Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 84

Θέμα: "ADV" + Commuter έως 2.500€ ME ABS πέραν της F650GS. Υπάρχει;

  1. #61
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Τη δεκαετία του 2000 έβρεχε λεφτά και δάνεια.
    Αυτός που σήμερα κυκλοφορεί με σκούτερ ταιβανέζικο πήγαινε στη δουλειά του με βαραντέρο.
    Το αποτέλεσμα είναι τα μηχανάκια της δεκαετίας αυτής να έχουν πάρα πολλά χιλιόμετρα.
    Την δεκαετία του 2010 που ακολούθησε επειδή όλοι φτώχυναν κανένα από αυτά τα μηχανάκια δε συντηρήθηκε.

    Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις κάτι με λιγότερο από 150-200.00χλμ και ασυντήρητο.
    Υπολόγισε ότι οι επισκευές σε μεγάλη μηχανή ΑΝ βρεις ανταλλακτικά (δύσκολο, πολύ ψάξιμο και χαμένος χρόνος) είναι πολύ ακριβές.

    Η γνώμη μου είναι ότι όποιος πουλάει μηχανή 15ετίας ψάχνει για κορόΙδα.
    Σκούπιδια οι Transalp.Δύσκολο να βρεις ανταλλακτικά για ΤΡΑΝΣΑΛΠ.

    No comment.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Ναι φίλος.

    Σκουπίδι.

    Ελληνικό λιωμένο τρανσάλπ με άπειρα χιλιόμετρα σε θερμοκρασίες Αθήνας, είκοσι μεταβιβάσεις, λάδια ... ο επόμενος, και πατέντα στην πατέντα δεν κάνει ούτε για την ανακύκλωση. Όχι για τα 2.000 που τα ζητάνε.

  3. #63
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Ναι φίλος.

    Σκουπίδι.

    Ελληνικό λιωμένο τρανσάλπ με άπειρα χιλιόμετρα σε θερμοκρασίες Αθήνας, είκοσι μεταβιβάσεις λάδια ... ο επόμενος και πατέντα στην πατέντα δεν κάνει ούτε για την ανακύκλωση. Όχι για τα 2.000 που τα ζητάνε.
    Καλά χαίρω πολύ. Οποιοδήποτε μηχανάκι είναι λιωμένο είναι χρέπι .
    Αλλά ειδικά τα τρανσαλπ που δεν παίζουν καγκουριες έχουν 2 θέματα βασικά και τα υπόλοιπα είναι αστεία η επισκευή τους .
    1. Καρέ του άξονα
    2. Μεμβράνες καρμπς.
    Τα οποία έχουν λύσεις και σχετικά οικονομικές δεδομένου ότι μιλάμε για μηχανές και όχι παπιά.
    Ταυτόχρονα έχεις μηχανή που σε πάει παντού και κάνεις τα πάντα ΜΕΤΡΙΑ άλλά τα πάντα.


    Κατά τα άλλα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #64
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.096
    Δεχόμεθα και δωρεές.. Θα μπορούσες να μας κάνεις μεταφορά ένα δωδεκάμπαλο και αύριο πάμε και κλείνουμε το νέο Transalp!


  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Δεν είπα ότι δεν ΗΤΑΝ καλό το τρανσάλπ.
    Μια χαρά ήταν. Το είχα και το ευχαριστήθηκα.

    Αυτό που λέω είναι ότι ΣΗΜΕΡΑ πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι της προκοπής. Πολύ δύσκολα.

    Παίδες τα μηχανάκια δεν είναι αθάνατα. Ειδικά ένα μοντέλο που όποιος το είχε τότε το έλιωνε καθημερινά στα χιλιόμετρα.
    Μπορεί να το πάρεις 2.000 ευρώ και μέσα σε ένα χρόνο να δώσεις άλλα τόσα για επισκευές και αναλώσιμα.
    Δηλαδή 4.000.

    Αξίζει;

  6. #66
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Αν η εναλλακτική είναι κινέζικο με τα μισά Κ.Ε στα ίδια χρήματα ίσως και να αξίζει ναι.
    when life gets complicated... i ride.

  7. #67
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Ο καθένας σταθμίζει τις ανάγκες του και τις δυνατότητες του και αναλόγως προχωρά.

    Ειδικά τώρα που υπάρχει και η δυνατότητα των tedt ride οπότε μπορείς να έχεις και μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη, τότε όλες οι άλλες οι κουβέντες είναι καθαρά φιλοσοφικού χαρακτήρα.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα ότι δεν ΗΤΑΝ καλό το τρανσάλπ.
    Μια χαρά ήταν. Το είχα και το ευχαριστήθηκα.

    Αυτό που λέω είναι ότι ΣΗΜΕΡΑ πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι της προκοπής. Πολύ δύσκολα.

    Παίδες τα μηχανάκια δεν είναι αθάνατα. Ειδικά ένα μοντέλο που όποιος το είχε τότε το έλιωνε καθημερινά στα χιλιόμετρα.
    Μπορεί να το πάρεις 2.000 ευρώ και μέσα σε ένα χρόνο να δώσεις άλλα τόσα για επισκευές και αναλώσιμα.
    Δηλαδή 4.000.

    Αξίζει;
    Έχω ενα μηχανακι με εμπορικη αξια 2500. Αν στο δωσω θα χαλασεις 5 σε επισκευες οπως λες. Αν το κρατησω θα χαλασω και εγω 5? δεν χαλασα τοσα λεφτα απο τοτε που το αγορασα, θα τα χαλασω σε ενα χρονο; Να το πετάξω στη θαλασσα καλυτερα με την λογικη σου.
    Υπαρχουν μοτοσυκλετες 20 ετων σε καλη κατασταση.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Αυτο που με υφος χιλιων καρδιναλιων, γραφετε για να "διδαξετε" μπαλιτσα, να το δειτε λιγο ρε σεις...

    Προφανως ειναι περισσοτερα τα ταλαιπωρημενα απο αυτα που ειναι σε καλη κατασταση. Υαρχουν επισης απατεωνες πωλητες.

    Αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι υπαρχουν μηχανακια σε παρα πολυ καλη κατασταση για τα χρονια τους, με λιγα η λογικα χιλιομετρα και συντηρημενα επαρκως και σωστα για να συνεχισουν να γραφουν πολλα και ασφαλη χιλιομετρα. Επισης το "δεν τα φτιαχνουν" οπως παλια, ειναι σε μεγαλο βαθμο αληθεια. Ειδικα σε περιφερειακα και πλαστικα.

    Πολλα καινουργια value for money που τα προτεινουμε απο εδω και απο εκει, δεν εχουν αποδειξει ακομη τιποτα για το πως θα "γερασουν". Εδω θα ειμαστε να το δουμε.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Δε διδάσκουμε μπαλίτσα σε κανένα.

    Εδώ είναι ένας δημόσιος τοίχος και δεν είναι κακό να υπάρχουν απόψεις ώστε να προβληματίζεται ό αναγνώστης.
    Παρόντας ή μελλοντικός.

    Η πρόταση λοιπόν κάποιου σε έναν που ίσως δε γνωρίζει πολλά, ότι οκ αφού δεν μπορείς να πάρεις κάτι της προκοπής γιατί είναι ακριβό πάρε κάτι 20ετίας και θα κάνεις τη φάση σου επιφυλάσσει πιθανώς πολλές εκπλήξεις για τον δεύτερο.

    Αλλά εντάξει.
    Κλέφτες θα γίνουν οι έμποροι μεταχειρισμένων και οι μάστορες;

  11. #71
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Δε διδάσκουμε μπαλίτσα σε κανένα.

    Εδώ είναι ένας δημόσιος τοίχος και δεν είναι κακό να υπάρχουν απόψεις ώστε να προβληματίζεται ό αναγνώστης.
    Παρόντας ή μελλοντικός.

    Η πρόταση λοιπόν κάποιου σε έναν που ίσως δε γνωρίζει πολλά, ότι οκ αφού δεν μπορείς να πάρεις κάτι της προκοπής γιατί είναι ακριβό πάρε κάτι 20ετίας και θα κάνεις τη φάση σου επιφυλάσσει πιθανώς πολλές εκπλήξεις για τον δεύτερο.

    Αλλά εντάξει.
    Κλέφτες θα γίνουν οι έμποροι μεταχειρισμένων και οι μάστορες;


    Δεν νομίζω οτι είναι ακριβώς "πρόταση" πάντως, για πολλούς από εμάς δεν υπάρχει εναλλακτική, οπότε είναι μονόδρομος. Δηλαδή εμένα το ερώτημά μου ξεκίνησε ως εξής:
    (Καθώς έχω μόνο αυτά τα χρήματα) Ποιό άλλο 20ετίας μηχανάκι μεσαίας κατηγορίας "ADV" έχει ABS συν τα υπόλοιπα κριτήρια;

    Και για μένα, money-no-object θα πήγαινα να πάρω το CB500X με τον 19άρη, αλλά είναι 320% ακριβότερο από αυτό που μπορώ να διαθέσω.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Δεν είναι μονόδρομος.
    Μπορείς απλά να μην αγοράσεις κάποια σαβούρα και μάλιστα υπερτιμημένη αλλά να κάνεις υπομονή να πάρεις κάτι αξιόλογο.

    Οι Άγγλοι λένε "δεν είμαι πλούσιος για να μπορώ να αγοράζω φθηνά πράγματα".

    υ.γ. Κάνε τον κόπο αν θέλεις και τηλεφώνησε στην αντιπροσωπία της bmw και ρώτησέ τους πόσο κοστίζει μία μονάδα abs από f650gs. Θα εκπλαγείς από την απάντηση είμαι βέβαιος.

  13. #73
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι μονόδρομος.
    Μπορείς απλά να μην αγοράσεις κάποια σαβούρα και μάλιστα υπερτιμημένη αλλά να κάνεις υπομονή να πάρεις κάτι αξιόλογο.

    Οι Άγγλοι λένε "δεν είμαι πλούσιος για να μπορώ να αγοράζω φθηνά πράγματα".

    υ.γ. Κάνε τον κόπο αν θέλεις και τηλεφώνησε στην αντιπροσωπία της bmw και ρώτησέ τους πόσο κοστίζει μία μονάδα abs από f650gs. Θα εκπλαγείς από την απάντηση είμαι βέβαιος.
    Προτείνεις ηρεμηστικό ή Θεία Κοινωνία πριν το τηλεφώνημα;

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Εγώ πάντως έχω F 650GS του 2007 και δε σκέφτομαι να την ανακυκλώσω σύντομα. Με 57.000 χλμ, λάστιχα πριν 300 χλμ, νέα σέλα από MotoK και συντηρημένη στο γνωστό συνεργείο στο Γέρακα είμαι σίγουρος ότι αξίζει αυτή τη στιγμή 2,500 ευρώ. Δεν είναι το νέο Transalp ή Vstrom, δεν κάνει όμως και 10-12 χιλιάρικα. Και κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Όποιος τα'χει παίρνει καινούργιο, δεν το συζητάμε.

    Δεν έχουν όλα 200.000 χλμ, έχω φίλο με 30.000 χλμ σε γνωστό τουριστικό θέρετρο (Varadero) του 2004. Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Η πρόταση σε κάποιον που λέει "έχω τόσα" και ενδιαφέρομαι να κάνω αυτό, πρέπει να είναι -θεωρώ- αντίστοιχη με αυτά που ζητάει. Τον κατευθυνεις με προτάσεις και οτι μπορεί να του διαφεύγει. Το να του πούμε μάζεψε μερικά ακόμη για κάτι καλύτερο, ειδικά όταν δεν είναι πιτσιρικάς, μπορεί να φτάσει να είναι έως και προσβλητικό.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Scooter έως 3.500 ευρώ
    από xrhstaras13 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2018, 08:55
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2009, 10:00
  3. me abs h xwris?
    από makist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2008, 11:14
  4. V Strom Me Abs!!!
    από BANIAS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF