Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Kawasaki ZX12R A1

  1. #1

    Kawasaki ZX12R A1

    Καλησπέρα σε όλους είμαι κάτοχος ενός GS R1150 adventures και ενός hondaCX500 και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Kawasaki ZX12R το πρώτο με το ανοιχτό μοτέρ από ένα καλό μου φίλο που το έχει πρώτο χέρι τι γνωρίζουμε για το συγκεκριμένο από ζημιές βλάβες κόστος συντήρησης κτλ σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ZX12-7.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	96,2 KB 
ID:	443830

    Το είχα πριν από αρκετό καιρό για έναν χρόνο! Επειδή ως νέος αναβάτης ήμουνα πανέξυπνος και είχα πολύ μυαλό ήταν το 2ο μου μηχανάκι

    Με το που το πήρα δάκρυζε από το ψευτοκάπακο της κεφαλής ψηλά (ίσως λόγω πρoηγούμενης ακινησίας). Αλλαγή ελαστικής τσιμούχας (60-70 ευρώ τότε θυμάμαι) και όλα καλά.
    Κατα τα άλλα δεν είχα θέματα.

    Μετά από καθε φορά που πήγαινα 320-330 ήθελε τέντωμα η αλυσίδα. Γενικά νομίζω ότι την έφαγε για πλακα μαζί με το πίσω λάστιχο που τα άλλαξα στο 6μηνο.

    Πολύ γκάζι, άνετο ταξίδι, τέλεια προστασία από αέρα και σούπερ άνετο για απλωτές διαδρομές (τύπου Μπράλος, τότε που είχε καλή ασφαλτο).
    Σε σφιχτές στροφές ήταν έξω από το νερά του και με το αρκουδόγκαζο ήταν πολύ δύσκολο να το οδηγήσεις (και ας είχε φρενάρες..).
    Τότε βέβαια τα 200άρια πίσω ελαστικά ήταν διαφορετικά. Τώρα έχουν άλλες κορώνες και μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα.

    Γενικά δεν θυμάμαι κάποιο θέμα αξιοπιστίας. Οι πτώσεις μου με αυτό (μία από σταση και μία σε επαρχιακή σφιχτή διαδρομή) σε συνδυασμό με κάτι ακούσιες 200αρες εντός πόλης με εκαναν να το δώσω γιατί θεωρούσα ότι έπαιζα με τη φωτιά. Επίσης όταν πήγα για φουλ σερβισ με φόβισαν ότι με τέτοιο πλαίσιο δεν είναι εύκολο να αλλαχτούν μπουζί στους εσωτερικούς κυλίνδρους και δεν ήξερα και πολλά οπότε το άφησα.

    Άρα ζημιές θα έλεγα μάλλον όχι, αλλά κόστος συντήρησης μάλλον υψηλό...

    Ιστορική μοτοσυκλέτα, ξεχωριστή, ελαφριά για αυτό που είναι (ίσως όμως "δύσκολη" στις αλλαγές κατεύθυνσης με τα τότε λάστιχα) και με μέτριες αναρτήσεις (αν ο φίλος σου τις έχει φροντίσει μπορεί να είναι μια χαρά βέβαια). Τα καλύτερα και πιο εντυπωσιακά φώτα που είχα ποτέ σε μηχανή (στην κανονική σκάλα έριχνε κάτι σαν δυνατά σποτ λίγο μπροστά και αριστερά και δεξιά από τη μηχανή).
    Τελευταία τροποποίηση από Viking; 06/06/2023 στις 22:27.

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου Να σαι καλά

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF