Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Επισκευή ηλεκτρικού εργαλείου

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947

    Επισκευή ηλεκτρικού εργαλείου

    Η περιγραφή αφορά στραβαδια μαστροχαλαστες σαν εμένα και όχι κάτι σαινια που κυκλοφορανε εδώ μέσα.
    Προ ημερών έπιασα τον 230αρη μπλε τροχό Bosch και εκοψα τις πλάκες Καρύστου και το μπετόν ενός διαδρόμου στον κήπο για να περάσω μια νεροσωληνα. Σχεδόν είχα τελειώσει το κόψιμο και ξαναπατοντας τον διακόπτη άκουσα ένα θόρυβο και το εργαλείο νεκρωθηκε. Πήγα κοίταξα τον πίνακα αλλά δεν είχε πέσει καμμια ασφάλεια.
    Άφησα τον τροχό στον πάγκο στο γκαράζ για ψαχουλεμα αργότερα και τελείωσα την δουλειά με ένα σκαπτικο.
    Ο τροχός αυτός είναι 1800w,6500 rpm, 35+ χρόνων και έχει κόψει μάρμαρα, πλάκες Καρύστου, γρανιτοπλακακια και ένα σωρό μασίφ σίδερα για κάγκελα και συρόμενες γκαραζοπορτες κήπου. Ζόρικο εργαλείο και ακόμα σε άριστη κατάσταση.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230511_182619.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	79,2 KB 
ID:	443661
    Καταρχάς άνοιξα τα πλαϊνά καπάκια και έλεγξα τα καρβουνακια. Φαγωμένα μέχρι τη μέση ήταν και τα άλλαξα με ολοκαινουργα που είχα καλού κακού. Όμως δεν πήρε μπροστά, άλλωστε το περίμενα.
    Αναγκαστικά έπρεπε να ανοίξω την χειρολαβή όπου μπαίνει το καλώδιο τροφοδοσίας και βρίσκεται και ο διακόπτης.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230511_182652.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	443662
    Ανοίγοντας παρατηρώ ότι στην είσοδο του διακόπτη συνδέονται το καφέ και μπλε καλώδιο και στην έξοδο είναι δύο ασπρα καλώδια και ένας πυκνωτής για την εκκίνηση του κινητήρα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230511_182708.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	443663
    Αποφασίζω να ελέγξω πρώτα τον πυκνωτή γιατί το μαύρο λαστιχένιο καλώδιο τροφοδοσιας είναι σε καλή κατάσταση αν και περίπου 35+ χρόνων. Βγάζω τον πυκνωτή και τον συνδέω στο πολυμετρο με κροκοδειλακια. 0,22μF έγραφε ο πυκνωτής, 223 nF μέτρησε το πολυμετρο άμεσα(=0,223μF). Όλα καλά λοιπόν.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230513_195923.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	443673
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230511_183110.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	104,8 KB 
ID:	443664
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230511_183118.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	443665
    Το επόμενο βήμα ήταν να δω αν φέρνει κανονικά ρεύμα το καλώδιο. Όπως το είχα αποσυνδεσει ακουμπούσα στις άκρες του φις και της άλλης άκρης του καλωδίου τα ηλεκτρόδια του πολυμετρου αφού το είχα βάλει να μετράει αντίσταση. Το καφέ καλώδιο έδινε σταθερά την ίδια μέτρηση αντίστασης ενώ το μπλε άλλοτε έδινε άλλοτε όχι.
    Έβαλα και το buzzer να σφυραει και ξαναελεγξα την συνέχεια των αγωγών, μια από τα ίδια...
    Βάζω το φις στην πρίζα, το πολυμετρο στην ένδειξη NCV (έλεγχος επαγωγικης τάσης) και ακολουθώ το καλώδιο από το φις προς τα ανοιχτά άκρα. Το πολυμετρο έδειχνε 4 γραμμές, σφυραγε και άναβoσβηνε ένα κόκκινο λαμπάκι, ένδειξεις ότι υπάρχει ρεύμα κανονικά. Ξαφνικά μισο μέτρο από τα ανοιχτά άκρα, η ένδειξη του πολυμετρου άλλαξε σε EF(Error) και μουγκαθηκε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230511_184652.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	443666
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230511_184712.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	80,9 KB 
ID:	443667
    Έκοψα την λαστιχένια μονωση και παρατήρησα τα δύο καλώδια. Φαίνονταν εντάξει, αλλά κουνοντας τα το μπλε λύγισε περίεργα γιατί τα συρματακια του εσωτερικά ήτανε κομμένα. Τίποτα εξωτερικά δεν έδειχνε την ζημιά...
    Αγορά λοιπόν 4μ καλωδιο λαστιχένιο 2Χ1,5 και ένα καλό φις στα 9 ευρώ ολα και άμεση αλλαγή.Χρειάστηκε να φαρδυνω το στεγανωτικο λάστιχο πίσω από την λαβή με ένα τρυπάνι 9 χιλ και να αλειψω με λαδι σιλικόνης για να περάσει το νέο καλώδιο. Άφησα μέσα τα καινούργια καρβουνακια (τα παλιά κρατήθηκαν καβαντζα) και το εργαλείο λαλάει χαρούμενο.
    Θέλω κάποια στιγμή να δοκιμάσω να μετρήσω το ρεύμα εκκίνησης γιατί μου ρίχνει ανέκαθεν την ασφάλεια σε κάποιες πρίζες στο ξεκινημα.
    Γλυτωνοντας τα πηγαινέλα στην αντιπροσωπεία και τα λοιπά έξοδα επισκευης αγόρασα ένα καινούργιο εργαλείο τώρα που έχω δικαιολογία! Θα γράψω γιαυτό όταν το παραλάβω.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 31/05/2023 στις 08:21.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230529_153043.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	443672
    Στην φωτο έχω σημειώσει με τα βελάκια τρία πράγματα. Στη μέση είναι ένα εξάρτημα του διακόπτη. Βρίσκεται εξωτερικά στη λαβή, πατάς ένα κουμπάκι που έχει στην άκρη του λεβιέ και τοτε σου επιτρέπει να το στρίψεις. Για να ανοιχτει η λαβή του εργαλείου και να βγει ο διακόπτης έπρεπε να αφαιρεθεί πρώτα αυτό το διακοπτακι. Στο τεχνικό διάγραμμα του τροχού είδα ότι υπήρχε εσωτερικά στο πλάι ένα μικρό βιδακι που με το μάτι δεν το έβλεπες εύκολα. Εκεί χώραγε ένα ψιλό κατσαβιδακι 2 χιλιοστών αλλά ήταν αδύνατον να ξεσφιξει την βίδα. Με ένα τρυπανακι 3 χιλιοστών άνοιξα προσεχτικά μια τάπα που προφυλαγε την βίδα και έτσι χώρεσε κατσαβιδακι 3 χιλιοστων αυτή την φορά. Το σετ τα 6 κατσαβιδακια έκανε 1,5 ευρώ στο jumbo. Μιλάμε γιά απιστευτη ποιότητα! Ήταν όμως και πάλι αδύνατον να ξεσφιξω τη βίδα με τα δαχτυλα. Έπιασα τελικά το κατσαβιδακι με την σκύλα και το έστριψα πατοντας ταυτόχρονα από πανω και περιμένοντας να μου μείνει στο χέρι το κατσαβίδι, που όμως τελικά τα κατάφερε. Απίστευτη αντίσταση σε τέτοια ροπή! Θα έχω να το θυμάμαι...
    Σημ. Τα κοκκινομαυρα κατσαβίδια είναι αμερικανικα Stanley το δε κίτρινο Gedore, όλα 35-40 ετών.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 30/05/2023 στις 17:23.

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Πολυ ωραίος!
    Αφου μπήκες στον κόπο, πως και δεν άνοιξες και το άλλο τμήμα με τη μπομπινα και τα γρανάζια; για έναν έλεγχο και λίγο φρέσκο γρασο έστω;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Πολυ ωραίος!
    Αφου μπήκες στον κόπο, πως και δεν άνοιξες και το άλλο τμήμα με τη μπομπινα και τα γρανάζια; για έναν έλεγχο και λίγο φρέσκο γρασο έστω;
    Το μπροστινό κομμάτι με τα γρανάζια το άνοιξα προ δύο ετών και αφού το καθάρισα άλλαξα το γρασσο. Καθάρισα καλά και τις σχισμές αερισμού. Φαίνεται η κεφαλή πόσο καθαρή είναι... Το χρειαζότανε γιατί τα γρασσα χάνουν το λάδι τους σιγά σιγά και πήζουν.
    Την μπομπινα και τις περιεληξεις μόνο φύσημα, δεν τα έχω λύσει. Μέχρι τωρα δεν έχει χρειαστεί.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Έχω ακριβώς τον ίδιο. Μετά οπό κανα τέταρτο λειτουργίας μου ζεσταίνει τη λαβή στην περιοχή του διακόπτη. Σου κάνει τίποτα τέτοιο ή είναι να ανοίγω και εγώ?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Έχω ακριβώς τον ίδιο. Μετά οπό κανα τέταρτο λειτουργίας μου ζεσταίνει τη λαβή στην περιοχή του διακόπτη. Σου κάνει τίποτα τέτοιο ή είναι να ανοίγω και εγώ?
    Όχι δεν έχω τέτοια θέματα.
    Άνοιξε και δες προσεχτικά αν οι βίδες των επαφών είναι σωστά σφιγμενες και τα καλώδια σε καλή κατάσταση. Μέτρα και τον πυκνωτή...Δες με το πολυμετρο αν ο διακόπτης δουλεύει κανονικά. Δεν υπάρχει κάτι άλλο στην λαβή και το πρόβλημα μοιάζει ηλεκτρολογικο.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 29/05/2023 στις 18:37.

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Έχω ακριβώς τον ίδιο. Μετά οπό κανα τέταρτο λειτουργίας μου ζεσταίνει τη λαβή στην περιοχή του διακόπτη. Σου κάνει τίποτα τέτοιο ή είναι να ανοίγω και εγώ?
    Δες για γράσο στην κεφαλή.
    Πάντως δεν είναι κάτι ασυνήθιστο να ζεσταίνεται αν δουλεύει συνεχόμενα και με φορτίο.

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Η περιγραφή ...
    Ωραίος

    Το κιτρινο κατσαβίδι είναι made in Germany. Δε τα ξαναβρίσκεις.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ωραίος

    Το κιτρινο κατσαβίδι είναι made in Germany. Δε τα ξαναβρίσκεις.
    Έχω όλη την σειρά στα ίσια, νομιζω 4 κομμάτια τσιλικα!
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 30/05/2023 στις 17:26.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Έχω όλη την σειρά στα ίσια, νομιζω 5 ή 6 κομμάτια τσιλικα!
    Βάλε καμία κοντινή φωτό στο θρεντ με τα κατσαβίδια αν μπορείς.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230529_153043.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	443672
    Στην φωτο έχω σημειώσει με τα βελάκια τρία πράγματα. Στη μέση είναι ένα εξάρτημα του διακόπτη. Βρίσκεται εξωτερικά στη λαβή, πατάς ένα κουμπάκι που έχει στην άκρη του λεβιέ και τοτε σου επιτρέπει να το στρίψεις. Για να ανοιχτει η λαβή του εργαλείου και να βγει ο διακόπτης έπρεπε να αφαιρεθεί πρώτα αυτό το διακοπτακι. Στο τεχνικό διάγραμμα του τροχού είδα ότι υπήρχε εσωτερικά στο πλάι ένα μικρό βιδακι που με το μάτι δεν το έβλεπες εύκολα. Εκεί χώραγε ένα ψιλό κατσαβιδακι 2 χιλιοστών αλλά ήταν αδύνατον να ξεσφιξει την βίδα. Με ένα τρυπανακι 3 χιλιοστών άνοιξα προσεχτικά μια τάπα που προφυλαγε την βίδα και έτσι χώρεσε κατσαβιδακι 3 χιλιοστων αυτή την φορά. Το σετ τα 6 κατσαβιδακια έκανε 1,5 ευρώ στο jumbo. Μιλάμε γειά ποιότητα! Ήταν όμως και πάλι αδύνατον να ξεσφιξω τη βίδα με τα δαχτυλα. Έπιασα τελικά το κατσαβιδακι με την σκύλα και το έστριψα πατοντας ταυτόχρονα και περιμένοντας να μου μείνει στο χέρι το κατσαβίδι, που όμως τελικά τα κατάφερε. Απίστευτη αντίσταση σε τέτοια ροπή! Θα έχω να το θυμάμαι...
    Σημ. Τα κοκκινομαυρα κατσαβίδια είναι αμερικανικα Stanley το δε κίτρινο Gedore, όλα 35-40 ετών.
    Ορίστε κύριοι ποιος έχει stanley εργαλεια!


    Γιάννη, ωραίος!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Κρυβομουνα τόσα χρόνια, τελικά με ανακαλύψατε!
    Έχω και πλάνες Εγγλεζικες κούκλες, κοπιδια χαρτιων/μοκετών αλουμινένια και κοπιδια ξύλου.
    Αντε τα μαρτυρησα όλα μπας και συγχωρεθω....
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 31/05/2023 στις 08:29.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Έχω ακριβώς τον ίδιο. Μετά οπό κανα τέταρτο λειτουργίας μου ζεσταίνει τη λαβή στην περιοχή του διακόπτη. Σου κάνει τίποτα τέτοιο ή είναι να ανοίγω και εγώ?
    Στέφανε αν χρειαστείς βοήθεια ή αν δεν έχεις πολυμετρο κλπ ευχαρίστως να βοηθήσω.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Πολύ ωραίος Γιάννη και αναλυτικός στα βήματα. Πολύ ωραία και τα εργαλεία σου (Stanley και μη).
    Παρεπιπτόντως, όσο κι αν κάποιοι δε θέλουν να το παραδεχτούν, τα παλιά Stanley ήταν (κατά κανόνα) ποιοτικά και αξιόλογα εργαλεία.

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Παρεπιπτόντως, όσο κι αν κάποιοι δε θέλουν να το παραδεχτούν, τα παλιά Stanley ήταν (κατά κανόνα) ποιοτικά και αξιόλογα εργαλεία.
    Δε πιστεύω να υπονοείς εμένα ε? Γιατί δε θυμάμαι να έχω πει κάτι διαφορετικό.

    Και τα stanley και τα BnD ήταν ποιοτικά. Και σε κάποιους τομείς ακόμα είναι. Πχ η stanley έχει ακόμα πολύ καλές λάμες, χαρτοκόφτες και μετροταινίες (το έχω ξαναγράψει). Έχεις δει όμως πόσο έχουν οι μετροταινίες της?

    Και τα force ήταν πολύ καλά και τα bgs και γενικά οι περισσότερες απ' αυτές τις μάρκες που σήμερα πουλάνε κατά βάση φθηνά εργαλεία.


    Και όταν λες "δε θέλουν να το παραδεχθούν", υπονοείς οτι γνωρίζουν την αλήθεια, αλλά υποστηρίζουν μια αντίθετη άποψη γιατί είναι βαμμένοι με άλλα χρώματα...??? Συγνώμη αλλά ξερνάω!





    Edit..

    BTW στις εποχές που αναφέρεσαι όλα τα εργαλεία ήταν "κατά κανόνα" καλά!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 04/06/2023 στις 13:03.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πωλειται KLX για επισκευη ή ανταλλακτικά..
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 00:44
  2. Αλλαγη Η Επισκευη Αμορτισερ
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2005, 23:48
  3. ''Επισκευή''
    από dvamv στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 12:12
  4. Διακοπή Ηλεκτρικού Ρεύματος
    από superfour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 14:58
  5. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF