Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 84

Θέμα: "ADV" + Commuter έως 2.500€ ME ABS πέραν της F650GS. Υπάρχει;

  1. #31

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Πολλά και αντιφατικά μεταξύ τους λες.

    Υπάρχει συνεχώς διογκούμενη στρέβλωση στην αγορά.
    Ζητάνε απίθανα λεφτά για μηχανάκια 15-20 χρόνων, τα οποία μένουν για μήνες και χρόνια, αλλά η τιμή τους δεν πέφτει.
    15-20 χρόνων σημαίνει χέρι στην τσέπη και "κάνω προικούλα" για την κόρη του μάστορα.
    Εκτός και αν είσαι στη φάση το παίρνω τώρα, το πουλάω μετά από ένα 6μηνο και βάζω φέσι και ένα 500αρικο, γιατί έτσι, πληθωριστική αναπροσαρμογή ας πούμε.
    Καλό, φθηνό και αξιόπιστο, αν βρεις πες μας να πάμε και εμείς να πάρουμε.
    Ή θα πάρεις κάτι υπερκοστολογημένο ή παλιό και θα λερώνεις νυχάκι (ή πλερουά τον μάστορα) ή Κινέζο και δέηση στον Βούδα.

    Το commuter, adv, εκδρομούλα, δικάβαλο και λίγο χωματάκι, δεν λέει τίποτα πια.
    Δώσε συγκεκριμένα στοιχεία πχ. Είμαι 2 μέτρα γομάρι, Θέλω να φορτώσω, σαμάρια, τσαντίρια, το κορίτσι και το σκύλο και να γυρίσω τα καμπινγκ του δεύτερου ποδιού της Χαλκιδικής.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από A-nik-i Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι κακή η πρόταση του φίλου γενικά. Αλλά και στα 3.000 να μπορούσα να ανέβω, εκεί να δεις επιλογές που υπάρχουν. Τα κινέζικα -κακώς ίσως- μου είναι πολύ επίφοβα. Σε 3 χρόνια μπορεί η VOGE να μετονομαστεί σε BOOGER και να φτιάχνει πλέον τοστιέρες οπότε τέλος τα ανταλλακτικά, τέλος η υποστήριξη.
    Αν δεν κάνω λάθος, βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας ο κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να παρέχει ανταλλακτικά για δέκα χρόνια μετά τον τερματισμό κατασκευής του συγκεκριμένου μοντέλου.
    Επίσης μάλλον δεν έχεις πάει σε καμιά αντιπροσωπεία των γνωστών ευρωπαϊκών και γιαπωνέζικων να ψάξεις ανταλλακτικά, να δεις τι ωραία που είναι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από A-nik-i Προβολή μηνύματος
    Χέρι όχι, δεν βάζω, αν και μ'αρέσει η ενασχόληση. Το τί θέλω να κάνω είναι βασικά το οικονομικό commute, δικάβαλες βόλτες, βολτούλες/ταξιδάκια παρά έξω αλλά και η δυνατότητα να βγω εκτός ασφάλτου για να φτάσω σε κάποιο ωραίο σημείο από μια ωραία δριαδρομή. Αν πας στα μισά λεφτά από αυτά που λέω, εκεί βλέπεις early-90s εντουράκια/dual sport τύπου AX1/NX250, Degree κλπ. Γι'αυτά μιλάς; Ή πας σε θέμα scooter;
    Κατά τα άλλα το ΑΧ-1, που το δύσκολο είναι να σου αρέσει οπτικά, είναι ένα "αξιόπιστο" μηχανάκι που θα κάνει όλα αυτά που θες.
    Το είχα και πήγα και εκδρομές και κάθε μέρα στην δουλειά και με το κορίτσι βόλτες και το χώμα μου το πάτησα και κάμπινγκ έκανα, με υπομονή μπόλικη βέβαια όλα.
    ΑΛΛΑ, πάρε εργαλεία, έστω και από τα lidl, βρες χώρο, πάρε και ένα δέυτερο για ανταλλακτικά (μη σου πω και τρίτο) σε αυτά τα λεφτά, ξεκίνα να διαβάζεις τα maunal, και keep breathing.
    Μηχανάκι 20ετίας, θα ζητάει πάντα κάτι, θα μένει βδόμαδες στον μάστορα ή στην απόθήκη μέχρι να το πιάσεις και υπάρχει πάντα η περίπτωση να ανατιναχτεί στα χέρια σου και η επισκευή του να γίνει ασύμφορη.

    Δυστυχώς έτσι όπως είναι τα πράγματα, αν δεν σε νοιάζει η μεταπώληση στα γρήγορα, ο κινέζος (CF/Voge) μοιάζει η πιο συνετή λύση.
    Άσε που και η φούσκα της μεταπώλησης δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει.
    Oldfarts never die

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Κατά τα άλλα το ΑΧ-1, που το δύσκολο είναι να σου αρέσει οπτικά, είναι ένα "αξιόπιστο" μηχανάκι που θα κάνει όλα αυτά που θες.
    Το είχα και πήγα και εκδρομές και κάθε μέρα στην δουλειά και με το κορίτσι βόλτες και το χώμα μου το πάτησα και κάμπινγκ έκανα, με υπομονή μπόλικη βέβαια όλα.
    ΑΛΛΑ, πάρε εργαλεία, έστω και από τα lidl, βρες χώρο, πάρε και ένα δέυτερο για ανταλλακτικά (μη σου πω και τρίτο) σε αυτά τα λεφτά, ξεκίνα να διαβάζεις τα maunal, και keep breathing.
    Μηχανάκι 20ετίας, θα ζητάει πάντα κάτι, θα μένει βδόμαδες στον μάστορα ή στην απόθήκη μέχρι να το πιάσεις και υπάρχει πάντα η περίπτωση να ανατιναχτεί στα χέρια σου και η επισκευή του να γίνει ασύμφορη.
    Κρίμα ο άνθρωπος να πάρει Κολοκοτρώνη για καθημερινή χρήση. Ο άνθρωπος έχει πάει στο φεγγάρι και θα πάρουμε μηχανάκι 30ετίας εισαγωγής με τόσα κομμένα ανταλλακτικά; Με τον πίσω τροχό τι θα κάνει; Με το καρμπυρατέρ του; Ακόμα και ένα xt600 προκοπής πιο συνετή επιλογή μοιάζει με 200-300€ επιπλέον.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  4. #34
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Και εγώ συμφωνώ 2.5k, 650cc και abs δε κολλάνε στην ίδια πρόταση.

    Σε αυτά το μπατζετ το οποίο είναι το κατω ράφι αυτό που προέχει είναι να βρεις ένα προσεγμένο για να μη ξοδέψεις πολλα λεφτα για πιθανές κοστοβορες φθορές-βλάβες.

    Θα διάλεγα ενα όσο δυνατόν πιο προσεγμένο transalp 650 και ας μην έχει abs. Το ρόλο του abs θα τον ενσωματώσεις στην οδηγική συμπεριφορά σου. Ξεκινώντας να κανεις κάποια σχολεία οδήγησης μοτοσυκλετας

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από A-nik-i Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι κακή η πρόταση του φίλου γενικά. Αλλά και στα 3.000 να μπορούσα να ανέβω, εκεί να δεις επιλογές που υπάρχουν. Τα κινέζικα -κακώς ίσως- μου είναι πολύ επίφοβα. Σε 3 χρόνια μπορεί η VOGE να μετονομαστεί σε BOOGER και να φτιάχνει πλέον τοστιέρες οπότε τέλος τα ανταλλακτικά, τέλος η υποστήριξη.



    Χέρι όχι, δεν βάζω, αν και μ'αρέσει η ενασχόληση. Το τί θέλω να κάνω είναι βασικά το οικονομικό commute, δικάβαλες βόλτες, βολτούλες/ταξιδάκια παρά έξω αλλά και η δυνατότητα να βγω εκτός ασφάλτου για να φτάσω σε κάποιο ωραίο σημείο από μια ωραία δριαδρομή. Αν πας στα μισά λεφτά από αυτά που λέω, εκεί βλέπεις early-90s εντουράκια/dual sport τύπου AX1/NX250, Degree κλπ. Γι'αυτά μιλάς; Ή πας σε θέμα scooter;
    Κοίτα να δεις τι συμβαίνει με την Κίνα
    Στην μπορείς να βρεις τα καλύτερα αλλά και τα χειρότερα προϊόντα διότι έτσι απαφασισαν να παράγουν για να πιάσουν όλα τα πορτοφόλια
    Πάρε παράδειγμα την Huawei, το 2015 φέραμε τα πρώτα κινητά της στην Ελλάδα και τα κορόιδευαμε τώρα θεωρούνται ισάξια με samsung(για εμενα καλύτερα) αλλά και τα apple το Android το έκοψε η Αμερική στην huawei διότι είχε πάρει τεράστιο ποσοστό από την apple
    Η mototred που έχει φέρει τα voge δεν είναι τυχαία εταιρεία

  6. #36
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Το να συγκρίνουμε κινητά με μοτοσυκλέτες, επειδή και τα 2 κατασκευάζονται στην Κίνα, είναι λίγο άτοπο, κατά την ταπεινή μου γνώμη...

    Όσο για την Huawei και το μπανάρισμα από την google...εκτός του ότι η Huawei δεν ήταν καν στην 5άδα στο μερίδιο αγοράς κινητών τηλεφώνων στις ΗΠΑ...δεν στέκει και σαν επιχείρημα...έκλεβε τεράστιο ποσοστό από την Apple...ανταγωνίστρια του Android...και το έκοψαν για να χάσουν τα δικά τους ποσοστά και να αυξήσουν του ανταγωνιστή;

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Κρίμα ο άνθρωπος να πάρει Κολοκοτρώνη για καθημερινή χρήση. Ο άνθρωπος έχει πάει στο φεγγάρι και θα πάρουμε μηχανάκι 30ετίας εισαγωγής με τόσα κομμένα ανταλλακτικά; Με τον πίσω τροχό τι θα κάνει; Με το καρμπυρατέρ του; Ακόμα και ένα xt600 προκοπής πιο συνετή επιλογή μοιάζει με 200-300€ επιπλέον.
    Είπε αυτός που κυκλοφορεί με GLX, σε αυτόν που κυκλοφορεί με Ταούνι, για αυτόν που μόνος του πρότεινε το AX/NX.

    Από την άλλη από όλα αυτά που έγραψα, εσύ κατάλαβες ότι του πρότεινα να πάει σε ΑΧ;;;;;;;
    Άσε που γενικά δεν προτείνω, τίποτα και σε κανένα, εμπειρίες και γνώμες καταθέτω.
    Μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει.

    Τα AX πουλιούνται στο 1000άρικο και πολλές φορές και κάτω, τα XT στο 2000€ και πάνω.
    Δεν τα λες και 200€ διαφορά.
    Επίσης το ΑΧ είναι γνωστή μπαρμπαδιέρα ενώ το XT η χιλοξεσκισμένη αγάπη του επίδοξου κάγκαρα.
    Oldfarts never die

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Είπε αυτός που κυκλοφορεί με GLX, σε αυτόν που κυκλοφορεί με Ταούνι, για αυτόν που μόνος του πρότεινε το AX/NX.

    Από την άλλη από όλα αυτά που έγραψα, εσύ κατάλαβες ότι του πρότεινα να πάει σε ΑΧ;;;;;;;
    Άσε που γενικά δεν προτείνω, τίποτα και σε κανένα, εμπειρίες και γνώμες καταθέτω.
    Μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει.

    Τα AX πουλιούνται στο 1000άρικο και πολλές φορές και κάτω, τα XT στο 2000€ και πάνω.
    Δεν τα λες και 200€ διαφορά.
    Επίσης το ΑΧ είναι γνωστή μπαρμπαδιέρα ενώ το XT η χιλοξεσκισμένη αγάπη του επίδοξου κάγκαρα.
    Παει το GLX, με NX250 κυκλοφορώ τώρα
    Αν δεν έχει αλλάξει κάτι ριζικά τα xt600 θα κάνουν 1300-1500€ για ενα προκοπής εχω ενα ax1 γύρω στο 1000+
    Edit. Μόλις μπήκα να δω αγγελίες xt600. Πάει καλα ο κόσμος;
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  9. #39
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Γεια σε όλους σας και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που δίνετε και τη συμμετοχή σας.

    Να μην απαντώ με παραθέσεις επειδή θα χαθώ, αλλά να σχολιάσω ένα-ένα κάποια πράγματα που είδα:

    1) Είμαι 1.85 - 85kg, οπότε ούτε θα φαίνομαι αρκούδος σε "μικρές" μοτοσυκλέτες, ούτε είναι τόσο επίφοβα κάποια διαστάσεων 650GS ας πούμε.

    2) Ο μόνος λόγος να πάω σε κάτι χωρίς ABS θα είναι να πάω σε κάτι πολύ φθηνό, πολύ παλιό, αρκετά κάτω από το budget μου και σχετικά αδύναμο. Όπως το AX1 ας πούμε, που μιλάμε για Ιουρασική περίοδο. 600άρια δεν σκέφτομαι καν χωρίς ABS (γι'αυτό και φαίνεται σαν μονόδρομος της κατηγορίας το GS, σε αυτά τα χρήματα (με όλους τους αστερίσκους του τύπου "ναι αλλά σε τί κατάσταση θα είναι σε αυτά τα χρήματα;"))

    3) Στο 300DS της VOGE, εκφράζεται ένα πολύ δυνατό VFM, αλλά παράλληλα πάνω από το δικό μου "Μ" αυτή τη χρονική στιγμή t=t1. Θα έρθει μετά κι ένας φίλος να πει "CB500X τριετίας, η πιο VFM επιλογή μετά από το να κερδίσεις μηχανή σε τηλεπαιχνίδι" και θα έχει δίκιο. Αλλά εκεί θα πάμε στα 5.000 πλέον. (άσε που το Voge, είναι καθαρά ασφάλτινο, η "εξερεύνηση" που σηκώνει είναι μόνο η μη ασφαλτοστρωμένος "αγροτικός δρόμος", όχι πολλά πολλά). Αν όμως στο τίτλο είχα 3.000 αντί για 2.500 και μόνο "commuter" (κι αν μπορούσα να ξεπεράσω με τη στήριξη αγαπημένων ανθρώπων την κινεζοφοβία μου) τότε όντως θα έπαιζε πολύ δυνατά κι ευχαριστώ το μέλος που το πρότεινε διότι δε θα σκεφτόμουν να το βάλω στη συζήτηση.

    4) Η άλλη λύση που σκέφτομαι αντιλαμβανόμενος σχετικά απογοητευμένος την έκβαση της κουβέντας, είναι το εξής: "Μάγκα, με 2.5 χιλιάδες, "adventure" δεν κάνεις, πάμε παρακάτω. Δώσε -800/1000 από αυτό, πάρε ένα 200άρι scooter με 16άρες και κάνε μόνο το commute και τα υπόλοιπα τα σκέφτεσαι μια και καλή με άλλο budget επειδή τώρα δεν". Εκεί θα έχω φάει μια προσωπική ήττα, αλλά ας είναι.

    5) Όντως τα XT είναι σε τιμές γιούχου

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Και δεν παίρνεις ενα καλό ta650? https://www.car.gr/classifieds/bikes...ontent=aggelia
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Cb 500x 3ετιας με 5k πάντως απίθανο να παίξει (μακάρι να έβρισκες, δεν ξέρω βέβαια για χώμα τι κάνει αλλά είναι πράγματι all around). 4.5 με 5κ παίζουν τα Voge 500ds

  12. #42
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Και δεν παίρνεις ενα καλό ta650? https://www.car.gr/classifieds/bikes...ontent=aggelia
    Δε θέλω να πάρω κάτι χωρίς ABS. Δεν είμαι έμπειρος ή "οδηγάρα", οπότε θα μου χρειαστεί >1 φοράς, αλλά και να ήμουν και να χρειαστεί μόνο 1 φορά, το θέλω να το έχω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Cb 500x 3ετιας με 5k πάντως απίθανο να παίξει (μακάρι να έβρισκες, δεν ξέρω βέβαια για χώμα τι κάνει αλλά είναι πράγματι all around). 4.5 με 5κ παίζουν τα Voge 500ds
    Καλά ναι, το παράδειγμα το είπα χάριν αστεϊσμού, δεν το είχα κοιτάξει σε τί τιμές παίζει

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι κακό έχει το GS. Οικονομικό είναι, χαμηλή κατανάλωση έχει κι αν κρίνω από το πόσα GS 650 βλέπω στο δρόμο αξιόπιστο. Με λίγη υπομονή μπορείς να βρεις ένα καλό μεταχειρισμένο στο budget σου και κρατά στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι με λίγη οικονομία τους επόμενους μήνες θα κάνεις σιγά σιγά και τα όποια μαζέματα θα χρειαστεί.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Φιλε με λιγα λογια,GS σαν αυτο που θες, με 2500 αξιοπιστο,και με εν λειτουργια ABS απλα δεν υπαρχει.Η βαλε παραπανω χρημα,ή παρε λιγοτερα κυβικα ,και κατα κινα μερια.Αυτη ειναι αγορα σημερα.ΜΗΝ παραμυθιαζεσαι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #45
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Γιατί βρε παιδιά δεν υπάρχει αξιόπιστο GS με δυόμιση χιλιάρικα; Και γτ το ABS να μην λειτουργεί; Από πόσα λεφτά και πάνω είναι λειτουργικό το ABS δηλαδή;...

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Scooter έως 3.500 ευρώ
    από xrhstaras13 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2018, 08:55
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2009, 10:00
  3. me abs h xwris?
    από makist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2008, 11:14
  4. V Strom Me Abs!!!
    από BANIAS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF