Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Υποχρεωτικότητα εξοπλισμού - κράνους

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rex4539 Προβολή μηνύματος
    Η λύση στο πρόβλημα υπάρχει και λέγεται φωτοχρωμική ζελατίνα Transitions CWR-F2PN. Ακριβή αλλά κάνει δουλειά, την έχω.

    Κάπου είχα διαβάσει για τις φωτο-χρωμικές ότι δεν έχουν πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής; Ισχύει; Γιατί εάν είναι να δώσω 200 ευρώ για μία ζελατίνα που μετά την 2ετία θα θέλει αλλαγή, καλύτερα να πάρω το GT Air 3 που έχει το sunvisor

  2. #32
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Πάρε το gt καλύτερα. Ότι πολυμερικό φωτοευαίσθητο έχω δει πεθαίνει στο χρόνο που αναφέρεις.

  3. #33
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    καλή λύση και γυαλιά οράσεως με μαγνητικό γυαλί ηλίου, με έσωσε και πλέον κάθε κράνος είναι διαθέσιμο σαν επιλογή.
    Βέβαια το sun visor του κράνους μου αρέσει όταν οδηγάω με την ζελατίνα ανοιχτή,προστατεύει πολύ καλά το εκτεθειμένο πρόσωπο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xlarge_20221109235318_emporio_armani_andrikos_kokkalinos_skeletos_gyalion_me_clip_on_se_gri_chr.jpeg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	10,2 KB 
ID:	450024
    when life gets complicated... i ride.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πάρε το gt καλύτερα. Ότι πολυμερικό φωτοευαίσθητο έχω δει πεθαίνει στο χρόνο που αναφέρεις.
    Μάλλον εκεί θα καταλήξω. Έχω δοκιμάσει το X-Spirit Pro του αδερφού μου και μου έκανε μια χαρά, οπότε θεωρώ πως και το GT Air 3 θα είναι εντάξει αν έχουν το ίδιο καλούπι. Ωστόσο, θέλω να δω και το HJC RPHA 71, μου αρέσει και σαν features και έχει θεωρώ πιο ωραία graphics από το GTAir3.

    Η τελική απόφαση θα παρθεί κυρίως σε πιο θα μου κουμπώνει χωρίς να με πιέζει στο μέτωπο κτλ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    καλή λύση και γυαλιά οράσεως με μαγνητικό γυαλί ηλίου, με έσωσε και πλέον κάθε κράνος είναι διαθέσιμο σαν επιλογή.
    Βέβαια το sun visor του κράνους μου αρέσει όταν οδηγάω με την ζελατίνα ανοιχτή,προστατεύει πολύ καλά το εκτεθειμένο πρόσωπο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xlarge_20221109235318_emporio_armani_andrikos_kokkalinos_skeletos_gyalion_me_clip_on_se_gri_chr.jpeg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	10,2 KB 
ID:	450024

    Είναι καλή εναλλακτική, ωστόσο όπως και με τα κράνη χωρίς sunvisor, δεν έχεις την δυνατότητα για χρησιμοποιείς τη φιμέ ζελατίνα εν κινήσει. Αν είναι να σταματάω στην άκρη και να βγάζω τους μαγνητικούς φακούς, ασε!! ΤΟ Sun Visor μας έχει καταστρέψει

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Βαρυ ρε συ το GT Air

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Βαρυ ρε συ το GT Air
    Δυστυχώς με το 22.06 όλα θα πάρουν την ανιούσα! Άσε που μετά από την απόφαση της Ισπανίας να απαγορεύσει τη χρήση κρανών τύπου Jet, ετοιμαστείτε να γίνει πανευρωπαϊκή οδηγία!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Ισχυει αλλα δες πχ το NXR 2 ειναι 300 γρ. κατω. Και εχει και d ring

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Ισχυει αλλα δες πχ το NXR 2 ειναι 300 γρ. κατω. Και εχει και d ring
    Δυστυχώς, το NXR2 δεν έχει sun visor αλλιώς θα το είχα ήδη αγοράσει! Έχει και ποικιλία σε graphics σε αντίθεση με το GTAir3.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    κανονιστε να αγοραζετε μονο κρανη με sun visor και μετα να μην βρισκουμε χωρις!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kornillios Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς, το NXR2 δεν έχει sun visor αλλιώς θα το είχα ήδη αγοράσει! Έχει και ποικιλία σε graphics σε αντίθεση με το GTAir3.
    Εχεις δοκιμασει το Shark Spartan Carbon 1.2; Εχει sun visor, d ring και ειναι αρκετα ελαφρυ.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Εχεις δοκιμασει το Shark Spartan Carbon 1.2; Εχει sun visor, d ring και ειναι αρκετα ελαφρυ.
    Έχει το ίδιο καλούπι με το παλιό Spartan Carbon? Πριν το AGV που έχω τώρα, είχα πάει το Spartan Carbon αλλά δυστυχώς κατάλαβα μετά από καιρό ότι δεν μου ταίριαζε. Μετά από μερικά λεπτά με πίεζε στο κούτελο στο κέντρο και ένιωθα ένα μικρό κενό αριστερά και δεξιά του κεφαλιού πάνω από τα αυτιά.

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Δεν ξέρω καθόλου δυστυχώς

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Τα είχα βάλει και σε άλλο thread αλλά ταιριάζουν νομίζω και εδώ.

    Θυμίζω ότι ήταν low side χωρίς πολλά χλμ (50-60 πιστεύω) και παρόλα αυτά αν δεν φόραγα όλα αυτά θα υπήρχε στην καλύτερη καλό κάψιμο γδάρισμο (πόδι ή χέρι) και σίγουρα ράγισμα σε κανα ώμο. Από προηγούμενη πτώση ακόμα με ταλαιπωρεί ο καρπός γιατί φορούσα γάντι των 30€. Οπότε θα διαχωρήσω το τι να φοράς για να ζήσεις και να συνεχίσεις να περπατάς και τι να φοράς για να μη μείνεις με κουσούρια ή κανα μήνα οφ. Κεφάλι και πλάτη είναι must θεωρώ για επιβίωση βαριέμαι να αναλύσω το κράνος είναι ανούσιο και νομοτελιακή θεωρώ η υποχρεωτική του χρήση. Όσον αφορά τα υπόλοιπα θεωρώ γάντια και παντελόνι το πιο σημαντικό για light σαβούρα. Πάντα δλδ ακόμη και καλοκαίρι δεν τα αποφεύγω. Ακόμη και παντελόνι χωρίς προστασίες θα σου γλιτώσει το δέρμα και ειδικά αν έχεις τπτ μελάνια πάνω σου δεν είναι μόνο το αισθητικό-αναρρωτικό αλλά και τα λεφτά που χεις δώσει.

    Από την άλλη έχω πάθει δύο φορές ηλίαση (στην Αθήνα όχι εδώ) επειδή φόραγα μπουφάν και κράνος με καύσωνα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2024-01-24 at 12.40.34.jpg 
Προβολές:	71 
Μέγεθος:	63,8 KB 
ID:	450064

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2024-01-24 at 12.40.44.jpg 
Προβολές:	71 
Μέγεθος:	51,6 KB 
ID:	450065

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2024-01-24 at 12.40.50.jpg 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	58,8 KB 
ID:	450066

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2024-01-24 at 12.40.55.jpg 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	30,7 KB 
ID:	450067

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2024-01-24 at 12.41.01.jpg 
Προβολές:	71 
Μέγεθος:	61,2 KB 
ID:	450068

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kornillios Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς με το 22.06 όλα θα πάρουν την ανιούσα! Άσε που μετά από την απόφαση της Ισπανίας να απαγορεύσει τη χρήση κρανών τύπου Jet, ετοιμαστείτε να γίνει πανευρωπαϊκή οδηγία!
    Επιτέλους.φυσικα ένα jet προστατεύει λίγο καλύτερα από το καθόλου αλλά ελάχιστα σε σχέση με ένα fullface. Με το καλό να εφαρμοστεί παντού. Έχω δει σπασμένο σαγόνι από άνοιγμα πόρτας επειδή φορούσε Jet. Ασε πως φεύγουν για πλάκα σε ένα ατύχημα.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογη αθορυβου κρανους
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 19:49
  2. Αναζήτηση εξοπλισμου στο νετ
    από PQC στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 10:07
  3. Αγορα κρανους.
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 09:19
  4. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF