Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 37 από 37

Θέμα: Οδήγηση στην Αττική Οδό με 125 κυβικά

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Εκεί στην ανηφόρα του Καρέα κάποιος με ένα μεγάλο μηχανάκι καρφώθηκε στο τοιχιο με πολλά
    χθες το βραδακι μου είπαν γνωστοί από Ηλιούπολη .
    50 όριο έχει εκεί,μεγάλα παιδιά είμαστε,τα λάθη πληρώνονται...

  2. #32
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikCh Προβολή μηνύματος
    Όπως λέει και ο τίτλος, σκέφτομαι να διανύσω την απόσταση Ηλιούπολη - Ραφήνα με ένα Honda PCX 125. Είμαι ολίγον προβληματισμένος όμως αφενός γιατί είμαι νέος οδηγός και αφετέρου γιατί το σκούτερ θέλει λίγο ζόρισμα με το γκάζι γενικά. Ισχύει ότι στην δεξιά λωρίδα δεν θα έχω θέμα;
    1) Με οτι μπορει να παει με 80 κμ στην δεξια λωριδα .... Πας ανετα ανεξαρτητων κυβικων...!

    2) Νεος Οδηγος ...??? Μια ευθεια πιανεις και πας .. Τι αλλο θελεις..??

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    1) Με οτι μπορει να παει με 80 κμ στην δεξια λωριδα .... Πας ανετα ανεξαρτητων κυβικων...!

    2) Νεος Οδηγος ...??? Μια ευθεια πιανεις και πας .. Τι αλλο θελεις..??
    Όπως τα λέει ο συνφορουμίτης.

    Χρησιμοποιώ τον περιφερειακό 16 χρόνια με διάφορα μηχανάκια (90cc, 150cc, 500cc) για την ίδια σχεδόν διαδρομή χωρίς κανένα θέμα.

    Ακόμα και με το παπί των 36+ ετών πήγαινα 70-80 έως και 90 (εκεί τρέμει ολόκληρο).

    Τα γελοία όρια ταχυτήτων (από 60 έως 80) σου δίνουν το πλεονέκτημα να κινείσαι με αυτές τις ταχύτητες.

    Θα συμφωνήσω ωστόσο ότι το μηχανάκι είναι καινούριο και η ΑΟ δεν του κάνει καλό μέχρι να στρωθεί. Οπότε μέχρι να συμπληρώσεις τουλ. 1000km καλύτερα Μεσογείων.

    Ζούγκλα είναι παντού, ακόμα και η Μαραθώνος, απλά προσοχή, απόσταση και ελεγχόμενη ταχύτητα παντού και πάντα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2023
    Μηνύματα
    10
    Πήγα και γύρισα απο ΑΟ τελικά δεξιά λωρίδα με 80 - 90. Όντως θέλει λίγο προσοχή όταν πλησιάζεις εξόδους γιατί μερικοί παθαίνουν κάποιο σύνδρομο και κάνουν σπασμωδικές κινήσεις για να βγουν, κατά τα άλλα ήταν πολύ καλύτερα και ξεκούραστα από Μεσογείων. Για όσους ξέρουν απο lord of the rings, η Μεσογείων απ'οτι εχω δει (και είμαι νέος οδηγός) πρέπει να είναι κάτι σαν τη Μόρντορ της οδήγησης.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikCh Προβολή μηνύματος
    Πήγα και γύρισα απο ΑΟ τελικά δεξιά λωρίδα με 80 - 90. Όντως θέλει λίγο προσοχή όταν πλησιάζεις εξόδους γιατί μερικοί παθαίνουν κάποιο σύνδρομο και κάνουν σπασμωδικές κινήσεις για να βγουν, κατά τα άλλα ήταν πολύ καλύτερα και ξεκούραστα από Μεσογείων. Για όσους ξέρουν απο lord of the rings, η Μεσογείων απ'οτι εχω δει (και είμαι νέος οδηγός) πρέπει να είναι κάτι σαν τη Μόρντορ της οδήγησης.
    Δεν έχεις δει πραγματικές οδηγικές Μορντορ στην Ελλάδα. Σίγουρα πάντως είναι η λεωφόρος Μεσο-Γη
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις δει πραγματικές οδηγικές Μορντορ στην Ελλάδα. Σίγουρα πάντως είναι η λεωφόρος Μεσο-Γη
    Περνάω από εκεί τα πρωινά εδώ και ένα μήνα περίπου για να πάω στη δουλειά και εχω δει σκηνικά με μηχανάκια να καρφώνονται σε αυτοκίνητα και αυτοκίνητα να χώνονται με το έτσι θέλω και να να δυσκολεύουν την κυκλοφορία. Τώρα θα μου πεις μόνο εκεί γινεται αυτο; Σε όσους κεντρικούς δρόμους όμως εχω κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής μόνο εκεί το βλέπω σε μεγάλο βαθμό.

  7. #37
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikCh Προβολή μηνύματος
    Περνάω από εκεί τα πρωινά εδώ και ένα μήνα περίπου για να πάω στη δουλειά και εχω δει σκηνικά με μηχανάκια να καρφώνονται σε αυτοκίνητα και αυτοκίνητα να χώνονται με το έτσι θέλω και να να δυσκολεύουν την κυκλοφορία. Τώρα θα μου πεις μόνο εκεί γινεται αυτο; Σε όσους κεντρικούς δρόμους όμως εχω κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής μόνο εκεί το βλέπω σε μεγάλο βαθμό.
    Στα περισσότερα ατυχήματα που έχω δει μεταξύ αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας, έφταιγε ο οδηγός της μοτοσυκλέτας. Είτε επειδή κινούνταν με μεγάλη ταχύτητα, είτε επειδή έκανε διήθηση (παράνομο), είτε επειδή έκανε επικίνδυνους ελιγμούς.

    Πολλοί μοτοσυκλετιστές έχουν την προσδοκία να μην ακολουθούν τη ροή, αλλά να κινούνται ταχύτερα από αυτήν, γι' αυτό άλλωστε υπάρχουν τόσα μηχανάκια στον αστικό ιστό. Αυτό συνεπάγεται ρίσκο, είτε λόγω παρανομίας, είτε επειδή κινείται μεν νόμιμα, αλλά πολύ πάνω από τη ροή. Η προσδοκία γρήγορης μετακίνησης δεν πρέπει να εξελίσσεται σε απαίτηση προς τους οδηγούς αυτοκινήτων να προσέχουν τους μοτοσυκλετιστές που εκούσια εκθέτουν τους εαυτούς τους σε σοβαρό κίνδυνο.

    Μου έχει μείνει ανεξίτηλη η εντύπωση τον πρώτο χρόνο που οδηγούσα αυτοκίνητο, που δυσκολευόμουν ιδιαίτερα να αλλάξω λωρίδα στις λεωφόρους, επειδή κινούνταν ανάμεσά τους παράνομα μοτοσυκλέτες, με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από εκείνη της ροής των υπόλοιπων οχημάτων. Δεν έχω κορνάρει, ούτε γκαζώσει ποτέ σε αμάξι για να κάνει στην άκρη, είτε οδηγώ μηχανή, είτε αμάξι. Υπάρχει η προσδοκία να μην με καθυστερήσει κάποιος, αλλά δεν την αφήνω να εξελιχθεί σε απαίτηση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 15:00
  2. ΜΕ 200 ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ
    από blueangel στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2009, 19:45
  3. ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ Cbr600fs ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ!!
    από SurferN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2008, 16:24
  4. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2008, 06:45
  5. Οδήγηση στην Αττική οδό
    από ktmtasos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 11:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF