Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: SHOEI NXR2

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    μια και είμαστε στο σχετικό νήμα, πως τη πλένετε ?

    (την εσωτερική επένδυση του κράνους , ντέρτι μάιντς )

  2. #32
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Εγώ αφαιρώ τα πάντα, τα χώνω σε μία λεκάνη και τα πλένω με νερό και pantene pro-v στο χέρι. μετά τα αφήνω να στεγνώσουν.

    Παίρνω και το υπόλοιπο κράνος, ανοίγω όλους τους αεραγωγούς και το πλένω μεσα - έξω με νερό στη ντουζιέρα (μπορεί να βάλω και pantene pro-v αμα λάχει).
    Ξεκινάω απο μέσα προς τα έξω, ωστε αν έχει φρακάρει κανα μυγάκι στους αεραγωγούς, να βγεί έξω.

    Τέλος πλένω όλα τα παρελκόμενα, όπως αυτή τη μαλακία που έχει στη μύτη και τη ζελατίνα.


    Άυτή τη διαδικασία την κάνω τακτικά όποτε το θυμηθώ. Δηλαδή, μία φορά τον ένα ή ενάμιση χρόνο...

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    για την επένδυση και εγώ κάπως έτσι ή και περιοδικά με κάποιο Muc off κλπα

    Για το κράνος, είναι ασφαλές να βάλεις νερό στο μέσα ? Κάτι σαν φελιζόλ (υλικό απορρόφησης κλπα) που έβλεπα σε παλαιότερα κράνη δεν πάθει ζημιά ?

  4. #34
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Δεν το βουτάω στο νερό να μουλιάσει ρε συ...

    Με το τηλέφωνο της ντουζιέρας του ρίχνω και το αδειάζω αμέσως.
    Παρόλα αυτά, δεν βρίσκω το λόγο να παθαίνει κάτι.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σμρ πάω για αλλαγή θα παω να δοκιμάσω η το shoei xspirit Pro η το arai rx7evo και θα καταλήξω.
    (έτσι για να με γνωρίσετε λίγο δεν είμαι κανένας που καβαλησα χθες μηχανή καβαλάω μεγάλες μηχανές εδώ και 20 χρόνια απλά ήμουν κολλημένος με agv και όλα μου τα κράνη ήταν εκεί και τώρα με έπιασε η ανωμαλία να δοκιμάσω και άλλη εταιρεία τώρα τι θα βγει θα δείξει ������)
    Θα σας ενημερώσω για την επιλογή και στην πρώτη βολτη την Κυριακή με το καλό θα έχω και άποψη.

  6. #36
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν το βουτάω στο νερό να μουλιάσει ρε συ...

    Με το τηλέφωνο της ντουζιέρας του ρίχνω και το αδειάζω αμέσως.
    Παρόλα αυτά, δεν βρίσκω το λόγο να παθαίνει κάτι.
    Το ίδιο κάνω και γω. Τι μαυρίλα βγάζει ρε συ; έπαθα πλάκα την πρώτη φορά που το έκανα.

    Δεν θέλει πολύ ζεστό νερό γιατί θα χαλάσει το φελιζόλ. Κρύο μόνο.

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    καλή τύχη σε ότι κάνεις, όμως μου κάνει εντύπωση δεν ξέρω κανένα έμπορο που παίρνει πίσω κράνος για να σου το αλλάξει με άλλο. Μονο αν έχει αποδεδειγμένα πρόβλημα και συμπεριλάμβάνεται στην εγγύηση.
    Πως τα κατάφερες?
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    καλή τύχη σε ότι κάνεις, όμως μου κάνει εντύπωση δεν ξέρω κανένα έμπορο που παίρνει πίσω κράνος για να σου το αλλάξει με άλλο. Μονο αν έχει αποδεδειγμένα πρόβλημα και συμπεριλάμβάνεται στην εγγύηση.
    Πως τα κατάφερες?
    Ευχαριστώ πολύ ελπίζω αυτήν την φορά να επιλέξω σωστά.
    Γιατί να μην το αλλαξουν ότι προϊόν και να πάρεις έχεις δικαίωμα εντός 10 η 15 ημερών δεν θυμάμαι για αλλαγή εγώ στην 8 μέρα το έστειλαν για ελενχο και τους είπα ότι αν δεν γίνει κάτι θέλω να πάρω άλλο δεν γίνεται να δίνομαι ένα κάρο λεφτά και να μην έχουμε και αυτό το δικαίωμα.

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris839 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ ελπίζω αυτήν την φορά να επιλέξω σωστά.
    Γιατί να μην το αλλαξουν ότι προϊόν και να πάρεις έχεις δικαίωμα εντός 10 η 15 ημερών δεν θυμάμαι για αλλαγή εγώ στην 8 μέρα το έστειλαν για ελενχο και τους είπα ότι αν δεν γίνει κάτι θέλω να πάρω άλλο δεν γίνεται να δίνομαι ένα κάρο λεφτά και να μην έχουμε και αυτό το δικαίωμα.
    ναι έχεις ποιντ σε αυτό.
    ωστόσο είχα την εντύπωση οτι τα κρανη είναι ειδικές περιπτώσεις. ¨Όμως είναι υπέρ του καταναλωτή τέτοια κίνηση.
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #40
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Αν το έχεις φορέσει έξω δυστυχώς δεν μπορείς να το αλλάξεις, αν δεν έχει κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα δλδ που να το πιάνει η εγγύηση. Δεν φταίει ο έμπορος αν δεν ταιριάζει σε εσένα. Αν το είχες δοκιμάσει μόνο σπίτι σου χωρίς να αφαιρέσεις αυτοκόλλητα από ζελατίνα κλπ ναι το αλλάζουν αλλά έξω δύσκολα. Στο λέω από εμπειρία εργασίας σε τέτοιο κατάστημα, αν στο αλλάξουν θα είναι κατ'εξαίρεση. Μακάρι απλά σε προετοιμάζω.
    go big or go home!!!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο κάνω και γω. Τι μαυρίλα βγάζει ρε συ; έπαθα πλάκα την πρώτη φορά που το έκανα.

    Δεν θέλει πολύ ζεστό νερό γιατί θα χαλάσει το φελιζόλ. Κρύο μόνο.
    Δεν το εχω ακούσει ούτε το εχω δει κάπου τον τρόπο αυτο να καθαρίσεις το κέλυφος
    Βρε λες;;
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ναι έχεις ποιντ σε αυτό.
    ωστόσο είχα την εντύπωση οτι τα κρανη είναι ειδικές περιπτώσεις. ¨Όμως είναι υπέρ του καταναλωτή τέτοια κίνηση.
    Ενημέρωση προς όλους όσοι βοήθησαν και σας ευχαριστώ.
    Δεν ξέρω αν ήταν ελαττωματικό το συγκεκριμένο αλλά μόλις γύρισα σπίτι μετά την αλλαγή και ένα μεγάλο χαμόγελο ο νέος φιλος του κεφαλιού μου είναι το arai rx7v evo και σαν πρώτη εντύπωση μετά από μια γρήγορη βόλτα 30 χλμ με σταθερή ταχύτητα γύρα στα 180 200 αυτό που έχω να πω είναι ότι το κράνος τα σπάει θα πω το εξής σαν θόρυβο στα χαμηλά μέχρι 100 το nxr2 ήταν ποιο αθόρυβο το arai δεν το λες αθόρυβο αλλά τουλάχιστον στο δικό μ κεφάλι δεν έχει αυτό το βουητό στα αυτιά π έλεγα έχει το θόρυβο π έχουν όλα. Δοκίμασα επίσης το shoei xspirit Pro αλλά δεν μ έκαναν τα νούμερα το Μ μ εσφιγγε και το L ήταν χαλαρό λίγο οπότε και έτσι κατέληξα στο arai που έκατσε γάντι.
    Να πω στο φίλο @volpad ότι με 180 χωρίς ωτοασπίδες (επειδή το δοκίμασα και αυτό) την ενδοεπικοινωνια την είχα στην μέση και λίγο πάνω και άκουγα μια χαρά (ενδοεπικοινωνια cardo packtalk neo) αυτά προς ενημέρωση.

  13. #43
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Δεν το εχω ακούσει ούτε το εχω δει κάπου τον τρόπο αυτο να καθαρίσεις το κέλυφος
    Βρε λες;;

    Τι να σου πω, αν δεν φοβάσαι... γώ το έκανα πρώτη φορά σε ένα κράνος που δεν με ενδιέφερε και μετά αφού πέτυχε στα δύο χρόνια το καινούργιο.
    Τώρα το κάνω κάθε φθινόπωρο που έχω μαζέψει μπόλικη βρώμα από τους αεραγωγούς.

    Δεν θέλει πολύ συχνά όπως τα μαξιλαράκια. Μαλακό απορρυπαντικό χωρίς να τρίψεις τίποτα και μόνο ξέπλυμα με το τηλ του ντους, χωρίς να σκουπίσεις τίποτα. Στην αρχή το έχεις ακουμπήσει κάπου κανονικά για 4-6 ώρες να στραγγίσει και μετά ανάποδα να στεγνώσει.
    Δεν σκουπίζω τίποτα για να μην ξεκολλήσουν ή ταλαιπωρηθούν τα υλικά επειδή είναι βρεμένα (δικιά μου σκέψη). Το κλου της υπόθεσης είναι πως το λουράκι που δένει καθαρίζει!!!

    Αυτό που πρέπει να προσέξεις πολύ να μη βραχεί είναι το δέρμα μπροστά στο κάτω μέρος μπροστά στο στόμα... αυτό που τρίβεται όταν το βάζεις στον αγκώνα, είναι δερματίνη και αν το πιάσεις βρεμένο χάλασε αμέσως όσο λιγότερο νερό η και καθόλου εκεί.

    Θα το πλένεις δηλαδή με αυτό να είναι προς τα επάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 09/11/2023 στις 20:09.

  14. #44
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλοριζικο, καλοφόρετο και αχρείαστο να είναι!

    Το έχω, καλό κράνος είναι και συμπεριλαμβάνει τη τελευταία προδιαγραφή.

    Στο υtube κάνουν δοαφορα τεστ με μετρήσεις από διάφορους μετρητες και βγάζουν διαφορά συμπεράσματα. Με επηρέασαν λίγο.. Εγώ δε τα ειδα αυτά.
    Έβλεπα για παράδειγμα συγκριτικα με το profile-v που έβγαζαν το shoei καλυτερο. Εγω μετά από ένα χρόνο με nxr2 δεν συμφωνώ μαζί τους (μακροχρόνιος κάτοχος arai).

    Όμως είναι οκ, ήθελα μια αλλαγή για την αλλαγή
    Σε σχεση με τα Arai στο μεγεθος επιλεγεις το ιδιο σε shoei ?

    Ευχαριστω.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνη Shoei στην Ελλάδα;
    από makis206 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2012, 19:31
  2. Shoei ΚΡΑΝΟΣ
    από toyota στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 15:54
  3. schuberth S1 vs Shoei xr1000
    από startengine στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2005, 17:05
  4. Shoei Vs Arai
    από ixnilatis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 03:46
  5. Πάρτε Shoei me 110 ευρώ!
    από asmar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 07:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF