Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Χούφτες NC750X 2023

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452

    Χούφτες NC750X 2023

    Έχω μία απορία αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει. Είμαι κάτοχος ενός NC μοντέλο του τίτλου. Όταν το αγόρασα, ζήτησα και πήρα σαν δώρο, την touring ζελατίνα της Puig.

    Όταν αποφάσισα να βάλω χούφτες, είδα ότι τα περισσότερα, αν όχι όλα τα καταστήματα, φέρνουν τις Givi, οι όποιες όμως απ' όσα έχω διαβάσει δεν ταιριάζουν με την ζελατίνα της Puig και θέλει κόψε-ράψε (δεν συζητάω για sw-motech, και burkbusters γιατί ξεφεύγουν σε τιμή).

    Για να μην τα πολυλογώ, έπεσε το μάτι σε κάποιες κινέζικες από Alliexpress, που φαίνονταν πιο μαζεμένες από τις Givi και λόγω κόστους (παμφθηνες) είπα να τις αγοράσω και βλέπουμε. Ε, λοιπόν, σήμερα παρέλαβα, ΑΛΛΆ, εγχειρίδιο τοποθέτησης δεν υπάρχει και πέρα από αυτό, κατάλαβα ότι για να τοποθετηθούν, ουσιαστικά, καταργούνται τα αντίβαρα του τιμονιού.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χούφτες.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	21,2 KB 
ID:	443677
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χούφτες2.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	60,0 KB 
ID:	443678

    Και ρωτώ, να τις βάλω έστω χωρίς αντίβαρα, ή θα έχω θέμα με κραδασμούς κλπ; Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Τα αντίβαρα, δεν μπαίνουν έξω από τις χούφτες;

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Τα αντίβαρα, δεν μπαίνουν έξω από τις χούφτες;
    Όχι κι απ ότι έκανα ένα τεστ να δω ακουμπώντας τες πάνω αντίστοιχα εκεί που πρέπει να πιάσουν, μάλλον μπαίνουν έξω απ τα αντίβαρα. Είδωμεν…

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Όταν πήρα το NC είχε χούφτες της Acerbis χωρίς τα αντίβαρα πάνω και έτσι έχει παραμείνει μέχρι σήμερα απλώς με διαφορετικές χούφτες.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Αυτές οι χούφτες νομίζω (είμαι σχεδόν σίγουρος δηλαδή) ότι απομιμήσεις αυτών σε BMW (GS, S1000XR). Σε αυτά λοιπόν η χούφτα δένει ΕΞΩ από το αντίβαρο, στο δικό σου δεν γίνεται αυτό?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Αυτές οι χούφτες νομίζω (είμαι σχεδόν σίγουρος δηλαδή) ότι απομιμήσεις αυτών σε BMW (GS, S1000XR). Σε αυτά λοιπόν η χούφτα δένει ΕΞΩ από το αντίβαρο, στο δικό σου δεν γίνεται αυτό?
    Μάλλον έτσι είναι. Από ό,τι κατάλαβα όταν τις δοκίμασα να δω πως κάθονται, όντως, πρέπει να δένουν έξω από το αντίβαρο. Απλά δεν περιλαμβάνεται στο σετάκι αυτό η βίδα για να δέσει με το αντίβαρο. Δηλαδή, αφού ξεβιδώσω τη βίδα του αντίβαρου, μετά όταν θα θέλω να βιδώσω τη χούφτα, η μαμά βίδα δεν θα κάνει γιατί θα μεγαλώσει η απόσταση. Άρα, θα έπρεπε να μου στείλουν, θεωρητικά, πιο μακριά βίδα.

    Λογικά, θα πάω εκεί που έκανα το σέρβις να του πω να μου τις βάλει.

    Πάντως δοκιμάζοντας τες, δεν βρίσκουν στη ζελατίνα.

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Δοκιμασε να τις βαλεις κανονικα κ βιδωσε την δικια σου βιδα.
    Λογικα θα κουμπωσουν κανονικα.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Μάλλον έτσι είναι. Από ό,τι κατάλαβα όταν τις δοκίμασα να δω πως κάθονται, όντως, πρέπει να δένουν έξω από το αντίβαρο. Απλά δεν περιλαμβάνεται στο σετάκι αυτό η βίδα για να δέσει με το αντίβαρο. Δηλαδή, αφού ξεβιδώσω τη βίδα του αντίβαρου, μετά όταν θα θέλω να βιδώσω τη χούφτα, η μαμά βίδα δεν θα κάνει γιατί θα μεγαλώσει η απόσταση. Άρα, θα έπρεπε να μου στείλουν, θεωρητικά, πιο μακριά βίδα.

    Λογικά, θα πάω εκεί που έκανα το σέρβις να του πω να μου τις βάλει.

    Πάντως δοκιμάζοντας τες, δεν βρίσκουν στη ζελατίνα.
    Οι χούφτες όντως δένουν έξω από το αντίβαρο γι αυτό άλλωστε το στρογγυλό στην άκρη τους είναι μεγάλης διαμέτρου για να 'αγκαλιάζει' το αντίβαρο.
    Επειδή όμως το πάχος του πλαστικού σε εκείνο το σημείο είναι αρκετά λεπτό δεν νομίζω να χρειαστείς μεγαλύτερη βίδα,πιστεύω αρκεί η μαμά.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Οι χούφτες όντως δένουν έξω από το αντίβαρο γι αυτό άλλωστε το στρογγυλό στην άκρη τους είναι μεγάλης διαμέτρου για να 'αγκαλιάζει' το αντίβαρο.
    Επειδή όμως το πάχος του πλαστικού σε εκείνο το σημείο είναι αρκετά λεπτό δεν νομίζω να χρειαστείς μεγαλύτερη βίδα,πιστεύω αρκεί η μαμά.
    Το πάχος του πλαστικού είναι όντως μικρό, αλλά για να μπορεί να βιδωθεί, θέλει τις ροδέλες που φαίνονται στη φωτό να μπουν εξωτερικά για να μπορέσει να πιάσει η βίδα. Αυτές έχουν πάχος περίπου 0,7cm.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χούφτες3.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	22,2 KB 
ID:	443686
    Τελευταία τροποποίηση από sam4g; 30/05/2023 στις 10:45.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Λοιπόν σύντροχοι, σήμερα βρήκα την ευκαιρία και πετάχτηκα μέχρι το εξουσιοδοτημένο που μου έκανε και το πρώτο σερβις, για να μου τεντώσουν λίγο την αλυσίδα αλλά και να βάλουν τις χούφτες.

    Για να μη βρίσκουν στη ζελατίνα, αναγκάστηκε να στραβώσει λίγο το λαμάκι που πιάνει στον καθρέφτη. Στα αντίβαρα χρησιμοποίησε την ίδια τη βίδα που είχε από τη μαμά χόντα.

    Όλα καλά μέχρι εκεί. Την πήρα κι έφυγα.

    Πριν καμία ώρα που ξαναπήρα τη μηχανή να πάω σε μια δουλειά, αντιλήφθηκα ότι τα αντίβαρα στριφογυρνάνε. Λέω δεν θα έσφιξε καλά τη βίδα. Παίρνω κατσαβίδι, να τις σφίξω, αλλά είναι τέρμα σφιγμένες. Παρ' αυτά τα αντίβαρα στριφογυρίζουν.

    Φεύγω, πάω στον μάστορα του λέω αυτό κι αυτό. Φυσιολογικό μου λέει είναι.

    Και ρωτάω εσας, είναι φυσιολογικό να γυρίζουν τα αντίβαρα;

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν σύντροχοι, σήμερα βρήκα την ευκαιρία και πετάχτηκα μέχρι το εξουσιοδοτημένο που μου έκανε και το πρώτο σερβις, για να μου τεντώσουν λίγο την αλυσίδα αλλά και να βάλουν τις χούφτες.

    Για να μη βρίσκουν στη ζελατίνα, αναγκάστηκε να στραβώσει λίγο το λαμάκι που πιάνει στον καθρέφτη. Στα αντίβαρα χρησιμοποίησε την ίδια τη βίδα που είχε από τη μαμά χόντα.

    Όλα καλά μέχρι εκεί. Την πήρα κι έφυγα.

    Πριν καμία ώρα που ξαναπήρα τη μηχανή να πάω σε μια δουλειά, αντιλήφθηκα ότι τα αντίβαρα στριφογυρνάνε. Λέω δεν θα έσφιξε καλά τη βίδα. Παίρνω κατσαβίδι, να τις σφίξω, αλλά είναι τέρμα σφιγμένες. Παρ' αυτά τα αντίβαρα στριφογυρίζουν.

    Φεύγω, πάω στον μάστορα του λέω αυτό κι αυτό. Φυσιολογικό μου λέει είναι.

    Και ρωτάω εσας, είναι φυσιολογικό να γυρίζουν τα αντίβαρα;
    Ναι ετσι ειναι στα Honda. Και πριν γυριζαν αλλα δεν το ειχες παρει χαμπαρι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ναι ετσι ειναι στα Honda. Και πριν γυριζαν αλλα δεν το ειχες παρει χαμπαρι.
    Σε όλα τα Honda; Γιατί στο hornet που είχα δεν γύριζαν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Όχι δεν πρέπει να περιστρέφονται (τουλάχιστον όχι χωρίς χοντρό ζόρισμα), έχουν "πατούρα".

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61-HXIEFk-L.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	20,8 KB 
ID:	444102

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν πρέπει να περιστρέφονται (τουλάχιστον όχι χωρίς χοντρό ζόρισμα), έχουν "πατούρα".

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61-HXIEFk-L.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	20,8 KB 
ID:	444102
    Σ ευχαριστώ. Όντως, μόλις τώρα το διάβαζα ότι τα μαμά honda αντίβαρα έχουν αυτή την πατούρα. Άρα γιατί να περιστρέφεται; Θέλει μεγαλύτερη βίδα; Δεν έκατσε καλά η πατούρα; Κάτι άλλο που δεν μου πάει το μυαλό;

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Σ ευχαριστώ. Όντως, μόλις τώρα το διάβαζα ότι τα μαμά honda αντίβαρα έχουν αυτή την πατούρα. Άρα γιατί να περιστρέφεται; Θέλει μεγαλύτερη βίδα; Δεν έκατσε καλά η πατούρα; Κάτι άλλο που δεν μου πάει το μυαλό;
    Πήγαινε με δείγμα τη βίδα σου και πάρε μεγαλύτερη από κατάστημα με βίδες. Ανοξείδωτη να μη σκουριαζει

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χούφτες Χουφτες Χούφτες
    από danaos75 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 03:36
  2. Χούφτες κ Θερμαινόμενα Grips?
    από grouse στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2005, 20:20
  3. Χούφτες...
    από McGyver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 10:16
  4. χουφτες για pegaso '99
    από chrisgd στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2005, 18:11
  5. χουφτες?
    από dez στο forum KTM
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2004, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF