Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ!!!

  1. #1

    ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ!!!

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ Η V-STROM 650 ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ!!!ΔΕΝ ΓΛΑΖΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ!

    ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΛΙΓO ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ!!!ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΑΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΠΝΟ.

    ΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΒΗΝΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!

    ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ(ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΒΗΝΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ) ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!

    ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΤΟ ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 20500 Κhm ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΑΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ 24000 ΘΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΚΑΝΩ!!!!!!

  2. #2
    Ηράκλειο, Κρήτη Το avatar του/της mikios400
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    195
    θα σου'λεγα να τσεκάρεις το oxygen sensor (γνωστό κ ως "λ" - λάμδα).

    Στη θέση σου θα έβγαζακ τα μπουζί για έλεγχο γιατί αν όντως μπουκώνει τότε αν δεν είναι ήδη καμένα τα μπουζί θα καούνε σίγουρα (λόγω πλούσιου μείγματος)...

    καλή τύχη φιλαράκι!

  3. #3
    ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ oxygen sensor?

    ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ Η ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ?

  4. #4
    Ηράκλειο, Κρήτη Το avatar του/της mikios400
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    195
    θα δεις στο λαιμό της εξάτμισης πριν το τελικό, περίπου στο ύψος του αστράγαλου ένα ματζαφλάρι βιδωμένο κάθετα πάνω στο λαιμό απ'όπου φεύγει κ ένα καλώδιο.
    Αυτό είναι το λ που μετράει το οξυγόνο που περνάει άκαυτο από το θάλαμο κάυσης κ αναφέρει στον εγκέφαλο που ρυθμίζει ανάλογα της ποσότητα καυσίμου που θα δώσει ο ψεκασμός. :smilea:

    απλά επείδή λες σου φαίνεται μπουκωμένο, λεω μάλλον δεν δουλεύει σωστά ο λ με αποτέλεσμα να δίνει πλούσιο μείγμα στο θάλαμο. Αυτό όμως ταλαιπωρεί ιδιάιτερα τα μπουζί κ τα φθείρει γρηγορότερα κ μπορεί να δεις να ανεβάζει κ θερμοκρασία ο κινητήρας (καλά όχι τώρα το χειμώνα, είναι λίγο δύσκολο).

    Σου επισημαίνω πως δεν είμαι μηχανικός κ ότι ξέρω είναι εμπειρικά κ μόνο, μην το δέσεις σχοινί-κορδόνι. Ενημέρωσε για οτιδήποτε βρεις.

  5. #5
    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΠΟΥΖΙ!!!
    ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΠΟΥΖΙ.

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΣΤΑ 24000 ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ!!!ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 20400 ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ!!!!!!

  6. #6
    Διαβασε και την απαντηση του συναδελφου παραπανω. Το καμμενο μπουζι ειναι απλα αποτελεσμα του προβληματος που εχει η μηχανη. Μπορει να ειναι ο λ, μπορει να ειναι προβλημα του injection, της ηλεκτρονικης κ.α. Εκτος αν ηταν εξαρχης ελαττωματικο το μπουζι (ή αυτος που το εβαλε)


    Ποιο μοντελο εχεις; Κ7 / 8 η παλιοτερο;

  7. #7
    Ηράκλειο, Κρήτη Το avatar του/της mikios400
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    195
    καταρχάς πως συμπέρανες ότι χάλασε το ένα μπουζί; εννοείς δεν παίζει ο ένας κύλινδρος καθόλου;;;

  8. #8
    Αν δεν κάνω λάθος, αισθητήρα "λ" έχουν τα μοντέλα απο το 2007 και μετά, που είναι euro3...

  9. #9
    ama akougetai mpoukomenh rixteis Ronal

  10. #10
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΠΟΥΖΙ!!!
    ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΠΟΥΖΙ.

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΣΤΑ 24000 ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ!!!ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 20400 ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ!!!!!!
    Καθε 24.000 αλλαζεις μπουζι???

    Ιριδιου φορας???

  11. #11
    Ολοι οι καταλυτικοι κινητηρες με ιντζεξιον εχουν μετρητη Ο2 (λαμδα).

    Το ζητημα ειναι οτι αν ειχε προβλημα ο "λ" θα ειχε βγαλει ενδειξη στο καντραν "C44" στη θεση του ρολογιου.

    Τα προηγουμενα μπουζι ποιος στα εβαλε και στα ποσα χλμ;

  12. #12
    ΜΟΝΤΕΛΟ 06/2005 ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΩΤΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΚΑΙ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ!!!

    ΣΤΟΝ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ!

    ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!

    Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ?ΑΝ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ?ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΩΝ 24000!

  13. #13
    ρε μεγαλε πας καλα ? κυκλοφορεις με χαλασμενο μπουζι θα το καταστρεψεις το μηχανακι.Γιατι δεν το αλλαζεις μονος σου ?

  14. #14
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
    ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΩΝ 24000!
    Ανοιξε το βιβλιο συντηρησης γιατι εχω την εντυπωση πως στα 12 πρεπει να αλλαζουν τα μπουζι

    ή ας μας διαφωτισουν οι βιστρομαδες

  15. #15
    ΩΠΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

    ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΑ 15000 Khm.Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑ 12000 ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ!!!ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΜΟΝΟΣ?

    ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΕΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΟΤΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΠΗΚΕ ΞΕΝΟ ΧΕΡΙ!!!ΓΙ ΑΥΤΟ

    ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ!!ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΩ ΓΙΑ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ!!!ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ?

    ΑΑΑΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΩ 24000 ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΑ?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "μπουκωμένη" κόρνα
    από Ζεύκας στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 16:00
  2. Ακουγετε γραφικο;
    από vestromas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 13:21
  3. Τσοκ και μπουκωμένη μηχανή
    από g0ng στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2007, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF