Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: HISS & Transalp

  1. #1
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903

    HISS & Transalp

    Θα είμαι ευθύς και σύντομος. Έχει καταφέρει κανείς να ξεφορτωθεί εντελώς το HISS?

    Στην Αθήνα; Στην Ελλάδα; Στο σύμπαν;

    Δεν μπορώ να ακούσω κι άλλο ένα συνεργείο που θα μου πει όχι! Μοτό τζι άρ σώσε με.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Δε ξερω να απαντήσω, αλλά εγγραφή το 2002, είχαμε Ίντερνετ τότε? από ποτέ είστε εδώ μέσα?

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Το moto.gr είναι από τα παλαιότερα στο χώρο.

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    SF νομίζω ότι αρμόδιοι είναι τα καταστήματα που κάνουν αλλαγές στην ecu.
    Μόλις διάβασα ότι στο εξωτερικό κάποιοι μηχανικοί κάνουν ένα εύκολο τέχνασμα και το ακυρώνουν. Δεν το έχω βρει ολόκληρο όμως ακόμα.
    Κάποιοι άλλοι αλλάζουν ecu με μια χωρίς hiss που επίσης δεν έχω βρεί ακόμα ολοκληρωμένη την λύση κάπου.

    Ξέρω μέσα από το advrider ότι όσοι φεύγουν για μεγάλα ταξίδια το έχουν ακυρώσει πρώτα.

    Έχεις ρωτήσει σε κατάστημα που φτιάχνει χάρτες κ.λπ.; Νομίζω είναι η ευκολότερη λύση.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SF Προβολή μηνύματος
    Θα είμαι ευθύς και σύντομος. Έχει καταφέρει κανείς να ξεφορτωθεί εντελώς το HISS?

    Στην Αθήνα; Στην Ελλάδα; Στο σύμπαν;

    Δεν μπορώ να ακούσω κι άλλο ένα συνεργείο που θα μου πει όχι! Μοτό τζι άρ σώσε με.
    Θεωρητικά γίνεται. Πρέπει να σκαφτεί το κουτάκι της ηλεκτρονικής, και να γίνει κάποια τροποποίηση σε κάποια ποδαράκια σε ένα τσιπάκι στην ηλεκτρονική.

    Δεν ξέρω με ακρίβεια τι και που, δεν ξέρω κάποιον να το έχει κάνει, έχω δει ένα πολύ εξειδικευμένο βιβλίο σε κλειδαράδικο που είχε μάρκες και οχήματα και τι μετατροπή θέλει η πλακέτα του καθενός για τέτοιες δουλειές, που το έδειχνε σε σχέδιο.

    Πάρε τηλέφωνο σε αυτούς εδώ www.fastkey.gr και ζήτα να μιλήσεις με τον Γιάννη. Είναι πολύ μπελάς δουλειά, γιατί πρέπει να φάει μια μέρα, να σκάβει λίγο-λίγο το υλικό στο κουτί της ηλεκτρονικής, και αυτό ή δεν το κάνει κανείς ή θα σου ζητήσει 350 ευρώ.


    Ισως συμφέρει, να ξεφορτωθείς τελείως την ηλεκτρονική του, και να προσαρμόσεις άλλη, που δεν έχει τέτοιο σύστημα. Αλλά ούτε κι αυτό ξέρω κάποιον να το έχει κάνει.

    Α και το μεγάλο μου ερώτημα, είναι γιατί να θέλεις να το κάνεις αυτό; Μήπως ο λόγος που θέλεις να το κάνεις αυτό, παρακάμπτεται με λιγότερο κόστος με άλλη οδό, που να μην χρειάζεται να καταργήσεις το σύστημα;


    Καλή τύχη σε κάθε περίπτωση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    http://https://youtu.be/oJ8bP6hAZuQ

    Στο 12:20 εξηγεί πως παρακάμπτει το HISS, αφορά Cbr αλλά πρόκειται για το ίδιο σύστημα που χρησιμοποιεί η HONDA στα μοντέλα της.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    https://www.youtube.com/watch?v=oJ8b...=LambChopRides

    Κάτι έχει το λινκ και δεν ανοίγει, 12:20 είναι όλο αλλά λέει κάποια πράγματα. Δεν είναι για μένα όμως
    Να το δει κάποιος που ξέρει καλύτερα.

  8. #8
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Α και το μεγάλο μου ερώτημα, είναι γιατί να θέλεις να το κάνεις αυτό; Μήπως ο λόγος που θέλεις να το κάνεις αυτό, παρακάμπτεται με λιγότερο κόστος με άλλη οδό, που να μην χρειάζεται να καταργήσεις το σύστημα;
    Για 2η φορά στη ζωή του (σε λίγο μηδενίζει κοντέρ το κάμαρι) κάνει τυχαία κόλπα με το HISS. Και είναι σκατένια βλάβη, γιατί όταν σου σβήνει το μοτέρ στη μέση διασταύρωσης... σου φρενάρει το μηχανάκι και βλέπεις τον τζίζας φαντάρο.

    Δεν υπάρχει μοτίβο στα συμπώματα ούτε στην συχνότητα. Οπότε όλα είναι θεωρίες. Το κλειδι; (Έφτιαξα καινούριο κάποια στιγμή - 70€, αλλά να και πάλι προβλημα). Η κεραία; 300€ επίσημη τιμή, ΧΩΡΙΣ να είναι βέβαιο ότι φταίει. Το μάτι; Κι αυτό >200€ και πάλι χωρίς βεβαιότητα. Οπότε @@. Θέλω να ξεφορτωθώ το HISS. Άχρηση μπούρδα είναι - το προηγούμενό μου Transalp μια χαρά μου το έκλεψαν.

    Θα κινηθώ με βάση τα παραπάνω αγαπητοί συνάδελφοι, και θα επανέλθω.

    Τελευταία τροποποίηση από SF; 14/06/2023 στις 12:29.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SF Προβολή μηνύματος
    Για 2η φορά στη ζωή του (σε λίγο μηδενίζει κοντέρ το κάμαρι) κάνει τυχαία κόλπα με το HISS. Και είναι σκατένια βλάβη, γιατί όταν σου σβήνει το μοτέρ στη μέση διασταύρωσης... σου φρενάρει το μηχανάκι και βλέπεις τον τζίζας φαντάρο.

    Δεν υπάρχει μοτίβο στα συμπώματα ούτε στην συχνότητα. Οπότε όλα είναι θεωρίες. Το κλειδι; (Έφτιαξα καινούριο κάποια στιγμή - 70€, αλλά να και πάλι προβλημα). Η κεραία; 300€ επίσημη τιμή, ΧΩΡΙΣ να είναι βέβαιο ότι φταίει. Το μάτι; Κι αυτό >200€ και πάλι χωρίς βεβαιότητα. Οπότε @@. Θέλω να ξεφορτωθώ το HISS. Άχρηση μπούρδα είναι - το προηγούμενό μου Transalp μια χαρά μου το έκλεψαν.

    Θα κινηθώ με βάση τα παραπάνω αγαπητοί συνάδελφοι, και θα επανέλθω.

    Αυτο φιλε μου ειναι κλασσικο , η κεραια ειναι και μαλιστα αν θυμαμαι απο του αδερφου της γυναικας μου που ειχε το TRANSALP 700 καπου ειχε τσακισει το καλωδιακι της κεραιας και του το εφτιαξα και απο τοτε δεν ξανα εκανε κιχ.
    3o χερι τωρα που το εχουν αλλοι και ακομα δουλευει μια χαρα.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SF Προβολή μηνύματος
    Για 2η φορά στη ζωή του (σε λίγο μηδενίζει κοντέρ το κάμαρι) κάνει τυχαία κόλπα με το HISS. Και είναι σκατένια βλάβη, γιατί όταν σου σβήνει το μοτέρ στη μέση διασταύρωσης... σου φρενάρει το μηχανάκι και βλέπεις τον τζίζας φαντάρο.

    Δεν υπάρχει μοτίβο στα συμπώματα ούτε στην συχνότητα. Οπότε όλα είναι θεωρίες. Το κλειδι; (Έφτιαξα καινούριο κάποια στιγμή - 70€, αλλά να και πάλι προβλημα). Η κεραία; 300€ επίσημη τιμή, ΧΩΡΙΣ να είναι βέβαιο ότι φταίει. Το μάτι; Κι αυτό >200€ και πάλι χωρίς βεβαιότητα. Οπότε @@. Θέλω να ξεφορτωθώ το HISS. Άχρηση μπούρδα είναι - το προηγούμενό μου Transalp μια χαρά μου το έκλεψαν.

    Θα κινηθώ με βάση τα παραπάνω αγαπητοί συνάδελφοι, και θα επανέλθω.

    Να ξέρεις, ΟΛΑ τα συστήματα immobilizer, μα ΟΛΑ* -νταξ μπορεί να υπάρχει και καμιά εξαίρεση σε κανά όχημα εσωτερική παραγωγή για την αγορά της Σιβηρίας ξέρω γω) κάνουν οτι κάνουν ΠΡΙΝ βάλεις μπροστά. ΠΡΙΝ βάλεις μπροστά, διαβάζει το σύστημα από το κλειδί ένα κωδικό, τον στέλνει στην μονάδα ανάφλεξης, και αν η μονάδα ανάφλεξης κρίνει ότι είναι ο σωστός, προχωράει η ανάφλεξη κ.ο.κ. Από την στιγμή που θα περάσει αυτό το στάδιο ελέγχου, μετά το σύστημα immobilizer ΔΕΝ ξαναενοχλεί ή ξαναπασχολεί την λειτουργία του κινητήρα. ΘΑ ξανασχοληθεί, αν κλείσεις από kill switch ή κλειδί και θα πας να το ξαναβάλεις μπροστά.

    Που σημαίνει, ότι αν σου σβήνει, μπερδεύει κ.ο.κ. ΑΦΟΥ εχει πάρει μπροστά, αυτά όλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το σύστημα immobilizer, και θα πρέπει να ψάξεις την πραγματική αιτία που προκαλεί τα μπερδέματα. Αν εννοείς ότι αφού σου σβήσει, κάνει reset όλο το ηλεκτρικό σύστημα και δεν ξαναδιαβάζει τον κωδικό στο κλειδί για να ξαναπάρει μπροστά, ναι εκεί, κάτι δεν πάει καλά στο immobilizer. Αλλά ΑΦΟΥ πάρει μπρος , το Immo δεν επηρεάζει με κάποιο τρόπο τον κινητήρα.


    *το αστεράκι πιο πριν, γιατί είναι μερικά οχήματα π.χ. μερικά παλιότερα VW που αν ΔΕΝ διαβάσει τον σωστό κωδικό από το κλειδί, ΠΑΙΡΝΕΙ μπροστά ο κινητήρας, ΑΛΛΑ σβήνει μετά από πέντε δευτερολεπτα ότι και να κάνεις. Κι αυτό στην ουσία δεν αλλάζει κάτι, προγραμματισμός είναι να κάνει έτσι, και ούτως ή άλλως δεν είναι η περίπτωσή μας στο Honda.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Ή παίρνεις ιταλικό να ξενοιάσεις

  12. #12
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις, ΟΛΑ τα συστήματα immobilizer, μα ΟΛΑ* -νταξ μπορεί να υπάρχει και καμιά εξαίρεση σε κανά όχημα εσωτερική παραγωγή για την αγορά της Σιβηρίας ξέρω γω) κάνουν οτι κάνουν ΠΡΙΝ βάλεις μπροστά. ΠΡΙΝ βάλεις μπροστά, διαβάζει το σύστημα από το κλειδί ένα κωδικό, τον στέλνει στην μονάδα ανάφλεξης, και
    Συνάδελφε ευχαριστώ για όλο το ινφο! Το σβήσιμο είναι άμεσο, δηλαδή σίγουρα δεν είναι τροφοδοσία ή κάτι μηχανικό. Οπότε μοιραία ανάβει αμέσως και το λαμπάκι HISS και τότε ξεκινάει το πανηγύρι μιας και *τότε* τo HISS είναι που δεν αφήνει να ξαναπάρει μπρος. Συνάγω λοιπόν ότι αυτό φταίει. Ο dankann (ευχαριστώ κι εσένα) λέει κεραία 100% και το ακούω κι αυτό. Αλλά εσύ λες ότι δεν μπορεί να είναι κεραία απαξ και πήρε μπρος το μηχανάκι. Το μηχανάκι λύθηκε και το μαστόρι μέτρησε επιτυχώς όλη την καλωδίωση.

    Τώρα το πήρα και το οδηγώ με το άλλο κλειδί και μέχρι στιγμής ΟΚ. (ΑΛΛΑ αυτό το κλειδί το είχα κάνει 2ο γιατί ΑΥΤΟ ήταν που χρησιμοποιούσα πριν 1-2-3 χρόνια όταν είχε ξαναπαρουσιάσει το προβλημα... και έφτιαξα νέο και έφυγε το προβλημα, που ξαναήρθε, και τώρα θα πεις "λογικά" δε φταίει το κλειδί, και θα το πω κι εγώ κ.ο.κ. μέχρι να ξαναμείνω σε κάνα χρόνο )
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SF Προβολή μηνύματος
    Συνάδελφε ευχαριστώ για όλο το ινφο! Το σβήσιμο είναι άμεσο, δηλαδή σίγουρα δεν είναι τροφοδοσία ή κάτι μηχανικό. Οπότε μοιραία ανάβει αμέσως και το λαμπάκι HISS και τότε ξεκινάει το πανηγύρι μιας και *τότε* τo HISS είναι που δεν αφήνει να ξαναπάρει μπρος. Συνάγω λοιπόν ότι αυτό φταίει. Ο dankann (ευχαριστώ κι εσένα) λέει κεραία 100% και το ακούω κι αυτό. Αλλά εσύ λες ότι δεν μπορεί να είναι κεραία απαξ και πήρε μπρος το μηχανάκι. Το μηχανάκι λύθηκε και το μαστόρι μέτρησε επιτυχώς όλη την καλωδίωση.

    Τώρα το πήρα και το οδηγώ με το άλλο κλειδί και μέχρι στιγμής ΟΚ. (ΑΛΛΑ αυτό το κλειδί το είχα κάνει 2ο γιατί ΑΥΤΟ ήταν που χρησιμοποιούσα πριν 1-2-3 χρόνια όταν είχε ξαναπαρουσιάσει το προβλημα... και έφτιαξα νέο και έφυγε το προβλημα, που ξαναήρθε, και τώρα θα πεις "λογικά" δε φταίει το κλειδί, και θα το πω κι εγώ κ.ο.κ. μέχρι να ξαναμείνω σε κάνα χρόνο )
    Για να μην παρεξηγηθώ , η περίπτωση μας ήταν.
    Πάω να πάρω την μηχανή, δεν άναβε γιατί δεν αναγνώριζε το κλειδί.
    Ξεκίναγε μετα οταν εκανε επαφη το καλώδιο, έστριβε το τιμόνι καπουτ κλπ
    Ρίξε μια ματια δεν εχει να χάσεις κάτι , η κεραια βγαίνει σχετικά έυκολα
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SF Προβολή μηνύματος
    Για 2η φορά στη ζωή του (σε λίγο μηδενίζει κοντέρ το κάμαρι) κάνει τυχαία κόλπα με το HISS. Και είναι σκατένια βλάβη, γιατί όταν σου σβήνει το μοτέρ στη μέση διασταύρωσης... σου φρενάρει το μηχανάκι και βλέπεις τον τζίζας φαντάρο.

    Δεν υπάρχει μοτίβο στα συμπώματα ούτε στην συχνότητα.:
    Το ίδιο σύμπτωμα είχα και εγώ στο VFR 800 πριν απο 7 χρόνια .
    ΞΑΦΝΙΚΑ έσβηνε το μοτέρ (ειδικά σε διασταυρώσεις ) ...

    Θυμήθηκα όμως ότι μου είχε ξανασυμβεί (σε Honda πάλι ) και τότε μετά απο ΠΟΛΥ ψάξιμο είχα βρεί την αιτία (κομμένο "εσωτερικά " καλώδιο ).
    Οπότε άρχισα την ίδια διαδικασία και εντόπισα τον φταίχτη . ΚΑΙ στις 2 περιπτώσεις ΤΟ ΙΔΙΟ καλώδιο .
    Είναι το κίτρινο καλώδιο της φωτό (το έχω κόψει για να το ενώσω )
    Εννοείται πως ΔΕΝ έδειχνε κομμένο (είχε κοπεί εσωτερικά )
    Έγινε κόλληση και έκτοτε ουδέν ...

    Σκέφτομαι έντρομος πως θα ήταν αν μου συνέβαινε σε ταξίδι στο εξωτερικό

    ΔΕΝ ξέρω αν είναι το καλώδιο της κεραίας του HISS (σίγουρα ΔΕΝ είναι του kill switch - απο τα πρώτα που έψαξα ) , γιατί απο την χαρά μου ξεκίνησα το δέσιμο αμμέσως

    Αξιοπιστία HONDA και φούστες μπλέ ...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20170822_205850.jpg‎   IMG_20170822_205842.jpg‎  

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Κίτρινο ΣΚΕΤΟ στα Honda συνήθως είναι το σήμα από τον αισθητήρα θέσης στροφαλοφόρου. Συνήθως, πάει ζευγάρι με κίτρινο με λευκή ρίγα, που είναι η γείωσή του. Οποτε αυτό χάνει, σβήνει ο κινητήρας.

    Κίτρινο με κόκκινη ρίγα, είναι η εντολή από το κουμπί της μίζας, προς το ρελέ της μίζας. Αν αυτό χάνει, τότε δεν ενεργοποιείται η μίζα.

    Επίσης όμως, το ίδιο χρώμα, κίτρινο με κόκκινη ρίγα, είναι η τροφοδοσία ρεύματος κεραίας του immobilizer. Αν αυτό χάνει, τότε δεν δουλεύει ποτέ η κεραία, οπότε το κλειδί δεν το διαβάζει ποτέ, και προφανώς το μοτέρ δεν παίρνει ποτέ μπροστά. Το ίδιο καλώδιο, τροφοδοτεί το TPS και το MAP sensor, οπότε αν αυτά δεν παίρνουν ρεύμα, δεν δουλεύει σωστά το μοτέρ ή σβήνει τελείως. Συνήθως η τετράδα της κεραίας, έχει κίτρινο με κόκκινη ρήγα=τροφοδοσία κεραίας, πράσινο με μαύρη ή γκρι ρίγα=γείωση κεραίας, ροζ=data Νο1 κεραίας και καφέ με μπλέ=data Νο2 κεραίας.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 15/06/2023 στις 22:41.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  2. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28
  3. Διαφορές Transalp '03-'04
    από jtoros στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2004, 10:13
  4. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04
  5. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF