Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: SHOEI NXR2

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    657

    SHOEI NXR2

    Κάτοχος εδώ και 1 μήνα του nxr2 , πρώτη φορα με κράνος της Shoei,προηγούμενα κράνη ήταν AG. K3, HJC IS17 ,KTM STREET EVO το οποίο μετά από 2 μήνες βγήκε off από το ατύχημα που είχα.
    Η σύγκριση είναι σε σχέση με τα 2 τελευταία

    Βάρος
    Ελαφρύ δεν το νιώθεις καθόλου , δεν σε ενοχλεί και με καλό ζύγισμα ακόμα και με χλμ μπορείς να γυρίσεις το κεφάλι σου χωρίς πρόβλημα , πολύ καλή δουλεια στην αεροδυναμική του

    Ποιότητα υλικών
    Πολύ καλή ποιότητα εσωτερικά των υφασμάτων που έχουν χρησιμοποιηθεί και εφαρμογή άψογη

    Εξαερισμός
    Με 4 αεραγωγούς μπροστά, ειδικά μέχρι τώρα δεν εχω νιώσει ζέστη στο εσωτερικό του, κάνουν καλά την δουλεια τους, τον χειμώνα θα δούμε πως τα πάει με πιο χαμηλές θερμοκρασίες

    Αεροδυναμικός θόρυβος
    Λόγο ίσως και των αεραγωγών, αν και με κλειστούς δεν ειδα τρομερή διαφορά ,το περίμενα καλύτερο σε αυτόν τον τομεα.
    Δεν έχει υπερβολική φασαρία αλλά δεν το λες και ήσυχο
    Με ανοιχτούς τους πάνω αεραγωγούς σε γύρισμα του κεφαλιού υπάρχει ένα σφύριγμα , νομιζω ομως ότι είναι φυσιολογικό

    Ορατότητα
    Εδώ είναι όλα τα λεφτά, πολύ καλή δουλεια σε αυτόν τον τομεα, απίστευτη ορατότητα χωρίς να ενοχλεί και να βλέπεις τίποτα παρά μόνο ότι έχεις μπροστά σου.

    Γενικά ευχαριστημένος από την αγορά και ας ελπίσω να μην χρειαστεί να ανακαλύψω την αντοχή του σε κρούση

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0935.jpg 
Προβολές:	542 
Μέγεθος:	59,4 KB 
ID:	444153Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0936.jpg 
Προβολές:	539 
Μέγεθος:	63,8 KB 
ID:	444154Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0938.jpg 
Προβολές:	538 
Μέγεθος:	89,5 KB 
ID:	444155Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0937.jpg 
Προβολές:	534 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	444156
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Καλοριζικο, καλοφόρετο και αχρείαστο να είναι!

    Το έχω, καλό κράνος είναι και συμπεριλαμβάνει τη τελευταία προδιαγραφή.

    Στο υtube κάνουν δοαφορα τεστ με μετρήσεις από διάφορους μετρητες και βγάζουν διαφορά συμπεράσματα. Με επηρέασαν λίγο.. Εγώ δε τα ειδα αυτά.
    Έβλεπα για παράδειγμα συγκριτικα με το profile-v που έβγαζαν το shoei καλυτερο. Εγω μετά από ένα χρόνο με nxr2 δεν συμφωνώ μαζί τους (μακροχρόνιος κάτοχος arai).

    Όμως είναι οκ, ήθελα μια αλλαγή για την αλλαγή

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλοριζικο, καλοφόρετο και αχρείαστο να είναι!

    Το έχω, καλό κράνος είναι και συμπεριλαμβάνει τη τελευταία προδιαγραφή.

    Στο υtube κάνουν δοαφορα τεστ με μετρήσεις από διάφορους μετρητες και βγάζουν διαφορά συμπεράσματα. Με επηρέασαν λίγο.. Εγώ δε τα ειδα αυτά.
    Έβλεπα για παράδειγμα συγκριτικα με το profile-v που έβγαζαν το shoei καλυτερο. Εγω μετά από ένα χρόνο με nxr2 δεν συμφωνώ μαζί τους (μακροχρόνιος κάτοχος arai).

    Όμως είναι οκ, ήθελα μια αλλαγή για την αλλαγή
    Δεν εχω άποψη για το arai, προσωπικά μου φαίνονται ακριβά όπως και τα Shoei αλλά είπα να κάνω την δοκιμη.
    Είχα δει και εγώ διαφορά βίντεο κλπ για κράνη πριν αποφασίσω,το μεγάλο + είναι η ορατοτητα παντως
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    58
    Φρέσκος κάτοχος κι εγώ του NXR2 εδώ και μερικές μέρες. Αναβάθμιση από LS2 Storm.

    Βάρος
    Πολύ ελαφρύ και καλοζυγισμένο. Δεν νιώθω το βάρος καθόλου. Μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το LS2, παρότι η διαφορά είναι μόλις 100γρ.

    Ποιότητα υλικών
    Όσον αφορά την αίσθηση στα μάγουλα, μικρή διαφορά σε σχέση με το LS2. Δεν ένιωσα και κανένα βελούδο... Για την ποιότητα κατασκευής θα μπορώ να κρίνω σε ένα χρόνο από τώρα.

    Εξαερισμός
    Το LS2 υπερτερεί. Στο Shoei πάντα έχω ιδρωμένο κεφάλι. Στο LS2 δεν είχα ούτε τον Αύγουστο.

    Αεροδυναμικός θόρυβος
    Το Shoei είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο απ'τό LS2. Είναι το πιο ήσυχο κράνος που έχω φορέσει. Στο LS2 την πάλευα μόνο με ωτοασπίδες. Στο Shoei, τουλάχιστον μέσα στην Αθήνα, δεν τις χρειάζομαι!

    Ορατότητα
    Τεράστια διαφορά σε σχέση με το LS2. Επίσης μαγεία η φωτοχρωμική ζελατίνα που έβαλα. Πολύ ευχαριστημένος.

    Ασφάλεια
    To LS2 ήταν 22.05 και το Shoei είναι 22.06 οπότε εκ των πραγμάτων είναι ασφαλέστερο. Τώρα πόσο ασφαλές είναι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αυτό δεν το ξέρω και δεν θέλω να το μάθω από πρώτο χέρι!

    Value for money
    Εδώ το LS2 το πατάει το Shoei. Είναι κάτω απ'τό 1/3 της τιμής!

    Σύνοψη
    Σαφώς καλύτερο, ποιοτικότερο, ελαφρύτερο, πιο ήσυχο και ασφαλέστερο κράνος. Πολύ χαμηλό value for money αλλά εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει αυτό το κομμάτι. Είμαι ευχαριστημένος από την αγορά αλλά κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για το επόμενο καλοκαίρι λόγω μη επαρκούς εξαερισμού.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rex4539 Προβολή μηνύματος
    Φρέσκος κάτοχος κι εγώ του NXR2 εδώ και μερικές μέρες. Αναβάθμιση από LS2 Storm.

    Βάρος
    Πολύ ελαφρύ και καλοζυγισμένο. Δεν νιώθω το βάρος καθόλου. Μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το LS2, παρότι η διαφορά είναι μόλις 100γρ.

    Ποιότητα υλικών
    Όσον αφορά την αίσθηση στα μάγουλα, μικρή διαφορά σε σχέση με το LS2. Δεν ένιωσα και κανένα βελούδο... Για την ποιότητα κατασκευής θα μπορώ να κρίνω σε ένα χρόνο από τώρα.

    Εξαερισμός
    Το LS2 υπερτερεί. Στο Shoei πάντα έχω ιδρωμένο κεφάλι. Στο LS2 δεν είχα ούτε τον Αύγουστο.

    Αεροδυναμικός θόρυβος
    Το Shoei είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο απ'τό LS2. Είναι το πιο ήσυχο κράνος που έχω φορέσει. Στο LS2 την πάλευα μόνο με ωτοασπίδες. Στο Shoei, τουλάχιστον μέσα στην Αθήνα, δεν τις χρειάζομαι!

    Ορατότητα
    Τεράστια διαφορά σε σχέση με το LS2. Επίσης μαγεία η φωτοχρωμική ζελατίνα που έβαλα. Πολύ ευχαριστημένος.

    Ασφάλεια
    To LS2 ήταν 22.05 και το Shoei είναι 22.06 οπότε εκ των πραγμάτων είναι ασφαλέστερο. Τώρα πόσο ασφαλές είναι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αυτό δεν το ξέρω και δεν θέλω να το μάθω από πρώτο χέρι!

    Value for money
    Εδώ το LS2 το πατάει το Shoei. Είναι κάτω απ'τό 1/3 της τιμής!

    Σύνοψη
    Σαφώς καλύτερο, ποιοτικότερο, ελαφρύτερο, πιο ήσυχο και ασφαλέστερο κράνος. Πολύ χαμηλό value for money αλλά εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει αυτό το κομμάτι. Είμαι ευχαριστημένος από την αγορά αλλά κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για το επόμενο καλοκαίρι λόγω μη επαρκούς εξαερισμού.
    Τι μηχανή έχεις; θαρρώ ότι αυτό προορίζεται για πιο "σκυφτή" οδήγηση και περισσότερα χλμ. στο κοντέρ, όπου ο εξαερισμός του θα λειτουργεί όπως πρέπει....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rex4539 Προβολή μηνύματος
    Φρέσκος κάτοχος κι εγώ του NXR2 εδώ και μερικές μέρες. Αναβάθμιση από LS2 Storm.

    Βάρος
    Πολύ ελαφρύ και καλοζυγισμένο. Δεν νιώθω το βάρος καθόλου. Μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το LS2, παρότι η διαφορά είναι μόλις 100γρ.

    Ποιότητα υλικών
    Όσον αφορά την αίσθηση στα μάγουλα, μικρή διαφορά σε σχέση με το LS2. Δεν ένιωσα και κανένα βελούδο... Για την ποιότητα κατασκευής θα μπορώ να κρίνω σε ένα χρόνο από τώρα.

    Εξαερισμός
    Το LS2 υπερτερεί. Στο Shoei πάντα έχω ιδρωμένο κεφάλι. Στο LS2 δεν είχα ούτε τον Αύγουστο.

    Αεροδυναμικός θόρυβος
    Το Shoei είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο απ'τό LS2. Είναι το πιο ήσυχο κράνος που έχω φορέσει. Στο LS2 την πάλευα μόνο με ωτοασπίδες. Στο Shoei, τουλάχιστον μέσα στην Αθήνα, δεν τις χρειάζομαι!

    Ορατότητα
    Τεράστια διαφορά σε σχέση με το LS2. Επίσης μαγεία η φωτοχρωμική ζελατίνα που έβαλα. Πολύ ευχαριστημένος.

    Ασφάλεια
    To LS2 ήταν 22.05 και το Shoei είναι 22.06 οπότε εκ των πραγμάτων είναι ασφαλέστερο. Τώρα πόσο ασφαλές είναι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αυτό δεν το ξέρω και δεν θέλω να το μάθω από πρώτο χέρι!

    Value for money
    Εδώ το LS2 το πατάει το Shoei. Είναι κάτω απ'τό 1/3 της τιμής!

    Σύνοψη
    Σαφώς καλύτερο, ποιοτικότερο, ελαφρύτερο, πιο ήσυχο και ασφαλέστερο κράνος. Πολύ χαμηλό value for money αλλά εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει αυτό το κομμάτι. Είμαι ευχαριστημένος από την αγορά αλλά κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για το επόμενο καλοκαίρι λόγω μη επαρκούς εξαερισμού.
    Κοίτα, μιλάμε για handmade in Japan απέναντι σε κινέζικο εργοστάσιο φασόν. Δεν υπάρχει επαφή.
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 25/10/2023 στις 18:31.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τι μηχανή έχεις; θαρρώ ότι αυτό προορίζεται για πιο "σκυφτή" οδήγηση και περισσότερα χλμ. στο κοντέρ, όπου ο εξαερισμός του θα λειτουργεί όπως πρέπει....
    MT-07 έχω.

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Καλορίζικο να το χαρείς και αχρείαστο παθητικά να είναι

    Ασφαλέστερα συμπεράσματα όμως μπορείς να βγάλεις μεταξύ δυο κρανων ίδιας παλαιότητας, καινούργιο vs παλιού και υποδεέστερου μπατζετ να ήταν θα υπερτερούσε

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα λίγο τα φώτα σας στους κατόχους, φρέσκος κάτοχος nxr 2 (το πρώτο shoei τα προηγούμενα 4 ήταν όλα agv).
    Στο θέμα όπως είπα επειδή άκουγα πολλά καλά από πολλούς για τα shoei είπα να το δοκιμάσω αυτό που είχα θέμα με τα agv ήταν ο θόρυβος οπότε προχώρησα σε αυτήν την αγορά, το πρόβλημα είναι ότι μετά από μεγάλη βόλτα κάπου στα 500 χλμ σε μια μέρα και όταν είμαι πάνω από 100χλμ έχω αρκετό θόρυβο ακριβώς στα αυτιά βουητό μεγάλο γύρισα και σφύριζε το κεφάλι μου (κάτοχος hayabusa) πήγα στο κατάστημα που το πήρα και πολλή ευγενικά τα παιδιά το έστειλαν για ελενχο αφού λοιπόν επέστρεψε και μ είπαν ότι άλλαξαν τα πλαϊνά κουμπώματα τις ζελατινας βγήκα για δοκιμή και πάλι τα ίδια, οπότε λοιπόν εσείς έχετε τέτοιο θόρυβο; μήπως φταίει το κεφάλι μ και δεν ταιριάζει το κράνος, η απλά να μην έκαναν τπτ; (στα agv ο θόρυβος υπήρχε αλλά όχι συγκεκριμένο βουητό στα αυτιά και όχι τόσο έντονος) .
    Οποία εμπειρία ή σύσταση δεκτή ευχαριστώ.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Μονο οι ωτοασπιδες σε σωνουν απο τα NXR

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris839 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα λίγο τα φώτα σας στους κατόχους, φρέσκος κάτοχος nxr 2 (το πρώτο shoei τα προηγούμενα 4 ήταν όλα agv).
    Στο θέμα όπως είπα επειδή άκουγα πολλά καλά από πολλούς για τα shoei είπα να το δοκιμάσω αυτό που είχα θέμα με τα agv ήταν ο θόρυβος οπότε προχώρησα σε αυτήν την αγορά, το πρόβλημα είναι ότι μετά από μεγάλη βόλτα κάπου στα 500 χλμ σε μια μέρα και όταν είμαι πάνω από 100χλμ έχω αρκετό θόρυβο ακριβώς στα αυτιά βουητό μεγάλο γύρισα και σφύριζε το κεφάλι μου (κάτοχος hayabusa) πήγα στο κατάστημα που το πήρα και πολλή ευγενικά τα παιδιά το έστειλαν για ελενχο αφού λοιπόν επέστρεψε και μ είπαν ότι άλλαξαν τα πλαϊνά κουμπώματα τις ζελατινας βγήκα για δοκιμή και πάλι τα ίδια, οπότε λοιπόν εσείς έχετε τέτοιο θόρυβο; μήπως φταίει το κεφάλι μ και δεν ταιριάζει το κράνος, η απλά να μην έκαναν τπτ; (στα agv ο θόρυβος υπήρχε αλλά όχι συγκεκριμένο βουητό στα αυτιά και όχι τόσο έντονος) .
    Οποία εμπειρία ή σύσταση δεκτή ευχαριστώ.
    βάλε αυτή τη μλκια
    https://www.motocentral.co.uk/shoei-...2-helmets.html

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    657
    Όπως εχω γράψει και στο αρχικό ποστ , περίμενα καλύτερη επίδοση σε ότι αφορά τον θόρυβο κατά την οδήγηση , μάταια
    Αγόρασα ωτοασπίδες , απλες της 3Μ τις οποίες φοράω συνεχώς πλέον και ησύχασα.
    Πλέον δεν την παλεύω χωρίς καθόλου και απορώ πως κυκλοφορούσα τόσα χρόνια χωρίς .
    Τώρα αν έχεις όρεξη για πειραματισμους ίσως προσθέτοντας επιπλέον υλικό στην συγκεκριμένη περιοχή , υπάρχει pads στην θέση που κουμπώνουν τα αυτιά να καταφέρεις να μειώσεις τον θόρυβο

    υγ
    Με κλειστούς τους αεραγωγούς υπάρχει το ίδιο θέμα;
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  13. #13
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Το έχω σε xr1100. Δεν μειώνει τον θόρυβο. Το μόνο που κάνει είναι να κόβει κρύο τον χειμώνα αλλά όχι μέσα στην πόλη που σταματάς συνέχεια γιατί θολώνει η ζελατίνα πανεύκολα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Το NXR2 είναι αρκετά ήσυχο για το χαρακτήρα του,
    ειδικά σε σχέση με απλούστερα φθηνότερα κράνη. Η όποια φασαρία παραπάνω είναι απο τους αεραγωγούς , που ότι και να κλείσεις , υπάρχουν και κάνουν πολύ καλή δουλειά το καλοκαίρι.

    Αν ακούς σταθερό ήχο σαν βουητό , σημαίνει οτι ο αέρας έρχεται ακριβώς σε εκείνο το σημείο.

    Οπότε δοκίμασε τη θέση οδήγησης , αν μπορείς να αλλάξεις fairing ή να προσθέσεις κάνα αεροδυναμικό παπαράκι που πιάνει πάνω στο υπάρχον fairing και ανυψώνει κατατι
    τη ροή αέρα που έχει τώρα.

    Οι ωτοασπίδες είναι καλό να φοριούνται εφόσον γράφεις χιλιόμετρα αρκετά κάθε μέρα και σε ταχύτητες, ότι κράνος και να έχεις.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Ωτοασπίδες και ενδοεπικοινωνια δεν πάνε μαζί �
    Τελευταία τροποποίηση από dimitris839; 08/11/2023 στις 15:38.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνη Shoei στην Ελλάδα;
    από makis206 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2012, 19:31
  2. Shoei ΚΡΑΝΟΣ
    από toyota στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 15:54
  3. schuberth S1 vs Shoei xr1000
    από startengine στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2005, 17:05
  4. Shoei Vs Arai
    από ixnilatis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 03:46
  5. Πάρτε Shoei me 110 ευρώ!
    από asmar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 07:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF