Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 65

Θέμα: Σκ@τένια φρένα.

  1. #31
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Ένα δίκιο το έχει η helen, όταν είχε προσφερθεί ο συμφορουμίτης S705 να μου αλλάξει τα υγρά στο μπροστινό του Πήγασου, δεν έμεινε σε αυτό μόνο, έλυσε την δαγκάνα και την καθάρισε επιμελώς! Εξεπλάγην, ομολογώ με την μπίχλα, βρώμα, μούργα, (ναι, όλα μαζί ) που είχε μέσα της και δεν φαινόταν! Του χρωστάω ακόμα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Τα φτηνά πρώτα.
    Σετ επισκευής δαγκάνες τρομπες.
    Πήρα και κάτι μικρά hones για σούπερ καθαρισμό.
    Γρασαρισμα γλυστρες υγρά φρένων και όλα γυρνάνε σε καινούργια κατάσταση.Τα υψηλής θα βελτιώσουν.
    Από εκεί και πέρα όπου φτάνει η τσέπη σου.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος

    Μια χαρά είναι το KLR, για αυτό που είναι και πιθανότατα να το ξανα-αγόραζα.
    ΟΧΙ για αυτό που νομίζουν κάποιοι, ούτε για αυτό που θα ήθελαν κάποιοι, για αυτό ακριβώς που είναι, ένα μέτριο μηχανάκι, που κάνει τα πάντα μέτρια, αλλά τα κάνει.
    Ο σχεδιασμός του έχει αδυναμίες, περισσότερες από αυτές γνωστές στους χρήστες αλλά και στην εταιρεία, που όμως δεν την συμφέρει για πολλούς λόγους να τις διορθώσει, όπως άλλωστε στα περισσότερα μοντέλα.
    Η αξιοπιστία είναι έννοια που χωράει πολύ νερό και μπορεί να σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα.

    Το άνοιξα, το έλυσα, το μέτρησα και το έδεσα από την αρχή.
    Όχι άλλος, εγώ ο ίδιος, με τα χεράκια μου και τα ματάκια μου.
    Οπότε δεν θα πω αυτό που διάβασα, αυτό που άκουσα και αυτό που μου μεταφέρθηκα από γνωστούς όταν έψαχνα τι να πάρω.
    Και επιπλέον δεν μιλάω μόνο για το τι "έτυχε" στο δικό μου, μιλάω για ένα σύνολο γνώσης, που απέκτησα ζώντας με αυτό σχεδόν 6 χρόνια και μαθαίνοντας.
    Αν πραγματικά υπήρχε έστω και ελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο μηχανάκι, θα καθόμουν και θα συγκέντρωνα ότι γνωρίζω σε ένα νήμα.

    Γενικά έχω αλλεργία στο οπαδιλίκι, όποτε όταν βλέπω επιφανειακές, καφενειακές, οριακά αληθείς απόψεις να διατυπώνονται, προφανώς και θα πω τι γνώμη μου.
    Ούτε τα "γιαπωνέζικα είναι bulletproof", ούτε "τα κινέζικα είναι φθηνά", ούτε "τα ευρωπαϊκά είναι κορυφαία".

    Δεν είναι αυτό το ζητούμενο όμως τώρα και δεν ήταν εξ αρχής, απλά πολύ κουβέντα για ένα "πείραγμα".
    Οπότε πάμε παρακάτω ή ας ανοίξουμε νέο θέμα.

    Ήλπιζα ότι θα την γλίτωνα μόνο με σωληνάκια, τώρα πάμε για αλλαγή όλου του συστήματος.


    Θίγεις ένα πολύ σημαντικό ζήτημα που όντως αναπαράγεται στα φόρουμ εδώ και πάνω από μιάμιση δεκαετία. Όπως και πολλά άλλα φυσικά τα οποία είναι επίσης ''καφενειακού επιπέδου'' και πίστης παρά προσωπικές εμπειρίες και facts (τύπου οδήγησα το Χ μηχανάκι και το πλαίσιο και το ψαλίδι στρέβλωναν- εντάξει φίλε, πήγαινε τρέξε moto GP μην ταλαιπωρείσαι στην Επίδαυρο). Για το θέμα δεν έχω κάτι να προσθέσω καθώς θεωρώ ότι απαντήθηκε επαρκώς μέχρι στιγμής (εγώ θα ξεκινούσα από τα σωληνάκια πάντως λόγω παλαιότητας, τα Artrax είναι πολύ καλά τακάκια και τα δουλεύω χρόνια- δεν πιστεύω ότι ευθύνονται για αυτό που συμβαίνει, εννοείται μιλάμε όχι για οργανικά πάντα)

    Ως ένας άνθρωπος όμως που είχε στην κατοχή του μοτοσυκλέτες από τις 3 εταιρείες του Big 4 (με πολλούς δικούς μου όμως να έχουν μοτοσυκλέτες της 4ης εταιρείας και να έχω δει με τα μάτια μου πράγματα) θα σου πω αυτό που έμαθα εγώ πληρώνοντας. Το Japan δε σημαίνει πως η αξιοπιστία είναι ίδια και για τις 4 εταιρείες, άσχετα αν αυτό έχει επικρατήσει στο ίντερνετ και το οποίο είχα πιστέψει ΚΑΙ εγώ μέχρι πριν κάποια χρόνια, αλλά πλήρωσα και έμαθα. Υπάρχουν διαφορές και μάλιστα μεγάλες, μην πέσεις στην ίδια παγίδα και εσύ και θεωρήσεις ότι είναι όλα τα Japan το ίδιο. Το έλεγα σε φίλο παλιότερα που είχε χάψει το παραμυθάκι, δε με πίστευε και γέλαγε. Τελικά έφερε το μηχανάκι με οδική ανατιναγμένο από τη Νορβηγία. Σήμερα ταξιδεύει ανατολικά με άσπρο NC700.

    Προσοχή να μην παρεξηγηθεί αυτό που έγραψα. ΟΛΑ χαλάνε και έχουν τις φθορές τους, απλώς ΌΧΙ όλα στον ίδιο χρόνο και στην ίδια χρήση. Όποιος θέλει ακούει, όποιος δε θέλει να ακούσει πληρώνει και μαθαίνει όπως έκανα και εγώ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #34
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    να μην σκοτωθούμε τζάμπα και βερεσέ.
    Σιγα μωρη οσία Ματρωνα η Αναμαρτητος, που θα πας τζάμπα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε πρώτα απ' όλα αυτό που είπε ο toyar μιας και είναι εύκολο και ανέξοδο.
    Μου έχει τύχει σε μηχανάκι που είχε για χρόνια αφτερ μάρκετ μανέτα να έχει σχεδόν παρόμοια συμπεριφορά με αυτό που περιγράφεις, κι όταν έβαλα την μαμά μανέτα να είναι πάλι όλα καλά (και τελικά γλίτωσα την αγορά νέας τρομπας).
    Αν βάλεις σωληνάκια υψηλής, έχω να προτείνω κάποιον στη Δυτική Αττική (αν σε βολεύει).
    Αν δεν έλυσες τις δαγκάνες, τότε τι καθάρισες;
    Δαγκάνες όλη την εξωτερική μούργα.
    Βγάζεις τακάκια.
    Οδοντόβουρτσα, σαπουνόνερο, καθαριστικό φρένων και τρίψιμο.
    Βγάλσιμο το έμβολο (έμβολα) μέχρι ένα σημείο, μέχρι το σημείο βασικά που δουλεύει, και εκεί καθάρισμα.
    Έχεις την ευκαιρία να δεις αν δουλεύει σωστά το έμβολο, αν κολλάει, αν έχει τίποτα τσαμπουκάδες κλπ.
    Προφανώς και δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση, είναι ένα γρήγορο πέρασμα και ένας πρώτος έλεγχος.
    Προσωπικά συνεχίζω να ποντάρω τα χρήματα μου στα σωληνάκια, αλλά αφού με βάλατε στο τριπ, τα βλέπω όλα.

    Ευχαριστώ για την πρόταση στην Δ.Αττική, αλλά μένω Σαλούγκα. ελπίζω να βρω κάποιον εδώ.
    Αν έχουμε κάποιον δοκιμασμένο καλώς.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τα φτηνά πρώτα.
    Πήρα και κάτι μικρά hones για σούπερ καθαρισμό.
    .
    Για πες, για πες!
    Oldfarts never die

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Σιγα μωρη οσία Ματρωνα η Αναμαρτητος, που θα πας τζάμπα..
    Κρίμα τα νιάτα μου και την ομορφιά τότε!
    Oldfarts never die

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Θίγεις ένα πολύ σημαντικό ζήτημα που όντως αναπαράγεται στα φόρουμ εδώ και πάνω από μιάμιση δεκαετία. Όπως και πολλά άλλα φυσικά τα οποία είναι επίσης ''καφενειακού επιπέδου'' και πίστης παρά προσωπικές εμπειρίες και facts (τύπου οδήγησα το Χ μηχανάκι και το πλαίσιο και το ψαλίδι στρέβλωναν- εντάξει φίλε, πήγαινε τρέξε moto GP μην ταλαιπωρείσαι στην Επίδαυρο). Για το θέμα δεν έχω κάτι να προσθέσω καθώς θεωρώ ότι απαντήθηκε επαρκώς μέχρι στιγμής (εγώ θα ξεκινούσα από τα σωληνάκια πάντως λόγω παλαιότητας, τα Artrax είναι πολύ καλά τακάκια και τα δουλεύω χρόνια- δεν πιστεύω ότι ευθύνονται για αυτό που συμβαίνει, εννοείται μιλάμε όχι για οργανικά πάντα)

    Ως ένας άνθρωπος όμως που είχε στην κατοχή του μοτοσυκλέτες από τις 3 εταιρείες του Big 4 (με πολλούς δικούς μου όμως να έχουν μοτοσυκλέτες της 4ης εταιρείας και να έχω δει με τα μάτια μου πράγματα) θα σου πω αυτό που έμαθα εγώ πληρώνοντας. Το Japan δε σημαίνει πως η αξιοπιστία είναι ίδια και για τις 4 εταιρείες, άσχετα αν αυτό έχει επικρατήσει στο ίντερνετ και το οποίο είχα πιστέψει ΚΑΙ εγώ μέχρι πριν κάποια χρόνια, αλλά πλήρωσα και έμαθα. Υπάρχουν διαφορές και μάλιστα μεγάλες, μην πέσεις στην ίδια παγίδα και εσύ και θεωρήσεις ότι είναι όλα τα Japan το ίδιο. Το έλεγα σε φίλο παλιότερα που είχε χάψει το παραμυθάκι, δε με πίστευε και γέλαγε. Τελικά έφερε το μηχανάκι με οδική ανατιναγμένο από τη Νορβηγία. Σήμερα ταξιδεύει ανατολικά με άσπρο NC700.

    Προσοχή να μην παρεξηγηθεί αυτό που έγραψα. ΟΛΑ χαλάνε και έχουν τις φθορές τους, απλώς ΌΧΙ όλα στον ίδιο χρόνο και στην ίδια χρήση. Όποιος θέλει ακούει, όποιος δε θέλει να ακούσει πληρώνει και μαθαίνει όπως έκανα και εγώ.
    Εγώ το πάω και ένα βήμα παραπέρα και λέω, συζήτηση εξειδικευμένη για το εκάστοτε μοντέλο και όχι όλη την γκάμα της εταιρείας.
    Ειδικά τώρα, που η παραγωγή είναι σκορπισμένη στα 4 σημεία του ορίζοντα, ακόμα και μέσα στην ίδια εταιρεία, δύναται να υπάρχουν τρελές διαφορές.

    "Γιαφάπα" ΧΤΧ λέει, γιαπωνέζικο σκυλί.
    Κινητήρας σχεδιασμένος και κατασκευασμένος στην Ιταλία.
    Μάστορα ξεκόλλα, Ευρωπαϊκό πήρες και δη Ιταλικό, αλλά δεν στο είπανε και το οπαδιλίκι καλά κρατεί.
    Γαλάζια και πράσινα καφενεία που λέγαμε μικροί, λες και έχουμε μετοχές στις εταιρείες.
    Oldfarts never die

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    "Γιαφάπα" ΧΤΧ λέει, γιαπωνέζικο σκυλί.
    Κινητήρας σχεδιασμένος και κατασκευασμένος στην Ιταλία.
    Μάστορα ξεκόλλα, Ευρωπαϊκό πήρες και δη Ιταλικό, αλλά δεν στο είπανε και το οπαδιλίκι καλά κρατεί.
    Γαλάζια και πράσινα καφενεία που λέγαμε μικροί, λες και έχουμε μετοχές στις εταιρείες.
    Εχει φιλος με 130.000 χλμ και τωρα προκειται να αλλαξει για 2η φορα δισκακια συμπλεκτη. Απο τα πρωτα που βγηκαν, ολα τα χρονια γυριζει στην πολη, χωρις θεματα πλην του TPS το οποιο φτιαχτηκε και δεν ξανα απασχολησε. Η συμπιεση του ακομα ειναι εντος οριων κατασκευαστη. Καποια στιγμη θα χρειαστει γενικη επισκευη αλλα τα λεφτα του τα εβγαλε 19 χρονια τωρα. Ο φιλος ομως αλλαζει λαδια καθε 3,5Κ χλμ με φιλτρο, αυστηρα.

    Τα καλα ασταματουν εδω ομως.

    Πλαστικα, για το αναθεμα, οι ακτινες σκουριασαν στα 5 χρονια, αναρτησεις ετσι κι ετσι. Αν βαλεις βαλιτσα και το φορτωνεις κοβει τις βασεις.

    Ομως αλλο ειναι αυτο το μηχανακι και αλλο ενα ιδιο με τα μισα χιλιομετρα που αλλαξε 3 κατοχους και εισαι ο 4ος. Δεν ξερεις πως οδηγηθηκε, πως συντηρηθηκε, αν συντηρηθηκε, δεν ξερεις αν το εσκιζαν κρυο, αν εκανε σουζες συνεχεια, κλπ
    Αν το παρεις και σου γεννησει ή σου βγαλει διαφορα, φιλε μου δεν φταιει η μηχανη. Φταιει η κακοποιηση, τα χρονια και η ασυντηρησια!

    Γι' αυτο συμφωνω μεχρι τελειας με αυτα που εγραψες περι προτασεων 15ετιας και βαλε σε νεους στον χωρο.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος

    Για πες, για πες!
    Τι να πω...
    Ο καθένας με τα ελαττώματά του.
    Αγοράζω κάτι και φτιάχνει η διάθεσή μου, έχω βάλει στο πενταετές και μια ανακατασκευή φρένων και στο xr και στο sh .
    Αυτά τα πουλάνε για καθαρισμό στις δαγκάνες https://www.pikounistools.gr/product...taiwan-f19-69/

  10. #40
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    "Γιαφάπα" ΧΤΧ λέει, γιαπωνέζικο σκυλί.
    Κινητήρας σχεδιασμένος και κατασκευασμένος στην Ιταλία.
    Μάστορα ξεκόλλα, Ευρωπαϊκό πήρες και δη Ιταλικό, αλλά δεν στο είπανε και το οπαδιλίκι καλά κρατεί.
    Γαλάζια και πράσινα καφενεία που λέγαμε μικροί, λες και έχουμε μετοχές στις εταιρείες.
    Και το ΤΤ600R στην Ιταλία το έφτιαχναν και ήταν το μεγαλύτερο μπ@@ρδ@λο της Γιαμαπα ,ο κόσμος το σύγκρινε αναγκαστικά με τα παραδοσιακά ΧΤ600 σε θέμα αξιοπιστίας,έτσι βγαίνουν και οι φήμες !
    Πάντως ήταν Ιταλικό σε ηλεκτρικά,καλώδια (-) αλλά και σε αναρτήσεις,φρένα,πλαίσιο (++)
    when life gets complicated... i ride.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Εμ, αυτό λέω και αν θες υπάρχουν και ποιο εξωτικά παραδείγματα.

    Fantic, Ιταλική, με κινητήρες σε κάποια μοντέλα Yamaha (με μόντες όμως στου κινητήρες και στα περιφερειακά), αγόρασε από την Yamaha-Europe την επίσης Ιταλική Minarelli (αυτή που λέγαμε πιο πάνω), για να φτιάχνει τους δικούς της κινητήρες στην Ιταλία, που μέχρι στιγμής τους κατασκεύαζε για αυτήν η Zongshen στην Κίνα.

    Αει, πες μου εσύ όταν καβαλάς FANTIC από ποια χώρα είναι.
    Oldfarts never die

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Τα πρώτα 660 ήταν minarelli. Με τα έγιναν αυστριακα Rotax. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειροτερο

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    Τα πρώτα 660 ήταν minarelli. Με τα έγιναν αυστριακα Rotax. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειροτερο
    Νομίζω τα μπερδεύεις.
    Τα πρώτα Aprilia Pegaso(94-97) φορούσαν Rotax και μετά τον ίδιο minarelli με τα Yamaha.
    Yamaha μοντέλο με Rotax, δεν θυμάμαι είναι η αλήθεια.
    Oldfarts never die

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Μπορεί να μπερδεύω το αν ήταν πρώτα minarelli και μετά rotax ή το αντίθετο. Αλλά μου το είπε φίλος που έχει αντιπροσωπεία service yamaha εξουσιοδοτημενο. Τόσο λάθος να κατάλαβα?

  15. #45
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    Τα πρώτα 660 ήταν minarelli. Με τα έγιναν αυστριακα Rotax. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειροτερο
    Ανάποδα τα λες....τα πρώτα ήταν Rotax και τα τελευταία με minarelli, ίδιο με του ΧΤΧ.

    Ισχύει ότι είπε ο senior
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  2. Κάνατε καμιά εξόρμηση το ΣΚ??
    από Electra στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 11:03
  3. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53
  4. Ειμαστε Για Μεγαρα Το Σκ?
    από XTMPAM στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:43
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF