Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Sr4 Max vs Zontes E350

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2023
    Μηνύματα
    9

    Sr4 Max vs Zontes E350

    Τελικά μετά κόπων και βασάνων..( και μετά από αλλαγή στην επιλογή μοντέλου και εταιρίας γενικα 12625383 φορές) καταλήξαμε στους δύο φιναλίστ.. σμρ πήγα και οδήγησα το voge.. οι εντυπώσεις..? Πολύ δυνατό..!! Είναι maxi scooter σε επιδόσεις και άνεση αλλά συνάμα συμπεριφέρεται σχεδόν σαν παπι στην κίνηση.. πολύ ευχάριστο στην οδήγηση.. δυστυχώς σε κάνα δυο εβδομάδες θα είναι διαθέσιμο το Zontes.. οπότε θα περιμένω να δω και αυτό από κοντά.. η ερώτηση μου είναι η εξής.. τι λένε από αξιοπιστία τα Zontes? Γτ που μίλησα λίγο με τον πωλητή μου λέει πως αντικειμενικά δν τίθεται καν θέμα επιλογής.. είναι έτη φωτός μπροστά το voge σε ποιότητα και αξιοπιστία... Αν και τι θα περίμενε κανείς να πει ο ΠΩΛΗΤΉΣ της Voge.. αλλά η αλήθεια είναι ότι η εταιρεία πράγματι μετα απο λίγο ψάξιμο που έκανα είναι τεράστια και μπορούμε να πουμε πως είναι από της ποιοτικότερες κινεζικές... Οπτικά, σε χώρους και στα gadgets (mirror link , θερμενομενα grips κ.α) είμαι προς στο Zontes.. αλλά αν είναι να θυσιάσουμε την αξιοπιστία και την ποιότητα γενικά τόσο πολύ για τα gadgets καλύτερα να πάμε στο δοκιμασμένο voge... Οπότε... Ακούω κύριοι..!!

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Καλά στα είπαν.... Τα zontes έχουν βάλει βρώμα με το keyless και γενικά με τα ηλεκτρονικά τους, ωραία τα κοκοψίνια αλλά άμα είναι να χαλάνε κάθε τρεις και λίγο... Πήγαινε αβλεπί στο sr4 μόνο καλά λόγια έχω διαβάσει. Εγώ έχω το ΑC 500, το απόλυτο vfm....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 08/06/2023 στις 17:45.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Θα σου γράψω τη σκέψη ως πρώην κάτοχος του zontes m310 που είχα (το έδωσε και πήγα σε μηχανή που ήθελα εξ αρχής)

    Είναι πολύ ωραίο και σαν οδήγηση και σαν επιδόσεις, αφού έχει 33 άλογα ενώ είναι και ελαφρύ, καθώς είναι κόμπακτ. Αυτό είναι και το μείον του για αρκετούς, καθώς ίσως νιώθουν λόγο πιο μαζεμένοι και σίγουρα δεν έχει μεγάλο χώρο κάτω απ' τη σέλα.
    Βέβαια αυτό δεν φαίνεται να είναι θέμα στο 350 δεδομένου ότι έχουν λυθεί αυτά τα θέματα. Η ποιότητα του καλή στα πλαστικά συναρμογή κλπ, έναντι όμως της κορυφαίας του voge.

    Από την άλλη το sr4 σαφώς πιο άνετο, το ίδιο ισχυρό αλλά πιο βαρύ και πιο δεμένο ποιοτικά. Ωστόσο με εξαιρετικά λάστιχα πρώτης τοποθέτησης και εξαιρετικά πίσω αμορτισέρ, σημαντικό για την άμεση του σκούτερ.

    Το αναμενόμενο 350 δεν γνωρίζω τα περιφερειακά του, αλλά για μένα, δεδομένου ότι έχει περπατήσει και λίγο περισσότερο το sr4 και θεωρώ ότι είναι πιο δοκιμασμένο, θα ήταν ξεκάθαρα η επιλογή μου, αλλά θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και η χρηματική διαφορά...το 350 λένε ότι είναι περί τα 5,5?
    Τέλος η αίσθηση μου είναι από γραφόμενα αρκετών ότι η voge έχει ένα εξαιρετικό δίκτυο αντιπροσώπων και service.

    Δεν ξέρω εάν βοήθησα ή τα έκανα χειρότερα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Σας ευχαριστώ και τους δύο.. αυτό είναι ακριβώς το νόημα.. εννοείται πως για δύο παραπάνω κοκοψινια ( ακόμη και για το αισθητικό κομμάτι που δν σας κρύβω το zontes με ελκύει περισσότερο..) δν θα θυσιάσουμε αξιοπιστία και ποιότητα... Με βλέπω αυριο πρωί πρωί για χατζηπαναγιωτη..

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Εάν δεν επείγει η αγορά του, ίσως να περίμενα έτσι για το τυπικό της υπόθεσης για να έβλεπα και το άλλο από κοντά...για να μην μείνεις με την απορία.

    Όχι ότι η αγορά του sr4 θα είναι χειρότερη επιλογή αλλά και εάν ακόμη βλέποντας από κοντά το 350 και εξακολουθεί να σου αρέσει περισσότερο και ακόμη καλύτερα το οδηγήσεις κιόλας ε τότε στην ανάγκη κάνεις την τραμπα αφού η τιμή του zontes είναι πιο χαμηλή.

    Επίσης να ξέρεις ότι το voge είναι καθαρά το σκούτερ της bmw με άλλο σήμα εάν κάτι λέει αυτό.

    Τέλος προσωπικά μιλώντας δεν μου αρέσει το 350, αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.

    Να το απολαύσεις σε ότι και εάν διαλέξεις και πάντα όρθιος να είσαι.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2023
    Μηνύματα
    9
    Αν περιμένω.. και το οδηγήσω και μου αρέσει κιόλας.. εκεί και αν θα έχω θέμα.. γτ ενώ έχω ακούσει τα καλύτερα για τα voge/bmw (για το συγκεκριμένο.. ) που φαντάζομαι για καλό το λες γτ όλοι λένε τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μοντέλο.. για την zontes βλέπω τους περισσότερους σκεπτικους και δν θέλω με τπτ να μπλέξω με σέρβις και με "παιδικές ασθένειες" τον μη δοκιμασμένων σκούτερ... Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Μ..!

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή μηχανής μετά από 12 χρόνια.. Kymco vs T-Max?
    από GiorgosBrazil στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2021, 20:57
  2. Aprilia Sr max 300 vs Sym citycom 300
    από gchor στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2019, 00:13
  3. Sym Citycom S 300i vs Aprilia SR Max
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2015, 09:05
  4. x max 250 vs beverly 300
    από djkiao στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2010, 17:19
  5. Piaggio MP3 vs scooters τύπου beverly, t-max ktl
    από Nyor στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2009, 19:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF