Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 71

Θέμα: Φτάνει με το σκούτερ, ώρα για μηχανή!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2023
    Μηνύματα
    21

    Φτάνει με το σκούτερ, ώρα για μηχανή!

    Καλησπέρα παιδιά. Θέλω ιδέες από τους πιο έμπειρους.
    Κάτοχος σκούτερ εδώ και 10 χρόνια, 125 κυβικά, 9 άλογα, ικανότητα μεταφοράς έως 4 σακούλες σούπερ μάρκετ
    Ήρθε η ώρα για ανανέωση. Πάντα υπήρχε το απωθημένο για μια μηχανή. Η ανάγκες μου βέβαια φωνάζουν πάρε ένα σκούτερ 250-300 κυβικά. Κάθε μέρα πάνε έλα δουλειά (15χιλιομετρα), ΣΚ καμία βόλτα στη πόλη (Θεσσαλονίκη).
    Παρ όλα αυτά, θέλω να κάνω το πέρασμα μου από μια μηχανή για κάποια χρόνια τουλάχιστον με την οποία θα καλύπτω τις καθημερινές μετακινήσεις και καμιά βόλτα προς τα έξω (100-200 κμ)

    Τώρα πάμε στο γρίφο επιλογή μηχανής.
    Είμαι 30, 1.80 και 90κιλα, εμπειρία από μηχανές μηδενική θα πω, εκτός απ' τα μαθήματα για το δίπλωμα πριν 10 χρόνια, και 4-5 βόλτες το τετράγωνο με μηχανές φίλων.

    Μπάτζετ: 4000-4200 για τη μηχανή, συν κάτι ψιλά για κάνα συμμάζεμα αν χρειάζεται

    Θέλω κάτι όσο γίνεται αξιόπιστο, από κατανάλωση οκ μην παντρευτώ και τον βενζινα

    Με μια έρευνα στην αγορά, αυτα που έχω ξεχωρίσει:
    ΚΤΜ 390 duke, με προβληματισμό για την αξιοπιστία και λίγο το μικρό του μέγεθος
    ΜΤ-03 μου αρέσει πολύ, ίσως χρειαστεί να κάνω καμιά οικονομία ακόμα κάνα 500αρι αν θέλω του 15' και μετά
    BMW G310r, ίδια φιλοσοφία με τα δύο πάνω νομίζω
    Yamaha Xt660, πάντα μ άρεσε αυτό το μηχανάκι, απλά βλέπω τις τιμές λίγο στο θεό για μοντέλα 15+ ετών

    Μ αρέσουν πολύ τα motard και τα γυμνά, δεν ξέρω βέβαια πόσο μπορώ να εμπιστευτώ τα ΚΤΜ που παίζουν σ αυτά τα λεφτά που είναι και πριν το 2010 όλα

    Bonus: Μηχανες που μ άρεσαν οπτικά και μόνο σ' αυτά τα λεφτά χωρίς να χω ψάξει κάτι, aprilia dorsoduro 750 έχει αρκετά, κάνα δυο Ducati Hypermotard 796

    Συγνώμη για το σεντόνι, ευχαριστούμε όσους αφιερώσουν λίγο χρόνο να απαντήσουν

    Disclaimer: Ξέρω ότι μπορώ να πάρω κούτα κινεζικό σ αυτά τα λεφτά, αλλά δεν είναι στις πρώτες μου επιλογές
    Τελευταία τροποποίηση από Vasilis.a; 07/06/2023 στις 00:36.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Δες και τα aprilia Pegaso strada με τα μισά λεφτά περίπου και θα με θυμηθείς.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Πάρε κανά 250-300ρακι καινούργιο,ναχεις εγγύηση καί ABS για την ασφάλεια σου,και άσε τα αρχαιολογικά χρεπια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Ο,τι και να παρεις, να εχει ABS.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Σε γυμνο σε αυτα τα λεφτα, τι λες για το sv650; λογικη καταναλωση, αξιοπιστο και ομοιο μοτερ με το vstrom, αρα ανταλλακτικα ευκολα προσβασιμα.

  6. #6
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis.a Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Θέλω ιδέες από τους πιο έμπειρους.
    Κάτοχος σκούτερ εδώ και 10 χρόνια, 125 κυβικά, 9 άλογα, ικανότητα μεταφοράς έως 4 σακούλες σούπερ μάρκετ ������
    Ήρθε η ώρα για ανανέωση. Πάντα υπήρχε το απωθημένο για μια μηχανή. Η ανάγκες μου βέβαια φωνάζουν πάρε ένα σκούτερ 250-300 κυβικά. Κάθε μέρα πάνε έλα δουλειά (15χιλιομετρα), ΣΚ καμία βόλτα στη πόλη (Θεσσαλονίκη).
    Παρ όλα αυτά, θέλω να κάνω το πέρασμα μου από μια μηχανή για κάποια χρόνια τουλάχιστον με την οποία θα καλύπτω τις καθημερινές μετακινήσεις και καμιά βόλτα προς τα έξω (100-200 κμ)

    Τώρα πάμε στο γρίφο επιλογή μηχανής.
    Είμαι 30, 1.80 και 90κιλα, εμπειρία από μηχανές μηδενική θα πω, εκτός απ' τα μαθήματα για το δίπλωμα πριν 10 χρόνια, και 4-5 βόλτες το τετράγωνο με μηχανές φίλων.

    Μπάτζετ: 4000-4200 για τη μηχανή, συν κάτι ψιλά για κάνα συμμάζεμα αν χρειάζεται

    Θέλω κάτι όσο γίνεται αξιόπιστο, από κατανάλωση οκ μην παντρευτώ και τον βενζινα

    Με μια έρευνα στην αγορά, αυτα που έχω ξεχωρίσει:
    ΚΤΜ 390 duke, με προβληματισμό για την αξιοπιστία και λίγο το μικρό του μέγεθος
    ΜΤ-03 μου αρέσει πολύ, ίσως χρειαστεί να κάνω καμιά οικονομία ακόμα κάνα 500αρι αν θέλω του 15' και μετά
    BMW G310r, ίδια φιλοσοφία με τα δύο πάνω νομίζω
    Yamaha Xt660, πάντα μ άρεσε αυτό το μηχανάκι, απλά βλέπω τις τιμές λίγο στο θεό για μοντέλα 15+ ετών

    Μ αρέσουν πολύ τα motard και τα γυμνά, δεν ξέρω βέβαια πόσο μπορώ να εμπιστευτώ τα ΚΤΜ που παίζουν σ αυτά τα λεφτά που είναι και πριν το 2010 όλα

    Bonus: Μηχανες που μ άρεσαν οπτικά και μόνο σ' αυτά τα λεφτά χωρίς να χω ψάξει κάτι, aprilia dorsoduro 750 έχει αρκετά, κάνα δυο Ducati Hypermotard 796

    Συγνώμη για το σεντόνι, ευχαριστούμε όσους αφιερώσουν λίγο χρόνο να απαντήσουν

    Disclaimer: Ξέρω ότι μπορώ να πάρω κούτα κινεζικό σ αυτά τα λεφτά, αλλά δεν είναι στις πρώτες μου επιλογές
    Καλησπέρα, σχετικά με το 390 KTM έχω ακούσει καλά λόγια .
    Ίδια περίπτωση σε πιο χαλαρό μοτεράκι είναι και το Kawasaki 300.

    Για μοταρντ με αρκουδόγκαζο και ροπάρα από σκούτερ δεν ξέρω αν θα στο πρότεινα. Ειναι χαοτική η διαφορά και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να το οδηγήσεις. (επειδή ανέφερες Dorsoduro & Hypermotard. )
    Για καταναλώσεις κοιτάς για μοντέλα μετά το 15. Αλλιώς το 6ρι/100 χλμ είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων .

    Φτηνή λύση και για πείραμα σε Motard θα ήταν το XTX. Αν δεν σου κάνει φεύγει εύκολα μετά.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Πολυ εύκολο και οικονομικό είναι
    και το versys 650 αν αρέσει.

  8. #8
    suzuki sv - sfv, kawasaki er - versys, honda nc 700 - cb(f-x)
    MM#93

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παρε ενα γυμνό 500αρι honda να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να ζοριζεσαι, να είσαι οικονομικός και άνετος.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-suzuki-sv-650

    θα σου ελεγα μτ-07 αλλα οι πωλητες νομιζουν οτι θα βγάλουν και κερδος με μοτοσυκλέτα δεκαετίας οπότε μην τους κανεις την χάρη. μτ-03 ειναι το καλυτερο απο αυτα που εβαλες. το 390 εχει θεματακια αλλα οχι κατι φοβερο. 310 μην κοιτας καν.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά
    Όντως θέλω κάτι με abs όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω
    Το Sv650 ωραίο φαίνεται, απλά το βλέπω λίγο πάνω απ' το μπάτζετ μου, θα το χω υπόψιν
    Το Aprilia pegaso το χω δει, μ αρέσει το στήσιμο και είναι και φθηνό, αλλά 15ετιας και πάνω ότι βλέπω
    Για τα υπόλοιπα μου φαίνονται λίγο ογκώδη για πόλη, κίνηση κτλ?? Ή κάνω λάθος

    Κανένας κάτοχος mt-03 ή bmw g310r, να δώσει καμία παραπάνω πληροφορία??
    Το Ζ300 δεν το βάζω γτ πρέπει να έχει συνολικά ένα μεταχειρισμένο στο καρ

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Ναι το είδα σήμερα αυτό, όταν πρότεινε ο φίλος το sv650. Πένα φαίνεται

    Λιιιιγο το φανάρι με χαλάει, μου κάνει πολύ 90'-00'

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Το 390 φαίνεται να είναι το ιδανικό για είσοδο σε μοτοσυκλέτα. Μικρό, σβέλτο και ευέλικτο. Όμως μονοκύλινδρο (κακό για εκτός πόλη) και μαλλον μικρό για το μποι σου.

    Το sv που αναφέρθηκε επίσης πολύ καλή πρόταση, όπως και το er. Υποθέτω θα σε βολέψουν περισσότερο λόγω μεγέθους, δεν καίνε τον άμπακο και είναι αρκετά ευέλικτα μέσα στην πόλη.

    Για ποιο καινούργιο θα πρότεινα το cb500F, κινείται στην ίδια κατευθυνση με τα παραπάνω με οικονομικό, ροπάτο και αξιόπιστο κινητήρα. Ο 500αρης της χοντα έχει αποδείξει την αξία του.


    Γενικά με τις παραπάνω μοτοσυκλέτες δεν θα δυσκολευτείς καθόλου και δεν θα τρομάξεις ποτέ. Είναι εύκολες και μανιτζεβελες.

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vasilis.a Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά
    Όντως θέλω κάτι με abs όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω
    Το Sv650 ωραίο φαίνεται, απλά το βλέπω λίγο πάνω απ' το μπάτζετ μου, θα το χω υπόψιν
    Το Aprilia pegaso το χω δει, μ αρέσει το στήσιμο και είναι και φθηνό, αλλά 15ετιας και πάνω ότι βλέπω
    Για τα υπόλοιπα μου φαίνονται λίγο ογκώδη για πόλη, κίνηση κτλ?? Ή κάνω λάθος

    Κανένας κάτοχος mt-03 ή bmw g310r, να δώσει καμία παραπάνω πληροφορία??
    Το Ζ300 δεν το βάζω γτ πρέπει να έχει συνολικά ένα μεταχειρισμένο στο καρ
    To 310 της Bmw για μένα είναι εντελώς Not value for money.
    Νομίζω για όλους μας. Δεν έχει τον Premium χαρακτήρα που έχουν τα μεγαλύτερα της μάρκας και γενικά δεν το πολυσυμπαθώ.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Το bmw το έβαλα στο παιχνίδι γτ μοιάζει σε στήσιμο με το duke και το Mt, και βρίσκεις γύρω στα 4.000.

    Τώρα από ποιότητα κατασκευής δεν ξέρω αν συγκρίνεται με τα άλλα δύο, σίγουρα είναι αρκετά πιο αδύναμο απ' ότι είδα

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φτάνει με τα σκούτερ , επιστροφή στις μοτοσυκλέτες
    από panoosss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2022, 23:43
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 19:51
  3. κοντηνη βολτα αυριο με το σκουτερ κλαμπ.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2006, 18:36
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF