Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Αγορά Παπίου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2023
    Μηνύματα
    9

    Αγορά Παπίου

    Καλησπερα παίδες σκέφτομαι να αγοράσω παπι, σκεφτόμουν για Daytona velos ή sprinter κουτα το οποίο με χαρτια θα μου βγει στα 2.1k αλλά έχω αμφιβολίες με τα κινεζικά και ειδικά με το Daytona εχω ακούσει πολύ μούφα πλαστικά και προβλήματα στο κοντέρ από νωρίς. Σκεφτόμουν επίσης και Kawasaki zx130 που βρήκα κοντά μου και modenas gt135. Για τα modenas δεν έχω ιδέα και πολλά δεν ξερω αν είναι αξιόπιστη μαρκα. Μετά βρήκα και Suzuki address και Yamaha cryptom R. Γενικά από πάπια τι θα προτείνατε εσείς. Δεν το θέλω για πολύ καιρό κυρίως για καλοκαίρι και μετά θα δω μπορεί στους 5-6 μήνες να φάει και σουτ εντελώς. Για δουλειά και βόλτες το θέλω. Αλλά εννοείται αν αξίζει θα μείνει στη οικογένεια περισσότερο

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Σε αυτά τα λεφτά, Sym VF125 δαγκωτό!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Παρε daytona.
    Σκυλος για δουλεια.
    Τα πλαστικα ολα τριζουν (δες honda πχ)
    Θα το εχεις για χρονια

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Ναι ρε παιδιά δεν είναι όπως στα αυτοκίνητα, είναι εκτεθειμένα. Χρειάζονται συντήρηση για να μην ακούγονται.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Για 5-6 μηνες δεν παιρνεις καινουργιο. Πάρε μτχ ενα από αυτά που σκεφτεσαι στα μισά λεφτα και βλέπεις.

    Σε 5 μηνες το σουτάρεις χωρίς καμία χασούρα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Βρήκα και Daytona του 14 στο χιλλιαρικο. Να πάω για αυτό ή θα πρότεινες κούτα που θα μου βγει + 1 χιλλιαρικο πάνω; Επίσης λες γιε velos ή sprinter. Velos έχω ακούσει λιιιγο καλύτερα λόγια όχι με ιδιαίτερη διαφορά πάντως.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Οκευ το κρατάω. Αν και μεταχειρισμένο στα 2k+ αξίζει;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Και εγώ έτσι το σκεφτόμουν. Το θέλω κυρίως για δουλειά όπως είπα που είναι μια απόσταση 15-20 χιλιομέτρων και για να μαθω γιατί θέλω να αλλάξω μηχανή και να πάω σε κάτι μεγαλύτερο. Είναι το πρώτο μ μηχανάκι όποτε δεν πάω στα βαριά αμέσως. Θέλω κάτι ήπιο αλλά όχι σκούτερ που είναι της πλάκας.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis_moto00 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ έτσι το σκεφτόμουν. Το θέλω κυρίως για δουλειά όπως είπα που είναι μια απόσταση 15-20 χιλιομέτρων και για να μαθω γιατί θέλω να αλλάξω μηχανή και να πάω σε κάτι μεγαλύτερο. Είναι το πρώτο μ μηχανάκι όποτε δεν πάω στα βαριά αμέσως. Θέλω κάτι ήπιο αλλά όχι σκούτερ που είναι της πλάκας.
    Αν ο στοχος σου ειναι να μαθεις και να πας σε μεγαλυτερο οπως λες, γιατι δεν πας σε ενα μικρο μοτοσυκλετακι; Θα σε βοηθησει να μαθεις και τον συμπλεκτη αν σκοπευεις να πας σε μοτοσυκλετα στο μελλον.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Αν ο στοχος σου ειναι να μαθεις και να πας σε μεγαλυτερο οπως λες, γιατι δεν πας σε ενα μικρο μοτοσυκλετακι; Θα σε βοηθησει να μαθεις και τον συμπλεκτη αν σκοπευεις να πας σε μοτοσυκλετα στο μελλον.
    Σαν τι θα πρότεινες δηλαδή; Θα μπορούσε να πάω και με συμπλεκτη αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έχει πολύ καιρό που οδήγησα μοτοσικλέτα με συμπλεκτη και δεν το θεωρώ κάτι δύσκολο ή ότι θα το ξεχάσω, περισσότερο με ενδιαφέρει να μαθω την οδηγική συμπεριφορά μιας μοτοσικλέτας στην κίνηση στον δρόμο γενικά να δω τι συμβαίνει εκεί έξω. Συν ότι δεν ξέρω αν θα με βολεύει για μέσα στην πόλη ή στην κίνηση που θα ειμαι ο συμπλέκτης. Όταν έκανα μαθήματα για το δίπλωμα οδηγούσα Kawasaki er5 500αρι και για αποστάσεις τύπου 30-35 λεπτών και μου φαινόταν οκευ οδηγικά εύκολο απλά εντάξει 5-6 μαθήματα έκανα δεν πρόλαβα να δω και πολλά έξω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    15-20 χλμ μακρυά; Για να έδωσες με 500αρι έχεις δίπλωμα Α2;
    Αν ναι δεν καταλαβαίνω γιατί να μπλέξεις με παπί.

    Αν θες να μαθεις οδήγηση πας όπως σου ειπαν σε μοτοσυκλετάκι, αν θες λίγα κυβικά. Ούτε το παπί ειναι καλή λύση.

    Η χρυσή τομή ήταν κάτι στα 200-300κυβικά. Μικρό όσο πρέπει για να μάθεις, μεγάλο όσο χρειάζεται για να κάνεις ότι διαδρομή θέλεις (εντός και εκτός πόλης) και οικονομικό τόσο όσο ωστε να μη μπαινεις μέσα σε βενζίνες και συντήρηση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Velos ποιο ακριβο αλλά έχει λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο,θύρα φόρτισης κινητού και σαν ντουλαπάκια για μικροπραγνατα μπροστά,,

    sprinder ωραίο αλλά δεν έχει προστασία από νερά στα πόδια..

    Εγώ έχω το dy 125 (αντιγραφή supra) ίδιο μοτέρ-περιφεριακα-πλαισιο με τα παραπάνω.
    Κάνω μέχρι και 150-200km ανά μερα σε 16ωρα ντελιβερι.. κάθε μέρα μόνο το πήγαινε έλα σπίτι δουλειά είναι 50km,, δεν έχει βγάλει κάτι εκτός από κομμένη σχάρα ίσως λόγο βάρους στην μπαγκαζιερα και λακουβων.

    Πολύ καλά φρένα, αναρτήσεις και κατανάλωση κάτω από 2 λιτρα στα 100.. τελική 110 κοντέρ
    Τα πλαστικά του οκ δεν είναι top ποιότητα,

    Έχουν ακουστεί διάφορα όπως, φυγοκεντρικό,Σταύρος,λάδι μπουκαλιών,ντουι λάμπας,τριξημο πλαστικών και και και,, άμα ψάξεις θα βρεις.. εμένα 5-6 μήνες και 11.000+ χιλιόμετρα και με παραμέληση σέρβις δεν έβγαλε κάτι.. ούτε λάμπα(εκτός τις σχάρας)

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    15-20 χλμ μακρυά; Για να έδωσες με 500αρι έχεις δίπλωμα Α2;
    Αν ναι δεν καταλαβαίνω γιατί να μπλέξεις με παπί.

    Αν θες να μαθεις οδήγηση πας όπως σου ειπαν σε μοτοσυκλετάκι, αν θες λίγα κυβικά. Ούτε το παπί ειναι καλή λύση.

    Η χρυσή τομή ήταν κάτι στα 200-300κυβικά. Μικρό όσο πρέπει για να μάθεις, μεγάλο όσο χρειάζεται για να κάνεις ότι διαδρομή θέλεις (εντός και εκτός πόλης) και οικονομικό τόσο όσο ωστε να μη μπαινεις μέσα σε βενζίνες και συντήρηση.
    Ναι εχω Α2. Θελω να μπλεξω με παπι λογο οικονομιας και λογω λεφτών. Δεν θελω να σπαταλησω πολλα τωρα για το καλοκαιρι θελω κατι να με παει απο το Α στο Β να το παρω φθηνα και να ειναι οικονοιμικο. Αργοτερα θα παρω motard μεγαλο. Ενα honda gtr 150 θα ηταν οτι πρεπει εννοειται αλλα ειναι πανακριβο. Ισως αν εσκαγα καποια λιγο παραπανω να παρω το vf 185 μετά. Ειχα βρει και ενα suzuki fx υπερκυβισμενο καπου στα 250 αλλα λέω αν το ξεχείλωσε το μοτερ θα μου μεινει στα χερια εμενα οποτε δεν αξιζει. Αλλα ειναι πολυ δυνατο και τετραχρονο θα μ βγαζει καπου χαλαρα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Velos ποιο ακριβο αλλά έχει λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο,θύρα φόρτισης κινητού και σαν ντουλαπάκια για μικροπραγνατα μπροστά,,

    sprinder ωραίο αλλά δεν έχει προστασία από νερά στα πόδια..

    Εγώ έχω το dy 125 (αντιγραφή supra) ίδιο μοτέρ-περιφεριακα-πλαισιο με τα παραπάνω.
    Κάνω μέχρι και 150-200km ανά μερα σε 16ωρα ντελιβερι.. κάθε μέρα μόνο το πήγαινε έλα σπίτι δουλειά είναι 50km,, δεν έχει βγάλει κάτι εκτός από κομμένη σχάρα ίσως λόγο βάρους στην μπαγκαζιερα και λακουβων.

    Πολύ καλά φρένα, αναρτήσεις και κατανάλωση κάτω από 2 λιτρα στα 100.. τελική 110 κοντέρ
    Τα πλαστικά του οκ δεν είναι top ποιότητα,

    Έχουν ακουστεί διάφορα όπως, φυγοκεντρικό,Σταύρος,λάδι μπουκαλιών,ντουι λάμπας,τριξημο πλαστικών και και και,, άμα ψάξεις θα βρεις.. εμένα 5-6 μήνες και 11.000+ χιλιόμετρα και με παραμέληση σέρβις δεν έβγαλε κάτι.. ούτε λάμπα(εκτός τις σχάρας)
    Ακουγονται σκυλια για κινεζοι. Αυτα και το sym με τα vf ειναι πραγματικα πολυ αξια για τα λεφτα τους. Εχω βρει κατι daytona του 14 και του 15 στο χιλλιαρικο. Να το τσιμπησω; Ειπες οτι κανεις τοσα χιλλιομετρα και δεν νιωθει πολυ αρα ειναι σκυλι,

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis_moto00 Προβολή μηνύματος
    Ακουγονται σκυλια για κινεζοι. Αυτα και το sym με τα vf ειναι πραγματικα πολυ αξια για τα λεφτα τους. Εχω βρει κατι daytona του 14 και του 15 στο χιλλιαρικο. Να το τσιμπησω; Ειπες οτι κανεις τοσα χιλλιομετρα και δεν νιωθει πολυ αρα ειναι σκυλι,
    Κοίτα....Επειδή σε αυτά ο ποιοτικός έλεγχος είναι περίπου ανέκδοτο, μπορεί να πέσεις σε όντως σκυλί μπορεί όμως και σε κάποιο που σκορπάει με το καλημέρα
    Εφόσον το θες μόνο για "5-6 μήνες" δεν υπάρχει όντως λόγος για κούτα.
    ψάξε για μεταχείρω vf125 το οποίο εύκολα μετά θα το δώσεις με πολύ μικρή χασούρα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα παπιου
    από clyde2 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 17:40
  2. αγορα παπιου 125
    από ΙΠΟΚΡΑΤΗΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 16:51
  3. Αγορά Παπιού
    από duffy duck στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 17:20
  4. Αγορά παπιού
    από pontiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 21:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF