Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Ελατήρια,προοδευτικά/γραμμικά;

  1. #1
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432

    Question Ελατήρια,προοδευτικά/γραμμικά;

    Καλησπέρα.

    Μετά από ανάγκη επισκευής στις μπουκάλες ( σκασμένη τσιμούχα) είναι ευκαιρία να αλλάξω και τα ελατήρια.
    Βρίσκω λοιπόν αυτούς τους 2 τύπους ,έχω διαβάσει σχετικά αλλά με ενδιαφέρει η εμπειρική άποψη περισσότερο από
    την θεωρία.

    Απόψεις τυχαίες διάβασα υπέρ και των δύο τύπων.Στην αγορά βλέπω να προωθείται περισσότερο το προοδευτικό.
    Μοτοσυκλέτα tdm850 και διαδρομή ανάρτησης 149mm.Χρήση κανονική και κάποιες φορές ένα κλικ πιο πάνω από τον τουριστικό που λένε.Ίσως 2 κλικ αλλα μέχρι εκεί,όχι extreme απαιτήσεις.

    Δεν μίλησα ακόμα με εμπόρους αλλά βλέπω Ohlins γραμμικά και όλες τις άλλες εταιρίες προοδευτικά.
    Να σημειώσω αν έχει σημασία πως το μπροστινό μου έχει ρύθμιση επαναφοράς και συμπίεσης καθώς και ενισχυμένα φρένα ,πολύ δυνατά θα έλεγα

    Αν κάποιος με γνώση επί του θέματος λόγο εμπειρίας ή ότι άλλο θέλει να μου πει την άποψη του είναι παραπάνω από καλοδεχούμενος,ευχαριστώ.
    porca miseria.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Δεν νομίζω ότι έχει φυσικό νόημα το ''προοδευτικά''. Ολα τα ελατήρια, μέχρι του ορίου που πληγσιάζουν γεωμετρικά να μην μπορούν να συμπιεστούν ελαστικά άλλο, γραμμικά είναι. Αν είναι ενωμένα σε σειρά δυο ελατήρια με διαφορετικές γραμμικότητες, τότε συμπεριφέρονται σαν συνισταμένη των δύο γραμμικοτήτων, δλδ πάλι κάτι γραμμικό. Ομοίως αν είναι ένα ελατήριο με πολλαπλά μεταβαλόμενη γραμμικότητα σε όλο του το μήκος, πάλι μια κοινή συνισταμένη θα βγαίνει, δλδ θα υπάρχει ένα ελατήριο με μια συγκεκριμένη ΙΔΙΑ γραμμικότητα σε όλο του το μήκος, που θα ισοδυναμεί με το ''προοδευτικό''.

    Από την στιγμή που δεν έχεις κάποιο σύστημα μοχλισμού, να αλλάζει την σχέση συμπίεση σε συνάρτηση με την θέση της ανάρτησης, κάθε ελατήριο με σταθερό το ένα άκρο και κινούμενο το άλλο, γραμμικά θα συμπεριφέρεται.

    Ξέρεις τι δεν συμπεριφέρεται γραμμικά; Ο αέρας μέσα στον θάλαμο του καλαμιού, όσο πλησιάζει την θέση η ανάρτηση που ο όγκος του τείνει στο μηδέν, υπό την προυπόθεση φυσικά, ότι η στάθμη είναι τέτοια ώστε να υπάρχει μια τέτοια θέση.

    Κατά τα άλλα, στην πράξη, έχω οδηγήσει μοτοσυκλέτες και με τα δύο είδη ελατηρίων, δεν είδα κάποια διαφορά από το είδος του ελατηρίου, δεν ξέρω και αν θα μπορούσα να δω ομως, και πως θα μπορούσα να δω.

    Γνώμη μου: Αν με το ελατήριό σου, κάθεται η ανάρτηση στο σωστό ύψος, άστο εκεί που είναι. Ψάξου με τις αποσβέσεις τι γίνεται: Είναι μήπως πολύ γρήγορες; Πολύ αργές; Τερματίζει ή κοπανάει στις λακούβες; Είναι ευχάριστες στον δρόμο ή σου δίνουν μια αίσθηση σαν κάτι να σε ενοχλεί στην οδήγηση; Αν το πηρούνι σου είναι με cartridge, ψάξου με ρυθμίσεις λαδιού, βαλβίδων κ.ο.κ. Αν δεν είναι τύπου cartridge, βαλτου, υπάρχουν κιτ, είτε πραγματικά cartridge είτε cartridge emulators.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. ελατηρια για v strom 650
    από necromayhem στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2008, 10:57
  2. Ελατήρια
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 15:37
  3. Ελατήρια συμπλέκτη για yzf600thundercat
    από free rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2005, 19:10
  4. Aλλαγη ελατηρια
    από AFRO1969 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 10:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF