Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 87

Θέμα: Αυστρία - Ιταλία με το Er6-n

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Παντελή, υπέροχες φωτό με ταξίδεψες νοερά.
    Με το καλό και στο nordcap εύχομαι!
    Να είσαι καλά φίλε μου, ό, τι καλύτερο

  2. #62
    Νέο μέλος Το avatar του/της NickBel
    Εγγραφή
    07/11/2021
    Μηνύματα
    16
    Από την πρώτη φωτό που ανέβασες ήξερα ότι θα μας στείλεις πάλι!

    Μπράβο σου, υπέροχα όλα να είσαι καλά να μας ταξιδεύεις.

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Πολύ ωραία όλα...η γραφή, οι φωτογραφίες, οι πληροφορίες.

    Να είσαι πάντα καλά και εις άλλα με υγεία.

  4. #64
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου χαίρομαι πολύ που σου άρεσε η παρουσίαση και σου χάρισε ένα χαμόγελο που τόσο έχουμε ανάγκη όλοι μας!

    Με αυτό το χαμόγελο μπορεί επίσης κανείς να κερδίσει πολλά σε ένα ταξίδι, και σου το λέω εγώ που δεν το έχω καθόλου στον συγκεκριμένο τομέα.

    Στο ταξίδι λοιπόν πάντα να γεμίζεις το ντεπόζιτο όσο παίρνει και μέχρι τον λαιμό, και να το ζητάς χαμογελαστά / ευγενικά από τον υπάλληλο, και επειδή σε πολλές χώρες υπάρχουν self service πρατήρια εκεί μπορείς να φουλάρεις πραγματικά με την ησυχία σου. Αυτή η έξτρα ποσότητα μπορεί να σε "σώσει" αν κάτι πάει στραβά.

    Επίσης δεν μπαίνεις ποτέ στον αυτοκινητόδρομο χωρίς να έχεις φουλάρει προηγουμένως, ποτέ όμως, και εκεί ακολουθείς και την πιο συντηρητική προσέγγιση, δηλαδή ανεφοδιάζεσαι όσο πιο συχνά επιβάλλει η λογική και δεν ρισκάρεις ποτέ λαμπάκια και ρεζέρβες. Αν γίνει η στραβή και δεν υπάρχει πρατήριο στην εθνική, βγαίνεις και ψάχνεις σε κατοικημένα μέρη ή με τη βοήθεια του GPS, προτού φτάσεις να είσαι με την ψυχή στο στόμα.

    Γενικά θα σου πρότεινα όποτε σταματάς σε πρατήριο ακόμα και για άλλους λόγους, πχ ξεκούραση, λίπανση αλυσίδας, τουαλέτα κλπ, να βάζεις και βενζίνη, στα όρια της λογικής πάντα.

    Επίσης αναλόγως το πώς νιώθεις είναι καλό να βάζεις βενζίνη και να ελέγχεις την πίεση των ελαστικών πιο άνετα, αφού έχεις ξαρματώσει και ξεκουραστεί, ώστε την επομένη να μπορείς να φορτώσεις και να ξεκινήσεις άμεσα και με μία έννοια λιγότερη.

    Με τα παραπάνω υπόψιν δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και θα βρεις εύκολα τη ζώνη άνεσης μόνος σου

    Σε ευχαριστώ και πάλι από καρδιάς και σου εύχομαι ένα υπέροχο ταξίδι στα όμορφα μέρη που διάλεξες! Με το καλό να κινήσεις όταν έρθει η ώρα
    Σε ευχαριστώ πολύ Παντελή, δε χρειάζομαι τίποτα περισσότερο από όσα έγραψες!

    Να 'σαι καλά!


  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Παντελή μπράβο που ακόμα κάνεις πράγματα που αγαπάς εύχομαι να συνεχίσεις για πολλα χρόνια να ταξιδεύεις και να μας ταξιδεύεις.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  6. #66
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    549
    ωραιες βολτες κανεις ρε Παντελο...και ομορφες εικονες μας φερνεις επιστρφοντας...

    να εισαι καλα ...συνεχισε..
    ..without engineers, science is just philosophy..

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία όλα...η γραφή, οι φωτογραφίες, οι πληροφορίες.

    Να είσαι πάντα καλά και εις άλλα με υγεία.
    Σε ευχαριστώ πολύ

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Παντελή μπράβο που ακόμα κάνεις πράγματα που αγαπάς εύχομαι να συνεχίσεις για πολλα χρόνια να ταξιδεύεις και να μας ταξιδεύεις.
    Όσο τσουλάμε, γυρνάμε

    Να είσαι καλά!

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    ωραιες βολτες κανεις ρε Παντελο...και ομορφες εικονες μας φερνεις επιστρφοντας...

    να εισαι καλα ...συνεχισε..
    Σε ευχαριστώ Τάσο, καλή συνέχεια σε όλους μας

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Λοιπόν, με τα πολλά κατάφερα να συναρμολογήσω και το βιντεάκι

    Πρώτα οι φουρκέτες του Ferner Garten με θέα τη μεγάλη λίμνη και αμέσως μετά η κατάβαση από την καρδιά του παγετώνα:

    https://www.youtube.com/watch?v=CKGin-dv4-0&t=316s

    Έβαλα το καμεράκι στην κάθοδο και το βίντεο έχει ωραία ροή - πέτυχα για μια φορά και την ανάλυση 4Κ οπότε είναι ακόμα καλύτερο σε Smart TV

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Εκεί που μόλις είχα αποφασίσει να μην κατέβω και φέτος Ελλάδα με τη μηχανή μπαίνω στο μοτο και βλέπω αυτό

    Υπέροχη διήγηση και φανταστικές φωτογραφίες που μας ταξιδεύουν. Μπράβο. Η εσύ είσαι περιπτωσάρα πάντως η εγώ δεν μπορώ απλά να το πάρω απόφαση. Μου φαίνεται βουνό. Τέλος πάντων κλάψα τέλος πάντα τέτοια και πάντα τέτοιες παρουσιάσεις για να τα ζούμε κι εμείς όσο γίνεται

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mastrojohnny Προβολή μηνύματος
    Εκεί που μόλις είχα αποφασίσει να μην κατέβω και φέτος Ελλάδα με τη μηχανή μπαίνω στο μοτο και βλέπω αυτό

    Υπέροχη διήγηση και φανταστικές φωτογραφίες που μας ταξιδεύουν. Μπράβο. Η εσύ είσαι περιπτωσάρα πάντως η εγώ δεν μπορώ απλά να το πάρω απόφαση. Μου φαίνεται βουνό. Τέλος πάντων κλάψα τέλος πάντα τέτοια και πάντα τέτοιες παρουσιάσεις για να τα ζούμε κι εμείς όσο γίνεται
    Σε ευχαριστώ φίλε μου για τα όμορφα λόγια.

    Καλά, το ότι εγώ είμαι "περιπτωσάρα" από πολλές απόψεις είμαι αλλά η κάθε περίσταση είναι διαφορετική.

    Το Ελλάδα - Ολλανδία και πίσω, πώς να το κάνουμε, μια κάποια σκέψη τη θέλει!

    Γιατί δεν αρχίζεις με κάτι πιο light, δεν είχες γράψει ότι έχεις φίλους στη Γερμανία;

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Να βάλω εδώ και αυτά που υποσχέθηκα

    Η συνολική απόσταση αγγίζει τις 2400χλμ, σε διάρκεια ταξιδιού έξι ημερών (καθώς η μία επιπλέον διανυκτέρευση ήταν έκτακτη). Οι χάρτες με τα καλύτερα κομμάτια της διαδρομής επί ιταλικού και αυστριακού εδάφους (εγώ είχα βάση το Feichten):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης (17).jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	109,9 KB 
ID:	444208

    Από Βερόνα προς Αυστρία η καλή διαδρομή εκτός αυτοκινητοδρόμου είναι μέσω της SS12:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης (16).jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	109,3 KB 
ID:	444207

    Επιλέγετε αποφυγή αυτοκινητοδρόμου στο GPS και απολαμβάνετε!

    Το ταξίδι λοιπόν κράτησε, αναγκαστικά μία εβδομάδα και κόστισε χονδρικά 900 ευρώ. Παρόλο που αγαπώ την ΑΝΕΚ από τις εποχές του Κύδων και των 12 κόμβων, καθώς επίσης και το θαλασσινό ταξίδι εν γένει λόγω γονιδίων, η αλήθεια είναι ότι πληρώνεις μια ποντικότρυπα, μισό κρεβάτι και φαγητό φυλακής χρυσάφι. Ίδια τιμή ο καφές και το νερό στο πλοίο με τον σπέσιαλ καφέ στο Pedrocchi, μόνο που στην Πάδοβα φέρανε μαζί και εξαιρετικά κουλουράκια! Τεσσεράμιση ευρώ η μπύρα των 330ml στο κατάστρωμα και στο self service εστιατόριο. Αδιανόητες καθυστερήσεις πάντα και εντελώς εκτός λογικής.

    Τέλος πάντων, δεν θα επεκταθώ γιατί ή άλλη μισή αλήθεια είναι ότι παρόλα αυτά το καράβι αξίζει, γιατί προσφέρει φοβερή ευελιξία στον σχεδιασμό και αμεσότερη προσέγγιση εξαιρετικών προορισμών σε λογικά χρονοδιαγράμματα. Απλώς δεν κλείνεις καμπίνα και δεν αφήνεις ούτε ευρώ εν πλω και το κόστος μειώνεται δραματικά (133 αντί 200 ευρώ αναλόγως επιλογής εισιτηρίου).

    Εκεί που πλήρωσα αρκετά έως πολλά περισσότερα από άλλα παρόμοια ταξίδια ήταν στη διαμονή, αφενός γιατί ταξίδευα μόνος και δεν μοιράζονταν τα έξοδα και αφετέρου γιατί το πάρκινγκ και η εγγύτητα στο κέντρο είναι κάτι που πληρώνεις ευθέως ή πλαγίως. Αν είχα παρέα θα γλίτωνα κοντά 150 ευρώ έξοδα διαμονής, αλλά χαλάλι τους!

    Μόνο στο έρημο ακόμη Ρίμινι βρήκα δωμάτιο με 25 ευρώ και αυτή, ούτως ή άλλως, ήταν εκτός προγράμματος διανυκτέρευση λόγω ΑΝΕΚ

    Hotel Odeon, Rimini 25 ευρώ

    Β&Β Tre passi, Verona 61 ευρώ

    Hotel Tia Apart, Kaunertal (για δύο νύχτες) 150 ευρώ

    Hotel Saggitario, Padova 60 ευρώ

    Όλα τα καταλύματα ήταν πολύ καλά και τα συνιστώ, έχω και τα αντίστοιχα reviews στο Booking.com.

    Οι τιμές στο φαγητό μου φάνηκαν, κατά περίπτωση, πιο λογικές από το παρελθόν και προσιτές ακόμα και σε «επικίνδυνες» για το πορτοφόλι περιοχές. Η βενζίνη ήταν παντού φθηνότερη από την Ελλάδα, είδα μέχρι και 1,62 σε πρατήρια self service, και το Erάκι αστέρι, οπότε έβγαλα έναν μέσο όρο 5l/100km, περίπου 200 ευρώ ή 120 λίτρα βενζίνης ή 7,7 γεμίσματα.

    Με τα νούμερα δεν τα πήγαινα ποτέ καλά, οπότε αν κάνω λάθος διορθώστε με

    Το συμπέρασμα είναι ότι με εγκράτεια ερημίτη μοναχού στο πλοίο και παρέα, τα συνολικά έξοδα μπορούν να συγκρατηθούν σχετικά άνετα μεταξύ οκτακοσίων και εννιακοσίων ευρώ με τα διόδια, το φαγητό και τα ψιλά – νερά, καφέδες στον δρόμο κλπ – για ένα τέτοιο ταξίδι, σύμφωνα με τους ταπεινούς μου υπολογισμούς.

  14. #74
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ φίλε μου για τα όμορφα λόγια.

    Καλά, το ότι εγώ είμαι "περιπτωσάρα" από πολλές απόψεις είμαι αλλά η κάθε περίσταση είναι διαφορετική.

    Το Ελλάδα - Ολλανδία και πίσω, πώς να το κάνουμε, μια κάποια σκέψη τη θέλει!

    Γιατί δεν αρχίζεις με κάτι πιο light, δεν είχες γράψει ότι έχεις φίλους στη Γερμανία;
    Με την καλή έννοια το γράφω. Για φέτος έτσι και αλλιώς φινίτο. Ίσως πάω Δρέσδη το φθινόπωρο όπως είπες μήπως και γυρίσει ο διακόπτης για του χρόνου

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mastrojohnny Προβολή μηνύματος
    Με την καλή έννοια το γράφω. Για φέτος έτσι και αλλιώς φινίτο. Ίσως πάω Δρέσδη το φθινόπωρο όπως είπες μήπως και γυρίσει ο διακόπτης για του χρόνου
    Ναι, ναι και ναι!

    Κάνε μία πρόβα τζενεράλε σε μικρότερη κλίμακα χωρίς άγχος και βάλε μέσα μπαγκάζια, φουλ εξοπλισμό και χιλιόμετρα σε εθνική, επαρχιακούς και στον προορισμό με τους φίλους σου

    Να ξέρεις ότι, αναλόγως αναβάτη, μετά από δύο - τρεις ημέρες στη σέλα "κολλάς" με τη μοτοσικλέτα σε βαθμό που γίνεται προέκταση του εαυτού σου και η οδήγηση γίνεται ακόμα πιο απολαυστική. Αυτό συμβαίνει μόνο στο πολυήμερο ταξίδι, όσο καλά και αν νομίζεις πως γνωρίζεις τη μοτοσικλέτα σου, και είναι υπέροχο αλλά θέλει και την ανάλογη προσοχή

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τοσκάνη - Γαλλία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2023, 10:44
  2. Μαγικά Βαλκάνια με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2021, 10:22
  3. Αλβανία - Κροατία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2019, 09:49
  4. Στη Ρουμανία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2019, 19:18
  5. Ιταλία - Ελβετία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2019, 09:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF