Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: Φτάνει με το σκούτερ, ώρα για μηχανή!

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis.a Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά
    Όντως θέλω κάτι με abs όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω
    Το Sv650 ωραίο φαίνεται, απλά το βλέπω λίγο πάνω απ' το μπάτζετ μου, θα το χω υπόψιν
    Το Aprilia pegaso το χω δει, μ αρέσει το στήσιμο και είναι και φθηνό, αλλά 15ετιας και πάνω ότι βλέπω
    Για τα υπόλοιπα μου φαίνονται λίγο ογκώδη για πόλη, κίνηση κτλ?? Ή κάνω λάθος

    Κανένας κάτοχος mt-03 ή bmw g310r, να δώσει καμία παραπάνω πληροφορία??
    Το Ζ300 δεν το βάζω γτ πρέπει να έχει συνολικά ένα μεταχειρισμένο στο καρ
    ειναι λιγο πανω σε λεφτα αλλα το value for money δεν εχει καμια επαφη με το 390. για το 03 παιζεται αλλα και παλι παιρνεις μεσαια μοτοσυκλέτα που μπορεις να κρατησεις ΠΟΛΛΑ χρονια και οχι μικρη. λογω ηλικιας θεωρω οτι ο συνεπιβατης ειναι στο προγραμμα και η σελα του 03 ειναι για να πας μεχρι το περιπτερο. το 650 εχει κανονικη σελα, παιρνει και βαλιτσα και ζελατινα (νομιζω παιρνει ακομη και τριβαλιτσο), εχει αδιανόητα ευκολη συντηρηση και με το μοτερ του στρομ στο φτιάχνει οποιοσδήποτε οπουδηποτε. αυτο δεν ισχυει για το 390 πχ. το μονο κακο ειναι οτι δεν πουλιεται ευκολα αλλα αν το παρεις 4500 δεν ειναι προβλημα γιατι τα λεφτα τα εχασε ο πρωτος οποτε με μια καλη τιμη το διωχνεις και εσυ.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ειναι λιγο πανω σε λεφτα αλλα το value for money δεν εχει καμια επαφη με το 390. για το 03 παιζεται αλλα και παλι παιρνεις μεσαια μοτοσυκλέτα που μπορεις να κρατησεις ΠΟΛΛΑ χρονια και οχι μικρη. λογω ηλικιας θεωρω οτι ο συνεπιβατης ειναι στο προγραμμα και η σελα του 03 ειναι για να πας μεχρι το περιπτερο. το 650 εχει κανονικη σελα, παιρνει και βαλιτσα και ζελατινα (νομιζω παιρνει ακομη και τριβαλιτσο), εχει αδιανόητα ευκολη συντηρηση και με το μοτερ του στρομ στο φτιάχνει οποιοσδήποτε οπουδηποτε. αυτο δεν ισχυει για το 390 πχ. το μονο κακο ειναι οτι δεν πουλιεται ευκολα αλλα αν το παρεις 4500 δεν ειναι προβλημα γιατι τα λεφτα τα εχασε ο πρωτος οποτε με μια καλη τιμη το διωχνεις και εσυ.
    Κοίτα για βαλίτσες, μεγάλες ζελατίνες, μπαγκαζιερα κτλ δεν το πολύσκέφτομαι καθώς μεγάλο ταξίδι δεν νομίζω να κάνω, καμία μονοήμερη εδώ γύρω το πολύ

    Αλλά αυτό που λες για δεύτερο άτομο ισχύει όντως.
    Είδα προχθές στο δρόμο ένα 390 και παρ οτι πανέμορφο και "μάχιμο", φτιαγμένο για ένα άτομο είναι


    Κάτι που προέκυψε αυτές τις μέρες που είμαι σε αναζήτηση, είναι το σοκ που έχω πάθει με τις τιμές που παίζουν σε μεταχειρισμένα, έχει ξεφύγει το θέμα

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2022
    Μηνύματα
    32
    Φίλε, καλησπέρα κι από μένα! Το μόνο που μπορώ να επιβεβαιώσω σαν κάτοχος SV, είναι ότι κυριολεκτικά περνάς ανάμεσα από τα αμάξια σαν να είσαι με ποδήλατο (Το τιμόνι και το πάχος του είναι όσο πρέπει και για να νιώσεις ότι οδηγάς μηχανή και για να είσαι ευέλικτος)! Οικονομικό επίσης!

    Τώρα για το φανάρι, είναι καθαρά γούστα αλλά εγώ θα πω ότι αυτό το στρογγυλό φανάρι σε συνδυασμό με το sport / vintage look Μου αρέσει πολύ! (Προσωπική άποψη: Νιώθω ότι κάθε φορά που βλέπω κάποιον οδηγεί Duke/MT Κάτω από το κράνος του υπάρχει ένας εικοσάχρονος ενώ σε μία τέτοια μηχανή τριαντάχρονος Δε σημαίνει ότι έχω δίκιο αλλά το ΜΤ και το Duke ειναι πιο τεκνό φάση στο μυαλό μου)

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Πριν χάσω τα ωραία μου μαλλιά μ αυτά που διαβάζω

    Σε καμία περίπτωση το απρίλια που σου λέει είναι ουρδέλο
    Μακριά και από ΚΤΜ

    Ειδικά η Γιαμάχα στα ανταλλακτικά ΕΧΕΙ Γ.....στις αυξήσεις και δεν ξέρω αν το μεταχίρο συμφέρει τελικά
    Άσε που έχουν τρελαθεί όλοι και ζητάνε κάτι φράγκα απίστευτα για μηχανάκια ιστορικής αξίας
    Έτσι όπως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή -δυστυχώς- θα σου πω πάρε το σκούτερ καινούργιο

  5. #20
    Παλικάρι με ΚΤΜ 390 με σταμάτησε σε φανάρι να μου πει ότι οι δονήσεις από τον μονοκύλινδρο κινητήρα του μουδιάζουν τα χέρια και του πονάνε οι καρποί μετά από 30 λεπτά οδήγηση. Ψαχνόταν να το αλλάξει άμεσα. Ήταν στο ύψος σου.

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Πριν χάσω τα ωραία μου μαλλιά μ αυτά που διαβάζω

    Σε καμία περίπτωση το απρίλια που σου λέει είναι ουρδέλο
    Αν δεν το έχεις/είχες, καλύτερα να μην εκφέρεις τέτοιους χαρακτηρισμούς, δεν είναι δίκαιο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis.a Προβολή μηνύματος
    Το bmw το έβαλα στο παιχνίδι γτ μοιάζει σε στήσιμο με το duke και το Mt, και βρίσκεις γύρω στα 4.000.

    Τώρα από ποιότητα κατασκευής δεν ξέρω αν συγκρίνεται με τα άλλα δύο, σίγουρα είναι αρκετά πιο αδύναμο απ' ότι είδα
    Με παρεξήγησες, προφανώς δεν είπα ότι δεν έχει ποιότητα κατασκευής. Απλά αυτή η ποιότητα είναι 2-3 κλικ κάτω από τα νορμαλ μοντέλα της BMW , πράγμα που την καθιστά ασύμφορη αγορά στα μάτια μου.

    Κοίτα και δικάβαλο και Naked και νέο και 4.000 ευρώ μας έχεις βάλει δύσκολα.
    Αν συζητάγαμε για On/off Adv στυλ υπάρχουν πολλά για ακριβώς αυτή την χρήση.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    Καλημέρα

    Δύο λόγια για το 310 (το γυμνό) μιας και το έχω πάρει αρκετές φορές ως μηχανάκι αντικατάστασης από το συνεργείο

    Πανάλαφρο, εύκολο, φρένα και στήσιμο αξιόλογα, κραδασμούς δεν αισθάνθηκα κάτι ενοχλητικό σε καμία περίπτωση παρόλο που το δούλευα ψηλά και επίσης συμπλέκτης πούπουλο!
    Το γκάζι του υπεραρκετό. Με 2ο άτομο πίσω (~65κλ) είτε σε κίνηση κέντρο μεσημέρι με 34C+, είτε σε ανοιχτό δρόμο στυλ Συγγρού, με κάλυψε αρκετά καλά.
    Η σέλα σε πρώτη αίσθηση δείχνει σκληρή, αλλά μέχρι και 45λεπτά που έκατσα σε σερί commuting Αθήνας δεν ενόχλησε καθόλου!

    Να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο εκτελούσε τις υπηρεσίες του 2-3 χρόνια σίγουρα....οπότε καταλαβαίνεις τι θα έχει τραβήξει. (ένας λόγος που με εντυπωσίασε παραπάνω).

    Αυτά. Καλοτάξιδο όποιο και αν είναι το νέο σου αμόρε
    υ.γ.: δοκίμασε αν μπορέσεις κάποια από αυτά, έστω στατικά. Να δεις πως σου κάθεται πρώτα
    Τελευταία τροποποίηση από DimisK; 08/06/2023 στις 09:20.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Νομίζω απ' όλα αυτά το sv650 είναι αυτό που ψάχνεις

  10. #25
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis.a Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Θέλω ιδέες από τους πιο έμπειρους.
    Κάτοχος σκούτερ εδώ και 10 χρόνια, 125 κυβικά, 9 άλογα, ικανότητα μεταφοράς έως 4 σακούλες σούπερ μάρκετ ������
    Ήρθε η ώρα για ανανέωση. Πάντα υπήρχε το απωθημένο για μια μηχανή. Η ανάγκες μου βέβαια φωνάζουν πάρε ένα σκούτερ 250-300 κυβικά. Κάθε μέρα πάνε έλα δουλειά (15χιλιομετρα), ΣΚ καμία βόλτα στη πόλη (Θεσσαλονίκη).
    Παρ όλα αυτά, θέλω να κάνω το πέρασμα μου από μια μηχανή για κάποια χρόνια τουλάχιστον με την οποία θα καλύπτω τις καθημερινές μετακινήσεις και καμιά βόλτα προς τα έξω (100-200 κμ)

    Τώρα πάμε στο γρίφο επιλογή μηχανής.
    Είμαι 30, 1.80 και 90κιλα, εμπειρία από μηχανές μηδενική θα πω, εκτός απ' τα μαθήματα για το δίπλωμα πριν 10 χρόνια, και 4-5 βόλτες το τετράγωνο με μηχανές φίλων.

    Μπάτζετ: 4000-4200 για τη μηχανή, συν κάτι ψιλά για κάνα συμμάζεμα αν χρειάζεται

    Θέλω κάτι όσο γίνεται αξιόπιστο, από κατανάλωση οκ μην παντρευτώ και τον βενζινα

    Με μια έρευνα στην αγορά, αυτα που έχω ξεχωρίσει:
    ΚΤΜ 390 duke, με προβληματισμό για την αξιοπιστία και λίγο το μικρό του μέγεθος
    ΜΤ-03 μου αρέσει πολύ, ίσως χρειαστεί να κάνω καμιά οικονομία ακόμα κάνα 500αρι αν θέλω του 15' και μετά
    BMW G310r, ίδια φιλοσοφία με τα δύο πάνω νομίζω
    Yamaha Xt660, πάντα μ άρεσε αυτό το μηχανάκι, απλά βλέπω τις τιμές λίγο στο θεό για μοντέλα 15+ ετών

    Μ αρέσουν πολύ τα motard και τα γυμνά, δεν ξέρω βέβαια πόσο μπορώ να εμπιστευτώ τα ΚΤΜ που παίζουν σ αυτά τα λεφτά που είναι και πριν το 2010 όλα

    Bonus: Μηχανες που μ άρεσαν οπτικά και μόνο σ' αυτά τα λεφτά χωρίς να χω ψάξει κάτι, aprilia dorsoduro 750 έχει αρκετά, κάνα δυο Ducati Hypermotard 796

    Συγνώμη για το σεντόνι, ευχαριστούμε όσους αφιερώσουν λίγο χρόνο να απαντήσουν

    Disclaimer: Ξέρω ότι μπορώ να πάρω κούτα κινεζικό σ αυτά τα λεφτά, αλλά δεν είναι στις πρώτες μου επιλογές
    aprilia dorsoduro 750, άσπαστο μηχανάκι και πολύ όμορφο.

  11. #26
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Παλικάρι με ΚΤΜ 390 με σταμάτησε σε φανάρι να μου πει ότι οι δονήσεις από τον μονοκύλινδρο κινητήρα του μουδιάζουν τα χέρια και του πονάνε οι καρποί μετά από 30 λεπτά οδήγηση. Ψαχνόταν να το αλλάξει άμεσα. Ήταν στο ύψος σου.
    Περίεργο... μήπως είχε πειράξει τίποτα αντιβαρα ή κάτι τελοσπάντων;

    Έχω κάνει παρα πολλες βόλτες με το 390 (το μοντέλο του 2019) και δεν έχει κάποιο τέτοιο θέμα.

    Edit: Όυτε το μοντέλο του 2023 έχει τέτοιο θέμα.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 08/06/2023 στις 16:13.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Μου βάλατε για τα καλά το Sv στο παιχνίδι είναι η αλήθεια


    Το Bmw το έχω στο μυαλό μου γτ μ αρέσει σαν εμφάνιση και βρίσκω σε λογική τιμή και σχεδόν κούτα, κάποια και με εγγύηση ακόμα

    Για mt-03, κ αυτό το βρίσκω οριακά εντός μπάτζετ

    Το παλικάρι που είπε για το Aprilia 750, όντως είναι κούκλα και παίζουν στα 4κ, 10'-12' μοντελο. Αλλά βλέπω υπάρχει μια αρνητική διάθεση των μηχανοβιων προς τα Aprilia και μ ανησυχεί αυτό

    Όσον αφορά το σκούτερ, που είπε ο φίλος πάνω, το ξέρω ότι βάση αναγκών, χρήσης και μπάτζετ, η πιο λογική λύση θα ήταν το σκούτερ. Αλλά είπα να κάνω το πέρασμα μου απ' τις μηχανές. Σε λίγα χρόνια θα ξαναγυρίσω στο σκούτερ εκτός απροόπτου, είμαι ψιλοσιγουρος.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, βοηθάτε όλοι καθώς οι γνώσεις μου για μηχανές και μοντέλα είναι καθαρά θεωρητικές.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Περίεργο... μήπως είχε πειράξει τίποτα αντιβαρα ή κάτι τελοσπάντων;

    Έχω κάνει παρα πολλες βόλτες με το 390 (το μοντέλο του 2019) και δεν έχει κάποιο τέτοιο θέμα.

    Edit: Όυτε το μοντέλο του 2023 έχει τέτοιο θέμα.
    Απλα δεν ειχε οδηγησει ποτε μονοκύλινδρο. Ακομη και αυτοι οι κραδασμοι βεβαια λυνονται με ενα πιο μαλακο γκριπ στο τιμονι. Θυμάμαι καποτε κυκλοφορουσα με καθαρο 500αρι με φλιδες για γκριπ και κοκκινιζε τις παλαμες μεσα απο γαντι. Ωραιες εποχες...

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Το Dorsoduro 750 μην ξεχναμε οτι είναι και 92 άλογα, το είχε φίλος 6 χρόνια. Καμία επαφή με νοοτροπία μοτοσυκλετιστή δυστυχώς, είχε κάποια εμπειρία με σκουτερ πριν το πάρει. Με αξιοπιστία δεν είχε θέματα από ότι θυμάμαι, μόνο το κλασσικό χιλιάρικο κάθε φορά που είχε ατύχημα..

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    723
    ενα er6 θα ηταν πολυ καλη επιλογη



    Το Dorso ειναι πραγματικα επικινδυνο στους δρομους με ανυπαρκτη προσφυση που εχουμε στην Σαλονικουλα
    ειδικα αν δεν εχει κ ABS

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φτάνει με τα σκούτερ , επιστροφή στις μοτοσυκλέτες
    από panoosss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2022, 23:43
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 19:51
  3. κοντηνη βολτα αυριο με το σκουτερ κλαμπ.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2006, 18:36
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF