Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Η πρώτη κατά την εκκίνηση ακούγεται σαν όπισθεν

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15

    Question Η πρώτη κατά την εκκίνηση ακούγεται σαν όπισθεν

    Καλησπέρα. Αγόρασα πρόσφατα ένα vstrom 650 μοντ 2007 με σχετικά λίγα χλμ (30κ). Από την πρώτη μέρα που το πήρα στα χέρια μου ακούγεται ένας σχετικά έντονος ήχος κατά την εκκίνηση με πρώτη που γίνεται εντονότερος καθώς επιταχύνω και εξαφανίζεται κατευθείαν με το που βάλω νεκρά ή δευτερα. Ο ήχος είναι ακριβώς ότι ακουγεται από ένα αυτοκίνητο που κάνει όπισθεν. Ο κλασσικός ήχος των ισιων γραναζιων..
    Δεν έχω πρόβλημα στην επιτάχυνση ούτε στις αλλαγές και δεν ακούγεται σε καμία αλλη ταχύτητα..
    Το πήγα σε ένα γνωστό μου μάστορα (χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία στο μοντέλο ) ο οποίος δεν είχε να μου απαντήσει κάτι και δεν φάνηκε να ανησυχεί..
    εγώ; Να ανησυχήσω;

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Νομίζω ότι ο ήχος που περιγράφεις είναι αποτέλεσμα της καλής εφαρμογής και του φορτίου.
    Έτσι μου φαίνεται, καμία γνώση για αυτό. Το έχω παρατηρήσει σε καινούριες μοτό.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    θα επικεντρωνόμουν στα δισκάκια του συμπλέκτη και αν δεν έχεις αλλάξει λάδια θα έκανα και μια αλλαγή.

    επίσης την ωρα που στο κάνει κρατα πατημενο το συμπλέκτη και ασε το μηχανακι να ρολάρει ελεύθερα, αν αυτομάτως σταματάει ενισχύεται η παραπάνω υπόθεση.

    2007 και 30κ χιλιόμετρα, καλό..τι απο τα τρια ο προηγούμενος ναυτικός,"έχω φύγει" εξωτερικό ή μάντρα ;
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #4
    Καλησπέρα, εγώ αγόρασα ένα του 07 με 14000χλμ τον Οκτώβριο (πολλά χρόνια σε γκαράζ παρατημένο, είχε ακόμα τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης επάνω). Και μενα ακούγεται λίγο η πρώτη όπως περιγράφεις αλλά δεν έχω δώσει και πολύ σημασία, δε μου φαίνεται να επηρεάζει κατι.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Europanx Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Αγόρασα πρόσφατα ένα vstrom 650 μοντ 2007 με σχετικά λίγα χλμ (30κ). Από την πρώτη μέρα που το πήρα στα χέρια μου ακούγεται ένας σχετικά έντονος ήχος κατά την εκκίνηση με πρώτη που γίνεται εντονότερος καθώς επιταχύνω και εξαφανίζεται κατευθείαν με το που βάλω νεκρά ή δευτερα. Ο ήχος είναι ακριβώς ότι ακουγεται από ένα αυτοκίνητο που κάνει όπισθεν. Ο κλασσικός ήχος των ισιων γραναζιων..
    Δεν έχω πρόβλημα στην επιτάχυνση ούτε στις αλλαγές και δεν ακούγεται σε καμία αλλη ταχύτητα..
    Το πήγα σε ένα γνωστό μου μάστορα (χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία στο μοντέλο ) ο οποίος δεν είχε να μου απαντήσει κάτι και δεν φάνηκε να ανησυχεί..
    εγώ; Να ανησυχήσω;
    Είναι πιθανό ο ήχος αυτός να έρχεται από τεντωμένη αλυσίδα...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Ενιοτε καποιες ταχυτητες ακουγονται ακριβως εξαιτιας των ισιων γραναζιων. Η 3η και 5η στο δικο μου ακουγονται αρκετα εντονοτερα. Ειδικα η 3η,ακουγεται τοσο που νομιζα οτι ειχε θεμα οταν το αγορασα καινουργιο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Με πατημένο συμπλέκτη ο ήχος μειώνεται πολύ (δεν εξαφανίζεται) αλλά υπάρχει ακόμα..
    Τον αγοραστή τον ήξερα μέσω κοινού γνωστού.. Ήταν πρώτος κάτοχος και απλά δε το χρησιμοποιούσε ιδιαίτερα, μόνο για βόλτες στις παραλίες τα καλοκαίρια... Οι μηχανικοί που το πήγα να το δείξω πριν την αγορά έτριβαν τα μάτια τους με την κατάσταση στην οποία βρισκόταν.. Η μηχανή είναι σε κατάσταση βιτρίνας.. ακόμα και οι λαιμοί ειναι σαν καινούριοι (ξέρω, εύκολα γυαλίζει κανείς τους λαιμούς... απλά λέω )

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2020
    Μηνύματα
    15
    Σας ευχαριστώ όλους για τις εεφησυχαστικες απαντήσεις.. θα το παρακολουθώ για αρκετό καιρό μάλλον και αν δεν αλλάξει θα αναγκαστώ να το ξεπεράσω.. δεν θα αρέσει καθόλου στην τελειομανία μου αυτό.. αλλα δε βαριέσαι..

    Πάντως τα λάδια της μηχανής ειναι καινούρια (αλλάχτηκαν με το που την πήρα..), δίσκοι συμπλέκτη δεν το σκεφτομαι γιατι δεν μου πατινάρει και ακούγεται αποκλειστικά στην πρώτη.. με ή χωρίς πατημένο συμπλέκτη..
    Η αλυσίδα ειναι στη σωστή ρύθμιση.. όμως ειναι η γνήσια και υποπτεύομαι ότι δεν εχει αλλάξει αλυσίδα και δίσκους απο το 2007...
    Υπάρχει περίπτωση να μου το κάνει κάνα μπροστινο γρανάζι;

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όχι αν ακούγεται όπως η όπισθεν. Το γρανάζι δεν έχει εφαρμογή, τραβάει την αλυσίδα και έχει περιθώρια να κινηθεί μέσα της.
    Αν επίτηδες κάποιος τεντώσει τόσο πολύ την αλυσίδα ώστε να τραβήξει το γρανάζι μόλις κάτσει επάνω, μάλλον
    θα ακουστεί κάτι σαν μούγκρισμα και μετά θα σπάσει κάτι.

    Ο ήχος που λες υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια με τροχούς και κίνηση, γύρισε τους τροχούς στο πρώτο που θα βρεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Η πρώτη κατά την εκκίνηση ακούγεται σαν όπισθεν
    από Europanx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2023, 17:18
  2. Το μηχανακι δεν αποσυμπλεκτει κατα την εκκινηση
    από ridah_da_fresh στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2020, 16:33
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2015, 13:31
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    από kostas-hyosung στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2013, 17:12
  5. Φώτα πρόβλημα κατά την εκκίνηση
    από edrimon στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2009, 01:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF