Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Θεμά με μπουκάλες

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2023
    Μηνύματα
    9

    Θεμά με μπουκάλες

    Καλησπέρα, εαν στο τηλέφωνο ο πωλητής του μτχ σου λεει οτι οι μπουκαλες είναι ελάχιστα στραβές είναι στάνταρ απο στούκα/πέσιμο της μηχανής ή μπορεί να είναι και απο κάτι άλλο. Αν είναι απο πέσιμο αλλά είναι σε πολυ καλή κατάσταση (ιδιαίτερα ο κινητήρας και όλα τα βασικά μέρη) και με ρίξιμο τιμής αξίζει;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Στουκα ειναι το πιο πιθανό σενάριο. Πέσιμο εν κινήσει λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Στατικό πέσιμο πρακτικά αδύνατο.

    Θέλει πολύ ρίξιμο για να ασχοληθείς και έλεγχο από πολύ έμπειρο μάτι. Μια στουκα όσο ελαφριά κι αν φαίνεται μπορεί να κρύβει εκπλήξεις.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Στουκα ειναι το πιο πιθανό σενάριο. Πέσιμο εν κινήσει λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Στατικό πέσιμο πρακτικά αδύνατο.

    Θέλει πολύ ρίξιμο για να ασχοληθείς και έλεγχο από πολύ έμπειρο μάτι. Μια στουκα όσο ελαφριά κι αν φαίνεται μπορεί να κρύβει εκπλήξεις.
    Όντως... Όπως το να έχει πάρει το πλαίσιο π.χ. εγώ δεν θα ασχολιομουν ...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis_moto00 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, εαν στο τηλέφωνο ο πωλητής του μτχ σου λεει οτι οι μπουκαλες είναι ελάχιστα στραβές είναι στάνταρ απο στούκα/πέσιμο της μηχανής ή μπορεί να είναι και απο κάτι άλλο. Αν είναι απο πέσιμο αλλά είναι σε πολυ καλή κατάσταση (ιδιαίτερα ο κινητήρας και όλα τα βασικά μέρη) και με ρίξιμο τιμής αξίζει;
    Μουκάλα είναι το απέξω. Καλάμι είναι το από μέσα. Ανάλογα τι πηρούνι έχεις, συμβατικό ή αντεστραμένο, στις τιμονόπλακες πιάνουν τα καλάμια στο συμβατικό, οι μπουκάλες στο αντεστραμένο. Παρακάτω γράφω παντού τον όρο ''καλάμια'', ε ανάλογα εσύ προσάρμοσε καλάμια ή μπουκάλες στην δική σου περίπτωση.

    Άλλο στραβές, άλλο έχουν φύγει από την θέση τους στις τιμονόπλακες. Στραβές είναι όταν το καλάμι, δεν είναι ευθύγραμμο, έχει κάπου καμπυλότητα. Φύγει από την θέση τους, σημαίνει ότι έχει στρίψει πολύ ελαφρά η πάνω τιμονόπλακα σε σχέση με την κάτω, και κρατάνε τα καλάμια όχι εντελώς παράλληλα το ένα με το άλλο. Το στραβό θέλει καλίμπρα ή αλλαγή το καλάμι, το φύγει από την θέση, έρχεται εύκολα με απλά εργαλεία.

    Στραβά είναι από κάποιο κοπάνημα, στούκα, πέσιμο, σύγκρουση σε εμπόδιο κ.ο.κ.

    Να φύγουν από την θέση τους στις τιμονόπλακες, γίνεται και από πιο χαλαρά πράγματα, π.χ. συχνό και ψιλοάτσαλο ανέβα-κατέβα σε πεζοδρόμια, γερές λακούβες, λάθος συναρμολόγηση κ.ο.κ.

    Αν δεν έχει faring, φυσούνες, φτερά και τέτοια η μοτό, να κρύβουν τα καλάμια, μπορείς να το δεις και με το μάτι. Με το ένα μάτι, από το πλάι. Στα αριστερά, καλάμια που έχουν φύγει από την θέση τους, απεικονίζονται με υπερβολή για κατανόηση του τι ψάχνεις να δεις. Στα δεξιά καλάμια στην σωστή θέση, παράλληλα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Πηρούνια σε παραλληλία.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	46,8 KB 
ID:	443733
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 01/06/2023 στις 15:11.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. lc4 ΘΕΜΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ
    από lari9 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2009, 17:43
  2. Θέμα με τα τακάκια ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 20:20
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 16:40
  4. θέμα με τις ειδοποιήσεις στο μαιλ....
    από gerodim στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 06:55
  5. Ερώτηση για θέμα με αλυσίδα...
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF