Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Λογικές τιμές για Transalp650 kai V-strom650

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2023
    Μηνύματα
    3

    Λογικές τιμές για Transalp650 kai V-strom650

    Καλησπέρα σε όλους,

    Βγάζω δίπλωμα Α σε λίγες μέρες και είμαι στο ψάξιμο για μηχανή μεταχειρισμένη. Να σημειώσω ότι δεν έχω φιλοσοφία μηχανόβιου, εγώ είμαι της άνεσης του αυτοκινήτου γενικά (τσιγαράκι, φρέντο και μουσική). Οπότε τη μηχανή τη θέλω

    α) απωθημένο
    β) για να πηγαίνω στη δουλειά με καλό καιρό (7 χλμ έξω από τη πόλη η δουλειά) και
    γ) να κυκλοφορώ στη πόλη και να μη με νοιάζει το παρκάρισμα (επαρχεία οπότε δε χρειάζομαι κάτι μικρό για να χώνομαι στα φανάρια, ωστόσο το πάρκινγκ στο κέντρο είναι πολύ δύσκολο).

    Οι 2 μηχανές που έχω καταλήξει ως αρχάριος είναι Transalp 650 και V-Strom DL650 (ABS). Και οι 2 είναι δεκαπενταετίας μηχανές. Τι θεωρείτε λογική τιμή για αυτές τις 2 μηχανές για να μη μου πιάσουν τον κώλο? Έστω ότι είναι σε καλή κατάσταση και οι 2.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από n_v Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,

    Βγάζω δίπλωμα Α σε λίγες μέρες και είμαι στο ψάξιμο για μηχανή μεταχειρισμένη. Να σημειώσω ότι δεν έχω φιλοσοφία μηχανόβιου, εγώ είμαι της άνεσης του αυτοκινήτου γενικά (τσιγαράκι, φρέντο και μουσική). Οπότε τη μηχανή τη θέλω

    α) απωθημένο
    β) για να πηγαίνω στη δουλειά με καλό καιρό (7 χλμ έξω από τη πόλη η δουλειά) και
    γ) να κυκλοφορώ στη πόλη και να μη με νοιάζει το παρκάρισμα (επαρχεία οπότε δε χρειάζομαι κάτι μικρό για να χώνομαι στα φανάρια, ωστόσο το πάρκινγκ στο κέντρο είναι πολύ δύσκολο).

    Οι 2 μηχανές που έχω καταλήξει ως αρχάριος είναι Transalp 650 και V-Strom DL650 (ABS). Και οι 2 είναι δεκαπενταετίας μηχανές. Τι θεωρείτε λογική τιμή για αυτές τις 2 μηχανές για να μη μου πιάσουν τον κώλο? Έστω ότι είναι σε καλή κατάσταση και οι 2.Με τα σημερινα δεδομενα στην αγορα μεταχειρισμενων,ειδικα για το βεστρωμα.


    Ευχαριστώ
    τρανσαλπ σε αριστη κατ/ση οροφη 2000
    V STROM 3500 χωρις ABS, 4500 με ABS.για αριστη ομως.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Γυρω στα 4.000 για vstrom ευρω ειναι νορμαλ τιμη.Transalp πιο λιγο.

    Το τρανσλαπ

    -λιγο πιο ευκολο στην πολη
    -''πινει'' πολυ βενζινη για τα λιγα αλογα που εχει
    -καλυτερο στο χωμα γιατι εχει 21' μπροστινο τροχο.

    το v-strom

    -εχει μεγαλυτερο μεταξονιο αρα λιγοτερο ευελικτο στην πολη
    -πιο δυνατο μοτερ
    -καλυτερο στην ασφαλτο
    -καλυτερη μεταπωληση

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Κανενα απο τα δυο. Ειναι παλιες μοτο. Τα χρονια που κουβαλανε θα πρεπει να τα πληρώσεις σε μικρες ζημιες που ομως πονανε την τσεπη αρκετα. Παρε ενα ελαφρως μτχ που δεν εχει την τρελλη μεταπωλιτικη αξια των δυο αυτών. Η λογικη βεβαια λεει σκουτερ.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Transalp 650 είναι με καρμπς και χωρίς ABS , καλό χρυσό δεν το προτείνω για αρχάριο αν και το έχω στην κατοχή μου.
    Από τιμή μέχρι 2500 για υπεράριστη κατάσταση.
    Δες το 700 αν βρεις κάτι αξιόλογο.
    Αυτό παίζει 3500-4000 σε καλή κατάσταση
    Για Στρώμα τώρα, είναι δύσκολο να βρεις ένα σε καλή κατάσταση.
    Πιο δυνατό πιο καλό στην εθνική πιο ταξιδιάρικο.
    Για μέσα στην πόλη τίποτα από τα δύο, αλλά αν είχα το πιστόλι στον κρόταφο θα έπαιρνα 650 τρανσαλπ.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Για τη χρήση που θέλεις και αν δεν είσαι ιδιαίτερα εύσωμος, νομίζω ότι θα βολευτείς καλύτερα με κάτι μικρότερο και, ει δυνατόν, νεότερο.

    [περιμένει ποιος θα γράψει "πάρε Κινέζικο"]

  7. #7
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Το γράφω εγώ αφού το σκεφτόμουν .
    Καλύτερα ένα καινούργιο κινέζικο 250-300 κε παρά αυτά που ανάφερες .
    Μια χαρά γκάζια έχουν τα 300ρια και είναι καλό σχολείο.
    Και λέω καλύτερα διότι η μηχανή 15τίας θέλει καθημερινή φροντίδα και έλεγχο από τον αναβάτη
    πράγμα που μπορεί να ξενερώσει έναν νέο οδηγό ''χωρίς φιλοσοφία μηχανόβιου'' λόγο φθορών -φυσιολογικών λόγο ηλικίας και μη .
    Οι αναρτήσεις πχ σε τέτοια οχήματα είναι συνήθως ταλαιπωρημένες .
    Θα μου πεις γιατί,μήπως θα το καταλάβω;Όχι αλλά και πάλι θα ισχύει.
    Πόσα χρήματα διαθέτεις δεν έγραψες.

    Στα της ερώτησης σου θα προτιμούσα το Σουζουκι λόγο abs και το Χονδα σαν μηχανή και λόγο τιμής , με 2.5 χιλίάρικα βρίσκεις καλοσυντηρημένο και με προίκα.
    when life gets complicated... i ride.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Και τα δύο που κοιτας ζητάνε παλαβά λεφτα οι κάτοχοι τους νομιζοντας οτι πουλανε δεν ξερω γω τι (ειδικα το σουζουκι) δεν γινεται ρε φιλε να χει κλεισει το βστρομ 17 χρονια κυκλοφορίας να χει 150.000 χλμ και να θες τετραχιλιαρο ενω το χε παρει καινουργιο ξερωγω 6. Θα κοίταγα κάτι άλλο πιο καινούργιο με λίγο παραπάνω χρήμα, πχ σαν αρχάριος που είσαι θα σε βόλευε πιστεύω και το versys 300 της καβασακι αρκεί να έχει λυθεί από τον προηγούμενο το θέμα της σελας για φακίριδες που φοράει ή να σου κόψει 150 ευρώ από την τιμή να το λύσεις μόνος σου.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Και τα δύο που κοιτας ζητάνε παλαβά λεφτα οι κάτοχοι τους νομιζοντας οτι πουλανε δεν ξερω γω τι (ειδικα το σουζουκι) δεν γινεται ρε φιλε να χει κλεισει το βστρομ 17 χρονια κυκλοφορίας να χει 150.000 χλμ και να θες τετραχιλιαρο ενω το χε παρει καινουργιο ξερωγω 6. Θα κοίταγα κάτι άλλο πιο καινούργιο με λίγο παραπάνω χρήμα, πχ σαν αρχάριος που είσαι θα σε βόλευε πιστεύω και το versys 300 της καβασακι αρκεί να έχει λυθεί από τον προηγούμενο το θέμα της σελας για φακίριδες που φοράει ή να σου κόψει 150 ευρώ από την τιμή να το λύσεις μόνος σου.
    δεν ειναι τοσο ακριβα τα παλια. με 2500 παιρνεις ενα 17 ετων με τοσα χλμ. οι τιμες μένουν εκει γιατι 1ον δεν υπαρχει αντίστοιχη μοτοσυκλέτα -οχι σκουτερ- σε τετοια χρηματα που να μην ειναι για πέταμα και να είναι all around και 2ον γιατι τα καινουργια εχουν παει στο θεο. επισης καινουργιο το 650 εκανε 7400ε. Α και ειναι πλέον 20 ετων, βγηκε το 2004. Τα μοντέλα 08-10 abs που ειναι και τα πιο περιζήτητα ειναι στα 3500 περιπου με κατω απο 100κ χλμ, τουλάχιστον ετσι λένε. το σκαρί του κρατάει πολλα ακομη χρόνια και ενα καλοσυντηρημένο, αν ρίξεις 1000ε πανω του γίνετε καλύτερη μηχανη απο οτιδήποτε κοστιζει τωρα 5-6κ. δυστυχως οι φθηνες επιλογες σε καινουργιο εχουν 2 βασικα προβληματα και σπρώχνουν τον κοσμο σε τοσο παλιες μοτοσυκλετες. ειναι λίγα κυβικα και ειναι αμφιβολου ποιοτητας, βασικα ειναι ολα κινεζικα και αρκετά απο αυτα κυριολεκτικα κινεζιές. ενας τριτος λογος που κρατανε τιμη ειναι οτι η αγορά μτχ τροφοδοτείτε απο την αγορά καινουργιου πριν 10 χρονια. Και πριν 10 χρονια ειχαμε κριση και δεν αγοραζε κανενας τιποτα. Αν τα μοντέλα 2014 ηταν τοσα ωστε να υπαρχει μεγαλύτερη προσφορά θα είχαν καλυτερες τιμες και τα μοντελα προ 2010 θα ηταν μονο για σκοτωμα. Αν βαλεις στο καρ naked+onoff+μεσαια κυβικα 2006-2012 βρισκεις πανω απο διπλασιες αγγελιες σε σχέση με 2013-2019.

  10. #10
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Τα Βστρομ του 04-05 λόγω της μεγάλης δημοφιλίας τους μπορεί κάλλιστα να αγοράστηκαν το 2010 ή και αργότερα οπότε δεν θεωρούνται τόσο παλιά.
    Επίσης υπάρχουν στην αγορά πολλά αξιοπρεπή τρανσάλπ γιατί είναι σοβαροί και οι ιδιοκτήτες τους,όπως και να το κάνουμε σαν μοντέλο δεν σου προκαλεί βάρβαρα συναισθήματα.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Πριν από 15 ημέρες κλείσαμε για ενα καλό φίλο ένα V Strom του 06 χωρίς abs στα 2700 σε καλή κατάσταση με 70000 χλμ αλλά ο πωλητής είχε λογικη στο κεφάλι του.
    Αν και στην θέση σου θα έπαιρνα ένα voge ds 300 μεταχειρισμένο του 21 που παίζει στα 3000 χιλιάρικα το οποίο είναι πολύ καλό μηχανάκι και ότι πρέπει για αρχή

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Basilis και karellen μη λέμε ότι θέλουμε. Vstrom του 10 δεν έχει 3500 ευρω.
    Ούτε του 05 αγοράστηκε το 10 ή αργότερα. Στοκ δεν υπήρχε τόσο ώστε να είναι έτσι τα πράγματα.
    Αν μιλάτε για εξαιρέσεις πάω πασο

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Basilis και karellen μη λέμε ότι θέλουμε. Vstrom του 10 δεν έχει 3500 ευρω.
    Ούτε του 05 αγοράστηκε το 10 ή αργότερα. Στοκ δεν υπήρχε τόσο ώστε να είναι έτσι τα πράγματα.
    Αν μιλάτε για εξαιρέσεις πάω πασο
    Για την τιμή δεν εξέφρασα γνώμη.
    Για τις χρονολογίες ξέρω σίγουρα 2 περιπτώσεις έτσι όπως τις περιγράφω.

  14. #14
    Φιλε , επειδη ρωτησες για τα 2 συγκεμρημενα μοντελα θα σου απαντησω για αυτα και κανενα αλλο.
    Απο τα δυο που γραψεις μιας και τα εχω οδηγήσει και τα δυο και το ενα το ειχα κιολας ...το βστρωμ ειναι αυτο που σου ταιριαζει περισσοτερο αφου μιλαμε για επαρχια .
    Θα τα κανεις ολα σουπερ .Γκαζι εχει μπολικο ,abs εχει,αξιοπιστο ειναι,ανεση δεν το συζητω ...τα κανει ολα και συμφερει. Μοντελα πχ του 2008 με καμια 50αρια χιλ χιλιομετρα στα 3.800-4.000 θα βρεις και το βασικοτερο οπως ειπε και ο αλλος απο πανω,ειναι μηχανες που οι κατοχοι τους δεν τις πηραν για σκισιματα ,κοντρες και σουζες .
    Υπαρχουν καλα κομματια εκει εξω.
    Υπομονη και ψαξιμο και καποια στιγμη κατι ηα βρεθει.
    Επαρχια απο που εισαι ?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Basilis και karellen μη λέμε ότι θέλουμε. Vstrom του 10 δεν έχει 3500 ευρω.
    Ούτε του 05 αγοράστηκε το 10 ή αργότερα. Στοκ δεν υπήρχε τόσο ώστε να είναι έτσι τα πράγματα.
    Αν μιλάτε για εξαιρέσεις πάω πασο
    εχεις δικιο. επρεπε να γραψω ξεκινάνε απο 3500. παντως δεν παει καιρος που γνωστος αγορασε με κατω απο 3500 ενα 09 με abs. με παζαρι βεβαια. νομιζω ζηταγε 3800.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές για τακάκια Cb400
    από H0NDAKIAS στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2007, 17:05
  2. VStrom 650: Τιμές για service-ανταλακτικά
    από mitridi_g στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2007, 22:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF