Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: SHOEI NXR2

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Ναι μιλάμε πάντα για κλειστά όλα. Σε περίπτωση αλλαγής έχετε να προτείνετε κάτι άλλο κάποιο άλλο ποιο αθόρυβο σχετικα η να πάω πάλι σε agv π τα ξέρω;
    Αυτό που λένε για τα ARAI ότι για εμάς εδώ το χειμώνα δεν κάνουν ισχύει;
    Δεν ξέρω παιδιά πραγματικά απελπιστικα από το κράνος το περίμενα πολύ καλύτερο δεν με ενδιαφέρει να φύγω στα λεφτα (το συγκεκριμένο το πήρα γιατι έφαγα κόλλημα με το σχέδιο)
    Τελευταία τροποποίηση από dimitris839; 08/11/2023 στις 14:35.

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris839 Προβολή μηνύματος
    Ωτοασπίδες και ενδοεπικοινωνια δεν πάνε μαζί ������
    πανε, το κάνει φίλος μου και δεν έχει θέμα, δοκίμασε το και θα δεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    πανε, το κάνει φίλος μου και δεν έχει θέμα, δοκίμασε το και θα δεις
    Εχω ωτοασπίδες φίλε το δοκίμασα αλλά για να ακούσω έστω μουσική πρέπει να είναι στο τέρμα και πάλι όχι καλά.
    Τώρα μίλησα μήπως και το αλλάξω να πάρω κάτι άλλο.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2016
    Μηνύματα
    17
    Σκέφτομαι και εγω την αγορά του συγκεκριμένου κράνους και εχω διαβάσει και αλλού οτι υπάρχει θέμα με τον θόρυβο,ειναι όντως τόσο πρόβλημα?
    Είμαι ανάμεσα στο NXR 2 και το AGV k6 S..

  5. #20
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris839 Προβολή μηνύματος
    Εχω ωτοασπίδες φίλε το δοκίμασα αλλά για να ακούσω έστω μουσική πρέπει να είναι στο τέρμα και πάλι όχι καλά.
    Τώρα μίλησα μήπως και το αλλάξω να πάρω κάτι άλλο.
    Άλλαξε ωτοασπίδες...
    Πάρε τις Alpine race.

    Αυτές έχω και εγώ και μαζί με την ενδοεπικοινωνία ακούω μία χαρά και μουσική και τα πάντα.

    Μπορεί το πρόβλημά σου στο θέμα της ενδοεπικοινωνίας μαζί με τις ωτοασπίδες να είναι η θέση των ηχείων.
    Πρέπει να τα φέρεις να είναι μπροστά στα αυτιά σου.

    Προσωπικά, με θορυβώδες κράνος, με αυτές τις ωτοασπίδες μπορώ και ακούω μουσική, σε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες απότι μπορούσα χωρίς αυτές.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Άλλαξε ωτοασπίδες...
    Πάρε τις Alpine race.

    Αυτές έχω και εγώ και μαζί με την ενδοεπικοινωνία ακούω μία χαρά και μουσική και τα πάντα.

    Μπορεί το πρόβλημά σου στο θέμα της ενδοεπικοινωνίας μαζί με τις ωτοασπίδες να είναι η θέση των ηχείων.
    Πρέπει να τα φέρεις να είναι μπροστά στα αυτιά σου.

    Προσωπικά, με θορυβώδες κράνος, με αυτές τις ωτοασπίδες μπορώ και ακούω μουσική, σε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες απότι μπορούσα χωρίς αυτές.
    Αυτές έχω, και για να καταλάβεις επειδή έχω καλή ενδοεπικοινωνια σε νορμάλ ταχύτητες αντε να το βάλεις στην μέση τις έντασης ενώ με ωτοασπίδες και στο τέρμα είσαι οριακά.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psychoboy Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι και εγω την αγορά του συγκεκριμένου κράνους και εχω διαβάσει και αλλού οτι υπάρχει θέμα με τον θόρυβο,ειναι όντως τόσο πρόβλημα?
    Είμαι ανάμεσα στο NXR 2 και το AGV k6 S..
    Φίλε μου εγώ όπως προείπα για μένα είναι απογοήτευση αλλά μπορεί να φτάσει και το κεφάλι μου τι να πω δεν ξέρω τόσο θόρυβο ούτε στο K3 το καθημερινό δεν εχω μετά τα 100χλμ

  8. #23
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris839 Προβολή μηνύματος
    Αυτές έχω, και για να καταλάβεις επειδή έχω καλή ενδοεπικοινωνια σε νορμάλ ταχύτητες αντε να το βάλεις στην μέση τις έντασης ενώ με ωτοασπίδες και στο τέρμα είσαι οριακά.
    Πιστεύω, όπως προανέφερα, πως τα ηχεία δεν είναι όσο πιο κοντά στα αυτιά σου γίνεται.

    Εγώ χωρίς ωτοασπίδες μπορώ να ακούσω μουσική μέχρι τα 130-140, ενώ με αυτές μπορώ να ακούσω μέχρι τα 190, χωρίς να το έχω βάλει τέρμα καν.


    Το κράνος σου, θεωρητικά είναι πιο ήσυχο απο το δικό μου (Arai RX7-V evo). Όμως, η μοτοσυκλέτα και το ύψος του οδηγού παίζουν μεγάλο ρόλο στο πόση φασαρία ακούει κανείς (εκτός απο τις ανοχές του).
    Η λύση που προτάθηκε νωρίτερα για προσθήκη κάποιου "φτερού" στη ζελατίνα σου (ή αντικατάσταση αυτής με μία μεγαλύτερη) είναι ίσως η πιο σωστή.
    Την αντικατάσταση του ίδιου του κράνους, θα την είχα σαν τελευταία επιλογή.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Πιστεύω, όπως προανέφερα, πως τα ηχεία δεν είναι όσο πιο κοντά στα αυτιά σου γίνεται.

    Εγώ χωρίς ωτοασπίδες μπορώ να ακούσω μουσική μέχρι τα 130-140, ενώ με αυτές μπορώ να ακούσω μέχρι τα 190, χωρίς να το έχω βάλει τέρμα καν.


    Το κράνος σου, θεωρητικά είναι πιο ήσυχο απο το δικό μου (Arai RX7-V evo). Όμως, η μοτοσυκλέτα και το ύψος του οδηγού παίζουν μεγάλο ρόλο στο πόση φασαρία ακούει κανείς (εκτός απο τις ανοχές του).
    Η λύση που προτάθηκε νωρίτερα για προσθήκη κάποιου "φτερού" στη ζελατίνα σου (ή αντικατάσταση αυτής με μία μεγαλύτερη) είναι ίσως η πιο σωστή.
    Την αντικατάσταση του ίδιου του κράνους, θα την είχα σαν τελευταία επιλογή.
    Κοίτα γενικά είμαι ψηλός και μεγαλόσωμος (1.94 115κιλα)αλλα με τα agv αυτό το συγκεκριμένο που έγραψα δεν το είχα σε κανένα πως να το εξηγήσω έχω μόνιμα ένα βουητό όπως όταν έχεις ανοιχτό λίγο το παράθυρο στο αυτοκίνητο αλλά ακριβώς στα αυτιά μου ενώ με τα agv έχω θόρυβο μπορεί και λίγο παραπάνω αλλά όχι μέσα στο αυτί.
    Εφόσον έχεις arai δεν μου λες κιόλας εάν είσαι ευχαριστημένος και εάν ισχύουν αυτά περί κρύου το χειμώνα ότι μπάζει πολύ γιατί το είχα σαν δεύτερη επιλογή το συγκεκριμένο.

  10. #25
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Το πρώτο μου κράνος ήταν ένα shoei xr1000
    Παράλληλα πήρα ένα arai chaser στη κοπέλα μου (γυναίκα μου πλεον). Όταν φόραγα το κράνος της, δεν ήθελα να βάλω το xr1000 στο κεφάλι μου ξανά....
    Μετά πήρα το arai rx7 gp και εδώ και ένα χρόνο περίπου, το rx7v evo.

    Το αντίστοιχο του nxr 2, είναι το quantic. Το δοκίμασα στατικά και φαινόταν πολύ ωραίο. Είχε πολύ καλή εφαρμογή, αλλά είναι άλλης κατηγορίας από αυτό που ήθελα να πάρω.

    Δεν έχω θέμα με τον αέρα το χειμώνα, είτε οδηγώ το 125, είτε οδηγώ το 1000.
    Γενικά όμως, εγώ είμαι άνθρωπος που δεν κρυώνει εύκολα, ενώ αντιθέτως ζεσταίνεται για πλάκα.
    Πρώτη μου ανάγκη λοιπόν, ήταν ο καλός εξαερισμός.
    Σαν τo rx7, δεν έχει η arai άλλο κράνος με καλύτερο εξαερισμό.

    Στατιστικά όμως, ένα κράνος με πολλούς αεραγωγούς και περισσότερο θόρυβο θα κάνει και περισσότερες πιθανότητες έχει να μπάζει αέρα...

  11. #26
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    δε ακούτε και τι σας λένε κι όλας.....

  12. #27
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    58
    Εμένα πάντως μου είναι απίστευτα ήσυχο το NXR2 με το MT-07, οπότε λογικά είναι θέμα πως κάθεται στο κεφάλι του καθενός. Είτε χαλαρά μέσα στην πόλη, είτε με 160 σε αυτοκινητόδρομο έχω πάθει πλάκα με το πόσο ήσυχο είναι το κράνος.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psychoboy Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι και εγω την αγορά του συγκεκριμένου κράνους και εχω διαβάσει και αλλού οτι υπάρχει θέμα με τον θόρυβο,ειναι όντως τόσο πρόβλημα?
    Είμαι ανάμεσα στο NXR 2 και το AGV k6 S..
    κοιτα NXR εχει η συζυγος και εγώ το AGV K3 νομίζω. Εγώ χρησιμοποιώ ωτασπιδες (alpine αλλα οχι race, νομίζω της tour, πολύ καλές. Καμία σχέση με άλλες απλές) πλεον στην εθνική και ακούω μια χαρούλα συνήθως την μουσική μου.
    Η συζυγος δεν εχει ωτασπιδες αλλά το κράνος της φαίνεται 1/2 επίπεδα καλύτερο απ το δικό μου. Δεν εχω ακριβή εικόνα για να βοηθήσω στην συγκριση στον θόρυβο, αλλά δεν μου παραπονιόταν ότι δεν ακούει στην ενδοεπικοινωνία.
    done.

  14. #29
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ίδιο κράνος, σε διαφορετική μότο, με διαφορετική θέση οδήγησης, διαφορετικό τρόπο που χτυπάει ο αέρας από την ζελατίνα ( η απευθείας) έχει αλλά αποτελέσματα.
    Καλός εξαερισμός και αεροδυναμικά βοηθήματα= Θόρυβος.
    Στην τελική μοτοσυκλέτα καβαλατε και όχι αυτοκίνητο.
    Αντε βάλτε και το υποσιαγωνο που κόβει αρκετά.

    Κάτοχος RX7-V εδώ κ 6+ χρόνια.
    (Πάλι arai θα πάρω)
    Ride(s) the wind of change...

  15. #30
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Πριν 2 σχεδόν χρόνια πήρα το πρώτο μου κράνος και ήταν το NXR2 αφού είχα διαβάσει και δει όσα reviews υπήρχαν. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Quantic.
    Τελικώς επέλεξα το Shoei καθώς με ενόχλησε η αγένεια του μαγαζάτορα στην Arai (ενώ ο υπάλληλος εκεί ήταν ευγενέστατος και προσπαθούσε μόνος του να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα 3 πελάτες και μια εγγύηση).
    Αντιμετώπισα πολλά θέματα με ένα τρίξιμο που έχω γράψει σε άλλο θέμα και το κράνος αντικαταστάθηκε εντός εγγύησης (ξαναγράφω πως ο αντιπρόσωπος της Shoei ήταν εξαιρετικός).

    Ταυτόχρονα αγόρασα και ένα NXR (την πρώτη του έκδοση καθώς βρήκε σχέδιο που της άρεσε περισσότερο) στην κοπέλα μου και πλέον γυναίκα μου (ίδιο νούμερο).
    Πάνω στην πρώτη μου μηχανή Trident 660 το NXR2 ήταν αισθητά πιο θορυβώδες από το NXR. Πλέον στο Street Triple 765 το NXR2 είναι πιο αθόρυβο από το NXR.
    Νομίζω πως έχει να κάνει με την γωνία με την οποία πέφτει ο αέρας πάνω στο κράνος και τις όποιες ροές μπορεί να έρχονται από την μηχανή.

    Φοράω πάντα ωτοασπίδες (alpine motosafe) και έχω το σετάκι που έχει τις Race και τις Road μαζί. Βρίσκω να δουλεύουν καλύτερα οι Road παρά τα specs που δίνει η alpine. Όταν έχω πιο μεγάλο ταξίδι προτιμώ να έχω 3-4 set μιας χρήσης 3Μ που κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά.
    Παράλληλα στο κράνος έχω ενδοεπικοινωνία Cardo Edge. Ακούς κανονικά μουσική με ωτοασπίδες (εντάξει εγώ και στο αυτοκίνητο θέλω τη μουσική πιο χαμηλά γιατί θέλω να ακούω περισσότερο το περιβάλλον μου). Μόνο με τις 3M χρειάζεται να δυναμώσεις στο τέρμα τον ήχο για να ακούσεις επαρκώς.

    Υ.Γ.: Προσωπικά βρίσκω πιο ενοχλητικό το σφύριγμα από την ενδοεπικοινωνία (που όμως ακούγεται μόνο χωρίς ωτοασπίδες) παρά την βοή του κράνους.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνη Shoei στην Ελλάδα;
    από makis206 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2012, 19:31
  2. Shoei ΚΡΑΝΟΣ
    από toyota στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 15:54
  3. schuberth S1 vs Shoei xr1000
    από startengine στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2005, 17:05
  4. Shoei Vs Arai
    από ixnilatis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 03:46
  5. Πάρτε Shoei me 110 ευρώ!
    από asmar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 07:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF