Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 87 από 87

Θέμα: Αυστρία - Ιταλία με το Er6-n

  1. #76
    Νέο μέλος Το avatar του/της NickBel
    Εγγραφή
    07/11/2021
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, με τα πολλά κατάφερα να συναρμολογήσω και το βιντεάκι

    Πρώτα οι φουρκέτες του Ferner Garten με θέα τη μεγάλη λίμνη και αμέσως μετά η κατάβαση από την καρδιά του παγετώνα:

    https://www.youtube.com/watch?v=CKGin-dv4-0&t=316s

    Έβαλα το καμεράκι στην κάθοδο και το βίντεο έχει ωραία ροή - πέτυχα για μια φορά και την ανάλυση 4Κ οπότε είναι ακόμα καλύτερο σε Smart TV
    Με 100 πηγαίνεις στα βουνά

    Σε μία βούτα που κάνεις με το κράνος φαίνεται το κοντέρ καηκες αν το δει κανένας αυστριακός το βίντεο

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NickBel Προβολή μηνύματος
    Με 100 πηγαίνεις στα βουνά

    Σε μία βούτα που κάνεις με το κράνος φαίνεται το κοντέρ καηκες αν το δει κανένας αυστριακός το βίντεο
    Λες;

    Το μόνο "θέμα" που έχω με το καμεράκι είναι ότι πρέπει να κρατώ το κεφάλι και το σώμα σχετικά σταθερά και επειδή είμαι μαθημένος να κινούμαι όταν στρίβω πρέπει να το θυμίζω διαρκώς στον εαυτό μου!

    Αυτό που αναφέρεις έγινε κατά λάθος αλλά εκεί που γυρνώ το κεφάλι προς τη λίμνη ή το τοπίο το κάνω ηθελημένα για να φανεί καλύτερα το τοπίο

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Και δύο λόγια για τον νέο εξοπλισμό που δοκίμασα και κάποιες προτάσεις για αξεσουάρ που διευκόλυναν πολύ το ταξίδι μου, με την ελπίδα να φανούν χρήσιμα σε κάποιους τώρα ή στο μέλλον

    Ωτοασπίδες μοτοσικλέτας Alpine Moto Safe Race

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tcPWvS5 - Imgur-1.jpg 
Προβολές:	278 
Μέγεθος:	107,1 KB 
ID:	444367

    Εξαιρετικές για χρήση στον αυτοκινητόδρομο όπου νομίζεις ότι είσαι σε αυτοκίνητο και δεν χρειάζονται και τα ακουστικά για τις οδηγίες του GPS. Πολύ άνετες και με φυσική αίσθηση καθώς μπλοκάρουν μόνο αυτά που δεν θέλεις να ακούς. Με πλακέ ακουστικά ψείρες πάνω από τις ωτοασπίδες και την ένταση στο τέρμα ακούς και το GPS αν το έχεις ανάγκη. Τελικά ο γέρος σκύλος μαθαίνει νέα κόλπα καθώς ποτέ μέχρι τώρα δεν χρησιμοποίησα προστασία ακοής, μου άρεσαν όμως τόσο πολύ που τις συστήνω ανεπιφύλακτα! Πολύ καλή και απαραίτητη και η θήκη τους επειδή το μόνο που πρέπει να προσέχετε είναι να μην τις χάσετε γιατί είναι μικρές στο μέγεθος και ακριβές.

    Καλοκαιρινά γάντια Spidi Flash KP

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	flash-kp-b110k3-486_1.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	444368

    Τα δοκίμασα τόσο στο ταξίδι όσο και σε πλήρως καλοκαιρινές συνθήκες πρόσφατα στη Χαλκιδική. Ήθελα ένα καλοκαιρινό γάντι ελαφρύ και άνετο αλλά όχι ανέκδοτο από πλευράς ασφάλειας και, παρόλο που το συγκεκριμένο δεν έχει καθόλου μέρη από mesh ή πλήρως διάτρητα, κάνει φοβερή δουλειά από πλευράς ροής αέρα και άνεσης στη χρήση. Εξαιρετικά στον χειρισμό, τα πήρα και ανοιχτόχρωμα για να είναι ακόμα πιο δροσερά. Τα γάντια της Spidi ταιριάζουν…γάντι στα χέρια μου και ούτως ή άλλως η ποιότητα κατασκευής και εφαρμογής του είναι πολύ υψηλή, στην παλάμη και σε όλο το προϊόν συνολικά. Συμπληρώνουν άριστα την καλοκαιρινή περιβολή μου και φοριούνται άνετα εκτός αυτοκινητοδρόμου μέχρι τα πρώτα σοβαρά κρύα.

    Σφουγγαράκι ζελατίνας V2 Sponge

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ezgif.com-webp-to-jpg.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	37,7 KB 
ID:	444369

    Το είχα πρωτοαναφέρει και δοκιμάσει στον ταξίδι στην Μάλτα, κράτησε οριακά τρία χρόνια και τρία «μεγάλα» ταξίδια όπου δούλευε υπερωρίες, πάντα μόνο με νερό και μία σταγόνα αντιβακτηριδιακό σαπούνι. Ειδικά στο ταξίδι κάνει φοβερή δουλειά με τα πολλά έντομα καθαρίζοντας τη ζελατίνα εύκολα και γρήγορα χωρίς να την καταστρέφει. Αν το δοκιμάσετε θα συνιστούσα να το κόψετε στα δύο ακριβώς στη μέση του V, γιατί το σχήμα είναι το μόνο αρνητικό του, και να χρησιμοποιήσετε τα δύο κομμάτια ξεχωριστά


    Γάντια Spidi Metro WindOut ενδιάμεσα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	c85-026-1_3.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	96,9 KB 
ID:	444370

    Η έκπληξη του ταξιδιού καθώς απεδείχθησαν εξαιρετικά τουριστικά γάντια μεικτών συνθηκών Τα φορούσα και όλο τον χειμώνα στην πόλη και τις βόλτες χωρίς κανένα πρόβλημα. Η πλεκτή μανσέτα καλύπτει τον καρπό και σφραγίζει την ένωση με το τζάκετ, όχι όπως ένα κλασικό χειμερινό gauntlet, αλλά αρκετά για να εξασφαλίζει την άνεση όταν πέφτει λίγο παραπάνω η θερμοκρασία. Το ίδιο ακριβώς κάνει και η εσωτερική επένδυση, χωρίς να φοράς ένα βαρύ και δύσκαμπτο χειμερινό γάντι. Το μειονέκτημα είναι ότι θέλει προσοχή στο βάλε – βγάλε σε σχέση με ένα γάντι χωρίς επένδυση, αλλά είναι θέμα συνήθειας από τη στιγμή που θα «κάτσει» σωστά πάνω στο χέρι. Αντέχει αρκετά και στο νερό, χωρίς να είναι σχεδιασμένο για αυτό. Πολύ άνετο και καλοσχεδιασμένο γάντι για πολλές ώρες στη σέλα και για ευρύ φάσμα θερμοκρασιών και συνθηκών!

    Σφουγγαράκι μανέτας Puig

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	puig-brake-lever-foam-sleeves-universal-black-motoraid_eu_05-746x746.jpg 
Προβολές:	268 
Μέγεθος:	29,2 KB 
ID:	444371

    Το είχα βάλει στη μανέτα του φρένου το φθινόπωρο και προς το τέλος του φετινού ταξιδιού παρέδωσε το πνεύμα λόγω μαζεμένης και πολύ έντονης καταπόνησης, άρα αποδείχτηκε ποιοτικό και ανθεκτικό. Ούτως ή άλλως η συσκευασία έχει δύο, οπότε απλώς το αντικατέστησα

  4. #79
    Τέλεια περιγραφή και φανταστικές φωτογραφιες. ¨οπως είπε και κάποιος φίλος αν μπορεις ανεβασε την διαδρομή.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giovani64 Προβολή μηνύματος
    Τέλεια περιγραφή και φανταστικές φωτογραφιες. ¨οπως είπε και κάποιος φίλος αν μπορεις ανεβασε την διαδρομή.
    Σε ευχαριστώ πολύ, χαίρομαι που σου άρεσε και αυτό το ταξίδι φίλε μου

    Έχω ανεβάσει ήδη πληροφορίες για τη διαδρομή:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Να βάλω εδώ και αυτά που υποσχέθηκα

    Η συνολική απόσταση αγγίζει τις 2400χλμ, σε διάρκεια ταξιδιού έξι ημερών (καθώς η μία επιπλέον διανυκτέρευση ήταν έκτακτη). Οι χάρτες με τα καλύτερα κομμάτια της διαδρομής επί ιταλικού και αυστριακού εδάφους (εγώ είχα βάση το Feichten):

    Συνημμένο 444208

    Από Βερόνα προς Αυστρία η καλή διαδρομή εκτός αυτοκινητοδρόμου είναι μέσω της SS12:

    Συνημμένο 444207

    Επιλέγετε αποφυγή αυτοκινητοδρόμου στο GPS και απολαμβάνετε!

    Το ταξίδι λοιπόν κράτησε, αναγκαστικά μία εβδομάδα και κόστισε χονδρικά 900 ευρώ. Παρόλο που αγαπώ την ΑΝΕΚ από τις εποχές του Κύδων και των 12 κόμβων, καθώς επίσης και το θαλασσινό ταξίδι εν γένει λόγω γονιδίων, η αλήθεια είναι ότι πληρώνεις μια ποντικότρυπα, μισό κρεβάτι και φαγητό φυλακής χρυσάφι. Ίδια τιμή ο καφές και το νερό στο πλοίο με τον σπέσιαλ καφέ στο Pedrocchi, μόνο που στην Πάδοβα φέρανε μαζί και εξαιρετικά κουλουράκια! Τεσσεράμιση ευρώ η μπύρα των 330ml στο κατάστρωμα και στο self service εστιατόριο. Αδιανόητες καθυστερήσεις πάντα και εντελώς εκτός λογικής.

    Τέλος πάντων, δεν θα επεκταθώ γιατί ή άλλη μισή αλήθεια είναι ότι παρόλα αυτά το καράβι αξίζει, γιατί προσφέρει φοβερή ευελιξία στον σχεδιασμό και αμεσότερη προσέγγιση εξαιρετικών προορισμών σε λογικά χρονοδιαγράμματα. Απλώς δεν κλείνεις καμπίνα και δεν αφήνεις ούτε ευρώ εν πλω και το κόστος μειώνεται δραματικά (133 αντί 200 ευρώ αναλόγως επιλογής εισιτηρίου).

    Εκεί που πλήρωσα αρκετά έως πολλά περισσότερα από άλλα παρόμοια ταξίδια ήταν στη διαμονή, αφενός γιατί ταξίδευα μόνος και δεν μοιράζονταν τα έξοδα και αφετέρου γιατί το πάρκινγκ και η εγγύτητα στο κέντρο είναι κάτι που πληρώνεις ευθέως ή πλαγίως. Αν είχα παρέα θα γλίτωνα κοντά 150 ευρώ έξοδα διαμονής, αλλά χαλάλι τους!

    Μόνο στο έρημο ακόμη Ρίμινι βρήκα δωμάτιο με 25 ευρώ και αυτή, ούτως ή άλλως, ήταν εκτός προγράμματος διανυκτέρευση λόγω ΑΝΕΚ

    Hotel Odeon, Rimini 25 ευρώ

    Β&Β Tre passi, Verona 61 ευρώ

    Hotel Tia Apart, Kaunertal (για δύο νύχτες) 150 ευρώ

    Hotel Saggitario, Padova 60 ευρώ

    Όλα τα καταλύματα ήταν πολύ καλά και τα συνιστώ, έχω και τα αντίστοιχα reviews στο Booking.com.

    Οι τιμές στο φαγητό μου φάνηκαν, κατά περίπτωση, πιο λογικές από το παρελθόν και προσιτές ακόμα και σε «επικίνδυνες» για το πορτοφόλι περιοχές. Η βενζίνη ήταν παντού φθηνότερη από την Ελλάδα, είδα μέχρι και 1,62 σε πρατήρια self service, και το Erάκι αστέρι, οπότε έβγαλα έναν μέσο όρο 5l/100km, περίπου 200 ευρώ ή 120 λίτρα βενζίνης ή 7,7 γεμίσματα.

    Με τα νούμερα δεν τα πήγαινα ποτέ καλά, οπότε αν κάνω λάθος διορθώστε με

    Το συμπέρασμα είναι ότι με εγκράτεια ερημίτη μοναχού στο πλοίο και παρέα, τα συνολικά έξοδα μπορούν να συγκρατηθούν σχετικά άνετα μεταξύ οκτακοσίων και εννιακοσίων ευρώ με τα διόδια, το φαγητό και τα ψιλά – νερά, καφέδες στον δρόμο κλπ – για ένα τέτοιο ταξίδι, σύμφωνα με τους ταπεινούς μου υπολογισμούς.
    Αν δεν σου ανοίγει τις φωτό το ποστ είναι στην πέμπτη σελίδα του θέματος

  6. #81
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Πολύ καλές και οι πληροφορίες του "μινι" εξοπλισμού.
    Τις ωτοασπίδες συμπτωματικά τις έχω αγοράσει κι εγώ όπως και καλοκαιρίνα γάντια spidi. Θα αγοράσω χάρη στις πληροφορίες σου και το V2 σφουγγαράκι και θα πάρω μαζί μου και κάποια neopren γαντάκια που έχω και που δεν είχα σκεφθεί να πάρω μαζί μου.
    Τα σφουγγαράκια στη μανέτα του φρένου μόνο; Γιατί όχι και στου συμπλέκτη; Και τέτοια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλές και οι πληροφορίες του "μινι" εξοπλισμού.
    Τις ωτοασπίδες συμπτωματικά τις έχω αγοράσει κι εγώ όπως και καλοκαιρίνα γάντια spidi. Θα αγοράσω χάρη στις πληροφορίες σου και το V2 σφουγγαράκι και θα πάρω μαζί μου και κάποια neopren γαντάκια που έχω και που δεν είχα σκεφθεί να πάρω μαζί μου.
    Τα σφουγγαράκια στη μανέτα του φρένου μόνο; Γιατί όχι και στου συμπλέκτη; Και τέτοια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
    Να είσαι καλά, γράφω τις εντυπώσεις μου μετά από κάθε ταξίδι γιατί με τη συνεχόμενη χρήση φαίνονται πιο εύκολα τα όποια θετικά ή αρνητικά!

    Το V2 είναι κάτι απλό αλλά πολύ πρακτικό και πραγματικά αξίζει, εγώ επειδή είμαι "ψείρας" καθαρίζω όλο το κράνος και τη ζελατίνα με την ησυχία μου και στο τέλος τη γυαλίζω και με το απλό καθαριστικό που έχω στην ίδια τσέπη του tank bag με το V2

    Το σφουγγαράκι το αγόρασα αποκλειστικά για την aftermarket μανέτα του φρένου επειδή είναι πάρα πολύ λεπτή στο σημείο επαφής των δακτύλων και μου έδινε μία "κοκάλινη" αίσθηση:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_7727.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	444381

    Αυτή του συμπλέκτη είναι επίσης aftermarket αλλά με βόλεψε από την αρχή γιατί είναι παχύτερη με σταθερή διάμετρο σε όλη τη διαδρομή.

  8. #83
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία!

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία!
    Να είσαι καλά φίλε μου, να είμαστε όλοι καλά να βολτάρουμε

    Σε ευχαριστώ πολύ!

  10. #85
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Να είσαι καλά, γράφω τις εντυπώσεις μου μετά από κάθε ταξίδι γιατί με τη συνεχόμενη χρήση φαίνονται πιο εύκολα τα όποια θετικά ή αρνητικά!

    Το V2 είναι κάτι απλό αλλά πολύ πρακτικό και πραγματικά αξίζει, εγώ επειδή είμαι "ψείρας" καθαρίζω όλο το κράνος και τη ζελατίνα με την ησυχία μου και στο τέλος τη γυαλίζω και με το απλό καθαριστικό που έχω στην ίδια τσέπη του tank bag με το V2

    Το σφουγγαράκι το αγόρασα αποκλειστικά για την aftermarket μανέτα του φρένου επειδή είναι πάρα πολύ λεπτή στο σημείο επαφής των δακτύλων και μου έδινε μία "κοκάλινη" αίσθηση:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_7727.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	444381

    Αυτή του συμπλέκτη είναι επίσης aftermarket αλλά με βόλεψε από την αρχή γιατί είναι παχύτερη με σταθερή διάμετρο σε όλη τη διαδρομή.
    Σε ευχαριστώ!

  11. #86
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2024
    Μηνύματα
    1
    Πανέμορφο ταξίδι και απίστευτη εμπειρία, τα ταξιδιωτικά σου μέχρι τώρα τα διάβαζα στα αγγλικά και τώρα που τα βλέπω και στα ελληνικά και με περισσότερες λεπτομέρειες είναι ακόμα καλύτερα και οι πληροφορίες πάρα πολύ χρήσιμες - πάντα τέτοια!

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nick76 Προβολή μηνύματος
    Πανέμορφο ταξίδι και απίστευτη εμπειρία, τα ταξιδιωτικά σου μέχρι τώρα τα διάβαζα στα αγγλικά και τώρα που τα βλέπω και στα ελληνικά και με περισσότερες λεπτομέρειες είναι ακόμα καλύτερα και οι πληροφορίες πάρα πολύ χρήσιμες - πάντα τέτοια!
    Καλώς τον

    Στη μεγάλη παρέα του moto.gr είναι πολύ καλύτερα γιατί μοιραζόμαστε τα πάντα με πολλούς και καλούς φίλους!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Τοσκάνη - Γαλλία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2023, 10:44
  2. Μαγικά Βαλκάνια με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2021, 10:22
  3. Αλβανία - Κροατία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2019, 09:49
  4. Στη Ρουμανία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2019, 19:18
  5. Ιταλία - Ελβετία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2019, 09:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF