Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Υποχρεωτικότητα εξοπλισμού - κράνους

  1. #16
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το καλοκαιρινό jacket πρέπει να είναι καλύτερο από το χειμερινό σου, διότι αν δεν έχει καλή διαπνοή και άνεση αποφεύγεις να το φορέσεις με την πολλή ζέστη.

    Φοράω jacket πάντα, ακόμα και με περισσότερους από 40°C. Όσο κινείσαι, έστω και με 30 km/h, δεν ενοχλεί ιδιαίτερα στη ζέστη. Το πρόβλημα είναι στα φανάρια και στη στάθμευση που λιώνεις όταν έχει πάνω από 35°C.
    Προσωπικά με ενοχλεί πολύ περισσότερο ο ήλιος αν δε φοράω το μπουφάν, οπότε ότι και να κάνει το φοράω

    Κράνος-γάντια πάντα, ακόμα και για 2 μέτρα
    μπότες σχεδόν πάντα (κακώς μεν, αλλά άμα απλά πεταχτώ "δίπλα" να πάρω κάτι, δεν αλλάζω παπούτσια...για οτίδηποτε άλλο τις φοράω)

    Παντελόνι ή κάτι για τα γόνατα για κάποιο εντελώς ηλίθιο λόγο δεν είχα ποτέ, λες και δεν είναι δικά μου τα πόδια, τι να πω...
    Πάντα ήθελα να πάρω κάτι (κάποια στιγμή είχα πάρει κατι 3άθλιες επιγονατίδες που τελικά τις πέταξα γιατί η ποιότητα ήταν τέτοια που μάλλον ζημιά θα έκαναν όταν θα έσπαγαν δημιουργώντας αιχμηρές γωνίες κτλ)
    κάτι σε τζιν, αλλά δε μου βγήκε οικονομικά ακόμα.

    Και κράνος παιδιά full face ε!
    Έφαγα πόρτα από αριστερά τον Νοέμβρη και από το σημάδι στο γείσο του κράνους (και την 3ήμερη ζαλάδα)
    αν δε φόραγα κράνος ή αυτό που φόραγα ήταν jet ktl μάλλον μάγουλο/δόντια θα τα ψάχναμε ακόμα στους γύρω δρόμους.
    Ξέρω από βέσπα!

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Το καλύτερο σύστημα είναι το ασιατικό που φοράνε το μπουφάν ανάποδα , ανοικτό πίσω,αλλά ντρέπομαι να το κάνω.

  3. #18
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Νομίζω ότι τελικά όλα είναι θέμα συνήθειας. Τα τελευταία 15 χρόνια έμαθα τον εαυτό μου να φορά πάντα κράνος, μπουφάν, γάντια & μποτάκια χειμώνα-καλοκαίρι. Μόνο σε κανένα ταξιδάκι έβαζα και μοτοσυκλετιστικό παντελόνι. Πριν 2 χρόνια περίπου πήρα ένα τζην παντελόνι με προστασίες και άρχισα να πείθω τον εαυτό μου να το φοράει πάντα. Πριν λίγο καιρό επειδή ήταν να βγω βραδινή έξοδο είπα να βάλω casual παντελόνι και παπούτσι. Ε, σε όλη την διαδρομή ένιωθα λες και είχα βγει με το σώβρακο μόνο! Δεν ένιωθα καθόλου ασφαλής.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Προσωπικα παντα φουλ εξοπλισμο. Μοτοσυκλετιστικο τζιν και καλοκαιρινα μποτακια ειναι μια χαρα το καλοκαιρι.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2024
    Μηνύματα
    6
    Είμαι την αναζητηση προστατευτικών ρούχων που λέτε, σκέφτομαι να τα πάρω πριν πάρω το πρώτο μου μηχανάκι, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμη στο πια είναι τα απαραιτητα.
    Λόγω του ότι μένω στην επαρχία, θελοντας και μη δεν υπάρχει μικρή απόσταση, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω εκπτώσεις στο τι θα φοράω. Βλέπω βέβαια διάφορους να καβαλάνε διάφορες μηχανές με ζακέτες/μπουφαν και από κάτω τζιν και αθλητικό, αλλά δεν ψήνομαι να ανταλλάξω την ευκολία λίγων λεπτών για την ταλαιπωρία μηνών μετά. Έχω κλείσει τα 30, δουλεύω σε επικίνδυνο περιβάλλον όπου φοράω πάντα διαφορα προστατευτικά, όποτε το η ασφάλεια πρώτα είναι τρόπος ζωής.

    Όποτε στο δια ταύτα, τι πρέπει να κοιτάξω για να είμαι καλυμμένος;
    Το μπουφάν, ένα για χειμώνα κι ένα για καλοκαίρι ή μπορεί να με βγάλει και το 4 εποχών με μια ζέστη μπλούζα από μέσα σε κάνα κρυο; Οι προστασίες πλάτης που διαβάζω, είναι έξτρα που το παίρνω εγώ; Θεωρούνται απαραίτητες;
    Οι μπότες τι ύψος πρέπει να έχουν για να είναι ασφαλείς;
    Γάντια με κόκαλα στους κόμπους ή χωρίς;
    Και φυσικά το οικονομικό. Ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις ή πρέπει να κοιτάω συγκεκριμένα πράγματα για να εξασφαλίσω ότι θα πάρω κάτι ποιοτικό;

    Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά είμαι τελειως καινούργιος σε όλο αυτό και δυστυχώς δεν έχω κανέναν στον κύκλο μου που να ασχολείται με μηχανές, να έχει έστω ένα παπάκι βρε αδερφέ. Ότι διαβάζω δεξιά αριστερά και προσπαθώ να βάλω μια τάξη.

    Τουλάχιστον έχω καταλήξει σε κράνος και πρώτη μηχανή

  6. #21
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peterjackson Προβολή μηνύματος
    Είμαι την αναζητηση προστατευτικών ρούχων που λέτε, σκέφτομαι να τα πάρω πριν πάρω το πρώτο μου μηχανάκι, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμη στο πια είναι τα απαραιτητα.
    Λόγω του ότι μένω στην επαρχία, θελοντας και μη δεν υπάρχει μικρή απόσταση, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω εκπτώσεις στο τι θα φοράω. Βλέπω βέβαια διάφορους να καβαλάνε διάφορες μηχανές με ζακέτες/μπουφαν και από κάτω τζιν και αθλητικό, αλλά δεν ψήνομαι να ανταλλάξω την ευκολία λίγων λεπτών για την ταλαιπωρία μηνών μετά. Έχω κλείσει τα 30, δουλεύω σε επικίνδυνο περιβάλλον όπου φοράω πάντα διαφορα προστατευτικά, όποτε το η ασφάλεια πρώτα είναι τρόπος ζωής.

    Όποτε στο δια ταύτα, τι πρέπει να κοιτάξω για να είμαι καλυμμένος;
    Το μπουφάν, ένα για χειμώνα κι ένα για καλοκαίρι ή μπορεί να με βγάλει και το 4 εποχών με μια ζέστη μπλούζα από μέσα σε κάνα κρυο; Οι προστασίες πλάτης που διαβάζω, είναι έξτρα που το παίρνω εγώ; Θεωρούνται απαραίτητες;
    Οι μπότες τι ύψος πρέπει να έχουν για να είναι ασφαλείς;
    Γάντια με κόκαλα στους κόμπους ή χωρίς;
    Και φυσικά το οικονομικό. Ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις ή πρέπει να κοιτάω συγκεκριμένα πράγματα για να εξασφαλίσω ότι θα πάρω κάτι ποιοτικό;

    Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά είμαι τελειως καινούργιος σε όλο αυτό και δυστυχώς δεν έχω κανέναν στον κύκλο μου που να ασχολείται με μηχανές, να έχει έστω ένα παπάκι βρε αδερφέ. Ότι διαβάζω δεξιά αριστερά και προσπαθώ να βάλω μια τάξη.

    Τουλάχιστον έχω καταλήξει σε κράνος και πρώτη μηχανή
    1. Για το μπουφάν 4εποχών ανάλογα που μένεις , αν μένεις σε ορεινό μέρος θα σε καλύψει , αν μένεις κοντά σε θάλασσα θα έχεις θέμα.
    Οι προστασίες πλάτης είναι έξτρα εκτός από κάτι μούφα που σου δίνουν κάποιες μάρκες.
    Μια καλή κάνει περίπου 30-40 ευρώ.
    2. Για το πέλμα όλες οκ είναι, αν δεν θες εντουράδικες ή πιο Adve που είναι και πιο δύσκολες στο περπάτημα πάρε μποτάκι και ένα παντελόνι από πάνω ή επικαλαμίδες.
    3. Τα γάντια το σημαντικότερο , για μένα, είναι στο εσωτερικό της παλάμης.
    4. Ότι πληρώνεις συνήθως παίρνεις, αλλά να πληρώσεις κάτι ανάλογα της χρήσης που θα κάνεις, π.χ. δεν έχει νόημα να αγοράσεις δερμάτινη στολή για βόλτες με ταχύτητες 100 χλμ .
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 20/01/2024 στις 00:14.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  7. #22
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peterjackson Προβολή μηνύματος
    Είμαι την αναζητηση προστατευτικών ρούχων που λέτε, σκέφτομαι να τα πάρω πριν πάρω το πρώτο μου μηχανάκι, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμη στο πια είναι τα απαραιτητα.
    Λόγω του ότι μένω στην επαρχία, θελοντας και μη δεν υπάρχει μικρή απόσταση, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω εκπτώσεις στο τι θα φοράω. Βλέπω βέβαια διάφορους να καβαλάνε διάφορες μηχανές με ζακέτες/μπουφαν και από κάτω τζιν και αθλητικό, αλλά δεν ψήνομαι να ανταλλάξω την ευκολία λίγων λεπτών για την ταλαιπωρία μηνών μετά. Έχω κλείσει τα 30, δουλεύω σε επικίνδυνο περιβάλλον όπου φοράω πάντα διαφορα προστατευτικά, όποτε το η ασφάλεια πρώτα είναι τρόπος ζωής.

    Όποτε στο δια ταύτα, τι πρέπει να κοιτάξω για να είμαι καλυμμένος;
    Το μπουφάν, ένα για χειμώνα κι ένα για καλοκαίρι ή μπορεί να με βγάλει και το 4 εποχών με μια ζέστη μπλούζα από μέσα σε κάνα κρυο; Οι προστασίες πλάτης που διαβάζω, είναι έξτρα που το παίρνω εγώ; Θεωρούνται απαραίτητες;
    Οι μπότες τι ύψος πρέπει να έχουν για να είναι ασφαλείς;
    Γάντια με κόκαλα στους κόμπους ή χωρίς;
    Και φυσικά το οικονομικό. Ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις ή πρέπει να κοιτάω συγκεκριμένα πράγματα για να εξασφαλίσω ότι θα πάρω κάτι ποιοτικό;

    Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά είμαι τελειως καινούργιος σε όλο αυτό και δυστυχώς δεν έχω κανέναν στον κύκλο μου που να ασχολείται με μηχανές, να έχει έστω ένα παπάκι βρε αδερφέ. Ότι διαβάζω δεξιά αριστερά και προσπαθώ να βάλω μια τάξη.

    Τουλάχιστον έχω καταλήξει σε κράνος και πρώτη μηχανή
    Με το καλό να πάρεις την πρώτη σου μηχανή και να είναι καλοτάξιδι. Αφού έχεις βρει και κράνος είσαι σε καλό δρόμο.

    Το αμέσως επόμενο είναι τα γάντια και το μπουφάν (κατά πολλούς τα πρώτα πιο σημαντικό).

    Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα μας δύσκολα μπορείς να την βγάλεις με μόνο ένα μπουφάν (4 εποχών) καθώς τα καλοκαίρια μας είναι αρκετά ζεστά. Άρα θα πρέπει να δεις και χειμερινό και ένα διάτρητο καλοκαιρινό. Για την προστασία πλάτης όντως στα περισσότερα μπουφάν την αγοράζεις εξτρά αν και κάποιες μάρκες περιλαμβάνουν κάποια στην τιμή τους αλλά συνήθως δεν είναι τόσο καλές. Την δουλειά τους θα την κάνουνε προς το παρόν αλλά μπορείς αργότερα να πάρεις μια καλύτερη. Και ναι είναι απαραίτητη (κατά την γνώμη μου).

    Για τις μπότες καλό είναι τουλάχιστον να καλύπτουν τον αστράγαλο σου. Επίσης εγώ θα προτιμούσα τα γάντια να έχουν κόκαλα (όπως λες) και εννοείται και χειμωνιάτικα και καλοκαιρινά.

    Πάντως σε μεγάλο βαθμό ισχύει ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά υπάρχουν και κάποιες μάρκες που είναι αρκετά value for money (π.χ. Nordcode). Αν και στις περισσότερες φορές η αξία του εξοπλισμού έχει να κάνει περισσότερο με την άνεση και λιγότερο με την προστασία που παρέχουν.

    Καλωσόρισες στον χώρο του μοτοσυκλετισμού!

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peterjackson Προβολή μηνύματος
    Είμαι την αναζητηση προστατευτικών ρούχων που λέτε, σκέφτομαι να τα πάρω πριν πάρω το πρώτο μου μηχανάκι, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμη στο πια είναι τα απαραιτητα.
    Λόγω του ότι μένω στην επαρχία, θελοντας και μη δεν υπάρχει μικρή απόσταση, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω εκπτώσεις στο τι θα φοράω. Βλέπω βέβαια διάφορους να καβαλάνε διάφορες μηχανές με ζακέτες/μπουφαν και από κάτω τζιν και αθλητικό, αλλά δεν ψήνομαι να ανταλλάξω την ευκολία λίγων λεπτών για την ταλαιπωρία μηνών μετά. Έχω κλείσει τα 30, δουλεύω σε επικίνδυνο περιβάλλον όπου φοράω πάντα διαφορα προστατευτικά, όποτε το η ασφάλεια πρώτα είναι τρόπος ζωής.

    Όποτε στο δια ταύτα, τι πρέπει να κοιτάξω για να είμαι καλυμμένος;
    Το μπουφάν, ένα για χειμώνα κι ένα για καλοκαίρι ή μπορεί να με βγάλει και το 4 εποχών με μια ζέστη μπλούζα από μέσα σε κάνα κρυο; Οι προστασίες πλάτης που διαβάζω, είναι έξτρα που το παίρνω εγώ; Θεωρούνται απαραίτητες;
    Οι μπότες τι ύψος πρέπει να έχουν για να είναι ασφαλείς;
    Γάντια με κόκαλα στους κόμπους ή χωρίς;
    Και φυσικά το οικονομικό. Ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις ή πρέπει να κοιτάω συγκεκριμένα πράγματα για να εξασφαλίσω ότι θα πάρω κάτι ποιοτικό;

    Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά είμαι τελειως καινούργιος σε όλο αυτό και δυστυχώς δεν έχω κανέναν στον κύκλο μου που να ασχολείται με μηχανές, να έχει έστω ένα παπάκι βρε αδερφέ. Ότι διαβάζω δεξιά αριστερά και προσπαθώ να βάλω μια τάξη.

    Τουλάχιστον έχω καταλήξει σε κράνος και πρώτη μηχανή
    Προσωπικά έχω καταλήξει σε δυό μπουφάν. Ένα πιο χοντρό που με καλύπτει έως 5 βαθμούς αν φοράω από μέσα base layer και πουλοβερ και ένα που με την αντιανεμικτη επένδυση καλύπτει έως 20 βαθμούς έξω. Όπως είπε και ο Corpse εξαρτάται από το πού μένεις.
    Πέρα των άλλων που απάντησαν τα παιδιά να προσθέσω το να κοιτάξεις και το παντελόνι σοβαρά γιατί εκτός από προστασία από πέσιμο σου προσφέρει προστασία και από σύρσιμο. Αν δεις κανένα βίντεο με το τι γίνεται αν φοράς απλό τζιν θα καταλάβεις ποσό σημαντικό είναι. Πιστεύω γενικά πολύ στο ό,τι πληρώνεις παίρνεις οποτε μην τσιγκουνευτείς. Εξάντλησε το budget σου. Α και στον τομέα γάντια υπολόγισε εποχή. Έχω καταλήξει να έχω ένα ζευγάρι για άνοιξη/καλοκαίρι, ένα για φθινόπωρο/ελαφρύ χειμώνα και ένα για 7-8 βαθμούς και κάτω

    Σε ποιο κράνος έχεις καταλήξει και φυσικά πες μας και την μηχανή!

  9. #24
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά έχω καταλήξει σε δυό μπουφάν. Ένα πιο χοντρό που με καλύπτει έως 5 βαθμούς αν φοράω από μέσα base layer και πουλοβερ και ένα που με την αντιανεμικτη επένδυση καλύπτει έως 20 βαθμούς έξω. Όπως είπε και ο Corpse εξαρτάται από το πού μένεις.
    Πέρα των άλλων που απάντησαν τα παιδιά να προσθέσω το να κοιτάξεις και το παντελόνι σοβαρά γιατί εκτός από προστασία από πέσιμο σου προσφέρει προστασία και από σύρσιμο. Αν δεις κανένα βίντεο με το τι γίνεται αν φοράς απλό τζιν θα καταλάβεις ποσό σημαντικό είναι. Πιστεύω γενικά πολύ στο ό,τι πληρώνεις παίρνεις οποτε μην τσιγκουνευτείς. Εξάντλησε το budget σου. Α και στον τομέα γάντια υπολόγισε εποχή. Έχω καταλήξει να έχω ένα ζευγάρι για άνοιξη/καλοκαίρι, ένα για φθινόπωρο/ελαφρύ χειμώνα και ένα για 7-8 βαθμούς και κάτω

    Σε ποιο κράνος έχεις καταλήξει και φυσικά πες μας και την μηχανή!
    Ναι ισχύει, παίζει ρόλο και η μηχανή για κάποια κομμάτια του εξοπλισμού.
    Κυρίως το κράνος αλλά και οι μπότες-μπουφάν πάνε ανάλογα και με τον τύπο μηχανής
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2024
    Μηνύματα
    6
    Πήγα δοκίμασα μερικά, μου έκατσε καλά το NXR2, κυρίως κοιτούσα κράνη με την πιστοποίηση 22.06, μου έκανε στο κεφάλι μου, πλένεται κιόλας το εσωτερικό όποτε απλά περιμένω την επόμενη πληρωμή μου για να το παραγγείλω. Πονάει η τσέπη, αλλά ένα κεφάλι έχω, θα τα σκάσω.
    Σε μηχανή ήμουν ανάμεσα σε V Strom 650 και CB500X. Ανέβηκα σταθερος σε ένα v storm του 2009, μου άρεσε, ελπίζω να του άρεσα και πλέον κοιτάζω προς εκεί. Το Honda δεν το δοκίμασα ακόμη, αλλά σκεφτόμουν μόλις μαζέψω τα ρούχα και τον εξοπλισμό να πάω να το δω κι αυτό στην τοπική αντιπροσωπεία, για να δω και πως θα είναι η εργονομία με τα γάντια, το κράνος και τις μπότες.

    On off, γιατί στο χωριό αρκετοί δρομοι είναι κακοτράχαλοι, μπορεί να χρειαστεί να βγω λίγο σε χώμα αλλά κυρίως θέλω να κάνω μεγάλα ταξίδια. Πρώτα στην Ελλάδα και μετά στο εξωτερικό, όποτε κοιτάω ένα μηχανάκι να είναι πιο all around αλλά και να μου αρέσει στο μάτι.

  11. #26
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Μια χαρά το πας.
    Και κοίτα,μην τρελαίνεσαι, όλοι μας (οι περισσότεροι έστω) σιγά σιγά τα μαζέψαμε τα μοτοπραγματα και σχεδόν κανείς προτού την αγορά
    Με το καλό να σου έρθει και καλές βόλτες.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peterjackson Προβολή μηνύματος
    Πήγα δοκίμασα μερικά, μου έκατσε καλά το NXR2, κυρίως κοιτούσα κράνη με την πιστοποίηση 22.06, μου έκανε στο κεφάλι μου, πλένεται κιόλας το εσωτερικό όποτε απλά περιμένω την επόμενη πληρωμή μου για να το παραγγείλω. Πονάει η τσέπη, αλλά ένα κεφάλι έχω, θα τα σκάσω.
    Σε μηχανή ήμουν ανάμεσα σε V Strom 650 και CB500X. Ανέβηκα σταθερος σε ένα v storm του 2009, μου άρεσε, ελπίζω να του άρεσα και πλέον κοιτάζω προς εκεί. Το Honda δεν το δοκίμασα ακόμη, αλλά σκεφτόμουν μόλις μαζέψω τα ρούχα και τον εξοπλισμό να πάω να το δω κι αυτό στην τοπική αντιπροσωπεία, για να δω και πως θα είναι η εργονομία με τα γάντια, το κράνος και τις μπότες.

    On off, γιατί στο χωριό αρκετοί δρομοι είναι κακοτράχαλοι, μπορεί να χρειαστεί να βγω λίγο σε χώμα αλλά κυρίως θέλω να κάνω μεγάλα ταξίδια. Πρώτα στην Ελλάδα και μετά στο εξωτερικό, όποτε κοιτάω ένα μηχανάκι να είναι πιο all around αλλά και να μου αρέσει στο μάτι.
    Μπορεις και να φοράς μια καλοκαιρινη μπαλακλάβα και έτσι γλυτωνεις εσωτερικό πλύσιμο.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peterjackson Προβολή μηνύματος
    Πήγα δοκίμασα μερικά, μου έκατσε καλά το NXR2, κυρίως κοιτούσα κράνη με την πιστοποίηση 22.06, μου έκανε στο κεφάλι μου, πλένεται κιόλας το εσωτερικό όποτε απλά περιμένω την επόμενη πληρωμή μου για να το παραγγείλω. Πονάει η τσέπη, αλλά ένα κεφάλι έχω, θα τα σκάσω.
    Σε μηχανή ήμουν ανάμεσα σε V Strom 650 και CB500X. Ανέβηκα σταθερος σε ένα v storm του 2009, μου άρεσε, ελπίζω να του άρεσα και πλέον κοιτάζω προς εκεί. Το Honda δεν το δοκίμασα ακόμη, αλλά σκεφτόμουν μόλις μαζέψω τα ρούχα και τον εξοπλισμό να πάω να το δω κι αυτό στην τοπική αντιπροσωπεία, για να δω και πως θα είναι η εργονομία με τα γάντια, το κράνος και τις μπότες.

    On off, γιατί στο χωριό αρκετοί δρομοι είναι κακοτράχαλοι, μπορεί να χρειαστεί να βγω λίγο σε χώμα αλλά κυρίως θέλω να κάνω μεγάλα ταξίδια. Πρώτα στην Ελλάδα και μετά στο εξωτερικό, όποτε κοιτάω ένα μηχανάκι να είναι πιο all around αλλά και να μου αρέσει στο μάτι.
    Ωραίο το NXR2 και πολύ ποιοτικό. Εάν είχε τουλάχιστον ένα εσωτερικό visor (φοράω 24/7/365, πέρα του ύπνου, γυαλιά οράσεως οπότε τα sunvior είναι must για εμένα) θα το είχα για την τοπ επιλογή. Το ότι έχει αρκετό χώρο στο πλάι ώστε να κουμπώσω άνετα το cardo, σε αντίθεση με GT Air και άλλα sport touring κράνη που έχουν τεράστιες υποδοχές για intercom, είναι ένα επιπλέον θετικό του συγκεκριμένου.

    Μιας και σκέφτεσαι για on-off και χωμάτινες διαδρομές, μήπως να έβλεπες για ένα αντίστοιχο κρανάκι ως εναλλακτική; Ένας φίλος μου έχει το Airoh Commander και του αρέσει πάρα πολύ γιατί τον έχει βολέψει.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Μπορεις και να φοράς μια καλοκαιρινη μπαλακλάβα και έτσι γλυτωνεις εσωτερικό πλύσιμο.
    Μπαλακλάβα την θεωρώ must. Μία φορά έκανα τη βλακεία και έβγαλα ένα περιλαίμιο που είχα στο στρατό γιατί με πίεζε, και το αποτέλεσμα ήταν να πάθω βρογχίτιδα. Από τότε φοράω πάντα buff το καλοκαίρι και full balaclava το χειμώνα. Σε προστατεύει και από τα έντομα και το καυσαέριο ειδικά αν φοράς Polo μπλούζες. Για το πλύσιμο του κράνους, δεν θα συμφωνήσω ότι το γλυτώνεις, απλώς περιορίζεις τις συχνές πλύσεις.

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Εγω πάντα μεσα απο το κράνος στο κεφάλι ή λεπτο σκουφάκι ή ενα μαντιλι (πήρα απτο FCmoto καμια 5-6 - 2 ευρω το ενα).

    Και τα 3 κράνη μου ειναι σαν καινουργια

  15. #30
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kornillios Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το NXR2 και πολύ ποιοτικό. Εάν είχε τουλάχιστον ένα εσωτερικό visor (φοράω 24/7/365, πέρα του ύπνου, γυαλιά οράσεως οπότε τα sunvior είναι must για εμένα) θα το είχα για την τοπ επιλογή.
    Η λύση στο πρόβλημα υπάρχει και λέγεται φωτοχρωμική ζελατίνα Transitions CWR-F2PN. Ακριβή αλλά κάνει δουλειά, την έχω.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογη αθορυβου κρανους
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 19:49
  2. Αναζήτηση εξοπλισμου στο νετ
    από PQC στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 10:07
  3. Αγορα κρανους.
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 09:19
  4. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF