Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Υποχρεωτικότητα εξοπλισμού - κράνους

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459

    Υποχρεωτικότητα εξοπλισμού - κράνους

    Θα έβαζα μόνο το λινκ στον καφενέ, αλλά μετα είπα να κάνω θέμα.
    https://www.reddit.com/r/motorcycles...t=share_button

    Νόμιζα ότι σε όλο τον κόσμο είναι υποχρεωτικό το κράνος.
    Στο πρώτο σχόλιο λέει αυτό:

    "It’s where you live. The helmet law is weak. Technically, if you’re under 21 you have to wear one but if you’re 21+ and have successfully completed the motorcycle education course then you don’t."

    Πάντως εγώ δεν νοιώθω καλά χωρίς εξοπλισμό
    100% Κράνος - γάντια
    80% μπουφάν (το βαθύ καλοκαίρι κάνα δυο φορές μου προκάλεσε δυσφορία και ήταν επικίνδυνο)
    10% μποτάκι και παντελόνι (στα ταξίδια δλδ)

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Υπάρχει και το διάτρητο καλοκαιρινό μπουφάν....
    Το δικό μου, πάντως, τα τελευταία 3 χρόνια κοσμεί την .. Ντουλάπα λόγω ανάπτυξης "σωσίβιου"...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το καλοκαιρινό jacket πρέπει να είναι καλύτερο από το χειμερινό σου, διότι αν δεν έχει καλή διαπνοή και άνεση αποφεύγεις να το φορέσεις με την πολλή ζέστη.

    Φοράω jacket πάντα, ακόμα και με περισσότερους από 40°C. Όσο κινείσαι, έστω και με 30 km/h, δεν ενοχλεί ιδιαίτερα στη ζέστη. Το πρόβλημα είναι στα φανάρια και στη στάθμευση που λιώνεις όταν έχει πάνω από 35°C.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το καλοκαιρινό jacket πρέπει να είναι καλύτερο από το χειμερινό σου, διότι αν δεν έχει καλή διαπνοή και άνεση αποφεύγεις να το φορέσεις με την πολλή ζέστη.

    Φοράω jacket πάντα, ακόμα και με περισσότερους από 40°C. Όσο κινείσαι, έστω και με 30 km/h, δεν ενοχλεί ιδιαίτερα στη ζέστη. Το πρόβλημα είναι στα φανάρια και στη στάθμευση που λιώνεις όταν έχει πάνω από 35°C.
    Πάνω από 35 λιώνεις όπως και να έχει, είτε φοράς μπουφάν καλοκαιρινό είτε T-Shirt. Απλά με το σκέτο μπλουζάκι στεγνώνεις παράλληλα και έχεις την ψευδαίσθηση ότι δεν έχεις ιδρώσει με αποτέλεσμα την πιο γρήγορη αφυδάτωση σου.
    Το κατάλαβα πολύ καλά αυτές τις μέρες με μπουφάν σε σύγκριση με πέρσι που δεν είχα καλοκαιρινό , ότι είμαι πιο ξεκούραστος και πιο focused φέτος.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Πάνω από 35 λιώνεις όπως και να έχει, είτε φοράς μπουφάν καλοκαιρινό είτε T-Shirt. Απλά με το σκέτο μπλουζάκι στεγνώνεις παράλληλα και έχεις την ψευδαίσθηση ότι δεν έχεις ιδρώσει με αποτέλεσμα την πιο γρήγορη αφυδάτωση σου.
    Το κατάλαβα πολύ καλά αυτές τις μέρες με μπουφάν σε σύγκριση με πέρσι που δεν είχα καλοκαιρινό , ότι είμαι πιο ξεκούραστος και πιο focused φέτος.
    Επίσης, με t-shirt, κοντό παντελονάκι κ.λ.π. κινδυνεύεις από εγκαύματα σε λαιμό, χέρια και πόδια χωρίς να το καταλάβεις.....
    Παθών στο....ψάρεμα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα είναι στα φανάρια και στη στάθμευση που λιώνεις όταν έχει πάνω από 35°C.
    Ναι αλλά όταν ξεκινάς...

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά όταν ξεκινάς...
    Είναι σαν να μπαίνεις σε χώρο με δυνατό ερκοντίσιον


    Και τρως μετά κάτι κρυολογήματα και λες μα που τα άρπαξα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το καλοκαιρινό jacket πρέπει να είναι καλύτερο από το χειμερινό σου, διότι αν δεν έχει καλή διαπνοή και άνεση αποφεύγεις να το φορέσεις με την πολλή ζέστη.
    Το χειμερινο το φοράω παντα. Για το καλοκαιρινο μιλουσα. Και ειναι αρκετα καλο. Απλα καποιες μερες, απλα δεν.... Θα πεθαινα απο την ζαλουρα και τη θερμοκρασια

  9. #9

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    196
    Εγώ πάντα φοράω κράνος, μπουφάν και γάντια, χειμώνα-καλοκαίρι, ακόμα και για να πάω στο περίπτερο που λέει ο λόγος. Πάντως μου κάνει εντύπωση που σε χώρα σαν τις ΗΠΑ υπάρχουν πολιτείες που δεν είναι υποχρεωτικό βάσει νόμου τουλάχιστον το κράνος. Δεν είναι μόνο η προστασία σε περίπτωση ατυχήματος, είναι και η προστασία που προσφέρει από τους περιβαλλοντικούς παράγοντες που συμβάλλει και στην πρόληψη ατυχημάτων. Μου έχει τύχει να χτυπήσω κάτι (τεράστιο έντομο ή μικρό πτηνό) με 90 χιλιόμετρα/ώρα που μου τράβηξε το κεφάλι πίσω και ο "λεκές" που έκανε κάλυψε σχεδόν ολόκληρο το visor. Άντε φάε κάτι τέτοιο στη μάπα χωρίς κράνος, για να μην πούμε για μικρά έντομα/πετραδάκι από προπορευόμενο όχημα στο μάτι.

    Όσον αφορά το θέμα παπούτσι, εγώ μετά από ατύχημα που είχα τον Οκτώβριο το 2021 φοράω στη χειρότερη ένα πιο "καθημερινό" μοτοπαπούτσι. Γυρνούσα σπίτι από μικρή εκδρομή και αυτοκίνητο που δεν με είδε πήγε να στρίψει από την αντίθετη πλευρά του δρόμου σε οδό που βρισκόταν στη δική μου μεριά του δρόμου. Ασυναίσθητα κάνω αριστερά μήπως τον αποφύγω και βρίσκω το αυτοκίνητο υπό γωνία με τον μπροστινό τροχό πρώτα και το πίσω μέρος να ακολουθεί και να μου κοπανάει τον δεξιό αστράγαλο στην μπροστινή ζάντα του αυτοκινήτου (σαν να κάνω μια μπαντιά πάνω στο αυτοκίνητο). Ακριβώς επειδή είχαμε βγει για μεγαλύτερη βόλτα φορούσα τις Dainese Nexus και τη γλίτωσα με ένα διάστρεμμα. Η ταχύτητα ήταν μικρή και με ψηλή μπότα με προστασία πάλι είχα τραυματισμό. Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα είχε γίνει αν φορούσα ένα καθημερινό παπούτσι, θα είχε συνθλιβεί το πόδι και δεν ξέρω αν θα περπατούσα κανονικά σήμερα. Από τότε πήρα και ένα πιο casual μοτομποτάκι για να έχω έστω μια υποτυπώδη προστασία, διότι δυστυχώς μπότες σαν τις Nexus (που τις συνιστώ ανεπιφύλακτα-αγόρασα δεύτερο ζευγάρι με τα χρήματα της αποζημίωσης) δεν είναι πρακτικές για καθημερινή χρήση.

    Παντελόνι ομολογώ ότι δεν φοράω σε καθημερινή βάση και δεν αισθάνομαι καλά με αυτό. Έχω ένα χειμερινό αλλά το φοράω κυρίως σε μεγαλύτερες εκδρομές. Σκέφτομαι να πάρω κάτι σε τζινάκι για να φοριέται και σαν καθημερινό όταν κυκλοφορώ με το μηχανάκι.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 09/06/2023 στις 14:42.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Μια από τα ίδια και εγώ, πάντα κράνος - γάντια - μπουφάν,χρειάζομαι βέβαια καλοκαιρινό μιας και εχω μείνει πλέον μόνο με το δερμάτινο.
    Τα καθημερινά μποτάκια μηχανης παντως είναι πανάκριβα, 150-200€ , όσο και οι μπότες.
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Θέλει και καλό ''εσώρουχο'' το καλοκαιρινό μπουφάν για να στεγνώνεις γρήγορα βέβαια στην καθημερινότητα δεν είναι τόσο εύκολο αν πχ πηγαίνεις κάπου επίσημα (γραφείο/ραντεβού/δείπνο κτλ )
    Στην ανάγκη άνοιξε το κεντρικό φερμουάρ τι να κάνεις, να πάθεις θερμοπληξία ;
    Για το 10% που δίνεις σε μποτάκι/παντελόνι , δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς αλλά να μην ανεβάσω φωτογραφία από το πως
    έγιναν αρβύλες DrMartens αυτές με το σίδερο μπροστά σε πτώση μέσα στην πόλη (60 με <70 χλμ/ω στο κοντέρ ) .Επίσης σακάτεψα το γόνατο .ημουν χωρίς προστασία .
    Δεν τα φοράω πάντα μέσα στην πόλη δυστυχώς .(παντελόνι-μπότες)
    when life gets complicated... i ride.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Εβαλα το ποσοστό που τα φοραω. Δλδ Κρανος-γάντια πάντα, Μπουφάν σχεδόν παντα. Παντελόνι-Μποτάκι σχεδον ποτέ (Μόνο σε ταξιδια). Γενικά το παπούτσι και το παντελόνι δεν ειναι ευκολο πράγμα. Και εγω στο ελάχιστο ατύχημα που ειχα, αν φορουσα μποτάκι θα δεν θα ειχα παθει τίποτα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Έτσι είναι, ή το παίρνεις απόφαση και τρως την ταλαιπώρια αλλά σε στραβή δεν ανοίγει ρουθούνι,

    ή επιλέγεις σχετική δροσιά και σε στραβή ταλαιπωρείσαι εκ των υστέρων και για αβέβαιο χρονικό διάστημα.

    Είδα τις συνέπειες με τα μάτια μου το περασμένο Σάββατο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντα φοράω κράνος, μπουφάν και γάντια, χειμώνα-καλοκαίρι, ακόμα και για να πάω στο περίπτερο που λέει ο λόγος. Πάντως μου κάνει εντύπωση που σε χώρα σαν τις ΗΠΑ υπάρχουν πολιτείες που δεν είναι υποχρεωτικό βάσει νόμου τουλάχιστον το κράνος. Δεν είναι μόνο η προστασία σε περίπτωση ατυχήματος, είναι και η προστασία που προσφέρει από τους περιβαλλοντικούς παράγοντες που συμβάλλει και στην πρόληψη ατυχημάτων. Μου έχει τύχει να χτυπήσω κάτι (τεράστιο έντομο ή μικρό πτηνό) με 90 χιλιόμετρα/ώρα που μου τράβηξε το κεφάλι πίσω και ο "λεκές" που έκανε κάλυψε σχεδόν ολόκληρο το visor. Άντε φάε κάτι τέτοιο στη μάπα χωρίς κράνος, για να μην πούμε για μικρά έντομα/πετραδάκι από προπορευόμενο όχημα στο μάτι.

    Όσον αφορά το θέμα παπούτσι, εγώ μετά από ατύχημα που είχα τον Οκτώβριο το 2021 φοράω στη χειρότερη ένα πιο "καθημερινό" μοτοπαπούτσι. Γυρνούσα σπίτι από μικρή εκδρομή και αυτοκίνητο που δεν με είδε πήγε να στρίψει από την αντίθετη πλευρά του δρόμου σε οδό που βρισκόταν στη δική μου μεριά του δρόμου. Ασυναίσθητα κάνω αριστερά μήπως τον αποφύγω και βρίσκω το αυτοκίνητο υπό γωνία με τον αριστερό τροχό πρώτα και το πίσω μέρος να ακολουθεί και να μου κοπανάει τον δεξιό αστράγαλο στη ζάντα του αυτοκινήτου (σαν να κάνω μια μπαντιά πάνω στο αυτοκίνητο). Ακριβώς επειδή είχαμε βγει για μεγαλύτερη βόλτα φορούσα τις Dainese Nexus και τη γλίτωσα με ένα διάστρεμμα. Η ταχύτητα ήταν μικρή και με ψηλή μπότα με προστασία πάλι είχα τραυματισμό. Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα είχε γίνει αν φορούσα ένα καθημερινό παπούτσι, θα είχε συνθλιβεί το πόδι και δεν ξέρω αν θα περπατούσα κανονικά σήμερα. Από τότε πήρα και ένα πιο casual μοτομποτάκι για να έχω έστω μια υποτυπώδη προστασία, διότι δυστυχώς μπότες σαν τις Nexus (που τις συνιστώ ανεπιφύλακτα-αγόρασα δεύτερο ζευγάρι με τα χρήματα της αποζημίωσης) δεν είναι πρακτικές για καθημερινή χρήση.

    Παντελόνι ομολογώ ότι δεν φοράω σε καθημερινή βάση και δεν αισθάνομαι καλά με αυτό. Έχω ένα χειμερινό αλλά το φοράω κυρίως σε μεγαλύτερες εκδρομές. Σκέφτομαι να πάρω κάτι σε τζινάκι για να φοριέται και σαν καθημερινό όταν κυκλοφορώ με το μηχανάκι.
    Αν δεν το δεις, δεν το πιστεύεις...Ο γαμπρός μου σε παρόμοιο χτύπημα είδε όλο το σύστημα απο αστράγαλο και κάτω να κρέμεται απο το δέρμα....2016 αυτό....ακόμα παιδεύεται...
    The mountain is you

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογη αθορυβου κρανους
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 19:49
  2. Αναζήτηση εξοπλισμου στο νετ
    από PQC στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 10:07
  3. Αγορα κρανους.
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 09:19
  4. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF