή σκουριά.

    Μήπως μια ακτινολόγηση είναι αρκετή;

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Είναι σύνολο τάσεων δυστυχώς, απο την στιγμή που άλλαξε το σχήμα τους από την σκουριά δεν μπορούμε
    να ξέρουμε πως έχει εφαρμόσει και τι αντοχή έχουν πλέον.
    Δεν θα δίσταζα να ρισκάρω τις πίσω αν ήμουν ελαφρύς, του μπροστινού όμως..

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Είναι σύνολο τάσεων δυστυχώς, απο την στιγμή που άλλαξε το σχήμα τους από την σκουριά δεν μπορούμε
    να ξέρουμε πως έχει εφαρμόσει και τι αντοχή έχουν πλέον.
    Δεν θα δίσταζα να ρισκάρω τις πίσω αν ήμουν ελαφρύς, του μπροστινού όμως..
    επειδη δεν καταλαβα τι εννοεις ειναι ευκολο να το επαναλαβεις σε απλα ελληνικα;

  6. #21
    Δεν είσαι ο μόνος που δεν κατάλαβε...γενικά ο doc
    είν' λίγο ακαταλαβιστικος.doc...
    καλη φαση

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrea966 Προβολή μηνύματος
    επειδη δεν καταλαβα τι εννοεις ειναι ευκολο να το επαναλαβεις σε απλα ελληνικα;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arisrodolivos Προβολή μηνύματος
    Δεν είσαι ο μόνος που δεν κατάλαβε...γενικά ο doc
    είν' λίγο ακαταλαβιστικος.������������doc...
    Θα σας το σπάσω εγώ σε τάληρα και δίφραγκα.....
    Οι ακτίνες, έχουν πάρει τάσεις δηλαδή άλλες έχουν στραβώσει, άλλες έχουν τεντώσει, κοντύνει (μιλάμε για mm έτσι; ) άλλες (όλες σχεδόν) έχουν χάσει την ελαστικότητα, αντοχή στον εφελκυσμό που είχαν με αποτέλεσμα να είναι απλώς αδύνατον να επαναχρησιμοποιηθούν και να βγουν "σωστές ρόδες".
    Και πιστεύω και τα στεφάνια το ίδιο.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Θα σας το σπάσω εγώ σε τάληρα και δίφραγκα.....
    Οι ακτίνες, έχουν πάρει τάσεις δηλαδή άλλες έχουν στραβώσει, άλλες έχουν τεντώσει, κοντύνει (μιλάμε για mm έτσι; ) άλλες (όλες σχεδόν) έχουν χάσει την ελαστικότητα, αντοχή στον εφελκυσμό που είχαν με αποτέλεσμα να είναι απλώς αδύνατον να επαναχρησιμοποιηθούν και να βγουν "σωστές ρόδες".
    Και πιστεύω και τα στεφάνια το ίδιο.....
    γι`αυτο ειπα να αλλαξω τις ακτινες και να ρωτησω αν μπορει να επισκευαστει το στεφανι η πρεπει να παει για αλλαγη.πισω ακτινες βρηκα γνησιες και τις εχω ηδη παρει μπροστα δεν υπαρχουν γι`αυτο ειμαι στο ψαξιμο. αν ομως παιζει να μην γινεται επιδιορθωση στο στεφανι (προυποθετωντας οτι εχει θεμα) και να μην βρεθουν και ποιοτικες ακτινες μηπως θα ηταν προτιμοτερο να ψαξω για νεο τροχο ;

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Έλα ρε παιδιά.. με κάνετε και αισθάνομαι τέρμα μλκς...

    Οι ακτίνες για να λειτουργεί ο τροχός
    πλέκονται γύρω από το κέντρο και βιδωνουν
    στο στεφάνι. Ανάλογα το ποσο παρακεντρα θα πρέπει να στηρίξουν το κέντρο τραβώντας το έχουν φορτία που συνήθως είναι όμοια για τις ακτίνες της κάθε πλευράς.

    Αυτό μπορεί να συμβεί και να λειτουργεί αντέχοντας μεγάλα φορτία όσο οι ακτίνες
    είναι ίδιες για την κάθε πλευρά.
    Όταν έχουμε σκουριά που έχει αλλοιώσει το σχήμα τους δεν γνωρίζουμε αν είναι ομοιόμορφα σε όλες (δεν είναι).
    Γι'αυτό και δεν μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη στην κατασκευή μετά.

    Προφανώς και έχουμε καβαλήσει όλοι άθλιες
    ακτίνες κατά καιρούς, ανάλογα την εμπειρία και τις ανάγκες μας. Αυτό δεν μας καλύπτει όμως.

    Τι εννοείς "γνήσιες"; Καμία εταιρεία δεν έχει συμφέρον να αναπτύξει τμήμα βαριάς βιομηχανίας
    για να φτιάχνει ακτίνες.
    Ο ειδικευμένος μηχανικός που θα τους πλέξει θα σου προτείνει και ακτίνες. Μην ασχολείσαι να ψάχνεις πολύ πιθανά θα κάνεις λάθος.

    Έτσι για την ψυχολογία: στα ποδήλατα οι ακτίνες συχνά ξεπερνούν τα 150€ και το πλέξιμο τους τα 80€.

    Είναι ακριβά γενικά, είναι όμως και οι πιο γέροι τροχοί που υπάρχουν. Φαντάσου για νορμάλ δρόμου σε διαστάσεις ss έρχονται κόντα στα 2 Χιλ
    και δεν κερδίζεις τίποτα από όσα απασχολούν τους αθλητές εκτός της αντοχής.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2018
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε παιδιά.. με κάνετε και αισθάνομαι τέρμα μλκς...

    Οι ακτίνες για να λειτουργεί ο τροχός
    πλέκονται γύρω από το κέντρο και βιδωνουν
    στο στεφάνι. Ανάλογα το ποσο παρακεντρα θα πρέπει να στηρίξουν το κέντρο τραβώντας το έχουν φορτία που συνήθως είναι όμοια για τις ακτίνες της κάθε πλευράς.

    Αυτό μπορεί να συμβεί και να λειτουργεί αντέχοντας μεγάλα φορτία όσο οι ακτίνες
    είναι ίδιες για την κάθε πλευρά.
    Όταν έχουμε σκουριά που έχει αλλοιώσει το σχήμα τους δεν γνωρίζουμε αν είναι ομοιόμορφα σε όλες (δεν είναι).
    Γι'αυτό και δεν μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη στην κατασκευή μετά.

    Προφανώς και έχουμε καβαλήσει όλοι άθλιες
    ακτίνες κατά καιρούς, ανάλογα την εμπειρία και τις ανάγκες μας. Αυτό δεν μας καλύπτει όμως.

    Τι εννοείς "γνήσιες"; Καμία εταιρεία δεν έχει συμφέρον να αναπτύξει τμήμα βαριάς βιομηχανίας
    για να φτιάχνει ακτίνες.
    Ο ειδικευμένος μηχανικός που θα τους πλέξει θα σου προτείνει και ακτίνες. Μην ασχολείσαι να ψάχνεις πολύ πιθανά θα κάνεις λάθος.

    Έτσι για την ψυχολογία: στα ποδήλατα οι ακτίνες συχνά ξεπερνούν τα 150€ και το πλέξιμο τους τα 80€.

    Είναι ακριβά γενικά, είναι όμως και οι πιο γέροι τροχοί που υπάρχουν. Φαντάσου για νορμάλ δρόμου σε διαστάσεις ss έρχονται κόντα στα 2 Χιλ
    και δεν κερδίζεις τίποτα από όσα απασχολούν τους αθλητές εκτός της αντοχής.
    Λεγοντας γνησιες εννοω το σετ που δίνει επίσημα η εταιρια κατασκευης της μοτοσυκλετας (Yamaha στην προκειμενη περιπτωση) για τις ζαντες της.ο λογος που ψαχνω γι'αυτες ειναι οτι ισως αντεξουν στον χρονο παραπανω απο τις aftermarket και ισως βγει και λιγο ποιο οικονομικα.αν υπολογισουμε εξοδα αποστολης ,υλικα και εργασια θα χρειαστω κανα 300αρι για την καθε ζαντα τουλάχιστον.τις πισω τις πηρα 90 ευρω τελικη τιμη απο ιαπωνια.οπως και να'χει εχω 3-4 μηνες μεχρι να αρχισω.θα δω τι θα κανω γιατι δεν νομιζω να με βολεψει να τις στειλω εκτος κρητης

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Κάποιον τεχνικό θα έχετε, θα σου πουν φίλοι από Κρήτη.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. λαστιχα για xt 600?
    από alexandrosm στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 12:09
  2. λάστιχα για XT 600 motard
    από blackpit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 22:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF