Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 71

Θέμα: Φτάνει με το σκούτερ, ώρα για μηχανή!

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Ε καλά το 390 σαν motard είναι. Εκτός αν εννοείς ότι θέλεις ψηλό φτερό. Μήπως να έβλεπες και κανένα svartpilen;; Δεν ξερω αν είναι εντός μπάτζετ.

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis.a Προβολή μηνύματος
    Επιστρέφω στο θέμα

    Το σκούτερ έφυγε, το μπάτζετ υπάρχει
    Νομίζω έχω κατασταλάξει σε 3 επιλογές
    Πρώτη και επικρατέστερη στο μυαλό μου το mt-03
    Σαν δεύτερη επιλογή έχω δύο σκέψεις
    1η: Voge 300 ac ή acx κούτα
    2η: Να παραμείνω σε σκούτερ με μεταχειρισμένο Beverly 300/350 του 15' και μετά


    Υ.Γ. Αυτές τις μέρες που είμαι στο ψάξιμο, νομίζω οτι λείπει απ' την αγορά ένα motard, με ένα μοτεράκι σαν του mt-03 ή του duke 390, ελαφρύ και με ωραία περιφερειακά. Πιστεύω μια τέτοια συνταγή θα πουλούσε σαν τρελή
    Καινούριο acx με εγγύηση. Ούτε παλιό 15τιας ούτε μεταχειρισμένο με κίνδυνο να σου βγάλει κατι

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Σε αυτά τα λεφτά καινούργιο για μένα τα acx, svartpilen 250 και καθαρά για λόγους αισθητικής hunter της royal enfield.

    Ωραίες από αισθητικής απόψεως, με το svartpilen να έχει και τα καλύτερα περιφερειακά και οδηγικά χαρακτηριστικά, αλλά με ίσως πιο ακριβό στη συντήρηση.

    Τώρα σε ελαφρώς μεταχειρισμένο θα πρέπει να δεις το sv 650, το svartpilen 400 αλλά και το voge ac500 αν βρεθεί.

    Εδώ τα πράγματα είναι καλύτερα από άποψη επιδόσεων και πιο future proof επιλογές για να καλύψουν καλύτερα τις ανάγκες.

    Ήμουν σε τέτοια διλήμματα και απλά μια ευκαιρία για το clx 700 μου τα έσβησε όλα και έγινε δικό μου.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Τι θα του βγάλει δηλαδή ένα mt /03 τετραετίας;;

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Svartpilen ξεφεύγει από μπάτζετ, και δεν παίζουν και μεταχειρισμένα. Για το 400αρι μιλάω, σε 250 δεν πάω
    Sv650 μου το ξαναειπαν, αλλά το απέρριψα λόγω εμφάνισης και τιμής , στα 5000+ παίζει

    Το acx όμορφο είναι, καλοστημένο πρέπει να είναι, έχει και επίσημο αντιπρόσωπο Θεσσαλονίκη, έχω και τα λεφτά να το πάρω κούτα. Είναι Κίνα, ότι σημαίνει αυτό για ποιότητα και κυρίως μεταπώληση, και είναι και αρκετά αδύναμο σε σχέση με άλλα 300αρια-400αρια. Θέλει σκέψη

    Ότι λέει κ ο φίλος πάνω πάντως, αν βρω ένα mt-03 ,4-5 χρονών, με τα σερβίς του, το ΚΤΕΟ και ένα καλό έλεγχο σε μηχανικό, πόσο κινδυνεύω πια να πέσω σε πατάτα

    Μες τη βδομάδα θα πάω να δω τα Voge, να κάτσω πάνω, να δω αν μπορώ να κλεισω κάνα τεστ ντραιβ

    Και το 500 το ac είναι καλή επιλογή, αλλά θέλει υπομονή, να το βρω μεταχειρισμένο, ελάχιστα παίζουν

    Καγκουρό ερώτηση: Αν πάρω 300αρι, πχ το Mt-03, σε πόσο καιρό θα ξεκινήσει να με τρώει να πάω στο Mt-07???
    Τελευταία τροποποίηση από Vasilis.a; 27/06/2023 στις 17:43.

  6. #51
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis.a Προβολή μηνύματος

    Καγκουρό ερώτηση: Αν πάρω 300αρι, πχ το Mt-03, σε πόσο καιρό θα ξεκινήσει να με τρώει να πάω στο Mt-07???
    ΠΟΛΥ πιο σύντομα από όσο ίσως πιστεύεις

    Πάρε κατευθείαν το ac 500 κούτα να τελειώνεις, ειδικά τώρα που είναι και σε προσφορά.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Εμ εσύ ωραία τα λες, αλλά είμαστε στην καλύτερη 1.500 πάνω απ' τα μάξιμουμ που μπορώ να δώσω

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Να σου πω τη δική μου εμπειρία με την φαγούρα.
    Ήθελα από εξ απ' ανέκαθεν που λένε (χαχαχα) γυμνό.

    Έβγαλα δίπλωμα και ενώ είχα πάρει σκούτερ, το cb του δασκάλου με έκανε να χαζογελαω όλη την ώρα.

    Το σκούτερ είχε 33 ολόκληρα άλογα και καλή ροπή και συμπεριφορά οδηγική (για σκούτερ πάντα)

    Τη δουλειά μου την έκανα, αν και έπιανα σιγά σιγά τον εαυτό μου να ανοίγει το γκάζι όλο και πιο βαθιά.

    Η μηχανή που έχω έχει λίγο πάνω από 70 άλογα.
    Στο πρόγραμμα eco έχει περίπου στα 50, όσο και το ac το 500αρι και πρέπει να είναι και κοντά στα κιλά 190.

    Ε με τα 50 άλογα είναι μια χαρά και όπως πρέπει ειδικά σε πυκνή κίνηση και λογικές επιταχύνσεις...έτυχε όμως δοκιμαστικά να βάλω και το σπορ σε ανοιχτό δρόμο και η αλήθεια είναι ότι εκεί μάλιστα το πράγμα έχει νόημα (ειδικά σε περισσότερα χιλιόμετρα και ίσως με φόρτωμα) αν και λίγο αγριευει, ειδικά και για ένα νέο οδηγό. (Βέβαια είναι και ο τρόπος που έρχεται η δύναμη κάποιος πιο απότομα με ξέσπασμα).

    Τι θέλω να πω...ότι είναι στα 300 κυβικά και περί τα 30 άλογα θα είναι λύση ανάγκης και εικάζω ότι το πολύ σε ένα έτος θα αρχίσει άσχημα η φαγούρα.

    Εκεί στα 50 άλογα και 500 κυβικά θα είσαι οκ για την πλειοψηφία των περιπτώσεων και είναι η Χρυσή τομή απόδοσης και κόστους.

    Τώρα με τα 650 ή και 700, δεν νομίζω ειλικρινά να θέλει κάτι άλλο κάποιος που θέλει να κάνει με μέτρο την μετακίνηση του αλλά και να το απολαμβάνει (αλλά θέλει σύνεση και προσοχή).

    Για μένα δανεισου, σφίξου λίγο ακόμη και πήγαινε στο 500αρι, δικυλινδρος κινητήρας, ωραία περιφερειακά, εξαιρετικά λάστιχα πρώτης τοποθέτησης.

    Και εγώ με 5000 Χιλ πήρα το clx με 1600 χλμ πάνω...ούτε που είχε στρώσει.

    Αλλά δες τα από κοντά, κάτσε και κάνε και κανένα test ride για να σχηματίσεις και ο ίδιος άποψη

    Δες οπωσδήποτε το 525dsx και πόσο μάλλον σε αυτήν την τιμή που είναι κλοπή κατ εμέ.
    Τελευταία τροποποίηση από Dimmanoukas; 27/06/2023 στις 18:38. Αιτία: Διόρθωση ορθογραφίας

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

    Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει η δυνατότητα να αυξηθεί το ποσό που μπορώ να διαθέσω δυστυχώς

    Όντως πρέπει να κάνω ένα τεστ ντραιβ, γιατί προς το παρόν ότι απόψεις έχω για τις μηχανές που αναφέρω είμαι θεωρητικές

    Όσον αφορά το σκούτερ που λες, τα 33 άλογα εντός πόλης πιστεύω ήταν αρκετά ε? Λέγοντας αρκετά εννοώ, ικανά να ξεφύγουν απ' την κίνηση σε ένα φανάρι και να παει αξιοπρεπώς το μηχανάκι με δύο άτομα πάνω. Ρωτάω γτ αν καταλήξω να πάω σε σκούτερ, πρώτη επιλογή έχω το Beverly 350, που κάπου εκεί παίζει σε ιπποδύναμη

    Για το 525dsx που λες, δεν θέλω να πάω σε on off, δεν είμαι φίλος της κατηγορίας είναι η αλήθεια

  10. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Κοίτα για το σκούτερ και την πόλη έχουν ένα πλεονέκτημα λόγω της συνεχούς μετάδοσης στο να πεταχτούν μπροστά από φανάρι σε φανάρι.

    Και ναι δύο άτομα θα τα κινήσει αξιοπρεπώς από τράβηγμα.

    Ωστόσο όσο φορτώνεται τόσο είναι πιο ξερή η αντίδραση του και το κοπανημα γίνεται πιο έντονο.

    Το μόνο θετικό είναι ότι μπορεί να σου φύγει η πέτρα από τα νεφρά τσάμπα... χαχαχα, αλλά θα ψάχνεις τα σφραγίσματα σου.

    Επίσης δεν ξέρω για την αξιοπιστία των Beverly σε μεταχειρισμένο...?
    Τέλος το sv δες το από κοντά...είναι πολύ ωραίο και παίζει και από 4,5 χιλιάδες... πιστεύω αξίζει.

    Κάνε όμως δοκιμές...πάρε ένα σκούτερ και δες πως πάει στα 30 άλογα
    Καβάλα μια μηχανή και δες αντίστοιχα
    Όλα θα ξεδιαλύνουν γρήγορα μέσα σου
    Τελευταία τροποποίηση από Dimmanoukas; 27/06/2023 στις 20:14. Αιτία: Συμπλήρωση ολόκληρου μηνύματος

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Για τις αναρτήσεις των περισσότερων σκούτερ ξέρω. Αλλά είμαι εκπαιδευμένος, 10 χρόνια με 125αρι σκούτερ μέτριας ποιότητας, έχω νιώσει όλες της λακούβες της Θεσσαλονίκης

    Εν το μεταξύ σήμερα γυρνοντας από δουλειά ήμουν στο φανάρι δίπλα δίπλα με ένα beverly και απ' την άλλη ένα mt-07 και είμαι έτοιμος να πουλήσω κάνα καναπέ, καμία τηλεόραση απ' το σπίτι, να πάω πάρω το Yamaha

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Εν τω μεταξύ πουλάνε τα mt7 του 2015 που τότε κάναν 6 χιλιάρικα γύρω στα 5000€ σήμερα οκτώ χρόνια μετά.Παράνοια

    Ψαχνε μήπως κάτσει καμία ευκαιρία σαν αυτή του παιδιού με το clx . Υπάρχουν πάντα κάποιοι που τα δίνουν μετά από λίγους μήνες . Αλλιώς κανά er 6n δεκαετίας με abs ίσως.

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Το cfmoto στην έκδοση του heritage είναι κλοπή για αυτό που είναι (με την καλή έννοια)

    Ονομαστική τιμή 6.300 πράγμα που σημαίνει ότι το όριο των 5.000 σε καλομεταχειριμενο, δεν είναι ουτοπικό. Στην Αθήνα στο car έτρεχαν άλλες τέσσερις αγγελίες πριν πάρω το δικό μου.

    Βέβαια έχει ένα μεγάλο μείον ότι μάλλον καίει λίγο παραπάνω.
    Εγώ δεν είμαι δείγμα γιατί τώρα μαθαίνω αλλά ίσως να είναι λίγο πιο τσιμπημενη η κατανάλωση του, πχ σε σχέση με 4αρια του mt και άλλων.

    Επίσης κατ' εμέ, εφόσον υπάρχει μεταφορικό μέσο, ψαξτο περισσότερο και πάρε το χρόνο σου...οδήγησε όσα περισσότερα μπορείς και κάνε υπομονή για να δεις εάν μπορείς να πας έως τα πέντε γιατί εκεί ανοίγει άλλο παράθυρο στα μτχ.

    Επίσης όταν με το καλό βγει το καλοκαίρι και μπούνε σιγά σιγά τα κρύα συνήθως μπαίνουν και κάποιες αγγελίες και ίσως πέφτουν και λιιιιγο οι τιμές.
    Τελευταία τροποποίηση από Dimmanoukas; 28/06/2023 στις 17:43. Αιτία: Διόρθωση ορθογραφίας

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis.a Προβολή μηνύματος
    Για τις αναρτήσεις των περισσότερων σκούτερ ξέρω. Αλλά είμαι εκπαιδευμένος, 10 χρόνια με 125αρι σκούτερ μέτριας ποιότητας, έχω νιώσει όλες της λακούβες της Θεσσαλονίκης

    Εν το μεταξύ σήμερα γυρνοντας από δουλειά ήμουν στο φανάρι δίπλα δίπλα με ένα beverly και απ' την άλλη ένα mt-07 και είμαι έτοιμος να πουλήσω κάνα καναπέ, καμία τηλεόραση απ' το σπίτι, να πάω πάρω το Yamaha
    Με λίγη προσοχη για πρώτη μηχανή το ΜΤ07 πάντως

  15. #60
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis.a Προβολή μηνύματος
    Για τις αναρτήσεις των περισσότερων σκούτερ ξέρω. Αλλά είμαι εκπαιδευμένος, 10 χρόνια με 125αρι σκούτερ μέτριας ποιότητας, έχω νιώσει όλες της λακούβες της Θεσσαλονίκης

    Εν το μεταξύ σήμερα γυρνοντας από δουλειά ήμουν στο φανάρι δίπλα δίπλα με ένα beverly και απ' την άλλη ένα mt-07 και είμαι έτοιμος να πουλήσω κάνα καναπέ, καμία τηλεόραση απ' το σπίτι, να πάω πάρω το Yamaha
    Μπα, δεν κάνεις τίποτα, χάρισα εγώ 2 καναπέδες σε άριστη κατάσταση, πριν λίγο καιρό....


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φτάνει με τα σκούτερ , επιστροφή στις μοτοσυκλέτες
    από panoosss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2022, 23:43
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 19:51
  3. κοντηνη βολτα αυριο με το σκουτερ κλαμπ.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2006, 18:36
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF