Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 65

Θέμα: Σκ@τένια φρένα.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Εγώ θα πω ότι μαζί με τα των φρένων και η ανάρτηση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην αίσθηση και αποτελεσματικότητα των φρένων, ειδικά των μπροστινών.

    Την καλύτερη βελτίωση στην αίσθηση φρεναρίσματος την είδα όταν βελτίωσα την μπροστινή ανάρτηση.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Θα ξεκίναγα με ένα καλό ζευγάρι τακάκια μπροστά (EBC HH, Brembo SR ή τέλος πάντων κάτι τέτοιο)
    .
    Είσαι σίγουρος;
    Μιλάμε για ένα μηχανάκι που υποτίθεται ότι βγάζει 42 άλογα στρόφαλο, ζήτημα αν βγάζει 35 στον τροχό και πιθανολογώ ότι κάποια από αυτά είναι μεταμφιεσμένα μουλάρια.
    168 κιλά άδειο, 14 λίτρα τεπόζιοτο, 2.5 λίτρα λάδι, λάδι 1,3 λίτρα ψυκτικό.
    Μιλάμε κοντά στα 200κιλά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και τέλος-τέλος, βάψιμο μπλε και.....

    Το από που κρατάει η σκουφιά του εκάστοτε μηχανακίου δεν παίζει (τόσο πολύ όσο νομίζουμε) ρόλο. Καλώς η κακώς, τα υλικά που την συνθέτουν (και όχι μόνο την μοτό) έχουν ένα προσδόκιμο ζωής πέραν του οποίου χρήζουν επισκευής/αντικατάστασης.
    Το ποιο θα είναι αυτό, εξαρτάται από πλήθος παραγόντων που δεν είναι δυνατόν να αναλυθούν εδώ. αλλιώς θα γεράσει ένα πλαστικό φτερό, π.χ. που είναι όλη μέρα στον ήλιο και αλλιώς ένα ίδιο που το έχουμε μόνιμα στην σκιά.... φυσικά και παίζει ρόλο η ποιότητα αν και δεν είναι αυτοσκοπός.
    Άρα; είτε βάζεις χέρι στην τσέπη (σχετικά βαθιά κιόλας) είτε πας στην πρώτη παράγραφο....
    Σωστά τα υπόλοιπα χοντρικά, χουβαρνταλίκια με ξένη τσέπη γενικά ΔΕΝ τα τρώω, οπότε άσε τα "μπλέ" και μιλάμε για το δια ταύτα.
    Κινέζος δεν μου αρέσει κανένας και δεν τα θεωρώ καν φθηνά, γιαπωνέζικα (ή ντεμέκ γιαπωνέζικα) καινούργια επίσης δεν μου αρέσει κανένα και ίσως κάποια ελάχιστα συμπαθητικά, τα θεωρώ απαράδεκτα ακριβά, όποτε μένουμε έτσι κι αλλιώς σε μηχανάκια 20 ετίας, γιατί τίποτα δεν εξασφαλίζει ότι το επόμενο θα είναι κάτι πολύ καλύτερο.
    Οπότε μένουμε με ότι έχουμε και πάμε να το μαζέψουμε, έχοντας υπόψη ότι είναι κούκος και όχι αηδόνι.
    Ήδη κοιτάω για κανένα ίδιο "μεταχείρο-σκοτωμένο-με-βλάβη" μπας και βγάλω από τα δύο ένα σωστό μηχανάκι.
    Εκτός και αν γίνει κάνα θαύμα και βρω κάνα lc4 ή κάνα RFS σε κατάσταση ανάλογη της τιμής και πάρει άλλη τροπή το πλάνο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα πω ότι μαζί με τα των φρένων και η ανάρτηση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην αίσθηση και αποτελεσματικότητα των φρένων, ειδικά των μπροστινών.

    Την καλύτερη βελτίωση στην αίσθηση φρεναρίσματος την είδα όταν βελτίωσα την μπροστινή ανάρτηση.
    Οι αναρτήσεις είχαν σερβιριστεί πριν από 2 χρόνια, γίνανε κάποια πειράματα με στάθμη λαδιού και μήκος αποστάτη, αλλά δραματικές αλλαγές δεν είδα.
    Έχω κάβα ένα ζευγάρι WP48, αν βρω και σταυρό ίσως τα δοκιμάσω κάποια στιγμή.

    Υπενθυμίζω ότι δεν πάμε για επιδόσεις, πάμε να έχουμε ένα λειτουργικό μηχανάκι να μην σκοτωθούμε τζάμπα και βερεσέ.
    Ξέρουμε τι έχουμε, τι καβαλάμε, πόσο μακριά είναι τα χέρια μας και πόσο βαθειά είναι η τσέπη μας και γενικά δεν τρώμε "μαρκετίστικο παπά".

    Κρατάω όλα, όσα ειπώθηκαν μέχρι στιγμής και βλέπω.
    Έχω κάβα και ένα σετ brembo δαγκάνες από EXC450 μαζί με τα μαρκούτσια τους, αλλά μάλλον θα είναι περισσότερο μπελάς να μπούνε παρά ουσία.

    Θενξ φορ δε κομμεντς! (ρε πως τι πάω, τις ξένες γλώσσες που έλεγε και o αείμνηστος).
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 06/06/2023 στις 13:43.
    Oldfarts never die

  3. #18
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.636
    Σενιορ, γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο. Δεν σε εμπαίζει κάποιος. (Η απάντηση σου στο μπολενο ήταν αφορμή για αυτό μου το σχόλιο).


    Να δουμε λοιπόν τα φακτς;
    Έχεις ένα παλιο μηχανάκι που και ως καινουριο, το συστημα των φρένων του δεν φώναζε άγκυρες, ωραία;
    Το δοθεν λοιπόν μηχανάκι, σαν κάθε τι που γερναει, αρχίζει να το δείχνει. Δεν μπορείς να περιμενεις απο μια τρόμπα με τα ίδια τσιμουχακια/αξονακι επί 20+ βάλε χρόνια σε συνδυασμό με λαστιχενια μαρκουτσια (που είθισται τα μανουαλς να προτεινουν την αλλαγή των μετά από 2-4 χρόνια) και δίσκους με σχετική φθορά να ανταποκρίνονται σωστά. Αυτό είναι φαρτ στα μάτια μου.
    Επίσης, συμπαθα με που δεν ξέρω το ιστορικό του κλρ σου, αλλά το παραπονο σου με τα της αξιοπιστίας του, δεν συνάδουν και πολυ με το όνομα που έχει χτίσει το μηχανάκι παγκοσμίως.
    Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να στα έχει βγάλει όλα. Άλλο λέω.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Αυτά είναι αναλώσιμα. Όσο και αξιόπιστη να είναι μια μάρκα τα αναλώσιμα φθείρονται και πρέπει να αλλάζουν.

    Εγώ θα ξεκινουσα με σωληνάκια και αν δεν δεις μεγάλη διαφορά θα άλλαζα και τρόμπα. Αν βρεις και ακτινική ακόμα καλύτερα

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Σενιορ, γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο. Δεν σε εμπαίζει κάποιος. (Η απάντηση σου στο μπολενο ήταν αφορμή για αυτό μου το σχόλιο).


    Να δουμε λοιπόν τα φακτς;
    Έχεις ένα παλιο μηχανάκι που και ως καινουριο, το συστημα των φρένων του δεν φώναζε άγκυρες, ωραία;
    Το δοθεν λοιπόν μηχανάκι, σαν κάθε τι που γερναει, αρχίζει να το δείχνει. Δεν μπορείς να περιμενεις απο μια τρόμπα με τα ίδια τσιμουχακια/αξονακι επί 20+ βάλε χρόνια σε συνδυασμό με λαστιχενια μαρκουτσια (που είθισται τα μανουαλς να προτεινουν την αλλαγή των μετά από 2-4 χρόνια) και δίσκους με σχετική φθορά να ανταποκρίνονται σωστά. Αυτό είναι φαρτ στα μάτια μου.
    Επίσης, συμπαθα με που δεν ξέρω το ιστορικό του κλρ σου, αλλά το παραπονο σου με τα της αξιοπιστίας του, δεν συνάδουν και πολυ με το όνομα που έχει χτίσει το μηχανάκι παγκοσμίως.
    Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να στα έχει βγάλει όλα. Άλλο λέω.
    Επισης αυτο δεν εβγαινει SM τοτε, εβγαινε;

    Αν οχι ειναι μετατροπη, που σημαινει οτι η τρομπα εχει αλλες προδιαγραφες πιθανον και η δαγκανα που εχει σχεδιαστει για μικροτερο δισκο.

    Φυσικα εχε στον νου οτι μια καινουργια μοτοσυκλετα φρεναρει καλυτερα απο μια 20ετιας και βαλε ( ιδιας κατηγοριας ε; ), κι ας ειναι Κινας, Ταιβα, ή Ζιμπαμπουε και ο λογος ειναι ενας: Εξελιξη.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    πριν αλλαξεις το μισο μηχανακι γρασσαρε τον πειρο περιστροφης της μανετας και το σημειο που αυτη ακουμπαει και σπρωχνει τον αξονα της αντλιας
    μετα κοιτα αν υπαρχει κιτ επισκευης της τρομπας

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Σενιορ, γίνεσαι επιθετικός χωρίς λόγο. Δεν σε εμπαίζει κάποιος. (Η απάντηση σου στο μπολενο ήταν αφορμή για αυτό μου το σχόλιο).
    Έλα ρε συ τι επιθετικός, έτσι κι αλλιώς συμπαθούμε @Bowleno, απλά τον τσίγκλισα, όπως με τσίγκλισε και αυτός για να γίνει τζέρτζελο.
    Θα εκπλαγώ αν ο Μήτσος, στράβωσε και ένοιωσε ότι του την έπεσα.

    Καρά Off topic Alert
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Να δουμε λοιπόν τα φακτς;
    Έχεις ένα παλιο μηχανάκι που και ως καινουριο, το συστημα των φρένων του δεν φώναζε άγκυρες, ωραία;
    Το δοθεν λοιπόν μηχανάκι, σαν κάθε τι που γερναει, αρχίζει να το δείχνει. Δεν μπορείς να περιμενεις απο μια τρόμπα με τα ίδια τσιμουχακια/αξονακι επί 20+ βάλε χρόνια σε συνδυασμό με λαστιχενια μαρκουτσια (που είθισται τα μανουαλς να προτεινουν την αλλαγή των μετά από 2-4 χρόνια) και δίσκους με σχετική φθορά να ανταποκρίνονται σωστά. Αυτό είναι φαρτ στα μάτια μου.
    .
    Αυτό δεν είναι φαρτ, είναι φακτ, απλά καλό να είναι να το θυμόμαστε όλοι και να κάνουμε και καμιά υπόμνηση όταν θα έρθει η ώρα να προτείνουμε ξανά μηχανάκι 20 ετίας, σε κάποιον.
    Ναι μεν, αλλά.
    Τα είπα και πιο πάνω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Επίσης, συμπαθα με που δεν ξέρω το ιστορικό του κλρ σου, αλλά το παραπονο σου με τα της αξιοπιστίας του, δεν συνάδουν και πολυ με το όνομα που έχει χτίσει το μηχανάκι παγκοσμίως.
    Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να στα έχει βγάλει όλα. Άλλο λέω.
    Καλά κάνεις και δεν το ξέρεις το ιστορικό, εδώ εγώ προσπαθώ να το ξεχάσω.
    Το υπόλοιπο σχετίζεται με το κατά πόσο αναπαράγουμε κάτι σαν γνώση ή διαιωνίζουμε φήμες (καφενείο και λαϊκή παράδοση).
    Και για να το ξεκαθαρίσω, για να μην επανέρχομαι, γιατί μοιάζει ότι έχεις μείνει στο σχόλιο μου περί "γιαπωνέζικης αξιοπιστίας".

    Μια χαρά είναι το KLR, για αυτό που είναι και πιθανότατα να το ξανα-αγόραζα.
    ΟΧΙ για αυτό που νομίζουν κάποιοι, ούτε για αυτό που θα ήθελαν κάποιοι, για αυτό ακριβώς που είναι, ένα μέτριο μηχανάκι, που κάνει τα πάντα μέτρια, αλλά τα κάνει.
    Ο σχεδιασμός του έχει αδυναμίες, περισσότερες από αυτές γνωστές στους χρήστες αλλά και στην εταιρεία, που όμως δεν την συμφέρει για πολλούς λόγους να τις διορθώσει, όπως άλλωστε στα περισσότερα μοντέλα.
    Η αξιοπιστία είναι έννοια που χωράει πολύ νερό και μπορεί να σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα.

    Το άνοιξα, το έλυσα, το μέτρησα και το έδεσα από την αρχή.
    Όχι άλλος, εγώ ο ίδιος, με τα χεράκια μου και τα ματάκια μου.
    Οπότε δεν θα πω αυτό που διάβασα, αυτό που άκουσα και αυτό που μου μεταφέρθηκα από γνωστούς όταν έψαχνα τι να πάρω.
    Και επιπλέον δεν μιλάω μόνο για το τι "έτυχε" στο δικό μου, μιλάω για ένα σύνολο γνώσης, που απέκτησα ζώντας με αυτό σχεδόν 6 χρόνια και μαθαίνοντας.
    Αν πραγματικά υπήρχε έστω και ελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο μηχανάκι, θα καθόμουν και θα συγκέντρωνα ότι γνωρίζω σε ένα νήμα.

    Γενικά έχω αλλεργία στο οπαδιλίκι, όποτε όταν βλέπω επιφανειακές, καφενειακές, οριακά αληθείς απόψεις να διατυπώνονται, προφανώς και θα πω τι γνώμη μου.
    Ούτε τα "γιαπωνέζικα είναι bulletproof", ούτε "τα κινέζικα είναι φθηνά", ούτε "τα ευρωπαϊκά είναι κορυφαία".

    Δεν είναι αυτό το ζητούμενο όμως τώρα και δεν ήταν εξ αρχής, απλά πολύ κουβέντα για ένα "πείραγμα".
    Οπότε πάμε παρακάτω ή ας ανοίξουμε νέο θέμα.

    Ήλπιζα ότι θα την γλίτωνα μόνο με σωληνάκια, τώρα πάμε για αλλαγή όλου του συστήματος.
    Oldfarts never die

  8. #23
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Φίλε δυστυχώς έκατσες πάνω στην κέντα που λένε.
    Στα του θέματος , αφού όλα τα καθάρισες αν δεν στρώσει η αίσθηση με σωληνάκια άλλαξε όχημα.
    Αυτά έχουν lowspecs από όπου και να τα πιάσεις ,υπάρχει κόσμος που όλα οκ αλλά υπάρχει και κόσμος που δεν τα θέλει ούτε τζάμπα.
    Όπως έγραψες έκανες σέρβις τα καλάμια και πάλι @@.

    Τα λέω αυτά γιατί είπες για ΚΤΜ,μόνος σου κάνεις τις επισκευές γενικά;
    Αν ναι νομίζω είναι η καλύτερη ''φτηνή'' λύση,αφού θα το προσέχεις προσωπικά.
    μπουρδέλο το ένα και το άλλο τουλάχιστον να ευχαριστιέσαι εργαλείο .

    εδιτ στα οφτοπικ δεν νομίζω να είπε κάποιος φίλε μην πάρεις κούτα Vogue αλλά πάρε KLR650RR.
    όταν κάποιος λέει έχω 1.500ε τι να του πεις πάρε,τουλάχιστον με τα Τζαπαν της εποχής έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πέσεις σε οκ μοτο.
    when life gets complicated... i ride.

  9. #24
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.636
    Ολραη δεν.



    Εγώ εξαρχής την τρόμπα σκέφτηκα.
    Αν παίρνει ριμπιλντ, καλώς.
    Αν όχι, αλλαχτη.
    Ένα σωληνακι υψηλής σε μηχανουργειο θα κοστίσει κανα 20-25€.
    Μαζί με σωστή τρόμπα, τότε σίγουρα θα δεις βελτίωση.

    Επίσης, τα τσιμουχακια των εμβολων στη δαγκάνα, τα κοίταξες;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Επισης αυτο δεν εβγαινει SM τοτε, εβγαινε;

    Αν οχι ειναι μετατροπη, που σημαινει οτι η τρομπα εχει αλλες προδιαγραφες πιθανον και η δαγκανα που εχει σχεδιαστει για μικροτερο δισκο.

    Φυσικα εχε στον νου οτι μια καινουργια μοτοσυκλετα φρεναρει καλυτερα απο μια 20ετιας και βαλε ( ιδιας κατηγοριας ε; ), κι ας ειναι Κινας, Ταιβα, ή Ζιμπαμπουε και ο λογος ειναι ενας: Εξελιξη.
    Από όσο ξέρω βγαίναν κάποια τελευταία κομμάτια σε "και καλά SM" έκδοση από τις αντιπροσωπείες με 17", άλλη εξάτμιση και καμία άλλη αλλαγή, την εποχή που ήταν της μόδας τα SM.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Φίλε δυστυχώς έκατσες πάνω στην κέντα που λένε.
    Στα του θέματος , αφού όλα τα καθάρισες αν δεν στρώσει η αίσθηση με σωληνάκια άλλαξε όχημα.
    Αυτά έχουν lowspecs από όπου και να τα πιάσεις ,υπάρχει κόσμος που όλα οκ αλλά υπάρχει και κόσμος που δεν τα θέλει ούτε τζάμπα.
    Όπως έγραψες έκανες σέρβις τα καλάμια και πάλι @@.

    Τα λέω αυτά γιατί είπες για ΚΤΜ,μόνος σου κάνεις τις επισκευές γενικά;
    Αν ναι νομίζω είναι η καλύτερη ''φτηνή'' λύση,αφού θα το προσέχεις προσωπικά.
    μπουρδέλο το ένα και το άλλο τουλάχιστον να ευχαριστιέσαι εργαλείο .
    Άσε που είμαι της άποψης πως όταν αρχίζεις να αλλάζεις πολλά στο μηχανάκι σου, τότε σίγουρα πήρες το λάθος μηχανάκι και είναι ώρα να πάρεις κάτι άλλο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    εδιτ στα οφτοπικ δεν νομίζω να είπε κάποιος φίλε μην πάρεις κούτα Vogue αλλά πάρε KLR650RR.
    όταν κάποιος λέει έχω 1.500ε τι να του πεις πάρε,τουλάχιστον με τα Τζαπαν της εποχής έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πέσεις σε οκ μοτο.
    Εξαρτάται!
    Κατά περίπτωση μπορεί να είναι η πιο "σοφή" επιλογή για κάποιον, τελείως λάθος, για κάποιον άλλο.
    Τις γενικότητες, τους αφορισμούς και τις ασάφειες δεν καταλαβαίνω.
    Ο κύριος γνώμονας πρέπει να είναι πρώτα να καταλάβουμε, ποιος είναι αυτός που ρωτάει, τι ζητάει, τι δυνατότητες έχει και μετά να δώσουμε την απάντηση.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ολραη δεν.



    Εγώ εξαρχής την τρόμπα σκέφτηκα.
    Αν παίρνει ριμπιλντ, καλώς.
    Αν όχι, αλλαχτη.
    Ένα σωληνακι υψηλής σε μηχανουργειο θα κοστίσει κανα 20-25€.
    Μαζί με σωστή τρόμπα, τότε σίγουρα θα δεις βελτίωση.

    Επίσης, τα τσιμουχακια των εμβολων στη δαγκάνα, τα κοίταξες;
    Τις κοίταξα και τις καθάρισα και τις δύο, αλλά δεν τις έλυσα.

    Συνοψίζω, για να μην γίνει σίριαλ.

    1. Αλλάζω σωληνάκια και σίγουρα δοκιμάζω ένα άλλο τακάκι, τουλάχιστον μπροστά.

    2. Λύσιμο τσεκάρισμα τρόμπες, αν δεν δω φώς με το (1).

    3. Λύσιμο δαγκάνες, ανακατασκευή αν δεν δω πάλι φως με τα (1) και (2).

    4. Πειράματα με άλλες τρόμπες και δαγκάνες αν δεν δω φως από κανένα από τα (1)(2)&(3).

    5. Φόκο για να δω σίγουρα φως, αφού δεν θα έχω δει με τα (1)(2)(3) και (4).
    Oldfarts never die

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    για το "σκαλοπάτι" ενεργοποίησης υποψιάζομαι την δαγκάνα με τα εξαρτήματα της.
    Αν συνέβαινε στην τρόμπα (αυτο το φαινόμενο) θα έχεις την αναλογη αίσθηση στο χέρι.

    αν δε συμβαίνει τίποτα απο αυτά τότε τα σωληνάκια έπαθαν "αρτηριοσκλήρυνση"

    *επίσης έχω δοκιμάσει και εγώ φτηνιάρικα τακάκια και το επιπεδο επιβράδυνσης αυξήθηκε καμια 20μέτρα παραπάνω με εντελώς στραμπουληγμένη αίσθηση


    πάρτα μια απο την αρχή καθαρό κεφάλι και ξεκίνα απο τα λιγότερο κοστοβόρα όπως ένα δευτέρου κλιμακίου ευλαβικό καθάρισμα δαγκάνας και πήγαινε αναλογα
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε συ τι επιθετικός, έτσι κι αλλιώς συμπαθούμε @Bowleno, απλά τον τσίγκλισα, όπως με τσίγκλισε και αυτός για να γίνει τζέρτζελο.
    Θα εκπλαγώ αν ο Μήτσος, στράβωσε και ένοιωσε ότι του την έπεσα.

    Καρά Off topic Alert
    Ο Μήτσος (a.k.a Bowleno ) δεν τσιμπάει (όχι τόσο εύκολα, τουλάχιστον )
    Στα δια ταύτα:
    Δεν αναφέρθηκα στο δικό σου μπουρδ...εεε παρταλ....εεε μηχανάκι τέλος πάντων Αυτό που είπα είναι ότι ΟΛΑ γερνάνε είτε καλά είτε άσχημα αλλά.... γερνάνε! Ο Πήγασος ήταν στα χέρια μου 11 χρόνια και άνετα θα έβγαζε άλλα τόσα αν δεν ήταν οι λόγοι που έχουν ήδη αναφερθεί στο σχετικό ποστ. Αν τον κρατούσα, σαφώς θα έπρεπε κι εγώ να βάλω το χέρι στην τσέπη (Πολύ βαθιά κιόλας).
    και αυτό που έχω τώρα, σιγά μην αντέξει 20 χρόνια. Να σου πω όμως κάτι; στην ηλικία που είμαι, δεν με νοιάζει κιόλας.... ΕΞ ου, πήρα κάτι (σχετικά) φτηνό με (επίσης σχετική) αξιοπιστία, να με βγάλει (ει δυνατόν 5-7 χρόνια) χωρίς να πονοκεφαλιάζω, για να βγάλω τα (χαμηλού ύψους) γούστα μου χωρίς να υποβιβάσω τα υπόλοιπα ενδιαφέροντά μου.

    Με λίγα λόγια: Senior.... πλΕρωνε.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Μου κάνει εντύπωση που γίνεται ντόρος για τα γύρω-γύρω αλλά για τα τακάκια τίποτα.

    Μετά από όλα αυτά (υγρα, καθαρισμός δαγκανες) άφησες τα τακάκια ίδια;

    Θα προσανατολιζόμουν στην αντικατάσταση τους.


    Ούτε εγω ήμουν ευχαριστημένος από τα φρένα του μπαντιτ, άλλαξα υγρά και σωληνάκια (όχι λαστιχένια πάλι) και βελτιώθηκε η αίσθηση. Ο αδύνατος κρικος τώρα τα τακάκια που ενώ φαίνονται να έχουν ψωμί (ακόμα) είναι τα πρώτα που θα αντικατασταθούν σαν επόμενη βελτίωση. Και ανεξαρτήτως αποτελέσματος θα τελειώσει εκεί η ιστορία.

  14. #29
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Δοκίμασε πρώτα απ' όλα αυτό που είπε ο toyar μιας και είναι εύκολο και ανέξοδο.
    Μου έχει τύχει σε μηχανάκι που είχε για χρόνια αφτερ μάρκετ μανέτα να έχει σχεδόν παρόμοια συμπεριφορά με αυτό που περιγράφεις, κι όταν έβαλα την μαμά μανέτα να είναι πάλι όλα καλά (και τελικά γλίτωσα την αγορά νέας τρομπας).
    Αν βάλεις σωληνάκια υψηλής, έχω να προτείνω κάποιον στη Δυτική Αττική (αν σε βολεύει).
    Αν δεν έλυσες τις δαγκάνες, τότε τι καθάρισες;
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Αυτό που γράφει η Helen. Αν ανοίξεις τις δαγκάνες θα εκπλαγείς τι μούργα θα βγάλεις από μέσα.
    Σωληνάκια υψηλής και φρόντισε τα ρεκόρ να είναι ανοξείδωτα και όχι αλουμινιου. Όσο για την τρόμπα κιτ επισκευής θα υπάρχει κατά πάσα πιθανότητα.
    Και όπως έγραψαν και άλλοι τακάκια διαφορετικά θα αλλάξουν την απόδοση αλλά και την φθορά των δίσκων.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  2. Κάνατε καμιά εξόρμηση το ΣΚ??
    από Electra στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 11:03
  3. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53
  4. Ειμαστε Για Μεγαρα Το Σκ?
    από XTMPAM στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:43
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF