Σελίδα 20 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 101516171819202122232425 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 366

Θέμα: Μονοήμερη Βόλτα. (ΟΧΙ Ετήσια)

  1. #286
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    μπραβο παιδιά -παντα τέτοιες ωραίες κ ασφαλές εκδρομές -
    δεν μας ειπατε ομως στο τέλος κέρασε ο μπατζάβαλης το καθιερωμένο γλυκό η ειχε τελειώσει ?

  2. #287
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Πολυ ωραια, μπραβο σας!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #288
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.192
    Πάντα τέτοια ΠΑίδες!
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  4. #289
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ο κάθετος κύλινδρος απέχει απο το ντεπόζιτο περίπου 1 πόντο.
    Γιατί δεν μονώνεις το ντεπόζιτο;
    Τελευταία τροποποίηση από Lakisss; 12/06/2023 στις 14:50.

  5. #290
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    [QUOTE=Lakisss;3167508]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ο κάθετος κύλινδρος απέχει απο το ντεπόζιτο περίπου 1 πόντο. /QUOTE]

    Γιατί δεν μονώνεις το ντεπόζιτο;
    Μέχρι χθές, δεν είχε προκύψει ποτέ κάποιο θέμα οπότε δεν είχε περάσει απο το μυαλό μου.

    Χθές, μου πέρασε. Όμως, δεν είμαι σίγουρος για το τι είναι καλύτερο... Να μην βράζει το ντεπόζιτο αλλα να ψύχεται ο κύλινδρος ή να μην βράζει το ντεπόζιτο αλλα να βράζει ο κύλινδρος?
    Θα μου πείς ο κύλινδρος ψύχεται και απο το νερό και το λάδι... Αμα μονώσω, απλά θα ανέβει η θερμοκρασία του νερού και το ψυγείο θα πρέπει να κάνει καλύτερη δουλειά...

    Θα κοιτάξω τι λένε τα ξένα φόρα (ducati.ms) και αν είναι τακτική που έχουν ακολουθήσει και άλλοι θα το κάνω και εγώ.

    Η απλούστερη λύση πάντως, είναι να μην βάζω το bagster όταν πρόκειται να κινηθώ με χαμηλές ταχύτητες για πολύ ώρα...

  6. #291
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Μόνωση ανάμεσά τους χωράει, ώστε να ψύχεται μεν ο κύλινδρος, αλλά να μην φθάνει η θερμότητά του στο ντεπόζιτο;

    60 km/h είναι σενάριο που συμβαίνει συχνά σε παρατεταμένη διαδρομή. Ειδικά καλοκαίρι ενδέχεται να έχεις θέμα συχνά.

    Η εναλλακτική να τρέχεις πάντα περισσότερο δεν είναι πάντοτε ασφαλής ή βολική.

    Στο δικό μου είχα δει οτι δεν φθάνει η ψύξη του φαινομένου ανέμου, όταν η ταχύτητά μου είναι κάτω από 30 km/h και η θερμοκρασία περιβάλλοντος πάνω από 40°C. Αλλά άναβε το βεντιλατέρ σε τέτοια περίπτωση, που ευτυχώς συνέβαινε σπάνια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #292
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    μπραβο παιδιά -παντα τέτοιες ωραίες κ ασφαλές εκδρομές -
    δεν μας ειπατε ομως στο τέλος κέρασε ο μπατζάβαλης το καθιερωμένο γλυκό η ειχε τελειώσει ?
    Ένα ολόκληρο δίσκο παγωτα πύραυλο.
    Α και τα ποτά όλα κερασμα,σε όλους τους μοτοσυκλετιστες που πάνε στο μαγαζί του!

  8. #293
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μόνωση ανάμεσά τους χωράει, ώστε να ψύχεται μεν ο κύλινδρος, αλλά να μην φθάνει η θερμότητά του στο ντεπόζιτο;

    60 km/h είναι σενάριο που συμβαίνει συχνά σε παρατεταμένη διαδρομή. Ειδικά καλοκαίρι ενδέχεται να έχεις θέμα συχνά.

    Η εναλλακτική να τρέχεις πάντα περισσότερο δεν είναι πάντοτε ασφαλής ή βολική.

    Στο δικό μου είχα δει οτι δεν φθάνει η ψύξη του φαινομένου ανέμου, όταν η ταχύτητά μου είναι κάτω από 30 km/h και η θερμοκρασία περιβάλλοντος πάνω από 40°C. Αλλά άναβε το βεντιλατέρ σε τέτοια περίπτωση, που ευτυχώς συνέβαινε σπάνια.
    Κοίτα.
    Λογικά ναι, μιας και ο κύλινδρος ψύχεται απο τα πλάγια κυρίως και όχι απο πάνω...
    Το θέμα είναι οτι ακόμα και αυτή η απαγωγή της θερμότητας προς το ντεπόζιτο (και κατ επέκταση τη βενζίνη), βοηθάει στη ψύξη του μοτέρ όπως και να το κάνεις και δεν ξέρω αν θέλω να το σταματήσω αυτό.

    Έχω ταξιδέψει πολλές φορές με φοβερή ζέστη καλοκαίρι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα όσο ήμουν σε κίνηση. μόλις σταμάταγα βέβαια (βλέπε διόδια) η θερμοκρασία ανέβαινε στο διάολο...

    Δεν συμβαίνει τόσο συχνά να πηγαίνω παρατεταμένα με 60. Το μόνο μέρος είναι εκεί, στα λουτρά, που είναι το ένα χωριό κολλητά με το άλλο και έχει κάμερες και τη στήνουν με πιστόλια συνέχεια.
    Αλλιώς, ακόμα και για λίγο να χρειαστεί να πάω με 60, μόλις δώ οτι η θερμοκρασία πάει 90-95, στη πρώτη ευθεία κάνω ένα άνοιγμα και αμέσως πέφτει στους 75. Δεν χρειάζεται πολύ. Είναι μεγάλο το ψυγείο.

    Ακόμα και έτσι όμως, δεν θα είχα πρόβλημα.
    Προφανώς και το ζήτημα της θερμοκρασίας, δεν απασχολεί μόνο εμένα σε αυτό το μοντέλο...
    Στα ξένα φόρα έχει αναφερθεί 100άδες φορές απο ανήσυχους νέους ιδιοκτήτες που βλέπουν 120 και 125 βαθμούς πρώτη φορά στο κοντέρ του υδρόψυκτου μοτέρ τους.
    Δεν υπάρχει θέμα στη πραγματικότητα. Δεν παθαίνει κάτι. Περισσότερο ψυχολογικό είναι (+ οτι ζεματίζονται τα μπουτια, οι γάμπες και τα @@ σου).

    Το πρόβλημα είναι οτι βούλωσε η βαλβίδα. Έχω μία υποψία για το τι μπορεί να φταίει. Όταν βρώ λίγο χρόνο, θα το εξετάσω και αν όντως φταίει αυτό που έχω στο νού μου, θα το διορθώσω.

  9. #294
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    μπραβο παιδιά -παντα τέτοιες ωραίες κ ασφαλές εκδρομές -
    δεν μας ειπατε ομως στο τέλος κέρασε ο μπατζάβαλης το καθιερωμένο γλυκό η ειχε τελειώσει ?
    Επιβεβαιώνω τον Νίκο:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-8de548cac4881e50d10916333a9dac15-V.jpg 
Προβολές:	185 
Μέγεθος:	55,8 KB 
ID:	444101
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 12/06/2023 στις 15:54.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #295
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Οχι 2 μονο, παντρευομαι 8-9 μια χαρα!
    Κι άλλο κορόιδο εδώ....






    Με το καλό ρε!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #296
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    [QUOTE=Volpad;3167509]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος

    Μέχρι χθές, δεν είχε προκύψει ποτέ κάποιο θέμα οπότε δεν είχε περάσει απο το μυαλό μου.

    Χθές, μου πέρασε. Όμως, δεν είμαι σίγουρος για το τι είναι καλύτερο... Να μην βράζει το ντεπόζιτο αλλα να ψύχεται ο κύλινδρος ή να μην βράζει το ντεπόζιτο αλλα να βράζει ο κύλινδρος?
    Θα μου πείς ο κύλινδρος ψύχεται και απο το νερό και το λάδι... Αμα μονώσω, απλά θα ανέβει η θερμοκρασία του νερού και το ψυγείο θα πρέπει να κάνει καλύτερη δουλειά...

    Θα κοιτάξω τι λένε τα ξένα φόρα (ducati.ms) και αν είναι τακτική που έχουν ακολουθήσει και άλλοι θα το κάνω και εγώ.

    Η απλούστερη λύση πάντως, είναι να μην βάζω το bagster όταν πρόκειται να κινηθώ με χαμηλές ταχύτητες για πολύ ώρα...
    Γι'αυτό αγοράζουμε σχάρα και βαλίτσα και το κάνουμε πανάσχημο σαν το voge (τι, μόνο εμένα θα κοροϊδεύουν;)

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #297
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    [QUOTE=Bowleno;3167516]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος

    Γι'αυτό αγοράζουμε σχάρα και βαλίτσα και το κάνουμε πανάσχημο σαν το voge (τι, μόνο εμένα θα κοροϊδεύουν;)

    Γι αυτο εχουμε χαμηλης ιπποδυναμης (47 αλογατα) μηχανακια, ψηλα, με χωρο απο κατω ,και δεν ζεσταινεται τιποτα.Τα ζεστα βρακια ,θελουν κρυους κωλους.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #298
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος

    Γι'αυτό αγοράζουμε σχάρα και βαλίτσα και το κάνουμε πανάσχημο σαν το voge (τι, μόνο εμένα θα κοροϊδεύουν;)

    Έχω και σχάρα και βαλίτσα και τις πλαινές σκληρές της Ducati με τις βάσεις τους...
    Τις βάζω μόνο σε ταξίδια. Την πίσω μόνο όταν πηγαίναμε διακοπές για πολλές μέρες με τη γυναίκα...
    Για μικρές αποστάσεις βάζω τσάντα στη πλάτη, αλλα για 300Κμ δεν παίζει...

    Γενικά η προτεραιότητα ανάλογα με τις ανάγκες χώρου είναι:

    Tankbag,
    1 πλαϊνή βαλίτσα
    2 πλαινές βαλίτσες,
    2 πλαινές βαλίτσες + tankbag,
    2 πλαινές βαλίτσες + tankbag + τσαντα στη πλάτη,
    2 πλαινές βαλίτσες + tankbag + τσαντα στη πλάτη + σακούλα στο αριστερό χέρι,
    2 πλαινές βαλίτσες + tankbag + τσαντα στη πλάτη + σακούλα στο αριστερό χέρι + βαλίτσα με ρόδες που σέρνεται στο δρόμο δεμένη στο πόδι μου,
    Αυτοκίνητο.
    2 πλαινές βαλίτσες + tankbag + τσαντα στη πλάτη + βαλίτσα πίσω.
    Τελευταία τροποποίηση από Volpad; 12/06/2023 στις 17:09.

  14. #299
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Πάντως υπάρχει μονωτικό με πάχος τρία χιλιοστά η και λιγότερο. Το ρεζερβουάρ δεν είναι μέσον απαγωγής θερμότητας του κυλίνδρου, και δεν πρεπει να είναι. Στην θέση σου θα το έκανα, δεν χάνεις κάτι και σίγουρα δεν κάνεις ζημιά.

  15. #300
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Μπράβο σας ρε παιδιά!! Ωραία περασατε... Ευτυχώς που γλυτώσατε την βροχή!!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Παρόμοια θέματα

  1. Βόλτα Κυριακάτικα!!!! Γιατί όχι????
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 325
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2011, 21:33
  2. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 14:25
  3. Βολτα Stork(κι οχι μόνο) 3/4/2006
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2006, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF