Σελίδα 21 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 1116171819202122232425 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 366

Θέμα: Μονοήμερη Βόλτα. (ΟΧΙ Ετήσια)

  1. #301
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    volpad αν το bagster το εχεις μονο για να κουμπωνεις το tank bag,
    μπορεις εναλλακτικα να παρεις αυτο εδω, και δε θα εχεις πλεον προβλημα με
    τη ψυξη του ρεζερβουαρ..

    εν το μεταξυ, ετσι για να σκασουν μερικοι απ'τη ζηλεια τους, το πρωι που ξεκινησα γεμισα το
    ρεζερβουαρ μου, και ξεκινησα για το περιπτερο. ελεγα να ξαναφουλαρω μολις γραψω 200 χλμ
    αλλα τελικα δεν καθως φορωντας τα αδιαβροχα στην επιστροφη, εκει που ειχα το πορτοφολι
    δεν ηταν και το ευκολοτερο πραγμα να βγει.. οποτε λεω "αστο προχωραω και οπου μου αναψει
    λαμπακι, γεμιζω.. εφτασα στη περιοχη μου, λαμπακι ΔΕΝ αναψε, και γεμισα στο ιδιο βενζιναδικο
    που εβαλα το πρωι, και το μηχανακι πηρε μεσα 11μιση λιτρα με τον χιλιομετρητη να γραφει
    290 χλμ, πραγμα που μεταφραζεται σε περιπου 3,9 με 4 λιτρα/100 χλμ!!!
    οχι κι ασχημα για 16χρονο μηχανακι με 78000 χλμ..
    Τελευταία τροποποίηση από mikes; 12/06/2023 στις 19:21.

  2. #302
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνησα να γράψω 2 λόγια και βγήκε έκθεση... Bear with me...



    Αυτά παθαίνει ένα μηχανάκι όταν η εταιρία αποφασίζει να πάρει ένα μοτέρ απο το WSBK της και να το πετάξει πάνω σε ένα σασί sport touring...
    Φαντάσου κιόλας οτι το ST4S βγάζει και 2 (ολογράφως δύο) άλογα παραπάνω απο το 996...

    Ο κάθετος κύλινδρος απέχει απο το ντεπόζιτο περίπου 1 πόντο. Μπροστά απο τον κύλινδρο, είναι το φιλτροκούτι με αποτέλεσμα να θέλει πολύ αέρα για να ψυχθεί.
    Όταν πηγαίνεις αργά, δεν περνάει αρκετός αέρας για να γίνει δουλειά...

    Όσο πάς με πάνω απο 70-80, η ψύξη απο το ψυγείο νερού και το ψυγείο λαδιού είναι αρκετή. Η θερμοκρασία του νερού θα είναι περίπου 85 βαθμούς.
    Όμως, τα μέταλλα ζεσταίνονται και κρατάνε τη θερμοκρασία και μόλις σταματήσεις (πχ σε διόδια) η θερμοκρασία του νερού ανεβαίνει στους 120 σε δευτερόλεπτα...

    Όταν η μηχανή είναι ζεστή, άν πηγαίνεις με 50-60 σταθερά δεν μπορεί να ρίξει τη θερμοκρασία κάτω απο τους 100 με τίποτα.
    BTW, το βεντιλατέρ ανάβει στους 104 και σβήνει στους 98...


    Δεδομένου λοιπόν οτι το ντεπόζιτο απέχει 1 πόντο απο τον κύλινδρο που ψύχεται δύσκολα, η θερμοκρασία της βενζίνης προφανώς ανεβαίνει τόσο ωστε να βράσει... (απάρεντλι...)
    Βοήθησε και το γεγονός οτι φόραγα το μαύρο δερμάτινο bagster, με το αντίστοιχο tankbag απο πάνω και το ντεπόζιτο δεν είχε ελεύθερη μεταλλική επιφάνεια για να ψυχθεί.

    Βέβαια, υποψιάζομαι οτι το πρόβλημα δεν ήταν οτι έβραζε η βενζίνη αυτό καθε αυτό.
    Όταν σταμάτησα στην άκρη, έβγαλα το tankbag και είδα οτι είχε βγεί λίγη βενζίνη απο τη τάπα, πραγμα που σημαίνει οτι η βαλβίδα αναπνοής που έχει, είχε βουλώσει.
    Προφανώς και όταν την άνοιξα έκανε όπως όταν ανοίγεις ένα καινούριο γυάλινο βάζο με μαρμελάδα και ρούφηξε αέρα μέσα...

    Ουσιαστικά, αν βουλώσει η βαλβίδα, δεν υπάρχει τρόπος να μπεί στο ντεπόζιτο αέρας και καθώς η τρόμπα διώχνει τη βενζίνη και κατεβαίνει η στάθμη, δημιουργείται υποπίεση.

    Τότε λοιπόν σκέφτηκα οτι το πρόβλημα ήταν πως η τρόμπα δεν μπορούσε πια να υπερνικήσει αυτή την υποπίεση, με αποτέλεσμα να μείνουν απο βενζίνη τα beck.
    Άφησα ανοιχτή τη τάπα, έβαλα το κλειδί στη μίζα και το γύρισα για να ακούσω αν η τρόμπα έκανε prime ή αν κάηκε. Έκανε prime κανονικά, οπότε λέω λογικά θα πάρει τώρα.
    Όντως πήρε, αλλα μετά απο 2-3 δευτερόλεπτα ξαναέσβησε με το ίδιο σύμπτωμα.
    Αμέσως έκλεισα και άνοιξα διακόπτη και έσκυψα για να ακούσω αν η τρόμπα κάνει prime πάλι.
    Αφού την άκουσα, κατάλαβα οτι το πρόβλημα δεν ήταν εκεί, αλλα στο σύστημα που δίνει ρεύμα στη τρόμπα.

    Κάτω απο τη σέλα έχω 4 ασφάλειες, 2 spare και 2 που δουλεύουν.
    Η μία είναι της τρόμπας και η άλλη του βεντιλατέρ.
    Τις τσέκαρα και ήταν κομπλέ (αναμενόμενο βέβαια γιατι αλλιώς η τρόμα δεν θα δούλευε καθόλου).
    Ακόμα, ακριβώς δίπλα είναι και οι 2 αντίστοιχοι ρελέδες της τρόμπας και του βεντιλατέρ.
    Ο ένας έκαιγε και ο άλλος ήταν κομπλέ.

    Έ, τους έκανα τράμπα μεταξύ τους, έβαλα σέλα, έκλεισα την τάπα, έβαλα το κράνος μου και έφυγα για το stork...

    Στη διαδρομή πήγαινα αρκετά γρήγορα (προς πολύ γρήγορα) και όταν πάρκαρα, άνοιξα την τάπα και δεν ακούστηκε καθόλου θόρυβος το οποίο σημαίνει οτι αυτό που εμπόδιζε τη βαλβίδα, δεν υπήρχε πιά.

    Δεν ξέρω τι ήταν και μάλλον δεν θα μάθω και ποτέ. Παρόλα αυτά θα αλλάξω τους 2 ρελέδες με νέους γιατι όπως και να το κάνεις, είναι απο το 2004.
    Θα λύσω και την τάπα να την καθαρίσω (να φύγουν και κάτι σκουριές που έχει εξωτερικά) και βλέπουμε...
    Με κάθε επιφύλαξη, παραθέτω το παρακάτω μόνο για να σε υποψιάσει. Αλλά θα πρέπει να επιβεβαιωθεί από κάποιον που έχει σχετικές γνώσεις για να αξιολογήσει την εγκυρότητά του.

    Το σημείο βρασμού της βενζίνης είναι επίσης μια ενδιαφέρουσα τιμή. Σήμερα, λίγοι νέοι οδηγοί γνωρίζουν ότι κάποια στιγμή, σε ένα ζεστό κλίμα, η βενζίνη που βράζει σε γραμμή καυσίμου ή καρμπυρατέρ θα μπορούσε να ακινητοποιήσει ένα αυτοκίνητο. Αυτό το φαινόμενο δημιούργησε απλώς κυκλοφοριακή συμφόρηση στο σύστημα. Τα ελαφρά κλάσματα υπερθερμάνθηκαν και άρχισαν να διαχωρίζονται από τα βαρύτερα με τη μορφή φυσαλίδων εύφλεκτου αερίου. Το αυτοκίνητο κρύωσε, τα αέρια έγιναν ξανά υγρά - και ήταν δυνατό να συνεχιστεί το ταξίδι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #303
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Μια Ντουκάτι σε κάνει επιστήμονα. Τι να λένε και τα πανεπιστήμια.

  4. #304
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ο Volpad έχει πετύχει να είναι ανεξάρτητος από συνεργεία. Κάνει τα περισσότερα μόνος του και ξέρει ότι έχει γίνει ποιοτική δουλειά που την ευχαριστιέται.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #305
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    volpad αν το bagster το εχεις μονο για να κουμπωνεις το tank bag,
    μπορεις εναλλακτικα να παρεις αυτο εδω, και δε θα εχεις πλεον προβλημα με
    τη ψυξη του ρεζερβουαρ..

    εν το μεταξυ, ετσι για να σκασουν μερικοι απ'τη ζηλεια τους, το πρωι που ξεκινησα γεμισα το
    ρεζερβουαρ μου, και ξεκινησα για το περιπτερο. ελεγα να ξαναφουλαρω μολις γραψω 200 χλμ
    αλλα τελικα δεν καθως φορωντας τα αδιαβροχα στην επιστροφη, εκει που ειχα το πορτοφολι
    δεν ηταν και το ευκολοτερο πραγμα να βγει.. οποτε λεω "αστο προχωραω και οπου μου αναψει
    λαμπακι, γεμιζω.. εφτασα στη περιοχη μου, λαμπακι ΔΕΝ αναψε, και γεμισα στο ιδιο βενζιναδικο
    που εβαλα το πρωι, και το μηχανακι πηρε μεσα 11μιση λιτρα με τον χιλιομετρητη να γραφει
    290 χλμ, πραγμα που μεταφραζεται σε περιπου 3,9 με 4 λιτρα/100 χλμ!!!
    οχι κι ασχημα για 16χρονο μηχανακι με 78000 χλμ..
    Πολύ καλή η πρόταση σου..
    Ναι, μόνο για τo tankbag το έχω.
    Εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο ,χωρίς το bagster.

    Θενξ!!

  6. #306
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλή η πρόταση σου..
    Ναι, μόνο για τo tankbag το έχω.
    Εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο ,χωρίς το bagster.

    Θενξ!!
    Δεν κατάλαβες... Το MT-07 της φωτογραφίας σου προτείνει, όχι το bagster.
    Νομίζω ότι είμαι σε καλή θέση για να επιβεβαιώσω ότι τα MT-07 δεν έχουν πρόβλημα με τη θερμοκρασία της βενζίνης, ούτε βέβαια του ψυκτικού υγρού, ακόμα και για αργές ταχύτητες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #307
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο Volpad έχει πετύχει να είναι ανεξάρτητος από συνεργεία. Κάνει τα περισσότερα μόνος του και ξέρει ότι έχει γίνει ποιοτική δουλειά που την ευχαριστιέται.
    Μην τον ακούς ρε συ... θα το πάρει το hyper του κάποια στιγμή και θα γίνει one of us... :P

    Όταν ξεκίνησα (αφού γύρισα τους ρελεδες) η βενζίνη έβραζε ακόμα. Όχι το ίδιο όσο στην αρχή, αλλά ακόμα...
    Το θέμα μάλλον ήταν ότι λόγο του ζαριού που τράβηξε η τρόμπα, ζήταγε πολλά αμπέρ τα οποία ζέσταναν πολύ τον ρελε, ο οποίος μάλλον είναι στα τελευταία του...

  8. #308
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ένα ολόκληρο δίσκο παγωτα πύραυλο.
    Α και τα ποτά όλα κερασμα,σε όλους τους μοτοσυκλετιστες που πάνε στο μαγαζί του!
    ο μπατζάβαλης ειναι μοναδικος στην ελλάδα σε εξυπηρέτηση - σε ποιότητα κ σε ποσότητα φαγητού κ με super τιμές ,το λενε μηχανόβιοι εδω κ 12ετία τουλάχιστον που εχουν γυρίσει ολη την ελλάδα κ εχουν καθίσει σε εκατοντάδες ανάλογα μαγαζιά

  9. #309
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Επιβεβαιώνω τον Νίκο:
    Συνημμένο 444101
    ο μπαντζάβαλης ΣΕΒΕΤΑΙ τους πελάτες του κ το δείχνει σε καθε στιγμή ,ξερω οικογένειες που εχουν χρήμα κ μενουν η εχουν εξοχικά σε λουτράκι - επίδαυρο - αργος ακόμα κ ερμιόνη κ πανε στο μαγαζί του κ παντα φεύγουν ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ,απλα ο ανθρωπος αυτος εκτιμάει κ σεβεται οποιον παει στο μαγαζί του

  10. #310
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παίζει ο σερβιτόρος στην ταβέρνα να έγραψε περισσότερα χλμ από την βόλτα σας.
    Μόνο πιάτα βλέπω στις φωτογραφίες.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #311
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Παίζει ο σερβιτόρος στην ταβέρνα να έγραψε περισσότερα χλμ από την βόλτα σας.
    Μόνο πιάτα βλέπω στις φωτογραφίες.....
    Το μαγαζί ήταν φίσκα, καραφίσκα, λέμε! Άψογα ότι μας σέρβιρε με μοναδική, εκ μέρους μου, ένσταση στο....μπιφτέκι, θα το ήθελα πιο καλοψημένο.
    Μου έκανε τρομερή εντύπωση η φέτα στην χωριάτικη, Ένα τεράστιο και χοντρό κομμάτι που σκέπαζε όλο το πιάτο!
    Εννοείται θα ξαναπάω μέσα στο καλοκαίρι.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #312
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Παίζει ο σερβιτόρος στην ταβέρνα να έγραψε περισσότερα χλμ από την βόλτα σας.
    Μόνο πιάτα βλέπω στις φωτογραφίες.....



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το μαγαζί ήταν φίσκα, καραφίσκα, λέμε! Άψογα ότι μας σέρβιρε με μοναδική, εκ μέρους μου, ένσταση στο....μπιφτέκι, θα το ήθελα πιο καλοψημένο.
    Μου έκανε τρομερή εντύπωση η φέτα στην χωριάτικη, Ένα τεράστιο και χοντρό κομμάτι που σκέπαζε όλο το πιάτο!
    Εννοείται θα ξαναπάω μέσα στο καλοκαίρι.....
    Τα παϊδάκια και το τυροπιτάρι νομίζω ήταν τα πιο ωραία πιάτα. Η φέτα στην σαλάτα πραγματικά εντυπωσιακή..

  13. #313
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Έχω και σχάρα και βαλίτσα και τις πλαινές σκληρές της Ducati με τις βάσεις τους...
    Τις βάζω μόνο σε ταξίδια. Την πίσω μόνο όταν πηγαίναμε διακοπές για πολλές μέρες με τη γυναίκα...
    Για μικρές αποστάσεις βάζω τσάντα στη πλάτη, αλλα για 300Κμ δεν παίζει...

    Γενικά η προτεραιότητα ανάλογα με τις ανάγκες χώρου είναι:

    Tankbag,
    1 πλαϊνή βαλίτσα
    2 πλαινές βαλίτσες,
    2 πλαινές βαλίτσες + tankbag,
    2 πλαινές βαλίτσες + tankbag + τσαντα στη πλάτη,
    2 πλαινές βαλίτσες + tankbag + τσαντα στη πλάτη + σακούλα στο αριστερό χέρι,
    2 πλαινές βαλίτσες + tankbag + τσαντα στη πλάτη + σακούλα στο αριστερό χέρι + βαλίτσα με ρόδες που σέρνεται στο δρόμο δεμένη στο πόδι μου,
    Αυτοκίνητο.
    2 πλαινές βαλίτσες + tankbag + τσαντα στη πλάτη + βαλίτσα πίσω.

    Μία η γλαφυρή ανάλυση για το λόγο που σε αφήνει ένα γνήσιο ντουκάτι,
    Λίγο η παρουσίαση με τους τρόπους φορτώματος....

    Έλα οκ μπες στο ψητό!

    Το πουλάς; Θα πάρεις bmw?

  14. #314
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    volpad αν το bagster το εχεις μονο για να κουμπωνεις το tank bag,
    μπορεις εναλλακτικα να παρεις αυτο εδω, και δε θα εχεις πλεον προβλημα με
    τη ψυξη του ρεζερβουαρ..

    εν το μεταξυ, ετσι για να σκασουν μερικοι απ'τη ζηλεια τους, το πρωι που ξεκινησα γεμισα το
    ρεζερβουαρ μου, και ξεκινησα για το περιπτερο. ελεγα να ξαναφουλαρω μολις γραψω 200 χλμ
    αλλα τελικα δεν καθως φορωντας τα αδιαβροχα στην επιστροφη, εκει που ειχα το πορτοφολι
    δεν ηταν και το ευκολοτερο πραγμα να βγει.. οποτε λεω "αστο προχωραω και οπου μου αναψει
    λαμπακι, γεμιζω.. εφτασα στη περιοχη μου, λαμπακι ΔΕΝ αναψε, και γεμισα στο ιδιο βενζιναδικο
    που εβαλα το πρωι, και το μηχανακι πηρε μεσα 11μιση λιτρα με τον χιλιομετρητη να γραφει
    290 χλμ, πραγμα που μεταφραζεται σε περιπου 3,9 με 4 λιτρα/100 χλμ!!!
    οχι κι ασχημα για 16χρονο μηχανακι με 78000 χλμ..
    Για ποιο μηχανάκι μιλάμε;
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  15. #315
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimisK Προβολή μηνύματος
    Μία η γλαφυρή ανάλυση για το λόγο που σε αφήνει ένα γνήσιο ντουκάτι,
    Λίγο η παρουσίαση με τους τρόπους φορτώματος....

    Έλα οκ μπες στο ψητό!

    Το πουλάς; Θα πάρεις bmw?
    ΟΛΟΙ BMW ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΡΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ
    where was Gondor when the Westfold fell?

Παρόμοια θέματα

  1. Βόλτα Κυριακάτικα!!!! Γιατί όχι????
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 325
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2011, 21:33
  2. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 14:25
  3. Βολτα Stork(κι οχι μόνο) 3/4/2006
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2006, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF