Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 65

Θέμα: Σκ@τένια φρένα.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814

    Σκ@τένια φρένα.

    Το αξιόπιστο, best seller, γιαπωνέζικο 20 ετίας, με μεταπολιτική αξία, συνεχίζει να δοκιμάζει την υπομονή μου.
    Είμαι ένα βήμα πριν του δώσω φόκο και ανεβάσω βίντεο στο σωλήνα να βγάλω τουλάχιστον τα σπασμένα.
    Δεν θα μιλήσω εδώ, για κολάρα, τσιμούχες, φλάντζες, κοντέρ και λοιπά παπαράκια που σκάνε το ένα μετά το άλλο, αλλά για τα φρένα που έχουν γίνει επικίνδυνα.

    Ότι λέει ο τίτλος!

    Πως το λένε οι γλλλλιιιιήγοροι;
    "Δεν έχουν καλή πληροφόρηση!"
    Εδώ έχουμε παραπληροφόρηση. (Κάτι σαν δελτίο ειδήσεων στον ΣΚΑΪ).

    Τα 3/4 της διαδρομής στην μανέτα και στο ποδόφρενο είναι σαν να μην κάνουν τίποτα ή σχεδόν τίποτα και το υπόλοιπο 1/4 τσαχουρώνει το φρένο κάνοντας το επικίνδυνο.

    Αλλάχτηκαν υγρά και έγινε σωστή εξαέρωση και βελτιώθηκε ελαφρά η κατάσταση.
    Τα παλιά υγρά δεν ήταν χάλια τουλάχιστον από πλευράς χρώματος.

    Τα μαρκούτσια δεν φαίνονται να έχουν εμφανείς φθορές,σκισίματα, διαρροές,παραμορφώσεις ή κάτι σχετικό που να προδίδει κάποια πρόβλημα.
    Βέβαια είναι λαστιχένια και δεν νομίζω να έχουν αλλαχτεί ποτέ.

    Οι δαγκάνες, καθαρίστηκαν, (ΟΧΙ δεν έγιναν ανακατασκευή), τα έμβολα κινούνται κανονικά και δεν υπάρχει μονόπλευρη φθορά στα τακάκια.

    Οι δίσκοι είναι εντός προδιαγραφών, αλλά προφανώς παλιοί.

    Οι τρόμπες "πομπάρουν" κανονικά και δεν έχουν ίχνος διαρροών ή κολλημάτων.

    Το πρόβλημα της κακής αίσθησης γενικά προϋπήρχε, αλλά τώρα είναι στα όρια του επικίνδυνου.
    Δηλαδή μετά από ένα 20λεπτό στην καρτόπιστα, ένιωθες ότι το φρένο ήθελε περισσότερη δύναμη για να κάνει την ίδια δουλειά.
    Το ίδιο και σε έντονο, σφιχτό στροφιλίκι.
    Αλλά εκεί έλεγα, ανέβασαν θερμοκρασία ΟΚ.
    Τώρα είναι άλλο πράγμα, τα μπροστινά βουτάνε απότομα μόλις πιάσει το φρένο και αν το οδόστρωμα δεν έχει καλή πρόσφυση, λες "Καλησπέρα, χαμογελάς και ρίχνεις ξάπλα".

    Ποντάρω τα λεφτά μου στα σωληνάκια.

    Έχει κανένας άλλος καμιά φαεινή ιδέα;
    Oldfarts never die

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Για τι χρεπι μιλάμε;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Το αξιόπιστο, best seller, γιαπωνέζικο 20 ετίας


    Ποντάρω τα λεφτά μου στα σωληνάκια.

    :
    Νομίζω δεν μένει κάτι άλλο,τα σωληνάκια θα έχουν γίνει μπουργάνα μετά από 20 χρόνια.
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Ενώ η τρόμπα, που "πομπαρει" κανονικά, θα είναι τοπ νοτς όπως συνηθίζεται να λέμε δυτικά των Πεκος...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Για τι χρεπι μιλάμε;
    Νομίζω ότι έχει ένα KLR 650.

    Στα ποδήλατα αυτό συμβαίνει όταν δεν είναι επίπεδη η επαφή του τακακιού με την επιφάνεια τριβής. Αν είναι στραβή η ζάντα ή κυρίως το τακάκι διαγώνια φαγωμένο, έχεις τέτοια μη προοδευτική απόκριση.

    Αν δεν έχεις θέμα με την τρόμπα φρένου που αυτό θυμίζει περισσότερο η απότομη αλλαγή πίεσης, τότε ποντάρω στα τακάκια (φάγωμα ή τοποθέτηση) ή σε δίσκους που έχουν κάνει δόντι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Για τι μηχανή μιλάμε?
    Τι τακάκια φοράς?

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    232
    Ανακατασκευή τρόμπες-δαγκάνες, φτιάχνεις σωληνάκια υψηλής με δείγμα τα δικά σου και κάνεις ανάποδη εξαέρωση. Αν βρίσκεις κιτ της Tourmax για δαγκάνες και τρόμπες, δε θα σου βγεί πάνω από 250 ευρώ. Φρένα 20ετιας είναι, κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν αυτά.

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Το αρχικό ποστ του σενιορ, είναι ο ορισμός της πλανης.
    Αναφέρει ο ιδιοκτήτης ότι τίποτα από τα εμπλεκόμενα parts δεν είναι σε άψογη κατάσταση αλλά παρολα αυτά θα έπρεπε με κάποιο μαγικό τρόπο να δουλευει το κυκλωμα ρολόι, μόνο και μόνο γιατί είναι τζαπαν.
    Σενιορ, προφανως δεν είναι πεσιμο σε σενα, απλώς πιανομαι από αυτό γιατί την έχω δει επανειλημμένα την άποψη αυτή (ειδικά στις κουβέντες με τους Κινέζους).
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Θα μπορουσε να εχει ευρωπαικο με γ@μηστερα φρενα αλλα δεν θα ειχε μοτερ για βολτες μετα απο 20 χρονια.

    Φτιαξε ενα υψηλης κ παρε μια αλλη τρομπα απο ενα αλλο μοντελο να ησυχασεις.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    ηταν στραβο το κλημα,(κλρ650 και καλα φρενα = ανεκδοτο)τοφαγε κι ο γαιδαρος (χρονος),εδεσε το γλυκο.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 06/06/2023 στις 11:16.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Για την οικονομία της συζήτησης, η μοτοσυκλέτα είναι KLR 650.

    Senior, το μόνο που έμεινε να αλλαχτεί είναι η αντλία και τα σωληνάκια. Έχω βάλει μια από Ali express στο ΤΤ σαν προσωρινή λύση, αλλά 5 χρόνια τώρα δουλεύει μια χαρά. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις αλλά σωληνάκια άλλαξε σίγουρα.

    Μπορεί να μην επιτρέπουν την παλινδρομική κίνηση των υγρών λόγω παλαιότητας και να έχεις αυτό το πρόβλημα. Βγάλε το δικό σου και πήγαινε σε ένα μηχανουργείο να σου φτιάξει ένα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το αρχικό ποστ του σενιορ, είναι ο ορισμός της πλανης.
    Αναφέρει ο ιδιοκτήτης ότι τίποτα από τα εμπλεκόμενα parts δεν είναι σε άψογη κατάσταση αλλά παρολα αυτά θα έπρεπε με κάποιο μαγικό τρόπο να δουλευει το κυκλωμα ρολόι, μόνο και μόνο γιατί είναι τζαπαν.
    Σενιορ, προφανως δεν είναι πεσιμο σε σενα, απλώς πιανομαι από αυτό γιατί την έχω δει επανειλημμένα την άποψη αυτή (ειδικά στις κουβέντες με τους Κινέζους).
    Νταξ δεν είπαμε ρολόι, αλλά εδώ μιλάμε για κομπολόι.

    Η εισαγωγή πήγαινε, σε όσους ανερυθρίαστα, προτείνουν γιαπωνέζικα εικοσαετίας, ως το αποκορύφωμα της αξιοπιστίας, κυρίως σε ανυποψίαστους.
    "Έλα μωρέ, γιαμπονέζικο είναι τι να πάθει;"
    "Πολλά μπορεί να πάθει"
    Οπότε καλό θα είναι να λέμε ,ναι φίλε πάρε τώρα τον 20χρονο Ιάπωνα σου με τον κατά περίπτωση βαρετό (ή και κακοσχεδιασμένο, ή και όχι) κινητήρα, αλλά ξεκίνα να ζεσταίνεις πενηντάρικα στο πορτοφόλι γιατί θα χρειαστεί να αλλάξεις το μισό μηχανάκι σιγά, σιγά.
    Και στην τελική το θέμα της αξιοπιστίας θα πρέπει να ξεφύγει από την κουβέντα καφενείου και να γίνει καθαρά τεχνικό. (Φακτς, νοτ Φαρτς! Να πω και εγώ το αγγλικό μου).
    Μέχρι τότε θα "τρολάρω", ασύστολα και δικαιολογήμενα, σύμφωνα με την δική μου εμπειρία.
    Όχι νόμισα, διάβασα, κάποιος φίλος είχε, το είχα εγώ για κάνα φεγγάρι, το έγραψε πρώτο το μοτό κλπ κλπ
    Και ισχύει για όλους, Γιαπωνέζους, Κινέζους, Ευρωπαίους, Αμερικάνους.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Θα μπορουσε να εχει ευρωπαικο με γ@μηστερα φρενα αλλα δεν θα ειχε μοτερ για βολτες μετα απο 20 χρονια.


    Φτιαξε ενα υψηλης κ παρε μια αλλη τρομπα απο ενα αλλο μοντελο να ησυχασεις.
    Πιθανότα, στο ενδιάμεσο όμως θα το είχα ευχαριστηθεί, τουλάχιστον.
    Και ας μην πιάσουμε το μοτέρ, εκεί να δεις γέλιο και περισσότερο κλάμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rac3rX Προβολή μηνύματος
    Ανακατασκευή τρόμπες-δαγκάνες, φτιάχνεις σωληνάκια υψηλής με δείγμα τα δικά σου και κάνεις ανάποδη εξαέρωση. Αν βρίσκεις κιτ της Tourmax για δαγκάνες και τρόμπες, δε θα σου βγεί πάνω από 250 ευρώ. Φρένα 20ετιας είναι, κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν αυτά.
    Tourmax κάπου σαν να πήρε το μάτι μου, για το δικό μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Για τι μηχανή μιλάμε?
    Τι τακάκια φοράς?
    KLR650C, 17", wrp τελικό.
    EBC νομίζω είναι τα πίσω πίσω και ARTRAX τα μπροστά.
    Oldfarts never die

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Θα ξεκίναγα με ένα καλό ζευγάρι τακάκια μπροστά (EBC HH, Brembo SR ή τέλος πάντων κάτι τέτοιο)
    Σε δεύτερη φάση σωληνάκια.
    Σε τρίτη φάση ανακατασκευή της τρόμπας (ή ακόμα καλύτερα αντικατάσταση με κάποια άλλη είτε απο άλλο μοντέλο είτε κάποια καινούρια καλύτερη απο τη μαμά)
    Τέλος ανακατασκευή της δαγκάνας.

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Δεν έχει να κάνει με τα τακάκια,είχα αλλάξει άπειρα ζευγάρια στο δικό μου με ίδια αποτελέσματα,πενιχρά.
    Αν κουράζεται μετά από ώρα όπως γράφεις Κώστα τότε 99% τρόμπα (βλέπε ίδια συμπτώματα Βστρομ-gsr ακόμα και gsxr).

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Θα ξεκίναγα με ένα καλό ζευγάρι τακάκια μπροστά (EBC HH, Brembo SR ή τέλος πάντων κάτι τέτοιο)
    Σε δεύτερη φάση σωληνάκια.
    Σε τρίτη φάση ανακατασκευή της τρόμπας (ή ακόμα καλύτερα αντικατάσταση με κάποια άλλη είτε απο άλλο μοντέλο είτε κάποια καινούρια καλύτερη απο τη μαμά)
    Τέλος ανακατασκευή της δαγκάνας.
    Και τέλος-τέλος, βάψιμο μπλε και.....

    Το από που κρατάει η σκουφιά του εκάστοτε μηχανακίου δεν παίζει (τόσο πολύ όσο νομίζουμε) ρόλο. Καλώς η κακώς, τα υλικά που την συνθέτουν (και όχι μόνο την μοτό) έχουν ένα προσδόκιμο ζωής πέραν του οποίου χρήζουν επισκευής/αντικατάστασης.
    Το ποιο θα είναι αυτό, εξαρτάται από πλήθος παραγόντων που δεν είναι δυνατόν να αναλυθούν εδώ. αλλιώς θα γεράσει ένα πλαστικό φτερό, π.χ. που είναι όλη μέρα στον ήλιο και αλλιώς ένα ίδιο που το έχουμε μόνιμα στην σκιά.... φυσικά και παίζει ρόλο η ποιότητα αν και δεν είναι αυτοσκοπός.
    Άρα; είτε βάζεις χέρι στην τσέπη (σχετικά βαθιά κιόλας) είτε πας στην πρώτη παράγραφο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  2. Κάνατε καμιά εξόρμηση το ΣΚ??
    από Electra στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 11:03
  3. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53
  4. Ειμαστε Για Μεγαρα Το Σκ?
    από XTMPAM στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:43
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF