Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Πρώτη μηχανή - CBX500 vs CFMOTO 650MT vs VOGE650DSX

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/12/2022
    Μηνύματα
    3

    Πρώτη μηχανή - CBX500 vs CFMOTO 650MT vs VOGE650DSX

    Καλησπέρα στην ομάδα!
    Είμαι σε διαδικασία να αποφασίσω την αγορά πρώτης μηχανής και βρίσκομαι ανάμεσα μάλλον στα τρία μοντέλα που αναφέρω στον τίτλο. Ξέρω, έχουν γραφτεί ξανά τέτοιου τύπου διλήμματα αλλά θέλω συγκεντρωμενες τις γνώμες τον κατόχων/έμπειρων αναβατών.

    Αρχικά το βασικό πρόβλημα είναι πως έχω ύψος 1.96 και συγκεκριμένα ψηλά πόδια, 100 κιλά και καμιά εμπειρία από μηχανή. Θέλω να πάω απευθείας σ αυτή τη μεσαία κατηγορία και σκέφτομαι πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα, χωρίς βέβαια να έχω δοκιμάσει καμία να δω πως κάθεται σε μένα. Οι ανάγκες μου είναι (προς το παρόν) μετακίνηση στην πόλη, σίγουρα ταξιδάκια και θα ήθελα καμία χαλαρή βόλτα σε χωμα.

    CB: Αξιοπιστία, μεταπωλητική αξία, αλλά και υψηλό κόστος, είναι πολυεργαλείο και λογικά αρκετό παρότι λιγότερα κυβικά σε σχέση με τα υπόλοιπα. Αν σκεφτούμε και τα έξτρα, κάποιο μεταχειρισμένο μάλλον είναι μονόδρομος εδώ.

    CFMOTO: Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πρόσφατα είχα σχεδόν κατασταλάξει εδώ, μέχρι που είδα πως θα κυκλοφορήσει σύντομα το MT 700, οπότε πλέον σκέφτομαι να πάρω αυτό καινούργιο καθώς αναμένεται να είναι βελτιωμένο συγκριτικά με τον προκάτοχο. Αφήνω στην άκρη την προέλευση καθώς δεν έχω σκέψεις ως προς αυτό. Το γεγονός πως βγάζει μάλλον συχνά καινούρια μοντέλα ρίχνει ακόμα περισσότερο την μεταπωλητική αξία, στα αρνητικά η σέλα, η χαμηλότερη ευελιξία στην κίνηση και ταυτόχρονα κάπως περίεργα τα κάγκελα: ναι μεν προστατεύει αλλά δεν βολεύει στο αστικό περιβάλλον, ίσως επικίνδυνο για το ζύγισμα της αν αφαιρεθούν.

    VOGE: Πρόσφατα διάβασα για αυτή τη μηχανή, μάλλον αρνητικό πρόσημο για τον μονοκύλινδρο κινητήρα, την έψαξα γιατί μου την πρότειναν βάσει ύψους. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο που αποτελεί την μοναδική στην κατηγορία καθώς απ ότι διάβασα αντίστοιχες μηχανές έχουν εκλείψει απ την αγορά. Λίγο υψηλή τιμή για αγορά καινούργιας, αν και προσφέρει έξτρα.

    Με βάση αυτές τις πληροφορίες, να πω ότι το μπάτζετ δεν είναι ακριβώς καθορισμένο, θα πήγαινα σίγουρα σε καινούργια CF 700ΜΤ που βέβαια κυκλοφορεί μέσα στο καλοκαίρι και δεν ξέρουμε πότε θα ανακαλύψουν τα +/- της. Το να περιμένω δεν με καίει μέχρι ένα 6μηνο, βέβαια στις άλλες δύο θα προχωρούσα πιο άμεσα σε αγορά.

    Ξέρω το ρίσκο της αγοράς πρώτης μηχανής καινούργιας, παρόλα αυτά σίγουρα δεν θέλω να πάω σε κάτι "πολύ" μεταχειρισμένο/παλιό. Και στην CB να καταλήξω αυτή θα είναι του 21'-22'. Έχοντας αυτά τα δεδομένα παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας και προσθέστε οτιδήποτε μου διαφεύγει.

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Μια χαρά μηχανάκια και τα 3, το ΣεΜπε το έχει ξάδερφος στο ύψος σου και είναι κομπλέ, ωραίο μηχανάκι αλλά λίγο φτωχό.
    Τα ΣιεΦ από ότι ακούμε και βλέπουμε έχουν κατακλύσει την αγορά, τα Βογκ ακολουθούν και αυτά πίστα.
    Όποτε αξιοπιστία και αλλά τέτοια χαζά μας τελείωσαν και τώρα βαρανε στα ίσα τα τζαπανοευρωπαικα, μιας και είναι συνοθύλευμα αυτών.
    Καλή αγορά ΑΝ και το καμία εμπειρία που λες είναι ένα θέμα στον απόπατο που ζούμε.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Συνάδελφος στο γραφείο βρισκόταν ακριβώς σε ανάλογο προβληματισμό.

    Περίπου στα 1,92 λιγότερα κιλά από εσένα και με μεγάλη εμπειρία σε μηχανές.

    Μετά από χρόνια με σκούτερ θέλει διακαώς να γυρίσει πάλι σε μηχανή.

    Έχει κάτσει πάνω και οδηγήσει σε test ride το voge 500dsx, αντίστοιχο του cbx , αλλά κάτι δεν του άρεσε από πολλές απόψεις (θέση κυρίως)

    Όταν πήγε βέβαια στο 650dsx τότε έπειτα και από test ride έχει πάθει έρωτα (κούμπωσε τέλεια όπως χαρακτηριστικά είπε)

    Το μόνο που τον κολλούσε αρχικά ήταν το μονοκύλινδρο, αλλά πλέον ψάχνει άνθρωπο να δώσει το σκούτερ για να προχωρήσει.

    Πλέον έχει πάθει έρωτα και δεν σκέφτεται τίποτα άλλο. Προφανώς είναι το οικονομικό στην μέση, αλλιώς λύσεις του τύπου v strom, transalp κλπ φαντάζουν πιο ορθές επιλογές αλλά δεν φτάνει μέχρι εκεί.

    Άρα δες τα από κοντά, ανέβα πάνω για να δεις πως σου φαίνονται έστω και σαν πρώτη επαφή.

    Και κάτι από δική μου εμπειρία όπου δεν είχα καθόλου επαφή με το άθλημα...όλες σαν πρώτη αίσθηση φαίνονται μεγάλες...αλλιώς η εικόνα από μια οθόνη και αλλιώς από κοντά (τα οποία φαίνονται και πολύ πιο ωραία), ωστόσο στην πορεία ενώ εξοικειώνεται κανείς αρχίζει να γίνεται πιο εύπεπτη η αίσθηση του όγκου, βάρους κλπ.

    Καλή επιτυχία σε ότι και εάν επιλέξεις.
    Για μένα ανάμεσα στα 3, το dsx 650 φαντάζει μονόδρομος, αν και η πιο σωστή επιλογή θα ήταν η αγορά μεταχειρισμένου κάποιου πχ voge ds 500 και μόλις εξοικειωθείς με την οδήγηση παίρνεις κάτι λίγο μεγαλύτερο πχ cfmoto 800 mt κλπ.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Αν κάνεις λίγη υπομονή, στην Ιταλία κυκλοφόρησε η επόμενη γενιά DSX https://vogeitaly.it/valico525dsx/ και ήδη ξεκίνησε καλά.
    Δυναμομετρήθηκε πέντε άλογα περισσότερα από τα 500αρια που αντικαθιστά. Φθινόπωρο ακούγεται θα είναι εδώ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Αν κάνεις λίγη υπομονή, στην Ιταλία κυκλοφόρησε η επόμενη γενιά DSX https://vogeitaly.it/valico525dsx/ και ήδη ξεκίνησε καλά.
    Δυναμομετρήθηκε πέντε άλογα περισσότερα από τα 500αρια που αντικαθιστά. Φθινόπωρο ακούγεται θα είναι εδώ.
    το εβλεπα τις προάλλες (το διάβαζα στην ουσία) έχουν ανέβει πάρα πολύ οι κινεζοι
    https://www.bikeit.gr/nea-montela-2/...wph-fthinopwro

    https://motorbike.gr/%CE%BD%CE%AD%CE...%8C-adventure/

    απλά αυτό το πράμα να αλλαζουν καθε τρεις και λιγο τα μοντέλα τους είναι κάπως για τον πελάτη.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Η voge δεν "αλλαζει" τοσο συχνα σε σχεση με τα αλλα κινεζακια.

    Για την χρηση που περιγραφεις, θα επαιρνα το DSX. τα "ταξιδακια" αν ειναι τυπου 200-300 χιλιομετρα μια στο τοσο, δεν χρειαζεσαι δικυλινδρο ενω μεσα στην πολη το μονοκυλινδρο για μενα ειναι πολυ πιο ευχαριστο και διασκεδαστικο.

    Εχω δοκιμασει το 500 ds και το dsx και το δευτερο ειναι σουπερ. Επισης ειναι πολυ πιο ανετο για ψηλους αναβατες σε σχεση με ds και cb500x. Στην θεση σου ισως να περιμενα το 525... απο την αλλη θα χασεις ολη την καλοκαιρινη σεζον με οτι αυτο συνεπαγεται..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Για τα κυβικά του παιδιού προτείνω περισσότερα cc.

    Θα κοιτούσα και το SRT 800X της QJMOTOR - αρκεί να καλύπτει το δίπλωμα.

    Υπόσχεται κατανάλωση 500ριού, θα βγαίνει στα 8.300€ με τα πάντα + ποιοτικά περιφερειακά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Όλα καλά είναι αλλά εγώ θα έλεγα απέφυγε το μονοκύλινδρο.
    Όχι πως έχει κάτι κακό αλλά δεν έχει την γλυκάδα και την ποιότητα κύλισης που έχει το 2κ,όχι στα συγκεκριμένα ,ας πούμε πιο γενικά.
    Επίσης όταν κυκλοφορήσουν τα καινούργια ds/cfmt υπάρχει πάντα η πιθανότητα να πέσουν και άλλο οι τιμές στα υπάρχοντα μοντέλα και να γίνει η αγορά τους ακόμα πιο γλυκιά αν πάνε ακόμα πιο κοντά στις 5.000ε
    when life gets complicated... i ride.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Επειδη ανεφερες το οικονομικο το Voge 650 ds υπαρχει σε προσφορα στα 6.5κ.Αρχοντικη μοτο.
    Η cfmoto 700mt θα ειναι επισης φοβερο vfm γτ λογικα θα παιξει στα 6.8-7κ..
    Τελος η cb δεν με ψηνει για την τιμη της..Οχι φυσικα οτι δεν ειναι καλη μοτο..
    Ειμαι κ γω σε διαδικασια πωλησης του Multi 1200 S κ σκεφτομαι να πεσω κατηγορια
    Το διλλημα μου εμενα ειναι 700mt η 800mt λογο ταξιδιων..
    Εσυ θες κ χωμα οποτε νομιζω το Voge 650 ειναι οτι πρεπει γ σενα

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Περίμενε μέχρι τέλος έτους που θαρθει το 900αρι το voge,με τον κινητήρα του Xr του bmw.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Για τα Ελληνικά δεδομένα και όχι μόνο, μια ακόμα ψήφος στο VOGE 650DSX!! Το πλέον παρεξηγημένο μηχανάκι στη χώρα μας κατά τη γνώμη μου γιατί το πλεονέκτημα του μονοκύλνδρου έχει περάσει στη συνείδηση του Έλληνα καταναλωτή σαν μειονέκτημα.
    Στα θετικά του: Πολύ όμορφο (υποκειμενικό) εάν το δεις από κοντά, ποιοτικό με επώνυμα περιφεριακά, δοκιμασμένο αξιόπιστο μοτέρ που κυκλοφορεί αρκετά χρόνια πολύ ποιο ροπάτο από τα ανάλογα 500άρια, τροχοί tubeless 19-17 με ακτίνες και αυξημένες διαδρομές αναρτήσεων ιδανικές διαστάσεις για μικτή χρήση, αυξημένες διαστάσεις (τις χρειάζεσαι λόγω ύψους) και πολύ καλό εξοπλισμό.
    Στα αρνητικά του: αυξημένο βάρος (220κιλά έναντι 200).

    Εάν όντως παίζει και έκπτωση στα 6500 μην το σκέφτεσαι, προχώρα, θα το ευχαριστηθείς.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Σαν ομορφιά θα συμφωνήσω, φαίνεται να έχει ποιοτική βαφή και αρκετά νόστιμες προσθήκες.

    Έχει κάτι , πωστολένε

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Το παρέλαβε εδώ και δύο ημέρες και ο συνάδελφος στο γραφείο.
    Πρώτες εντυπώσεις από εμένα ως παρατηρητής
    1) πολύ πιο όμορφο το μαύρο από το κόκκινο (αν και για εμένα βγαίνει στο εξωτερικό σε ένα πράσινο σκούρο όπου είναι το ωραιότερο χρώμα για αυτό)
    2) είναι πολύ ψηλή αλλά και επιβλητική...(εγώ με ύψος 1,87 δεν πατάω κάτω όλο το πέλμα καθώς τα πόδια μου σκάνε ακριβώς στα ποδοστηρια, με αποτέλεσμα να κλέβει λίγο από το ύψος καθώς αναγκάζομαι να ανοίξω λίγο ακόμη τα πόδια)
    3) θέση οδήγησης εξαιρετική (δηλαδή άπαξ και ανέβουν τα πόδια πάνω)
    4) η μηχανή αν και είχε μόνο 75 χλμ, σε στατική δοκιμή των ταχυτήτων, ήταν πολύ άνετη, οι αλλαγές βούτυρο αλλά και ωραίο κούμπωμα
    5) ο συνάδελφος μετά από 15 χρόνια με σκούτερ ξαναγύρισε σε αυτό που πάντα του άρεσε, η μηχανή...τώρα προσπαθούμε να τον συνεφερουμε καθώς είναι μες στην κ@υλα...ακόμη και τα αγόρια πάμε τοίχο τοίχο... χαχαχα

    Υγ1:Κοινώς είναι πολύ ωραία μηχανή
    Όταν με το καλό στρωθεί θα κάνω και μια καταγραφή εντυπώσεων, αν τον πείσω να μου τη δώσει μια βόλτα.
    Υγ2:δεν ζηλεύω καθόλου απλά χαίρομαι απίστευτα γιατί βλέπω στα μάτια του πως ένιωθα (νιώθω) και εγώ με το που πήρα τη δική μου πριν κανένα μήνα (clx 700).

Παρόμοια θέματα

  1. Benelli TRK 502X VS CFmoto 650 mt
    από D.Agr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2022, 21:34
  2. Πρώτη μηχανή (Benelli bn251 vs Daytona r250)
    από Guitarbill13 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2018, 16:17
  3. pirelli diablo Vs brigeston bt012 Vs michelin
    από GTZ750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2006, 16:04
  4. suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace
    από fire στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 15:31
  5. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF