Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 88

Θέμα: Κλοπή NC750

  1. #46
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Νίκο , είναι ασφαλισμένο θα πάρεις τα ζεστά σου χρήματα και θα πας για ανανέωση!
    Δες το αλλιώς γιατί στο τέλος θα τρελαθείς για ένα αντικείμενο.

    Κρίνοντας από την βόλτα μας , είχες βρει και τα όρια σου πάνω του! Επομένως πάμε για νέο Topic , τι μηχανή να πάρω μετά το NC.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  2. #47
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανέναν ειδικα τον Νίκο σε αυτή την φάση.
    Δεν είναι εύκολα τα πράγματα με τις αποζημιώσεις. Έχουν διάφορους περίεργους αλγόριθμους.. εύχομαι πάντα να πέσει σε πρόθυμη εταιρεία που θα εξασφαλίσει στο 100% την αποζημίωση του συμφωνημένου κεφαλαίου.

    Όσον αφορά το πνεύμα είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις…και να προσθέσω ότι στην χώρα και κοινωνία που από τύχη ζούμε, είναι πολύ πίσω στην ιεραρχία των τραγικότερων στιγμών που μπορεί να σου συμβεί.
    Επιβάλλεται να απαντήσεις με εξωστρέφεια για εσένα και τους γύρω σου



    Όσο για αυτούς που έκλεψαν, τα χειρότερα είναι μπροστά τους, η φυλακα και ο περιορισμός της ελευθερίας είναι το χειρότερο είδος τιμωρίας.. Μετά από κάποιες μηνύσεις και ποινικές διώξεις που θα φάνε, που θα πάει, κάποιοι θα πιαστούν, η φουτσα της ολικής στέρησης που θα τους περιμένει είναι μεγάλη…
    Αυτό προσωπικά μου αρκεί για την έστω μερική δικαίωση μου

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    299
    Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

    Γνωστή μου, έπειτα από κλοπή του αυτοκινήτου της και δεδομένου ότι είχε ασφάλεια κλοπής, δήλωσε στην ασφάλεια την απόπειρα κλοπής.
    Ρωτήθηκε το εάν θα ασκήσει μήνυση κατά άγνωστου και η απάντηση της ήταν ναι εφόσον δεν θα είχε θέματα με παρουσία σε δικαστήρια κλπ τρεχάματα και αυτό για να αποζημιωθεί από την ασφαλιστική για τις φθορές που έγιναν από την απόπειρα.
    Της είπαν ναι δεν θα έχει καμία εμπλοκή...έπειτα από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα πιάσανε το δράστη από τα αποτυπώματα και όντως ορίστηκε δικάσιμος.

    Της ήρθε χαρτί για την παρουσία της στο δικαστήριο και προφανώς εάν δεν παρευρεθεί σε αυτό θα είχε όλες τις νόμιμες κυρώσεις.

    Μέχρι να γίνει το δικαστήριο εν τω μεταξύ, η απόπειρα κλοπής τελικά ευδοκίμησε καθώς τελικά το αυτοκίνητο μετά από ένα χρόνο τελικά κλάπηκε, ενώ αυτή έγινε μητέρα.

    Άρα θα έπρεπε να πάρει άδεια από ένα ήδη επιβαρυμένο πρόγραμμα εργασίας, να βρει μια νταντά για τον μικρό και το κυριότερο να έρθει αντιμέτωπη με τον δράστη, ο οποίος σημειωτέον είχε όλα τα στοιχεία της βάση του φακέλου.

    Πείτε μου ποιανού η ζωή έγινε πιο δύσκολη και τι θα έπρεπε να κάνει?
    Να ζητήσει την παραδειγματική τιμωρία του φερόμενου ως δράστη, δεδομένου ότι δεν τον είχε δει ποτέ, χωρίς βέβαια αμφισβήτηση του έργου της αστυνομίας και να ανοίξει παρτίδες με κάποιον όπου σε ένα δίμηνο εάν όχι αμέσως θα ήταν ελεύθερος?
    Η αγωνία της για το μέλλον του παιδιού της έχει λογική?
    Και ρωτώ εγώ τώρα...τι σκ@τ@ την καλούν στο δικαστήριο?
    Γιατί δεν γίνεται αυτεπάγγελτα η όλη διαδικασία και γιατί δεν τηρείται η ανωνυμία?

    Και για να είμαστε on topic ναι αποζημιώθηκε από την ασφαλιστική, αφού πρώτα ζητήθηκαν αρκετά έγγραφα το κυριότερο του οποίου ήταν βεβαίωση από την ασφάλεια ότι δεν έχει βρεθεί μετά την παρέλευση ενός μήνα.
    Η τιμή στην τρέχουσα πλέον αξία και όχι στην αξία ασφάλισης.

    Οπότε κουράγιο στον παθόντα, την υγεία μας να έχουμε όλοι και ας βρει εφαρμογή αυτό που λένε σοφά, ότι καμία φορά κάθε εμπόδιο ίσως είναι για καλό.
    Με το καλό να αντικατασταθεί με κάτι καλύτερο και όλα αυτά σύντομα να είναι μια ανάμνηση.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος


    Μέχρι να γίνει το δικαστήριο εν τω μεταξύ, η απόπειρα κλοπής τελικά ευδοκίμησε καθώς τελικά το αυτοκίνητο μετά από ένα χρόνο τελικά κλάπηκε, ενώ αυτή έγινε μητέρα.
    Τι εννοείς εδώ;;;

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    299
    Εννοώ ότι έγινε απόπειρα κλοπής η οποία αποφεύχθηκε από ένα γείτονα λίγο πριν βάλουν μπροστά το αυτοκίνητο και ενώ τον είχαν διαρρήξει κανονικά και μετά από ένα χρόνο τελικά το έκλεψαν, αυτή τη φορά κανονικά.
    Τα δακτυλικά αποτυπώματα τα πήραν από την πρώτη φορά, δηλαδή την απόπειρα κλοπής.
    Απο τη δεύτερη δεν υπήρχε κάτι για να εξετάσουν προφανώς.
    Το δικαστήριο ήταν για την απόπειρα...οπότε καταλαβαίνετε την πιθανή έκβαση.

  6. #51
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Ίσως η περίπτωση της φίλης να ήταν λίγο πιο περίπλοκη. Εδώ μιλάμε για μια και έξω κλοπή του οχήματος, φαντάζομαι πως ο corpse μπορεί να μας διαφωτίσει με τα διαδικαστικά. Εύχομαι να γίνουν όλα γρήγορα με την ασφαλιστική ειδικά εφόσον μιλάμε για το μοναδικό μέσο μετακίνησης.

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    299
    Για να μην γίνει παρανόηση και αποπροσανατολισμός απο το κύριο θέμα...το γεγονός το έγραψα ως απάντηση, με βάση τις σκέψεις μου στο ποστ του doctoras, για την τιμωρία αρκετών από αυτούς και τελικά ποιος βγαίνει περισσότερο ζημιωμενος.

    Η κάθε ασφαλιστική εταιρεία για την αποζημίωση ζητά συγκεκριμένα πράγματα τα οποία δεν είναι λίγα, το κυριότερο και πιο χρονοβόρο δε είναι η βεβαίωση περί μη εύρεσης μετά την παρέλευση τριμήνου που λαμβάνεται από το τμήμα ασφάλειας της περιοχής.

    Επίσης όσο και εάν ακούγεται περίεργο είχα ακούσει για μια ιστορία ότι δεν αποζημίωσε η ασφαλιστική την κλοπή επειδή το όχημα δεν είχε ΚΤΕΟ!!!

    Από όσο θυμάμαι ζητούσαν τα δύο κλειδιά, αντίγραφο άδειας κυκλοφορίας και ένα σχετικό πληρεξούσιο.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος

    Η κάθε ασφαλιστική εταιρεία για την αποζημίωση ζητά συγκεκριμένα πράγματα τα οποία δεν είναι λίγα, το κυριότερο και πιο χρονοβόρο δε είναι η βεβαίωση περί μη εύρεσης μετά την παρέλευση τριμήνου που λαμβάνεται από το τμήμα ασφάλειας της περιοχής.

    Επίσης όσο και εάν ακούγεται περίεργο είχα ακούσει για μια ιστορία ότι δεν αποζημίωσε η ασφαλιστική την κλοπή επειδή το όχημα δεν είχε ΚΤΕΟ!!!

    Από όσο θυμάμαι ζητούσαν τα δύο κλειδιά, αντίγραφο άδειας κυκλοφορίας και ένα σχετικό πληρεξούσιο.
    ακριβως οπως τα λες.....μου ειχαν κλεψει το αυτοκινητο και τα χαρτια που χρειαζονται ειναι αυτα.
    Μου ζητησαν επισης την αδεια κυκλοφοριας που τους ειπα οτι την ειχα μεσα στο αυτοκινητο, και βρηκα μια φωτοτυπια που ειχα στειλει στον ασφαλιστη μου, και μου ζητησαν επισης και βεβαιωση καταβολης των τελων κυκλοφοριας.
    επισης απο συμβολαιογραφο ( €70),μια συμβολαιογραφικη πραξη με ενα κειμενο που μου εστειλαν αυτοι, που να λεει οτι ΑΝ μετα το 3μηνο ( 90 μερες) βρεθει το οχημα, μεταβιβαζεται στην ασφαλιστικη εταιρεια

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  9. #54
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος

    Η κάθε ασφαλιστική εταιρεία για την αποζημίωση ζητά συγκεκριμένα πράγματα τα οποία δεν είναι λίγα, το κυριότερο και πιο χρονοβόρο δε είναι η βεβαίωση περί μη εύρεσης μετά την παρέλευση τριμήνου που λαμβάνεται από το τμήμα ασφάλειας της περιοχής.




    Επίσης όσο και εάν ακούγεται περίεργο είχα ακούσει για μια ιστορία ότι δεν αποζημίωσε η ασφαλιστική την κλοπή επειδή το όχημα δεν είχε ΚΤΕΟ!!!

    Στο μέιλ που μου έστειλαν με τα προαπαιτουμενα αναφέρει 30 ημέρες από την αρχική δήλωση.

    Εμένα η μηχανή ήταν καινούρια, είχε ακόμα 1 ,5 χρόνο για να περάσει απαραίτητα κτεο. Και το γράφουν μέσα στο μέιλ αλλά πως να έχω κτεο σε 2.5 ετών μηχανάκι? Δεν λέω ότι λες ότι όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες κλπ απλά μου κάνει περίεργο..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  10. #55
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Στο μέιλ που μου έστειλαν με τα προαπαιτουμενα αναφέρει 30 ημέρες από την αρχική δήλωση.

    Εμένα η μηχανή ήταν καινούρια, είχε ακόμα 1 ,5 χρόνο για να περάσει απαραίτητα κτεο. Και το γράφουν μέσα στο μέιλ αλλά πως να έχω κτεο σε 2.5 ετών μηχανάκι? Δεν λέω ότι λες ότι όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες κλπ απλά μου κάνει περίεργο..
    Ιντεραμερικαν?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  11. #56
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Στην interamerican είναι 30 μερες.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    764
    Τελικά η ασφάλεια κλοπής είναι όπως η απόδειξη αγοράς από τα Λιτλ , αξίζει περισσότερο από το εργαλείο.

  13. #58
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Για το φινάλε της ιστορίας, η Ιντεραμέρικαν χθες μου έδωσε το συνολικό ποσό της ασφαλισμένης αξίας της μοτό και έκλεισε αυτός ο κύκλος. Μακάρι να γινόταν να μην ξανατύχει σε κανέναν αλλά από τι βλέπω και ακούω.. δεν.. Ευχαριστώ ολους για το ενδιαφέρον. Καλό συναπάντημα στις επόμενες βόλτες!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Πολύ καλή η εξέλιξη! Και με Ιντεραμέρικαν κιόλας? Φαίνεται έβαλαν μυαλό...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #60
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Πολύ ωραία Νίκο.΄
    Αντε και με το επόμενο μοτόρι!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλοπή VFR 800 /99 Χρώμα Μαυρο
    από pappous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2014, 01:16
  2. Κλοπή Φρένου!!!!!!!
    από the_passenger στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 22:35
  3. κλοπη σελλας
    από filip στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2005, 01:39
  4. Κλοπη Bmw
    από patou στο forum BMW
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 16:56
  5. ΚΛΟΠΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑΣ
    από dimitris74 στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 10:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF